Zaloguj się do konta

Późne lato i wczesna jesień

utworzono: 2012/08/28 21:24
marek-debicki

Fenologiczne pory - późne lato i wczesna jesień

Koniec sierpnia i wrzesień za pasem oznacza jednoznacznie, że praktycznie za tydzień będziemy mieli już za sobą fenologiczną porę zwaną późne lato (1.VIII - 5.IX). Dojrzał czarny bez i jarzębina, a w sadach wczesne odmiany jabłoni i gruszy. Dzień skrócił się znacznie do 15 godzin z okrasą. Poranne rosy i temperatury spadające poniżej 10 ° C są też tego dowodem. Na polach w miejscu łanów zbóż pojawiły się baloty słomy. Pozostały jedynie wysokie, zielone jeszcze poletka dojrzewającej kukurydzy. Miejscami pola zostały już zaorane. Rolnicy przystępują do siania zboża i za niedługo   rozpoczną wykopki ziemniaków. Nad jeziorami spotykamy coraz większe rzesze wędkarzy uganiających się z okoniami, zmieniają się nadbrzeżne drzewa, a i sitowia szumią jakby mniej radośnie. Znikają białe bociany, dymówki i szpaki. Wkraczamy w kolejną fenologiczną porę roku wczesną jesień (5.IX – 5.X).  

[2012-08-28 21:24]

Wachta

To oprócz przedwiośnia mamy już kolejną porę roku?
[2012-08-28 21:27]

Adam01

Lipy zaczynają żółknieć- to jest dla mnie znak by ruszyć w teren za szczupakiem.
[2012-08-28 21:45]

withanight88

To oprócz przedwiośnia mamy już kolejną porę roku?



Nie od dzisiaj 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fenologia [2012-08-28 21:48]

marek-debicki

Szanowny Kolego Michale!
Zakładając tą grupę pozwoliłem sobie poczynić mały post wprowadzający do tematu pt.:" Fenologia wędkarska". Wskazałem w nim źródła traktujące o powyższym przedmiocie, m.in. wskazujące na przyjęty ogólnie podział fenologicznych pór roku. Jak dotychczas na 40 wątków co najmniej sześć lub więcej traktuje o fenologicznych porach roku, dlatego nie do końca rozumiem Twojego pytania. Zapraszam do lektury może po jej przejrzeniu co nieco się Koledze wyjaśni. W przypadku wątpliwości proszę pytać, postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia.
[2012-08-28 21:50]

krucyemen

Lipy zaczynają żółknieć- to jest dla mnie znak by ruszyć w teren za szczupakiem.

Tak ma kolega racje:)  [2012-08-28 22:52]

krucyemen

" a i sitowia szumią jakby mniej radośnie" Witam mój dziadek posiada małą pasiekę i zaczyna zbierać sit na ocieplenie uli i powiedział mi że nigdy nie widział żeby sit zaczął dorastać tak szybko.  [2012-08-28 22:55]

Adam01

Lipy zaczynają żółknieć- to jest dla mnie znak by ruszyć w teren za szczupakiem.

Tak ma kolega racje:) 


Dodam też, że odgłosy odlatujących żurawi to też pierwszy dzwonek na szczupaka :)
[2012-08-28 23:14]