Zaloguj się do konta

Problem z wyrobiem karty wędkarskiej

utworzono: 2010/08/20 15:01
blantek212

Witam, jestem nowy na forum i liczę na waszą pomoc.
Ostatnio miałem okazję spróbować swoich sił w łowieniu na spławik i spodobało mi się to, niestety nie mam karty ani legitymacji wędkarskiej, więc chciałem wyrobić jedno i drugie, i tutaj natrafiłem na problem. Obecnie mieszkam w innym miejscu aniżeli jestem zameldowany, (do miejsca zameldowania mam jakieś 350km), chciałem wyrobić kartę wędkarska, poszedłem do koła wędkarskiego, zdałem tam egzamin, z zaświadczeniem o zdaniu egzaminu poszedłem do starostwa powiatowego, a tam okazało się że nie mogę wyrobić sobie karty bo moje miejsce zameldowania podlega pod inny powiat. I teraz kilka pytań:
1. Czy egzamin który zdałem w kole wędkarskim, będzie też ważny w moim powiecie? Dodam że koło w którym zdawałem nie istnieje w moim powiecie.
2. Załóżmy że dostane już kartę wędkarską, i chciałbym wyrobić sobie legitymacje PZW aby należeć do określonego koła, czy mogę wybierać tylko spośród kół które znajdują się w moim powiecie czy wstępuję tam gdzie chce?
Wiadomo że wolę wybrać sobie koło w miejscu gdzie obecnie mieszkam, bo nie będę jezdził na rożne zawody amatorskie 350km, poza tym roczna opłata w moim rejonie zameldowania wynosi prawie 300zł na rok, a tu gdzie pracuję zaledwie 100zł.
3. Jeśli będę miał tylko kartę wędkarską to rozumie że mogę łowić wszędzie za wyjątkiem wód PZW, i prywatnych?
[2010-08-20 15:01]

jurek

Witam Cię Marcinie , jeżeli zdałeś egzamin na kartę wędkarską , to jest to zaświadczenie z Koła  ( jest tam pieczęć Komisji Egzaminacyjnej wraz z podpisami ) ....ważne w każdym zakątku Polski , i oczywiście , że możesz wybrać sobie Koło Wędkarskie , jakie Ci się podoba i w pobliżu Twego miejsca zamieszkania . Pójdziesz z tym zaświadczeniem o zdanym egzaminie do Starostwa lub Urzędu Gminy ( w zależności gdzie jesteś zameldowany ----- koszt wyrobienia karty , to 15 zł i 2 zdjęcia ) .... następnie gdy dokonasz wyboru ( spytaj się wędkarzy z Twojej okolicy , to Ci doradzą .............. ja proponuję takie Koło , gdzie jest aktywna Społeczna Straż Rybacka ( a powinno być straż wędkarska ) , to w razie zauważenia kłusownictwa , będziesz się czynnie przyczyniał do informowania strażnikom z Twego przyszłego Koła ( tak przynajmniej powinien zachowywać się każdy etyczny wędkarz ) .......... W Kole dowiesz się o opłatach jakie musisz wnieść , aby móc wędkować na danych wodach ----------- Witaj w klubie .
[2010-08-20 15:43]

jurek

Jeszcze , jeśli chodzi o łowienie tylko na kartę wędkarską ( bez legitymacji członkowskiej jakiegoś Koła ) , to zawsze w/g  RAPR-u musisz się dowiedzieć czyja to jest woda i jakie są tam obowiązujące przepisy .......... bo może się okazać , że jakiś akwen może być przez kogoś dzierżawiony , a wtedy można zostać ukaranym ( oczywiście za niewiedzę ) .
[2010-08-20 15:52]

ayem

Precyzyjniej napisałbym , ze mając kartę wędkarską możesz łowić na wszystkich wodach prywatnych i należących do PZW . Idąc nad wodę dowiesz się nawet w sklepie wędkarskim do kogo należy dane łowisko i tam też być może kupisz odpowiednie zezwolenie ( jeśli sklep takie prowadzi ). Na wody PZW będziesz miał zezwolenie jako wędkarz niezrzeszony różnica między zrzeszonym a niezrzeszonym jest w cenie zezwolenia . Wchodząc na stronę internetową danego koła dowiesz się o opłatach wtedy sam zdecydujesz czy zostać członkiem czy też nie. Zależy to od tego jakie łowiska będziesz częściej odwiedzał PZW czy prywatne.
[2010-08-20 16:07]

jurek

Dokładnie tak Andrzeju , na łowiskach prywatnych nie ma wszystkich gatunków ryb , więc musisz sam zdecydować , co Ci bardziej odpowiada .
[2010-08-20 16:18]

blantek212

Dzięki za szybką odpowiedz :-)
Bo już się obawiałem że egzamin który zdałem w miejscu zamieszkania będzie nieważny w miejscu mojego zameldowania, teraz pozostaje mi jedynie wyrobić kartę,jeszcze jedno pytanie, czy zaświadczenie o zdaniu egzaminu ma określony termin ważności? Chodzi mi o to że kilka dni temu zdałem egzamin, ale w miejscu zameldowania gdzie będę mógł wyrobić karę będę za ok miesiąc.
[2010-08-20 16:34]

ayem

Spokojnie możesz jechać za miesiąc.
[2010-08-20 18:12]

ayem

A jeśli chodzi o to czy należeć do PZW czy nie mam na myśli to co ja mam w zachodniopomorskim . W zachodniopomorskim wiele jezior (może około 30 łowisk )dzierżawi prywatne przedsiębiorstwo reszta to PZW a tam gdzie łowię to właśnie te prywatne ( nie są to stawy lecz zwykłe jeziora jak np. Miedwie czy Będgoszcz i wiele innych) więc u nich wykupiłem zezwolenie całoroczne . Więc ze wzgledu na to , że często łowię na tych wodach nie opłaca mi się dodatkowo członkostwo w PZW.
[2010-08-20 18:21]

krapiotr69

Ja jestem członkiem NTW, ale nie wykupuję zezwolenia całorocznego, gdyż odpada sezon jesienny, lód no i wczesna wiosna. Bardziej opłaca mi się kupować tygodniówki, jako członek mam małą zniżkę, ale to i tak spory zarobek dla towarzystwa, gdyż zezwolenia okresowe są o wiele droższe od całorocznego np. tygodniówka z łodzi to koszt 40 PLN a całoroczne 170 PLN. PZW w mojej okolicy ma tylko jedno jezioro, które pozostaje w moim zainteresowaniu i też jak chcę połowić to wykupuję zezwolenia okresowe. Jak już będziesz miał kartę to przed tobą wiele możliwości. Wybierzesz dla siebie najlepszą. Zastanów się co ci się bardziej opłaca, jak często będziesz wędkować. Połamania kija. Pozdrawiam.
[2010-08-20 18:48]

Romuald55

Karte wedkarska wydaje Starostwo powiatowe w/g miejsca stalego zameldowania i nie ma znaczenia gdzie zdales egzamin.Tak samo mozesz nalezec do obojetnie ktorego Kola Wedkarskiego PZW.Tam gdzie oplacisz skladki.Nie ma rejonizacji.Sama karta wedkarska nie uprawnia do polowu.Trzeba miec pozwolenie zarzadcy wody.np PZW....czyli stosowne oplaty. [2010-08-23 22:40]

Romuald55

Karte wedkarska wydaje Starostwo powiatowe w/g miejsca stalego zameldowania i nie ma znaczenia gdzie zdales egzamin.Tak samo mozesz nalezec do obojetnie ktorego Kola Wedkarskiego PZW.Tam gdzie oplacisz skladki.Nie ma rejonizacji.Sama karta wedkarska nie uprawnia do polowu.Trzeba miec pozwolenie zarzadcy wody.np PZW....czyli stosowne oplaty. [2010-08-23 22:40]

blantek212

Dzięki za odpowiedzi, teraz muszę tylko zastanowić się na jakich wodach będę wędkował, czy opłaca mi się opłacać składki PZW czy może raczej inne łowiska. Dzięki za pomoc
[2010-08-24 21:31]

michal-radzicz

Witam nie dawno zgubiłem kartę wędkarstka jak odnowić kartę da radę przez internet mój  meil midz1973@wp.pl pomóżcie proszę
  [2016-10-01 09:57]