Pozwolenie na połów ryb wędką

/ 19 odpowiedzi
Witam rok temu zostałem posiadaczem karty wędkarskiej. Jednak mam pewne wątpliwości.
Posiadam taką książeczkę, na której jest napisane 'Zezwolenie na amatorski połów ryb wędką', jest tam regulamin i wpisuje się te łowiska i ryby jakie wyciągnęliśmy.
Druga rzecz jaką posiadam to Legitymacja członkowska są tam moje dane i naklejki, że zapłaciłem składkę itp.
Natomiast u moich kolegów występuje jeszcze taka wkładka z napisem karta wędkarska. Ja tego nie mam. Nikt mi tego nie dał i nie wiem czy musi to być, czy mam się udać gdzieś żeby to zdobyć? O co chodzi?

grzesiek35


idz sobie do swojego starostwa i tam ci to wydadzą (2014/01/03 12:10)

grzesiek35


chyba wydział ochrony środowiska jak dobrze pamiętam (2014/01/03 12:13)

ayem


Jeżeli zdawałeś egzamin to powinieneś mieć zaświadczenie o zdanym egzaminie , z tym zaświadczeniem idziesz do starostwa i tam wyrabiają ci kartę wędkarską ( bez niej łowić nie możesz ) (2014/01/03 12:14)

Roxola


Pewnie masz mniej jak 14 lat i jesteś "Członkiem uczestnikiem" dlatego masz legitymację członkowską a w niej znaczek na którym pisze "członek uczestnik" Kartę dostaniesz po ukończeniu 14 lat (2014/01/03 12:20)

dkonrad23


Mam 16 lat. Mam to zezwolenie i legitymacje.A jak powinno wyglądać to zaświadczenie o zdanym regulaminie? (2014/01/03 12:58)

Roxola


Zaświadczenie dostaniesz w kole, gdzie zdawałeś egzamin. Jest tam Twoja kartoteka.
A swoja drogą, to jakim cudem udało Ci się opłacić składki bez KW ?Bez tego dokumentu nie możesz łowić, jeżeli masz więcej jak 14 lat.
Już mnie chyba nic nie zdziwi dzisiaj ;) (2014/01/03 13:07)

dkonrad23


Nie wiem. Muszę pójść do nich i się zapytać o co chodzi. (2014/01/03 13:09)

bdudek2111


nasze polskie przepisy i prawo. nie patrza czy kolega ma karte wedkarska, biora kase za połow ryb i tylko to ich obchodzi (2014/01/03 13:38)

Jack14


No może wreszcie śmielej jaki numer karty wędkarskiej został wpisany na zezwoleniu?

 

(2014/01/03 18:33)

dkonrad23


Nie ma numeru tylko coś jest napisane, nie rozszyfruje. :D (2014/01/03 21:31)

Tomek SSR


Kolego to co napisałeś, zaprzecza jedno drugiemu: "rok temu zostałem posiadaczem karty wędkarskiej...  u moich kolegów występuje jeszcze taka wkładka z napisem karta wędkarska. Ja tego nie mam... " Zastanawiam się, jak koło PZW mogło wydać Ci legitymację członkowską, skoro z tego co przeczytałem KARTY WĘDKARSKIEJ czyli najważniejszego dokumentu pozwalającego Tobie uprawiać amatorski połów ryb nie posiadasz... Jest to dla mnie dziwne... Lepiej wyjaśnij tą sprawę w "swoim" kole, ponieważ podczas kontroli możesz mieć nieprzyjemności z powodu braku karty wędkarskiej. Pozdrawiam (2014/01/04 00:54)

Tomek SSR


Może napisałem trochę niejasno... samo wydanie legitymacji członkowskiej nie jest problemem, ale na jakiej podstawie sprzedano Tobie zezwolenie na amatorski połów ryb ??? Jak już wyjaśnisz tą sprawę to daj znać na forum, bo sam jestem ciekawy jak wytłumaczy się z tego osoba która sprzedaje w tym kole PZW zezwolenia. (2014/01/04 01:12)

JKarp


"ale na jakiej podstawie sprzedano Tobie zezwolenie na amatorski połów ryb ???"
PZW nie sprzedaje zezwoleń na amatorki połów ryb.Kolego Strażniku trzeba się douczyć :-)
" Art. 7. 1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.
1a. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.

2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej "kartą wędkarską" lub "kartą łowiectwa podwodnego", ajeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydawany przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku, określać sposób prowadzenia tego rejestru.

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.

4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2. Z obowiązku tego są także zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

5. Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.

6. Kartę wędkarską wydaje się osobie, która ukończyła 14 lat. Kartę łowiectwa podwodnego wydaje się osobie, która ukończyła 18 lat.

7. Za wydanie karty wędkarskiej i karty łowiectwa podwodnego pobiera się opłatę, której wysokość powinna odpowiadać kosztom jej wydania.

7a. Uprawniona do powołania komisji egzaminacyjnej jest organizacja społeczna, której statutowym celem jest działanie na rzecz ochrony ryb oraz rozwoju amatorskiego połowu ryb, określona w przepisach wydanych na podstawie art. 21 pkt 2. Za przeprowadzenie egzaminu organizacja społeczna może pobrać opłatę w celu pokrycia kosztów jego przeprowadzenia.

7b. Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która: 1) posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony oraz połowów ryb; 2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo albo umyślne wykroczenie przeciwko przepisom o rybactwie śródlądowym, przepisom o rybołówstwie, przepisom o łowiectwie, przepisom o ochronie przyrody lub przepisom o ochronie zwierząt.

8. Uprawniony do rybactwa za wydane zezwolenie na uprawianie amatorskiego połowu ryb może pobierać opłatę w wysokości przez siebie ustalonej."



JK (2014/01/04 01:22)

cypis198


Idź do starostwa w KLB i tam ci wydadzą kartę tylko musisz mieć 1 zdjęcie. Aha i za wydanie tej karty płacisz 10zł o ile dobrze pamiętam. Najlepsze jest to że jak SSR sprawdza dokumenty to mówią żebyś pokazał tylko zezwolenie i opłacone składki a nigdy nie każą okazać karty wędkarskiej (przynajmniej tak jest u nas). Problem byś miał jakbyś chciał łowić w innym okręgu kiedy to bez karty wędkarskiej musiałbyś zapłacić dużo kasy na zezwolenie np. tygodniowe na Odrę bo wtedy jesteś zaliczany do osób niezrzeszonych z PZW. (2014/01/04 11:22)

Tomek SSR


"PZW nie sprzedaje zezwoleń na amatorski połów ryb" ?! Kolego JK mi sprzedaje i to od kilkunastu lat :-) Chyba, że należę do innego PZW ale nic mi o tym nie wiadomo :-D nawet na kartoniku który otrzymujesz po dokonaniu opłat, na pierwszej stronie napisane jest ZEZWOLENIE ROCZNE NA AMATORSKI POŁÓW RYB WĘDKĄ !!! Może czas samemu się douczyć a nie udawać najmądrzejszego wędkarza na świecie...  (2014/01/04 20:26)

JKarp


A gdzie masz to napisane, że to " sprzedawanie " jest na amatorski połów ryb?

Skoro sprzedają Ci zezwolenie poproś o dokument fiskalny - paragon lub fakturę.

To co nazywasz, że sprzedają zezwolenie idzie na:
zarybienia, sport kwalifikowany, sponsoring zawodów towarzyskich, i wiele innych rzeczy ale słowa tam nie ma o tym, że pieniądze te są na amatorski połów ryb.
Zapytaj w kole na co przeznaczane są te pieniądze.

"ZEZWOLENIE ROCZNE NA AMATORSKI POŁÓW RYB WĘDKĄ "
2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydawany przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim 
8. Uprawniony do rybactwa za wydane zezwolenie na uprawianie amatorskiego połowu ryb może pobierać opłatę w wysokości przez siebie ustalonej."

JK (2014/01/04 20:42)

Tomek SSR


Widzę, że lubisz czepiać się szczegółów :-) Pozdro (2014/01/04 20:54)

irex


Idź do starostwa w KLB i tam ci wydadzą kartę tylko musisz mieć 1 zdjęcie. Aha i za wydanie tej karty płacisz 10zł o ile dobrze pamiętam. Najlepsze jest to że jak SSR sprawdza dokumenty to mówią żebyś pokazał tylko zezwolenie i opłacone składki a nigdy nie każą okazać karty wędkarskiej (przynajmniej tak jest u nas). Problem byś miał jakbyś chciał łowić w innym okręgu kiedy to bez karty wędkarskiej musiałbyś zapłacić dużo kasy na zezwolenie np. tygodniowe na Odrę bo wtedy jesteś zaliczany do osób niezrzeszonych z PZW.

Kolego troszkę pomyliłeś pojęcia.O tym czy jesteś zrzeszony czy też nie stanowi Legitymacja Członkowska ,a nie Karta Wędkarska (2014/01/04 21:11)

JKarp


"Widzę, że lubisz czepiać się szczegółów :-) Pozdro"
Te szczegóły stanowią o całym obrazie zagadnienia. Poza tym te szczegóły zapisane są w ustawie.
JK (2014/01/04 21:22)