Zaloguj się do konta

Problem z wodą w stawie

utworzono: 2013/09/27 21:25
Power182

Witam mam problem z wodą w moim stawie wymiary szerokość 22 metry długość 38 metry głębokość 4 metry Zarośnięty dookoła trzciną ,W pobliżu mojego stawu nie ma żadnych gnojowników itp.  . Staw ma już 5 lat i zawsze raz w roku woda robi się mętna koloru kremowego i cuchnie jak szambo.... Wszystkie ryby padają już 5 rok z rzędu , czym to może być spowodowane ?? dwa lata temu rozmawiałem z Gościem co ma stawy hodowlane czym to może być spowodowane , zapytał się czym dokarmiam ryby odpowiedziałem że pszenicą . Powiedział że pszenica potrafi spaskudzić wodę i miał rację , zrobiłem test do wiadra z wodą wsypałem garść pszenicy po dwóch tygodniach woda śmierdziała niesamowicie... Pszenice którą sypałem na paśnik w połowie znajdowała się pod paśnikiem na dnie stawu i fermentowała czyli przyczynę teoretycznie znalazłem ale nie do końca.. Dwa lata temu odszedłem od pszenicy całe dno zruszyliśmy ciągając szynę i miejsce w którym była dawana pszenica wysypałem żwirem. Rok temu znowu zarybiłem staw z myślą że problem mam z głowy wpuszczając 300 karpi 100 amorków 30 tołpyg kilka karasi i linów . Paśnik przerobiłem żeby pokarm na dno nie spadał i w małych ilościach karmiłem łubinem , paśnik zamontowałem na płytszej wodzie . Wczoraj zachodzę na staw a tam ryby znowu pływają po wierzchu woda zmienia kolor na jasny i zaczyna śmierdzieć , nie mam już pojęcia co tu jest nie tak myślę że ktoś mi pomoże Pozdrawiam Tomek [2013-09-27 21:25]

jacek placekkk

Dziwna sytuacja jak dasz rade wrzuć jakieś fotki [2013-09-28 07:05]

lynx

Daj próbki wody do laboratorium aby wiedzieć co w niej jest to predzej znajdziesz odczynnik. Badania zrób dokładne. Jak zrobisz to napisz co ci naapisali.
[2013-09-28 09:15]

kedzio

Opisz dokładnie warunki. Chodzi mi o umiejscowienie stawu. Głęboka dolina, łagodna dolina otoczona polami, wąwóz,  czym jest otoczony? Jak jest zasilany, to znaczy czy jest to kanał melioracyjny na połaci pól uprawnych, czy strumień miedzy łąkami, czy może leśny jakiś. Napisz dokładnie kiedy występuje ta anomalia. Jeśli zapach i zmętnienie byłoby spowodowane przez gnojowicę, to taki odór jest bardzo specyficzny i łatwy do rozpoznania. Może gleby z których masz zasilany staw są torfowe? Może strumyk płynie przez mokradła, bagna? Czu w pobliżu są drzewa, których liście mogą tworzyć na dnie warstwę gnilną? Może w pobliżu jest duże gospodarstwo rolne?!!! Może jest ono położone wyżej niż staw? Czy woda w dopływie ( potoku, strumieniu) jest taka jak w stawie? Też śmierdzi i jest mętna? Może w tym czasie wystarczyłoby pójść w górę strumienia i znaleźć miejsce, gdzie ktoś spuszcza popłóczyny z chlewni, gnojowicę ze zbiorników? Samo ziarno może tylko zakwasić wodę, zapleśnieć, wytworzyć warstwę gnijącą, ale zapach jest wtedy też specyficzny. Jeśli nie znajdzie się rozwiązanie, to tak jak kolega wyżej radzi, pozostaje ekspertyza wody. Wbrew pozorom nie jest to aż tak duża kwota. Można się raz poświęcić. Straty i tak są pewnie większe, niż cena ekspertyzy.

Pokaż na GoogleMaps ten staw. Albo przyślij mi jego lokalizacje na priv. Przyjrzę się temu i pokombinuję. A bardzo jestem ciekaw!

[2013-09-28 10:40]

Power182

Umiejscowienie łagodna dolina z jednej strony jest pole uprawne z drugiej łąka , z trzeciej jest płytki zbiornik ok 1 metra głębokości max 1,5 w którym woda jest normalna , ten zbiornik znajduje się około 10 metrów od mojego stawu z czwartej strony jest mój dom około 100 metrów od stawu a pomiędzy sad , ogródek , trochę ziemniaków zasadzonych było... Drzew nie ma blisko stawu także liście nie wpadają do wody.. Jeżeli chodzi o dopływ wody to tylko podziemne źródło. 3 lata temu woda taka zrobiła się w maju 2 lata temu w sierpniu no i teraz koniec września. Staw znajduje się właśnie na ziemiach torfowych . Zapach bardziej taki jest jak z szamba o trochę mniej intensywnym zapachu , czuć ją dopiero jak blisko się wącha około 10 cm.  [2013-09-29 13:24]

Power182

[2013-09-29 13:26]

Power182

[2013-09-29 13:26]

limakryba

podejrzewam że to może przez podziemne źródła może dostawać się zanieczyszczenie do twojego stawu. Najlepiej jak oddasz wodę do badania .
[2013-09-30 18:53]