Problem z doborem plecionki

/ 24 odpowiedzi
Witam,
Jak w temacie mam mały problem z doborem plecionki, posiadam kij do 5g cw i dopasowałem do niego daiwe lagunę 2500, która wręcz idealnie mi wyważa cały zestaw ale mam nawinięta na nią plecionkę 0,08 która łowiłem okonie i była podpięta pod kij do 12g, i teraz mam wielki dylemat czy łowić ta poletka czy nawinąć mniejsza średnice, a innego kołowrotka nie mam który by się nadał. Przynęty którymi chce łowić to różnie paprochy z główka 2g lub jakieś micro jigi.
zbyszekrzepka


Cześć,jak dla mnie ten rozmiar wystarczy nie ma potrzeby zmieniać ja w swoim ultra spinie z c.w.2-10 mam 0.12 i ładnie chodzi. (2017/03/22 18:40)

Jakub Woś


Nie masz do tego młynka szpuli zapasowej? Do microjigów nawinął byś sobie jakąś żyłeczkę i po problemie. (2017/03/22 18:48)

Bogdan z Grojca


Mam ale jest to szpula z plastiku i w ogóle luzy sa straszne jak ją zakładam, obawiam się tylko czy nie ograniczy mi rzutów ta plecionka ale w sumie przyda się grubsza bo nastawiam się na karasie które sa sporych rozmiarów i chce je łowić na gumy które imitują robactwo wodę, sa tak wygłodniałe ze potrafiły kopyto zaatakować sporych rozmiarów. (2017/03/22 23:03)

Sith


Do wędkowania Ultra Lightem, moim zdaniem najlepiej nadaje się żyłka. Przy kijku 0,5-6g używam 0,10mm/1,8kg i w zupełności wystarcza. W ostateczności można zastosować plecionkę, ale wówczas 0,03-0,04. Średnicy 0,08 używam do wędziska 3-14g. Zauważ, że plecionka nawet przy umiarkowanym wiaterku, z przynętą do 2g, będzie tworzyła spadochron i trudno ją będzie napiąć na tyle, żeby było dobre wyczucie pracy przynęty i brania. Na żyłce 0,10 wyczuwam nawet pracę twisterka 2,5-3cm, co jest nie do osiągnięcia przy użyciu plecionki 0,08. (2017/03/23 08:57)

barrakuda81


Karasie na spinning?!!! Bez jaj...Nie wiedziałem że to się da złowić w ten sposób:-) Plecionka do takiego kija powinna byc finezyjna bo po co ci linka która jest za gruba, za mocna w zestawieniu z kijem.To może grozić uszkodzeniem wędki nawet jeśli się zapomnisz i zaczniesz np walczyć z zaczepem...Moja propozycja w rozsądnej cenie Kamatsu Techron Olive.Średnice już od 0.03 mm i taką bym sugerował.Jest chyba porównywalna wytrzymałość z żyłką np. 0.18 mm dobrej klasy według mnie.Realnie cienka chociaż wiadomo że nie aż tak...Mocna dobrze się sprawuje.Używam jej już od kilku sezonów do ultra lighta i moge śmiało polecić.Kiedyś używałem tylko żyłki dziś jednak przeważa plecionka bo lepiej czuję każde branie a głęboko amortyzujący kij nie pozwala uszkodzić nawet kruchej gęby małego okonia. (2017/03/23 10:13)

ryukon1975


Do tego wędziska i przynęt o jakich piszesz wybrałbym dobrą plecionkę. Niżej link i kilka średnic do wyboru.

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/momoi-oshikage-g5-a78-p2230-k15888.html (2017/03/23 10:54)

Sith


Krzysztofie, plecionki doskonałe, nie przeczę ale minimalna średnica to 0,053 a to według mnie już za grubo, poza tym cena wykładająca na plecy. Jeśli już, to wolałbym ten Techron polecany przez Piotra.
Piotrze, karasie na spinning też biorą, w ubiegłym roku w prywatnym stawie nałowiłem się ich na pływające imitacje owadów gdy żerowały przy powierzchni. Rano i przed wieczorem brały jak szalone. (2017/03/23 13:04)

ryukon1975


Aleksandrze średnica plecionki to rzecz względna. Tak naprawdę porównując wyroby różnych firm i z różnych półek cenowych nic ona nie mówi. Dlatego żeby cokolwiek powiedzieć na ten temat trzeba daną plecionkę wziąć w ręce i ocenić na podstawie własnego doświadczenia. Nie bez powodu wielu producentów nie podaje średnicy a tylko wytrzymałość. Jeśli zaś chodzi o cenę to jest tylko propozycja, swoje możliwości finansowe każdy ocenia sam.
Pomiędzy tymi plecionkami też widać przepaść. Kamatsu Techron 0,06 mm ma wytrzymałość 5,2 kg a droga Mamoi Oshikage Line 0,064 mm 2 kg. Tylko porównanie praktyczne powie coś na temat faktów.
Uważam jednak że warto zapoznać się z ta plecionką Mamoi nawet jeśli ktoś nie ma zamiaru jej kupować. Dla dobra nauki i własnej wiedzy.:) (2017/03/23 14:00)

Bogdan z Grojca


Hmm, co do pleconki to jeszcze stoję przed wyborem, myśle że spróbuje połowić na ta 0,08 ale czuję że bede musiał kupić mniejsza.  (2017/03/23 21:06)

Bogdan z Grojca


Sith mam pytanie, jakich głownie przynęt używałeś do łowienia karasi ?, ja zaopatrzyłem się w przynęty ragworm od savage gear oraz raki wielkości 5cm i planuję coś jeszcze dokupić tylko dokładnię nie wiem co może nadać się pod karasia. (2017/03/23 21:09)

Sith


Jak pisałem, to były (zresztą są nadal z myślą o wzdręgach) pływające imitacje owadów - jętki, muchy, pajęczaki. Poszukaj w internecie, znajdziesz tego dość dużo. W tamtym stawie były regularnie rankiem i przed wieczorem karmione zeschniętą bułką i przywykły do pobierania pokarmu z powierzchni, bo karaś to ryba z natury denna. W środku dnia wracaly do swego wrodzonego nawyku pobierania pokarmu z dna i wówczas doskonale kusiły je gumowe imitacje skolopendry prowadzone po dnie.
Tak było w tamtym stawie, w Twoim łowisku musisz sam poeksperymentować, bo karaś to nie jest ryba typowo spinningowa, raczej stanowi tylko przyłów, zwłaszcza gdy ze spinningiem nastawiasz się na białoryb - wzdręgi, płotki - to wówczas można spodziewać się również karasia.
Ja używam do tego zestawu - wędzisko 2,38cm/0,5-6g - kołowrotek 1000 - żyłka 0,10mm/1,8kg. Moim zdaniem plecionka 0,08 kompletnie nie zda egzaminu przy tak lekkich przynętach. (2017/03/24 06:14)

Bogdan z Grojca


Będę eksperymentował i zobaczymy na co biorą, jakoś nie mogę się zdecydować na ta żyłkę, myśle ze kupno plecionki 0,03 lub 0,04 bedzie dobrym wyborem. (2017/03/25 08:02)

Sith


Jeśli Twoje łowisko jest mocno zaczepowe, to ma to sens ale powiem Ci, że dwa tygodnie temu, spinningując wędziskiem 0,5-6g i żyłką KAMATSU Techron Soft Nylon 0,10mm/1,8kg, na zaczepie wyprostowałem haczyk Nr 12 przy główce OWNER 1g a żyłka nie puściła, więc plecionka do super delikatnego spinningu wcale nie jest konieczna. (2017/03/25 08:51)

SlawekNikt


Widzę kolego Bogdan, że do rozsądnych wniosków dochodzisz :-) I nie pisze tego złośliwie, a w trosce o Twoje wędzisko. (2017/03/25 08:57)

JarekSz


Kolego polecam ci Kamatsu Techron 0,03 mm mi się sprawdziła idealnie przy kiju do 4g (2017/03/25 17:48)

Bogdan z Grojca


Potrzebuje po prostu plecionkę z tego względu że jest łowisko strasznie zarośnięte, więc plecionkę wolę kupić i myśle ze kamatsu techron bedzie dobrym wyborem, szkoda że taki mały wybór jest plecionek o takich średnicach. (2017/03/26 18:07)

MARCIN CK


Polecam do poczytania http://swietokrzyskiprzewodnikwedkarski.pl/index.php/forum/40-akcesoria/11622-plecionka-na-okonie?limitstart=0 (2017/03/26 21:16)

SlawekNikt


Potrzebuje po prostu plecionkę z tego względu że jest łowisko strasznie zarośnięte, więc plecionkę wolę kupić i myśle ze kamatsu techron bedzie dobrym wyborem, szkoda że taki mały wybór jest plecionek o takich średnicach.
To, że łowisko zarośnięte to nie znaczy, że potrzebujesz pleciony. Znaczy to jednak, iż potrzebujesz przynęt na to takie łowisko. Wybór cieniutkich plecionek wcale nie jest taki mały. Ja powiedziłbym, że wybór niedrogich plecionek jest mały, a jak kasy nie liczysz albo masz w nadmiarze to wybór jest już duży.
  (2017/03/26 21:48)

okoniowy_bartus


Jeżeli chcesz łowic na naprawdę małe przynęty komfortowo, lepiej byłoby założyć coś cieńszego (0,04-0,06) i do tego cienki fluorocarbon jako przypon. Bardziej budżetową wersją byłaby żyłka ok. 0,12.. plecionka 0,08 dasz radę łowic, ale to nie będzie to samo, więc jak chcesz na poważniej podejść do sprawy musisz coś nowego nawinąć ;) (2017/03/26 21:54)

Sith


Potrzebuje po prostu plecionkę z tego względu że jest łowisko strasznie zarośnięte, więc plecionkę wolę kupić i myśle ze kamatsu techron bedzie dobrym wyborem, szkoda że taki mały wybór jest plecionek o takich średnicach.
Jeszcze raz powtarzam, cyt.: "dwa (teraz już trzy) tygodnie temu, spinningując wędziskiem 0,5-6g i żyłką KAMATSU Techron Soft Nylon 0,10mm/1,8kg, na zaczepie wyprostowałem haczyk Nr 12 przy główce OWNER 1g a żyłka nie puściła, więc plecionka do super delikatnego spinningu wcale nie jest konieczna."
Bogdan, przemyśl to.
  (2017/03/27 06:04)

Sith


Ostrzegam Kolegów przed zakupem plecionki JMC Adventure Ultra light 0,03mm reklamowanej jako cieniutka linka do delikatnyego spinningu. Owszem jest mocna jak cholera, trudno ją zerwać w rękach, ale z parametrem grubości ma tyle wspólnego co ja (181cm wzrostu) z Pigmejem. Porównałem ją z KAMATSU Techron Olive Green 0,04mm i różnica widoczna na zdjęciu wskazuje, że jest co najmniej 1,5 raza grubsza.
Po lewej Techron 0,04mm, po prawej JMC 0,03mm: (2018/09/04 11:07)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

barrakuda81


Prawdziwa lina:-) Niedawno kupiłem 0.10 mm Kamatsu Techron do nieco mocniejszego łowienia jesienią i przeżyłem szok jak porównałem z 0.10 PowerPro...Dobra plecionka,solidna ale realnie wyglądała jak żyłka 30tka! Przez to że jak wiadomio zużyta się spłaszcza i wygląda ohydnie ale działa aż się skończy - gniotsa nie łamiotsa:-)Za to techron cieniutki, mocny jak diabli i cena przystepna.Bardzo przyzwoita plecionka i póki co się jej nie puszczam. (2018/09/04 11:53)

Sith


Szkoda że nie ma cienkich Techronów w kolorze żółtym, są tylko zielone i czarne, a żółty dopiero od 0,14. Jestem "zakochany" w Yellow Fluo, dla tego podjąłem próbę z tą JMC. Zresztą czekam na przesyłkę 0,08 i 0,15, zobaczymy czy tak samo przegrubione. (2018/09/04 12:30)

barrakuda81


Dokładnie o tym samym myślałem.Te żółte dedykowane raczej sandaczowcom są za mocne a szkoda bo dla odmiany sprawiłbym sobie na okonie 0.03 yellow.Dałoby się fluorocarbon trochę dłuższy na przypon i po sprawie.Czasem w listopadową albo grudniową pochmurna pogodę dobrze byłoby obserwować plecionkę a zielona jest jednak słabo widoczna na tle ciemnej wody.Jak mam do wyboru dwie plecionki o bardzo zbliżonej deklarowanej wytrzymałości ( co i tak na ogół jest radosną tworczością producenta ) to zawsze wybiore tę cieńszą.Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika że w tym segmencie cenowym Techron pod tym względem konkurencji nie ma ale oczywi scie mogę się mylić bo przecież wszystkiego nie widziałem.Może kiedyś wypuszczą cienki techron np. pomarańczowy albo czerowny - od razu biorę na próbę:-) (2018/09/04 19:43)