Pozwolenie na wędkowanie na wodach PZW

/ 25 odpowiedzi
Mam  pytanie dotyczace karty wedkarskiej.
Obecnie mieszkam w Anglii na stale. Jestem obywatelem polskim. Chcialbym w okresie letnim spedzic 2 tyg. w Polsce i oczywiscie wedkowac podczas tego pobytu(kilka dni). Pytanie jest nastepujace: czy jestem zmuszony wykupic i zdac egzamin na karte wedkarska(roczna), czy jest mozliwosc wykupienia pozwolenia na wedkowanie na wodach PZW(np.jednodniowe) nie posiadajac karty wedkarskiej-bedac nie zrzeszonym.
W Anglii moge wykupic "fishing license"(nie ma zadnych egzaminow) 1,3-dniowe, 1 tygodniowe(na poczcie) i oczywiscie roczne(nawet przez internet nie wychadzac z domu)- uprawnia to do lowienia bez dodatkowych oplat na wodach nie nalezacych do klubow(mozliwosc wykupienia czlonkostwa lub oplaty jednodniowej "day ticket" na wodach klubowych).
Dziekuje za odpowiedzi i przepraszam za brak polskich znakow
użytkownik26601


Niestety ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji.Z posiadania karty wędkarskiej zwolnieni są cudzoziemcy. Jak będziesz miał paszport angielski to możesz wędkować po uzyskaniu zgody uprawnionego do rybactwa na danym terenie co wiąże się z opłatą. (2010/01/28 19:30)

użytkownik29933


Wędkuj na stawach komercyjnych lub zadzwoń do Koła  PZW z okręgu do którego się wybierasz na urlop :\ (2010/01/29 23:12)

kuzyn78


Niestety kolego nie możesz wędkować bez uprawnień na wodach PZW,musisz posiadać legitymację wędkarską,kartę wędkarską z aktualnymi opłatami,oraz żeby mieć te dokumenty musisz przejść przez egzamin.Jednodniowe pozwolenia są możliwe ,ale tylko na zbiorniki PZW które są wyłączone z operatu i porozumień,tylko i tak musisz mieć dokumenty potwierdzające że jesteś zrzeszony w jakimś Kole.Wyjście dla ciebie to tylko łowiska komercyjne na których łowisz co chcesz ale słono za to bulisz. (2010/01/30 09:00)

sq4nr


Kolego, należy rozróżnić dwie sprawy:
1. KARTA WĘDKARSKA - nie uprawnia Cię jako-tako do wędkowania na wodach np PZW. Jest to po prostu NIEZBĘDNY dokument do uprawiania wędkarstwa w Polsce, nie ważne na jakiej wodzie będziesz łowić. Tak jak prawo jazdy - nie ważne gdzie jedziesz, musisz je posiadać. Żeby ją posiadać musisz zdać egzamin, ale nie jest to dokument 'roczny' tylko dożywotni.
2. LEGITYMACJA PZW lub inne pozwolenie gospodarza wody - opłacona uprawnia Cię do wędkowania na wodzie danego gospodarza.

Zatem chcąc łowić w Polsce musisz posiadać kartę wędkarską + opłacone pozwolenie gospodarza wody (PZW, czy innego) - te mogą być tak jak w Anglii wydawane na różny okres czasu.


Pozdrawiam. (2010/01/30 20:01)

użytkownik6499


  Bzdury , niestety sq4nr  jesteś w błędzie  mianowicie  prawo jazdy na drogach publicznych  jak masz  100 h  terenu to SOBIE  TRAKTOREM ŚMIGASZ  BEZ PRAWA JAZDY  a jak  idziesz  na prywatne łowisko komercyjne  płacisz wjazd masz  wewnętrzny regulamin i KARTA WĘDKARSKA JEST NE POTRZEBNA !   pozdrawiam  (2010/01/30 20:12)

withanight88


Na zbiornikach prywatnych i komercyjnych mozesz łowić bez karty (2010/01/30 20:41)

jasiowedrowniczek


A gdybym zdobyl karte wedkarska ,to czy moge wykupic pozwolenie na jeden dzien lub kilka od pzw?? (2010/02/03 20:34)

gusto


po zdani karty i oplaceniu wpisowego i czlonkowskiego .Nie musisz robic oplat rocznych tylko wykupic zestaw jezior w danym okregu,lub po skontaktowaniu sie z lokalnym kolem PZW,zapytac o mozliwosc wykupienia zezwolen jednolub wielo dniowych ja polecam zdanie karty bo nie wiadomo kiedy znowu bendziesz jej potrzebowal,a jest to dokument na cale zycie.:) (2010/02/04 11:24)

tstaros


nie zgodzę sie z kolegą kuzyn78, że na łowiskach komercyjnych słono zabulisz. Znam takie, gdzie płacisz 10 zł za dzień i masz pewność ża coś złowisz, czego o wodach PZW powiedzieć nie można. No i oczywiście na prywatnych płacisz na niektóre zabrane ryby, pytanie czy jesteś no killowcem czy nie... (2010/02/04 12:53)

jasiowedrowniczek


Jak mam ochote zjesc rybke to w sklepie kupie! A mnie o wedkowanie chodzi a nie o miecho! (2010/02/04 19:34)

tajoj


jeżeli niemasz karty i chcesz powędkować na wodach PZW to będziesz musiał iśc do najbliższego koła lub osoby upoważnione, po wykupienie zezwolenia które za jeden dzień połowów kosztuje 15-, (bez żadnych egzaminów).  (2010/02/05 16:47)

jasiowedrowniczek


jeżeli niemasz karty i chcesz powędkować na wodach PZW to będziesz musiał iśc do najbliższego koła lub osoby upoważnione, po wykupienie zezwolenia które za jeden dzień połowów kosztuje 15-, (bez żadnych egzaminów).

Czyli kolo Pzw(lub osoba upowazniona w kole)po uiszczeniu oplaty moze mi wydac zezwolenie na dany zbiornik, w przypadku braku karty???
Prawda to???? Co koledzy o tym myslicie??? (2010/02/05 19:36)

leszcz1


To jest nieprawda.Bez karty wędkarskiej(uprawnienie do wędkowania)na wodach P.Z.W nie powędkujesz.Jeżeli masz kartę wędkarską a nie jesteś członkiem P.Z.W płacisz odpowiednio większą kwotę zazwyczaj jest to x 2, jest to opłata dla niezrzeszonych.
To jest pierwszy punkt (RAPR)
1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek
Wędkarski mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę
wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po opłaceniu
stosownych składek.
(2010/02/06 18:46)

seta


jeżeli niemasz karty i chcesz powędkować na wodach PZW to będziesz musiał iśc do najbliższego koła lub osoby upoważnione, po wykupienie zezwolenia które za jeden dzień połowów kosztuje 15-, (bez żadnych egzaminów).

 prawda w zeszłym roku byłem z dwoma kolegami nad jeziorem sulejowskim którzy nie mają karty i dostali pozwolenie jak zapłacisz to dostaniesz tam kosztowało 30 zł na dobe (2010/02/07 11:09)

seta


jeżeli niemasz karty i chcesz powędkować na wodach PZW to będziesz musiał iśc do najbliższego koła lub osoby upoważnione, po wykupienie zezwolenia które za jeden dzień połowów kosztuje 15-, (bez żadnych egzaminów).

 prawda w zeszłym roku byłem z dwoma kolegami nad jeziorem sulejowskim którzy nie mają karty i dostali pozwolenie jak zapłacisz to dostaniesz tam kosztowało 30 zł na dobe (2010/02/07 11:11)

użytkownik26601


Karta wędkarska obowiązuje na wszystkich wodach obwodów rybackich. Są odstępstwa na gruntach należących do osoby prywatnej które pokrywa woda  i w hodowlach ryb . Również możesz wędkować w swoim prywatnym oczku wodnym bez karty wędkarskiej i na pewno we własnym akwarium( żart) (2010/02/07 16:31)

kuzyn78


Do tstaros -a powiedz mi co zrobisz z pstrągami które złowisz na wodzie komercyjnej?
Żaden właściciel takiego zbiornika nie pozwoli Ci wypuścić z powrotem do zbiornika bo i tak padnie i możesz być nawet no-killowcem ,no chyba że ma smażalnie i złowione pstrągi nakazuje przekazać do baru -to wtedy za nie nie płacisz.
Wiadomo że takie zbiorniki mają dużo pstrąga i nie jesteś w stanie wyselekcjonować danego gatunku .Rybki są żarłoczne ,jedzą wszystko co im się wrzuci ,nawet płotki jak są to biorą na kukurydzę.Druga sprawa to dla Ciebie (bez urazy)taka przyjemność łowić w wannie? Bo to tak wygląda,nie można się wykazać żadnymi umiejętnościami ,rzut branie ,rzut branie........
Na wodach innego pokroju trzeba się trochę napracować i pomyśleć jak sie do rybek dobrać i to jest dla mnie kwintesencja wędkarstwa. Nie miej mi tego za złe ,ale to jest tylko moje przemyślenie. (2010/02/08 15:58)

kuzyn78


Do kolegi Seta;
Jedno pytanie --co powiesz strażnikowi z Państwowej Straży Rybackiej?
Może jakieś Koło praktykuje takie zagrywki i Społeczna Straż wie o tym i nic ci nie zrobią.
Natomiast z Państwówką nie będzie tłumaczenia,walną Ci mandat bez pytania. (2010/02/08 16:17)

kyt54s


mam pytanie morzecie mi powiedzieć jak złapać okonia o tej porze roku w rzece. na spławik chcę łapać! tylko prosze mi poweidzieć jaka przynęta i jaki nr haczyka rzeka ma szerokość około 3m. (2010/02/12 15:18)

DARO2165


kolego jak kumasz czaczę o wędkowaniu tonie musisz zdawać egzaminu (2010/02/13 07:39)

seta


jezeli to jest nie zgodne z prawem to dlaczego wystawili imienne zezwolenie nie przyjnuję a w sądzie wygrasz bo masz dokument pozwalający łowic (2010/02/14 00:21)

Kristoph1


Nie wiem dlaczego nikt nie poczyta u źródeł , czyli w odpowiedniej ustawie , tam jest wszystko napisane , pozdrawiam .

Art. 7. 1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ich wędką lub kuszą.

2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej "kartą wędkarską" lub "kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.

4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2. Z obowiązku tego zwolnione są także osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach uprawnionej do rybactwa osoby fizycznej, jeżeli uzyskały od niej zezwolenie na połów w tych wodach.

5. Kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta, po złożeniu przez osobę zainteresowaną egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb przed komisją powołaną przez społeczną organizację amatorskiego połowu ryb; z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie rybackie.

6. Osoba, wobec której orzeczono cofnięcie karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego, może przystąpić do powtórnego egzaminu najwcześniej po upływie terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3.

7. Społeczna organizacja amatorskiego połowu ryb za przeprowadzenie egzaminu, o którym mowa w ust. 5, pobiera opłaty w wysokości przez siebie ustalonej.

8. Uprawniony do rybactwa za wydane zezwolenie na uprawianie amatorskiego połowu ryb może pobierać opłatę w wysokości przez siebie ustalonej.

(2010/02/14 09:01)

korall


WITAM PANA JA MAM TAKIE PYTANIE JA POSIADAM KARTE WENDKARSKĄ JA MAM OPŁACIĆ POZWOLENIE NA JEDEN DZIEŃ I GDZIE (2012/12/05 07:16)

Wonski79


WITAM PANA JA MAM TAKIE PYTANIE JA POSIADAM KARTE WENDKARSKĄ JA MAM OPŁACIĆ POZWOLENIE NA JEDEN DZIEŃ I GDZIEW profilu masz Koło PZW nr 29 Łobez tak więc udaj się do swojego koła. Nie napisałeś gdzie chcesz łowić. (2012/12/05 10:33)

Wedkuje.pl poleca

Aplikacja