Zaloguj się do konta

Prawidłowy dobór sprzętu połów sportowy pstrąga

utworzono: 2012/07/16 21:06
Ekin

Witam wrzystkich. Na początek napiszę że jestem początkującym spiningistą. Zafascynowały mnie rzeki a bliżej połowy sportowe pstrąga.Na moim terenie jest dużo rzek ale nie przekraczających 14m koryta. Dużo drzew. Jestem na etapie kompletowania sprzętu i mam zamiar na wędzisko wydać ok 300-350 zł i tak samo na kołowrotek. Prosze napisać na co zwracać uwagę przy kupnie blaszek i woblerów z góry dziękuje. Pozdrawiam
[2012-07-16 21:06]

GraTeFul3

Witam ! Odwiedz sklep wedkarski masz dużo dobrych wędzisk np: shimano za 345 zł a i kołowrotek shimano catana za 200 [2012-07-16 22:10]

żadnej catany, a kiji shimano troche jest kolego. Za te pieniądze kupisz naprawdę dobry sprzęt. Nie doradze bo na sprzęcie pstrągowym się nie znam  [2012-07-17 07:20]

żadnej catany, a kiji shimano troche jest kolego. Za te pieniądze kupisz naprawdę dobry sprzęt. Nie doradze bo na sprzęcie pstrągowym się nie znam  [2012-07-17 07:20]

domino79

Cześć.

Odpowiem na przykładzie tego, co używali zawodnicy podczas majowych mistrzostw świata w Wojanowie na rzece Bóbr.

Wędki w większości długość 2,1 m, c.w. do 10 g. Bardzo lekkie, cienkie, szybkie i czułe. Do tego odpowiednio mały kołowrotek z żyłką ok. 0,16.

Przynęty w większości przypominające naturalny pokarm pstrągów: woblery do 5 cm w kolorach naturalnych - pływające i tonące, malutkie paproszki, twisterki w kolorach czarnych, czerwonych na małych główkach jigowych, malowanych na czarno. Małe obrotówki - 0, lub 1. Inne sztuczne przynęty przypominające dżdżownice, żabki, owady.

To w dużym skrócie tyle, co podpatrzyłem i podpytałem.

Powodzenia.

[2012-07-17 08:26]

mateusz1382

polecam wędziska firmy Daiwa i Konger 2,40

a kołowrotki shimano czy jaxon
[2012-07-17 09:30]

Ekin

domino79 a jakiej firmy wedzisko proponujesz?? Czy do metody polowu drop shot jig czy innych wlaśnie tego dużo jest na rynku
[2012-07-17 16:25]

domino79

Nie do Drop Shot, ale do typowego, lekkiego spinningu.

Nie chcę Ci sugerować konkretnych firm, modeli. Pójdź do sklepu, "poprzymierzaj" i sam wybierz to, co Ci będzie lepiej leżeć.

Ja osobiście mam kija MAX Empire Jig 1-8g, 210cm (czyli jak widzisz o podobnych parametrach do zawodników) ten jest akurat z wklejaną szczytówką. Kołowrotek SPRO Montana 4100, żyłka STROFT GTM 0,16 i jest fajny superlekki zestaw.

Ostatnio łowiłem na ten zestaw na rzece Bóbr non stop ok. 4 godzin i zero bólu pleców, co przy kiju 270cm, 8-26g, którego używałem wcześniej jest niewykonalne, bo już po ok. 2 godz. muszę zrobić przerwę na browarka ze względu na ból pleców.

Krótszy kij na takie rzeki jest bardziej praktyczny, bo spokojnie dorzucisz pod przeciwny brzeg, a co najważniejsze w rzece pstrągowej - nie będzie Ci przeszkadzał na zarośniętych odcinkach.

Krótszy kij, to też uogólniając - szybsza akcja, co ważne przy "kropkach".

Delikatniejszy i lekki kij to lepsze czucie nawet najdelikatniejszych brań.

Na tym etapie przygody pstrągowej na spinning nie ma co się napinać na jakiś super samołowiący sprzęt, bo to bez sensu. Jedynie ma być to sprzęt PRAWIDŁOWO dobrany do potrzeb i tyle. Czas spędzony na łowisku i doświadczenie zdobyte podczas połowów i tak zweryfikuje to, o czym tu napisano.

Powodzenia.

[2012-07-19 13:37]

J-A-C-E-K

Na początek proponował bym ci coś niedrogiego. Na tę rzeczkę proponuje jakiś kij Dragona albo Robinsona w przedziale 240-270 cm (jeśli będziesz łowił pod prąd to kij krótszy jak z prądem to dłóższy) do 250 zł napewno coś znajdziesz z wyżutem do 20g. Prześledź jeszcze sprzet używany (wędki) jest tego sporo. Jak złapiesz o co chodzi w łowieniu pstrąga to wtedy poszukaj sobie coś droższago. Kołowrotek z przedziału 2000-2500 zupełnie wystarczy, żyłeczka 0,16-0,2 w zależności jakiej wielkości rybki się czają i czy rzeczka mocno zakszaczona. Przynęty- wirówki 1 i 2, woblerki do 5cm, wahadłówki 0. [2012-07-19 16:27]

Ekin

Dziękuje a skąd piszesz ja pochodzę właśnie z rejonów koło rzeki BÓBR??

Nie chcę Ci sugerować konkretnych firm, modeli. Pójdź do sklepu, "poprzymierzaj" i sam wybierz to, co Ci będzie lepiej leżeć.

Ja osobiście mam kija MAX Empire Jig 1-8g, 210cm (czyli jak widzisz o podobnych parametrach do zawodników) ten jest akurat z wklejaną szczytówką. Kołowrotek SPRO Montana 4100, żyłka STROFT GTM 0,16 i jest fajny superlekki zestaw.

Ostatnio łowiłem na ten zestaw na rzece Bóbr non stop ok. 4 godzin i zero bólu pleców, co przy kiju 270cm, 8-26g, którego używałem wcześniej jest niewykonalne, bo już po ok. 2 godz. muszę zrobić przerwę na browarka ze względu na ból pleców.

Krótszy kij na takie rzeki jest bardziej praktyczny, bo spokojnie dorzucisz pod przeciwny brzeg, a co najważniejsze w rzece pstrągowej - nie będzie Ci przeszkadzał na zarośniętych odcinkach.

Na tym etapie przygody pstrągowej na spinning nie ma co się napinać na jakiś super samołowiący sprzęt, bo to bez sensu. Jedynie ma być to sprzęt PRAWIDŁOWO dobrany do potrzeb i tyle. Czas spędzony na łowisku i doświadczenie zdobyte podczas połowów i tak zweryfikuje to, o czym tu napisano.

Powodzenia.

[2012-07-19 17:57]

domino79

Na tę rzeczkę proponuje jakiś kij Dragona albo Robinsona w przedziale 240-270 cm (jeśli będziesz łowił pod prąd to kij krótszy jak z prądem to dłóższy) do 250 zł napewno coś znajdziesz z wyżutem do 20g.

Hmm... Ciekawe teorie. A jak będzie łowić prostopadle do nurtu, to - średniej długości, tak? Ciekawe. Powiadasz też, że c.w. do 20g. to ja się pytam - po co? Długość 270 - też się pytam po co? Apeluję o zweryfikowanie swojej wiedzy, ale przede wszystkim przeczytanie zapytania Kol. Ekin ze zrozumieniem. Pozdrawiam.

[2012-07-20 12:47]

wojtek161919

wedka konger word champion iri lucky cw. 3- 10 dł 270 cm lub konger word champion dancer cw 3-14 dł 270 cm dobre kijki cena cos ok 250 zł a do tego kup kręciołek spro red arca 10300 cena ok 350 zł jeśli chodzi o kołowrotek to ten wymiata wszystkie w tej klasie cenowej a co do wędek to kongery z serii word champion maja bardzo dobre opinie  [2012-07-20 15:50]

wedka konger word champion iri lucky cw. 3- 10 dł 270 cm lub konger word champion dancer cw 3-14 dł 270 cm dobre kijki cena cos ok 250 zł a do tego kup kręciołek spro red arca 10300 cena ok 350 zł jeśli chodzi o kołowrotek to ten wymiata wszystkie w tej klasie cenowej a co do wędek to kongery z serii word champion maja bardzo dobre opinie 

Wedki spoko, tylko dlaczego 2.70m? Jak sam zaznaczyl ze rzeka na ktorej lowi jest szeroka na 14m i jest sporo drzew. Lowie na podobnej rzecze wedka 2.40, cw 2-15g i szczerze jest troche przydluga. Ale kupilem ja zeby byla w miare uniwersalna (nie tylko na pstragi) i jednak taka kolo 2-2.10 byla by lepszym rozwiazaniem. Nie wyobrazam sobie przedzierania sie na pstragowych siurkach z wedka 2.70 :)

[2012-07-20 16:09]

Powodzenia.

Podobnie jak kolega Domino79, krotkie wedki na male ciurki sa stanowczo wygodniejsze. Przekonalem sie o tym lowiac wedka 2.40m, na nastepny sezon trzeba bedzie cos kolo 2m skobinowac :)
[2012-07-20 16:18]

domino79

[2012-09-06 08:29]

pawelz

Mimo ze sam uzywalem wedziska 2.10 na pomorskie pstragi, i wydaje mi sie ze to optymalna dlugosc, to jednak mozna znalezc zastosowanie dla dluzszych wedek i czasami moze to byc zdecydowanie lepsze rozwiazanie. Jesli lowimy na woblerka z pradem to czasami warto potrzymac przynete w miejscu przed teoretyczna kryjowka pstraga. Widzialem specjalistow, ktorzy tak prowokowali ryby czasami i 5 min (trzymajac w nurcie wobka). Do takiego lowienia wydaje mi sie lepsza bylaby dluzsza wedka. Krotkim kijem trudno bedzie przytrzymac w jednym miejscu woblera.
Podsumowujac. Lowiac na blystki czy jiga (glownie idac pod prad) lowilbym zdecydowanie na krotkiego kija. Lowiac na wobka idac z pradem (w zasadzie nigdy tak nie lowilem na malych rzeczkach ale i tak sie lowi) wybralbym dluzsza wedke. Bedzie problem z krzaczorami, ale w Twoim rejonie nie sa one az tak dokuczliwe jak na pomorzu czy na mazowieckich ciurkach.
Zreszta wogole rzeki w Twoim rejonie, mimo ze nie sa szerokie, to i tak trudno porownywac je z typowymi siurkami pstragowymi z innych rejonow kraju.
[2012-09-06 09:05]

leleon

Cześć.

Odpowiem na przykładzie tego, co używali zawodnicy podczas majowych mistrzostw świata w Wojanowie na rzece Bóbr.

Wędki w większości długość 2,1 m, c.w. do 10 g. Bardzo lekkie, cienkie, szybkie i czułe. Do tego odpowiednio mały kołowrotek z żyłką ok. 0,16.

Przynęty w większości przypominające naturalny pokarm pstrągów: woblery do 5 cm w kolorach naturalnych - pływające i tonące, malutkie paproszki, twisterki w kolorach czarnych, czerwonych na małych główkach jigowych, malowanych na czarno. Małe obrotówki - 0, lub 1. Inne sztuczne przynęty przypominające dżdżownice, żabki, owady.

To w dużym skrócie tyle, co podpatrzyłem i podpytałem.

Powodzenia.

Żyłka 0,16 to moim zdaniem duże nieporozumienie. Mogę zrozumieć, że sprawdziła się ona w Wojanowie bo znam te łowisko. Nie ma tam właściwie zaczepów w postaci zwalonych drzew czy krzaczorów na brzegu. Natomiast na małych zarośniętych rzeczkach, gdzie trzeba często zatrzymać kropka na siłę 0,16 to absurd. Szkoda ryb i straconych przynęt. Tym bardziej, że pstrągom wcale nie przeszkadza 0,25, a znam pstrągarzy starych wyjadaczy, którzy łowią nawet na 0,30. Trzeba być realistą a "mistrzów świata" czasami traktować z przymrużeniem oka. 

Pozdrawiam.

[2012-09-06 09:08]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia