Praca kulki proteinowej

/ 12 odpowiedzi
Witam,

Mam takie oto pytanie: Jak powinna pracować kulka proteinowa?

Kulki które ostatnio zrobiłem pomimo dużej zawartości nasion nie wydają się  pracować szybko. nie pokazuje się zawiesina ani nic w tym stylu.

Chciałbym poznać wasze opinie na temat pracy kulek (ogólnie).

K
karateka994


Jedna kulka pracuje tak a druga inaczej. Ale zazwyczaj dobra kulka to ta która może stać cały dzień w wodzie i nic jej nie będzie, ale nadal będzie ładnie pachnieć. (2013/08/21 11:30)

kuba81


aha, no to zrobiłem dobra :)
tak myslalem, bo to przeciez atraktor i dodatkowo pelet ma robic chmurke zapachowa, prawda? denerwuje sie bo dzisiaj jade juz na zasiadke, a to nowy przepis (moj wlasny) i jestem ciekawy co wyjdzie. (2013/08/21 11:58)

użytkownik26223


Moim zdaniem kulka nie powinna sie szybko rozpuszczać w wodzie ,wydzielając jakieś drobinki.Od tego jest pellet/pasta peletowa.Natomiast kulka ma pachnieć kilka/kilkanaście h w wodzie,nie przesiąkać zapachem mułu/roślin,stopniowo uwalniając zapachy/aminokwasy.
Wielu karpiarzy uważa (moim zdaniem nie słusznie) że kulka powinna intensywnie pracować ale moim zdaniem kulka która po 5-10 h traci połowe swojej średnicy albo rozpada sie całkowicienie jest dobrą kulką. (2013/08/21 12:40)

JKarp


CześćJednym ze sposobów podniesienia atrakcyjności kulek jest zanęcenie kulkami już pracującymi i założenie na zestaw kulki też pracującej. Jeśli miałyby być to kulki, które poleżą w wodzie góra 10 godzin to ja podzielam pogląd Jarka.W okolicach Warszawy na jednym z łowisk przesympatyczni karpiarze z Ukrainy sprzedawali swoje szybko pracujące kulki ( 3- do 5 godzin i kulka znikała ). Nie tylko ja na te kulki nie złowiłem karpia ale co ciekawe miałem okazję przyjrzeć się tym kulkom, które sami zakładali na zestaw. Były to inne kulki - stabilne i trwałe. Wiadomo, że na zasiadce na wodzie PZW nikt co pięć godzin nie będzie chlapał zestawami bo kulki za szybko pracują.http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo-zdjecia,nie-wszystko-zloto-co-sie-swieci,329556
JK (2013/08/21 13:03)

kuba81


Tak myślalem, ale wolalem sie upewnic. z tego co widze to po ok 14 godzinach w wodzie kulka caly czas pachnie, ale zrobila sie troszkę miekka - to przez to ze nie wysuszona chyba. Moim zdaniem jest szansa powodzenia :) pakuje graty i lece (2013/08/21 13:52)

dziki-1984


Według mojej oceny, czas rozpuszczalności kulek zależy od czasu jaki chcemy spędzić na zasiadce. Czy ma to być 3-12 godzinna zasiadka czy np. dwudniowa.
Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu odpowiednie będą też kulki, których praca jest szybsza i rozpuszczając się w wodzie tworzą chmurę uwalniającą aminokwasy i betainę. Jedną z takich firm tworzących wspomniane wyżej kulki jest firma Carp Gravity www.carpgravity.eu
która z myślą o karpiarzach nie mających zbyt wiele czasu utworzyła serię przynęt szybko pracujących. (2014/02/11 11:28)

JKarp


"Według mojej oceny, czas rozpuszczalności kulek zależy od czasu jaki chcemy spędzić na zasiadce. Czy ma to być 3-12 godzinna zasiadka czy np. dwudniowa. "
Czas rozpuszczalności zależy od tego jak i z czego zrobiono kulki.Bardzo długo pozostawał tajemnicą jeden z sekretów kulek super szybko pracujących używanych na zawodach. Mianowicie zamiast jajek dodawano do kulek rozpuszczoną w we wrzątku żelatynę a w wersji na bogato robiono kulki z mleczkiem kokosowym i nie gotowano a suszono.
Natomiast owszem robiąc sobie kulki należy brać pod uwagę czas zasiadki bo przecież na tygodniową zasiadkę nie zrobimy kulek , których po trzech godzinach już nie będzie.
JK
(2014/02/11 11:53)

Romuald55


A zadał ktoś sobie pytanie;czy kulki proteinowe mają pracować? (2014/02/11 12:10)

JKarp


Ja sobie zadawałem takie pytanie nie raz - uważam, że kulki w jakiś sposób muszą pracować. Nie znaczy to, że kulka ma wywoływać gejzer na dnie. Powinna wolniej lub szybciej uwalniać zawarte w sobie amino coś tam i przy okazji powinna rozpuszczać się sama w sobie.W przeciwnym wypadku możemy zacząć łowić na kamienie byleby tylko jakoś pachniały.
JK (2014/02/11 13:21)

Romuald55


Aminy arylowe czyli aromatyczne.Tak dla informacji.
Każda materia organiczna z upływem czasu ulega przemianom biochemicznym po uprzednim zmacerowaniu.
Ale w przypadku kulek zanętowych proces maceracji czyli rozmiękania powinien być jak najdłuższy.Karpie doskonale radzą sobie z twardym pokarmem ponieważ miażdżą go zębami gardłowymi.Długo utrzymujące twardość kulki nie są szybko zjadane przez drobnicę i z tego głównie powodu są one używane. (2014/02/11 13:56)

użytkownik158065


Jedna kulka pracuje tak a druga inaczej. Ale zazwyczaj dobra kulka to ta która może stać cały dzień w wodzie i nic jej nie będzie, ale nadal będzie ładnie pachnieć.Dokładnie, jedne kulki pracują lepiej  drugie gorzej czy też krócej, dla mnie dobra kulka to taka z  której  przez długi okres czasu do wody    przenika bardzo dużo związków zapachowych i  smakowych. Praca kulki zależy od jej składu i im więcej w niej komponentów rozpuszczalnych, lub pęczniejących tym kulki lepiej pracują w wodzie.
(2014/02/11 15:10)

oskarkarp


Witam
moim zdaniem kulki przynętowe powinny pracować szybciej a hakowe wolniej.
Pozdrawiam (2014/02/17 22:10)