Problem z rączką kołowrotka

/ 12 odpowiedzi
WITAM.Raczka kołowrotka kręci sie w 2 strony co zrobic pomocy.
u?ytkownik26223


WITAM.Raczka kołowrotka kręci sie w 2 strony co zrobic pomocy.



Serio pytasz czy se z nas jaja robisz?? (2015/04/05 18:17)

Zionbel


WITAM.Raczka kołowrotka kręci sie w 2 strony co zrobic pomocy.



Serio pytasz czy se z nas jaja robisz??

:) pewno wic  (2015/04/05 18:22)

Draq


Zmień ustawienie blokady obrotów wstecznych szpuli, jak to nie pomoże to pewnie łożysko oporowe. (2015/04/05 19:26)

Artur z Ketrzyna


WITAM.Raczka kołowrotka kręci sie w 2 strony co zrobic pomocy.

To znaczy straciłeś hamulec obrotów wstecznych?
Jaki to kołowrotek, i czy ma łożysko oporowe, czy zwykły hamulec?
Może byś coś więcej napisał o tym problemie... (2015/04/05 21:17)

ogtw


Zapadka wolnego biegu odpowiada za takie objawy. Jeżeli jest włączona i nie działa, to trzeba ją naprawić samemu albo dać komuś, kto pracował fizycznie i zna podstawowe zasady fizyki z własnego doświadczenia.  (2015/04/06 08:49)

Artur z Ketrzyna


Zapadka wolnego biegu odpowiada za takie objawy. Jeżeli jest włączona i nie działa, to trzeba ją naprawić samemu albo dać komuś, kto pracował fizycznie i zna podstawowe zasady fizyki z własnego doświadczenia. 

Sory, ale zapadka wolnego biegu zwalnia blokadę rdzenia odpowiedzialnego za obrót szpuli. A dokładniej powoduje że szpula kręci się w raz rdzeniem.
Na rysunku zaznaczyłem sprzęgiełko, które za to odpowiada.
Jak też zaznaczyłem czerwonymi kreskami mechanizm zwalniający zapadkę (odbijak sprzężony z kołem napędowym).

Tak więc kręcąc korbką nawet przy włączonym wolnym biegu szpuli, zakręcisz rotorem.
A przekładnia od blokady wstecznych obrotów jest pod spodem korpusu tuż za rotorem. I nie jest zależna od wolnego biegu. (2015/04/06 19:48)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik37642


WITAM.Raczka kołowrotka kręci sie w 2 strony co zrobic pomocy.



Mam ten sam problem tylko z knobem na korbce i ze szpulą,no i co ja teraz zrobie pomocy. (2015/04/06 20:17)

Artur z Ketrzyna


WITAM.Raczka kołowrotka kręci sie w 2 strony co zrobic pomocy.



Mam ten sam problem tylko z knobem na korbce i ze szpulą,no i co ja teraz zrobie pomocy.

To znaczy co się dzieje, hamulec czy po prostu przekładnie nie trzymają? (2015/04/06 21:34)

u?ytkownik26223





Mam ten sam problem tylko z knobem na korbce i ze szpulą,no i co ja teraz zrobie pomocy.



Mi sie też uchwyt od korbki kręci w obie strony ,to chyba jakaś wada fabryczna. (2015/04/06 21:45)

Artur z Ketrzyna


Macie schemat tego kołowrotka, bo takiego jeszcze nie rozbierałem.
Jaka to jest dokładnie nazwa?

Są modele że mają taki drucik na rdzeniu zębatki napędowej, i jak kręcisz to on zwalnia hamulec. Nie można go smarować i musi mieć czysty rowek, inaczej się zacina i nie ma hamulca.
Zazwyczaj to właśnie awaria sprężynek, są one wykonywane z bardzo cienkiego druciku. (2015/04/06 22:00)

Draq


Jeśli komuś przeszkadza kręcący się knob to myślę, że kropelka superglue rozwiąże sprawę :) (2015/04/06 22:02)

ogtw


Zapadka wolnego biegu odpowiada za takie objawy. Jeżeli jest włączona i nie działa, to trzeba ją naprawić samemu albo dać komuś, kto pracował fizycznie i zna podstawowe zasady fizyki z własnego doświadczenia. 
Przepraszam za błąd: zamiast Zapadka wolnego biegu miało być napisane zapadka wstecznych obrotów. wcale tak dużo nie wypiłem, żeby robić takie błędy.Zdarza się że z powodu zimna i wilgoci wewnątrz kołowrotka gęstnieje smar, a zapadka ma za duże opory żeby zablokować wsteczne obroty, wtedy wystarczy oczyścić zapadkę i przesmarować ją. (2015/04/07 07:45)