Zaloguj się do konta

Prawnik radzi Wędkarskie Wiadomości

utworzono: 2012/07/12 14:40
mlodystm

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=4205

pierwsze zdanie.

W Dz.U. z 2009 r. nr 189, poz. 1471 w art. 7 ust. 1 jest zapis: ,,Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą,

czy ja dobrze przeczytałem ? kuszą ?
[2012-07-12 23:09]

mlodystm

aa i jeszcze jedno

godnie z art. 8 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, zabrania się połowu ryb:
narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hakowych, haczyka wędki i harpuna kuszy; [2012-07-12 23:23]

MASTINO

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=4205

pierwsze zdanie.

W Dz.U. z 2009 r. nr 189, poz. 1471 w art. 7 ust. 1 jest zapis: ,,Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą,

czy ja dobrze przeczytałem ? kuszą ?Słyszałeś/czytałeś o Karcie Łowiectwa Podwodnego? Człowiek całe życie się uczy jak widzisz.[2012-07-13 13:54]

MASTINO

aa i jeszcze jedno

godnie z art. 8 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, zabrania się połowu ryb:
narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hakowych, haczyka wędki i harpuna kuszy;
Są też "kusze" i "kusze". Poczytaj w necie, poucz się. 

[2012-07-13 13:56]

mlodystm

aa i jeszcze jedno

godnie z art. 8 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, zabrania się połowu ryb:
narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hakowych, haczyka wędki i harpuna kuszy;
Są też "kusze" i "kusze". Poczytaj w necie, poucz się. 


wiem co to za kusza, tylko szkoda, ze jedna i druga zakończone są grotem. a druga sprawa tacy krzykacze no killowcy jestescie. Jestem ciekaw jakie szanse na "wypuszczenie" ma ryba która oberwie z takiej kuszy. Ucz sie Mastino, nikomu tego nie zabraniam :)
[2012-07-13 14:44]

Jack14

Myślę, że z kuszy pod wodą to nie strzelasz do każdej ryby tylko ewentualnie (jak trafisz) do wybranej. [2012-07-13 14:54]

MASTINO

To "jesteście", to do mnie? Nigdy nie byłem "Noo kill" czy C&R jak kto woli. Młody, jesteś widzę jeszcze rzeczywiście młody i mało wiesz, więc więcej pokory radzę. Nie potrafisz interpretować przepisów, nie wiesz nic o łowiectwie podwodnym i dozwolonych i zabronionych kuszach. Więc nie odpyskowuj głupio i nie zmieniaj nagle tematu na zasady noo kill. Bo nie o tym temat. A poza tym, o co ci chodzi? Nie jesteś zwolennikiem noo kil jak wynika z profilu, a tu nagle martwisz się o zabite bełkotem z kuszy jakieś ryby? Zdecyduj się i sporo poducz, bo jak widzisz musisz jeszcze wiele. [2012-07-13 14:54]

MASTINO

Myślę, że z kuszy pod wodą to nie strzelasz do każdej ryby tylko ewentualnie (jak trafisz) do wybranej.I bardzo trafnie myślisz. A podejść i trafić łatwo nie jest.


[2012-07-13 14:55]

Jack14

Wiem Maćku mi tego nie musisz tłumaczyć ale jak widać innym kolegom tak. [2012-07-13 15:06]

mlodystm

https://www.youtube.com/watch?v=sKiWvp7AUT4

https://www.youtube.com/watch?v=qDFFHluQzrs

Post nie jest tylko do Ciebie kierowany drogi Mastino ;) To ile lat mam to nie Twoja działka, ale swoje już przeżyłem i widziałem nie jedno na moje "młode" oczy :)
Ja pyskuje ? Gdzie tutaj widzisz pyskówki? bo ja nie widze żadnych.
Temat zmieniłem na no Kill dlatego, że w wątku " jak było dzis na rybach" ktoś wstawi zdjęcie na tle wanny z rybą to juz jestes wyzywany od róznych, a tutaj łowiectwo podwodne jest dozwolone no proszę. Nie nie jestem zwolennikiem No kill tylko próboje uświadomić, co nie którym jaka jest rzeczywistość. A i swoje ostatnie zdanie zachowaj dla siebie bo ja wiem ile jestem wyedukowany :]
[2012-07-13 15:17]

Jack14

Bez "drapania" koledzy każdy się uczy przez całe życie, a co mu z tego zostaje to już inny temat. To forum jest poświęcone wędkarstwu i tego się trzymajmy.

Wiem dzisiaj piątek 13-tego ale więcej luzu koledzy :)

[2012-07-13 15:28]

jurekmlodystm
wiem co to za kusza, tylko szkoda, ze jedna i druga zakończone są grotem. a druga sprawa tacy krzykacze no killowcy jestescie. Jestem ciekaw jakie szanse na "wypuszczenie" ma ryba która oberwie z takiej kuszy. Ucz sie Mastino, nikomu tego nie zabraniam :)

========================================================================

Nie dość kolego #mlodystm , że jednak zachowujesz się jak krzykacz , to jeszcze dostając odpowiedź od innych , sam nie wyciągasz sensownych wniosków ............... Tam gdzie dozwolony jest połów kuszą i zgodnie z przepisami , to w miarę kumaty wędkarz wie , że jeżeli łowi za pomocą kuszy , to na 100 % z góry wie , że zabierze złowioną w ten sposób rybę .

Radzę więc poczytać sobie wędkarskie przepisy .
[2012-07-14 14:27]

mlodystm

drogi jurku...

polecam artykuł http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/493735,sady-laskawe-dla-klusujacych-na-jeziorach-zdjecia,id,t.html

jest ukazane zdjęcie gdzie kusza jest przedstawiona jako narzędzie kłusownicze. Aaa no tak chyba, ze sie wykupi zezwolenie na połów podwodny to już nie jest takim narzędziem ?
[2012-07-14 23:25]

Piotr 100574

ja jeszcze tylko proszę o wyjaśnienie przepisu że zabronione jest łowienie kuszą ryb łososiowatych a kawałek dalej są podane limity na ryby łososiowate ,o co tu loto?????
[2012-07-15 18:27]

adler

Serwus .

Dzięki za zwrócenie uwagi , po prostu źle skopiowało . Podaję poprawiony tekst .

************************************************************************

Serwus koledzy . Podaję ten post w imieniu kol. Macieja - portalowy Mastino , jego komp ma krótką niedyspozycję . Więc oto spełniam jego prośbę .

************************************************************************
.....Cyt:"...Z kolei strażnicy z Państwowej Straży Rybackiej z Leszna w czasie jednego z patroli natknęli się na mężczyznę z kuszą. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu do amatorskiego połowu ryb jest możliwe, ale trzeba mieć na to szereg pozwoleń. Mężczyzna, na którego natknęli się strażnicy najwyraźniej dokumentu nie miał, bo zaczął uciekać...."


Czytanie ze zrozumieniem i znajomość przepisów się kłaniają, po raz kolejny zresztą. Czy sieć w ręku rybaka z koncesją na wykonywanie zawodu jest w twoim rozumieniu narzędziem kłusowniczym? A czy w ręku osoby nie mającej nic wspólnego z wytwarzaniem, handlem narzędziami rybackimi lub rybactwem jest narzędziem kłusowniczym? Czy kusza w ręku osoby bez uprawnień do łowiectwa podwodnego jest narzędziem kłusowniczym? A czy kusza w ręku osoby z Kartą Łowiectwa Podwodnego jest narzędziem kłusowniczym? Czy wędka podczas łowienia, w ręku osoby bez uprawnień (Karty Wędkarskiej) jest narzędziem kłusowniczym?

*************************************************************************

Teraz podaję Wam Regulamin Łowiectwa Podwodnego .

Wypada zacząć od tego, co ustawodawca uznaje za amatorski połów ryb. Stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym: za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ich wędką lub kuszą .

Oczywiście żadnemu wędkarzowi nie trzeba tłumaczyć, jakie dokumenty powinien posiadać, by móc wędkować, ale warto zestawić to z obowiązkami nałożonymi na osoby polujące z kuszą. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy – amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej „kartą wędkarską” lub „ kartą łowiectwa podwodnego”, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie .

W dalszej części cytowanego przepisu dowiadujemy się, że z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce, posiadający zezwolenie uprawnionego do rybactwa.
Z obowiązku tego zwolnione są także osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach uprawnionej do rybactwa osoby fizycznej, jeżeli uzyskały od niej zezwolenie na połów w tych wodach.

Kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta, po złożeniu przez osobę zainteresowaną egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb przed komisją powołaną przez społeczną organizację amatorskiego połowu ryb. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie rybackie. Osoba, wobec której orzeczono cofnięcie karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego, może przystąpić do powtórnego egzaminu najwcześniej po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Jak wynika z powyższego, osoby zainteresowane uprawianiem łowiectwa podwodnego muszą spełnić dokładnie takie same warunki, jak osoby uprawiające wędkarstwo. Analogicznie sprawa ma się z przewijającymi się w pytaniach do mnie zakazami. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, zabrania się połowu ryb:

1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody;

2) o wymiarach ochronnych;

3) w okresie ochronnym;

4) w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę;

5) sieciami, wędkami lub kuszami innymi niż określone w przepisach wydanych na podstawie art. 21;

6) przez wytwarzanie w wodzie pola elektrycznego charakterystycznego dla prądu zmiennego;

7) środkami trującymi i odurzającymi;

8) narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hakowych, haczyka wędki i harpuna kuszy;

9) materiałami wybuchowymi;

10) przez ich głuszenie.

Dodatkowo kuszą nie wolno łowić:

Dodatkowo kuszą nie wolno łowić:

 a) Łososiowatych i węgorzy (dotyczy wód śródlądowych).

b) na szlaku żeglownym,

c) od dnia 15 października do dnia 15 maja,

d) przy użyciu specjalnych aparatów do oddychania w wodzie,

e) w odległości mniejszej niż 75 m od innych osób oraz ustawionych w wodzie narzędzi połowowych. połowowych.
11. Przez wyciąganie ich z nor oraz naruszania nor.

Jeśli natomiast chodzi o limity, to są one ustalane w zezwoleniu przez uprawnionego do rybactwa. A zatem gdyby połów kuszą odbywał się na wodach PZW, to osobę polującą z kuszą obowiązują limity ustanowione w RAPR PZW.

Pozostałe kwestie dotyczące łowiectwa podwodnego regulują przepisy rozporządzenia z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Amatorski połów ryb kuszą może uprawiać osoba posiadająca kartę łowiectwa podwodnego.

Połów taki uprawia się:

1) wyłącznie w porze dziennej: po upływie godziny od wschodu słońca, nie później jednak niż na godzinę przed zachodem słońca,

2) kuszą napinaną siłą mięśni, miotającą harpun na uwięzi, który nie może mieć więcej niż 3 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm; konstrukcja harpuna powinna umożliwiać łatwe oddzielanie ostrza od jego trzonu,

3) w promieniu nie większym niż 50 m od ustawionego na powierzchni wody pływaka koloru żółtego o wyporności co najmniej 5 litrów; pływak ustawiany jest na czas połowu przez osobę dokonującą połowu ryb kuszą,

4) w taki sposób, aby kusza podczas napinania i zwalniania była w całości zanurzona w wodzie,

5) poza wyznaczonymi kąpieliskami.

W ciągu doby jedna osoba może wyłowić nie więcej niż:
2 sztuki łącznie – w przypadku łososia i troci;
3 sztuki łącznie – w przypadku pstrąga tęczowego, sandacza i szczupaka;
5 sztuk łącznie – w przypadku węgorza i lina;
10 sztuk – w przypadku leszcza;
7 sztuk – w przypadku dorsza;
10 kg – w przypadku śledzia;
5 kg łącznie – w przypadku innych gatunków ryb, z wyłączeniem babki byczej.

Powyższe ograniczenie nie dotyczy połowów prowadzonych w czasie zawodów sportowych.

Na zakończenie warto dodać, że niezależnie od spełnienia powyższych wymogów prawa, meritum sprawy sprowadza się do uzyskania zezwolenia uprawnionego do rybactwa. W sytuacji gdy uprawnionym jest PZW, zezwolenia na podwodne łowy na znanych mi łowiskach są wydawane niezmiernie rzadko. Trudno jest więc uznać uprawiających podwodne łowy za „konkurentów” wędkarzy, o czym również pisano do mnie w mailach.

Tyle ode mnie i te wyjaśnienia powinny wszystko wyjaśnić , natomiast czy to jest etyczne czy nie to już temat na inny wątek . Zatem temat zamykamy .

Pozdrawiam Krzysztof o. - adler .
 

[2012-07-15 20:39]

mlodystm

.....Cyt:"...Z kolei strażnicy z Państwowej Straży Rybackiej z Leszna w czasie jednego z patroli natknęli się na mężczyznę z kuszą. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu do amatorskiego połowu ryb jest możliwe, ale trzeba mieć na to szereg pozwoleń. Mężczyzna, na którego natknęli się strażnicy najwyraźniej dokumentu nie miał, bo zaczął uciekać...."


Czytanie ze zrozumieniem i znajomość przepisów się kłaniają, po raz kolejny zresztą. Czy sieć w ręku rybaka z koncesją na wykonywanie zawodu jest w twoim rozumieniu narzędziem kłusowniczym? A czy w ręku osoby nie mającej nic wspólnego z wytwarzaniem, handlem narzędziami rybackimi lub rybactwem jest narzędziem kłusowniczym? Czy kusza w ręku osoby bez uprawnień do łowiectwa podwodnego jest narzędziem kłusowniczym? A czy kusza w ręku osoby z Kartą Łowiectwa Podwodnego jest narzędziem kłusowniczym? Czy wędka podczas łowienia, w ręku osoby bez uprawnień (Karty Wędkarskiej) jest narzędziem kłusowniczym?Słuchaj panie Adler.  szkoda, ze piszesz w imieniu Mastino. Odpowiadając na Twoje pytanie czy wędka podczas łowienia  bez uprawnien jest narzędziem kłusowniczym ? Według mnie tak bo jak wytłumaczysz to, ze osoba nie posiadająca uprawnien do amatorskiego połowu ryb uważana jest za kłusownika ?  Jeżeli osoba jest uważana za kłusownika to musi mieć narzędzie którym kłusuje więc w tym przypadku jest to wędka ;]

No i to jest własnie to, jęzeli nie masz pozwolenia to jestes kłusownikiem z tą kuszą... Jezeli masz opłacone to możesz śmiało jej używac... I o to kolejny dowód na to, ze za pieniądze możesz wszystko.

 [2012-07-15 23:26]

jurekmlodystm....

Słuchaj panie Adler.  szkoda, ze piszesz w imieniu Mastino. Odpowiadając na Twoje pytanie czy wędka podczas łowienia  bez uprawnien jest narzędziem kłusowniczym ? Według mnie tak bo jak wytłumaczysz to, ze osoba nie posiadająca uprawnien do amatorskiego połowu ryb uważana jest za kłusownika ?  Jeżeli osoba jest uważana za kłusownika to musi mieć narzędzie którym kłusuje więc w tym przypadku jest to wędka ;]


======================================================================


Marcin nowak (mlodystm)

Aktywny II
Koło PZW Sztum

mega zawodnik :)================ Więc chyba nawet najmłodszy wędkarz o tym wie , człowiek stojący przy brzegu jeziora lub rzeki , który nie ma uprawnień do amatorskiego połowu ryb ====== , nie jest kłusownikiem ======== A jeżeli posługuje się  wędkami lub kuszą ( bez tych uprawnień ) , to wszystkim wiadomo , że kłusuje ===== Tylko Ty " mega zawodnik " , jakoś tego nie pojmujesz . Radzę kilka razy przeczytać RAPR i Ustawy oraz porady prawnika .


A tym stwierdzeniem ( wklejonym poniżej ) tylko potwierdziłeś swą niewiedzę , a przecież należysz do Stowarzyszenia PZW i wiesz , że za zezwolenie uiszcza się opłaty , chociażby w Kole w Sztumie .

No i to jest własnie to, jęzeli nie masz pozwolenia to jestes kłusownikiem z tą kuszą... Jezeli masz opłacone to możesz śmiało jej używac... I o to kolejny dowód na to, ze za pieniądze możesz wszystko.


Temat uważam za wyczerpany .

[2012-07-16 12:04]

adler

No i to jest własnie to, jęzeli nie masz pozwolenia to jestes kłusownikiem z tą kuszą... Jezeli masz opłacone to możesz śmiało jej używac... I o to kolejny dowód na to, ze za pieniądze możesz wszystko.

Słuchaj panie Adler.  szkoda, ze piszesz w imieniu Mastino. Odpowiadając na Twoje pytanie czy wędka podczas łowienia  bez uprawnien jest narzędziem kłusowniczym ? Według mnie tak bo jak wytłumaczysz to, ze osoba nie posiadająca uprawnien do amatorskiego połowu ryb uważana jest za kłusownika ?  Jeżeli osoba jest uważana za kłusownika to musi mieć narzędzie którym kłusuje więc w tym przypadku jest to wędka ;].....Cyt:"...Z kolei strażnicy z Państwowej Straży Rybackiej z Leszna w czasie jednego z patroli natknęli się na mężczyznę z kuszą. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu do amatorskiego połowu ryb jest możliwe, ale trzeba mieć na to szereg pozwoleń. Mężczyzna, na którego natknęli się strażnicy najwyraźniej dokumentu nie miał, bo zaczął uciekać...."


Czytanie ze zrozumieniem i znajomość przepisów się kłaniają, po raz kolejny zresztą. Czy sieć w ręku rybaka z koncesją na wykonywanie zawodu jest w twoim rozumieniu narzędziem kłusowniczym? A czy w ręku osoby nie mającej nic wspólnego z wytwarzaniem, handlem narzędziami rybackimi lub rybactwem jest narzędziem kłusowniczym? Czy kusza w ręku osoby bez uprawnień do łowiectwa podwodnego jest narzędziem kłusowniczym? A czy kusza w ręku osoby z Kartą Łowiectwa Podwodnego jest narzędziem kłusowniczym? Czy wędka podczas łowienia, w ręku osoby bez uprawnień (Karty Wędkarskiej) jest narzędziem kłusowniczym?

*********************************************************************

Serwus Marcin . 

Otóż Maciek ma chwilową niedyspozycję kompa , więc poprosił mnie o przysługę . Zdarzyło by się to Tobie , także bym nie odmówił . Więc spokojnie żadnej szkody nie widzę gdyż wrogów nie mam , a Wszyscy jesteście moimi kolegami ( chyba że ktoś tego sobie nie życzy ) , a niektórzy przyjaciółmi . 

 Przepis na Przyjaźń .

 SKŁADNIKI:

- miarka wspólnych zainteresowań

- całe opakowanie życzliwości

- szklanka zachęty zmieszanej ze wsparciem

- łyżka zrozumienia

- trochę kompromisu

- sztuka przebaczenia

- szczerość rozpuszczona w godzinach wspólnych rozmów

- szczypta małych niespodzianek

- komplementy (nie przesolić)" 

Wracając do tematu przewodniego i do Twego spostrzeżenia ( zaznaczyłem na czerwono ) . 

Otóż nie wszystkie okręgi zezwoliły na łowiectwo podwodne kuszą . U nas w opolskim obowiązuje bezwzględny zakaz używania kuszy na łowisku jak i trzymania jej na widoku ( przy sobie ) . I nawet gdybyś był nie wiem jak bogaty mandatu , sprawy karnej nie ominiesz , nie ma że boli . Wiesz podam może Ci taryfikator mandatów .  

ZAŁĄCZNIK

WYSOKOŚĆ GRZYWIEN NAKŁADANYCH W DRODZE MANDATU KARNEGO ZA WYBRANE RODZAJE WYKROCZEŃ PRZEZ UPRAWNIONE ORGANY


Dokonywanie amatorskiego połowu ryb bez posiadania wymaganych dokumentów 200

Dokonywanie amatorskiego połowu ryb:
 1) o wymiarach ochronnych - 100 zł.
 2) w okresie ochronnym - 100 zł.
 3) w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę  - 100 zł.
 4) łososiowatych i lipieni - więcej niż jedną wędką  - 200 zł.
 5) wędką w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych w wodzie narzędzi połowowych uprawnionego do rybactwa - 200 zł.
 6) wędką w odległości mniejszej niż 75 m od znaku oznaczającego dokonywanie podwodnego połowu ryb kuszą - 100 zł.
 7) wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem  - 200 zł.
 8) łososiowatych kuszą  - 300 zł.
 9) kuszą na szlaku żeglownym  - 300 zł.
 10) kuszą od dnia 15 października do dnia 15 maja - 300 zł.
 11) kuszą przy użyciu specjalnych aparatów do oddychania w wodzie - 300 zł. 
 12) kuszą w odległości mniejszej niż 75 m od innych osób oraz ustawionych w wodzie narzędzi połowowych - 300 zł.
 Dokonywanie amatorskiego połowu raka błotnego lub raka szlachetnego - 300 zł.
 Brak rejestracji sprzętu pływającego służącego do połowu ryb - 200 zł.
 Niewykonanie przez uprawnionego do rybactwa obowiązku trwałego oznakowania narzędzi rybackich w sposób umożliwiający ustalenie ich właściciela - 200 zł

Także więc uważam temat za wyczerpany . 
Pozdrawiam .
 

[2012-07-16 13:22]

mlodystm

mega zawodnik :)================ Więc chyba nawet najmłodszy wędkarz o tym wie , człowiek stojący przy brzegu jeziora lub rzeki , który nie ma uprawnień do amatorskiego połowu ryb ====== , nie jest kłusownikiem ======== A jeżeli posługuje się  wędkami lub kuszą ( bez tych uprawnień ) , to wszystkim wiadomo , że kłusuje ===== Tylko Ty " mega zawodnik " , jakoś tego nie pojmujesz . Radzę kilka razy przeczytać RAPR i Ustawy oraz porady prawnika .

Po pierwsze to nie wiem co maja znaczyć te Twoje " tory" a po drugie chyba sie pogubiłes troche... nie musisz podkreślać tego " mega zawodnik" bo nie powinno Cie to za bardzo interesować :) Skończyłem z Panem ten Temat.Kolego Adler, co do Pana, panie Krzysku to wszystko wytłumaczyłeś na spokojnie i rzeczowo.

Przepis na Przyjażń bardzo trafny. Pozdrawiam i owocnych łowów.

Temat zakończony.

[2012-07-16 23:22]

jurekmlodystm   Marcin , sam napisałeś to w swoim profilu , więc do kogo pretensję --pozdrawiam .
[2012-07-17 09:48]