Pozadzierana żyłka - powód?

/ 20 odpowiedzi
Witam, postaram się opisać jak najdokładniej mój problem.W sobotę zakupiłem wędkę Jaxon Black Arrow Feeder 360/120, kołowrotek Mistrall Eveiro do tego żyłka 0,18 do 4,8kg(firmy nie pamiętam a w obecnej chwili nie mam jak sprawdzić).Od rozpoczęcia wędkowania minęło jakieś 6 godzin i wtedy przy zarzucaniu z obciążeniem 40g cały zestaw został za mną. Żyłka urwała się przy naciąganiu więc zacząłem szukać problemu, zauważyłem że żyłka na całej długości na jaką była rozwijana jest pozadzierana. Widać dokładnie jak odstają od niej małe zadziorki żyłki. 

Druga wędka - jest to teleskopówka DAM 300/60 po przerobieniu na feeder, zamontowałem w niej szczytówkę drgająca(tylko przez koszty nowej wędki na razie zdecydowałem się na jedną).
Z taką samą żyłką. Zacząłem się przyglądać również jej i zauważyłem że jest prawie taka sama, jednak tych zadziorów ma mniej. 
Pierwsze moje podejrzenie padło na trefne żyłki bo dziwne dla mnie było to, że w obydwu wędkach stało się niemal to samo z żyłką. 
Dodam, że tak z grubsza przyglądałem się przelotkom to nie zauważyłem w nich uchybień.

Czy to po prostu jakość wykonania szczytówek? Może jest to normalne przy źle dobranym sprzęcie?
Mi najbardziej zależy na możliwości dalszych połowów więc czekam na odpowiedzi.

Czy Wy posiadacie takie doświadczenia? Podobne problemy?

SVT


Przy zwykłych żyłkach tak się dzieje. Posiadam ten kijek i rozwiązałem ten problem. Zakupiłem typową żyłkę Fedeer SUPER CAMOU dragona i zadziory zniknęły.

(2014/08/11 18:55)

Jakub Woś


Jeśli przy dwóch różnych wędkach miałeś również różne kołowrotki w takim razie wina żyłki (2014/08/11 18:58)

Bernard51


W sobotę zakupiłem wędkę Jaxon Black Arrow Feeder 360/120, kołowrotek Mistrall Eveiro do tego żyłka 0,18

Do tak twardej wędki dobrałeś 0,18 żyłkę to dla mnie niezrozumiale, a co do żyłki to na pewno koledzy mają rację wina kiepskiej żyłki (2014/08/11 19:25)

paradise92


Zacząłem czytać na temat żyłek do feeder'ów, teraz już wiem, że to mój błąd, że taką wybrałem.
Zgodnie z Waszymi radami zakupię Dragon SUPER CAMOU lub Trabucco Feeder, może jeszcze jakieś Wasze opinie na temat tych żyłek?

A kolejne pytanie: spotkaliście się kiedyś, żeby żyłka wytarła rowek w oczku na szczytówce drgającej, ale tak jak wspominałem po jakichś sześciu godzinach łowienia? (2014/08/11 20:10)

SVT


Przelotki TS Mają cieńszą średnicę pierścienia, są z dodatkiem tytanu, są odpowiednie do użycia plecionek, żyłek Fedeer.
Zastosowałeś zbyt cienkiej żyłki do ciężkiego cięzarka.

(2014/08/11 22:47)

s4mo


Jeszcze pytanie gdzie łowisz.Bo jeśli jest to rzeka to żyłka może się przecierać o przeszkody znajdujące się w wodzie.
2 fakt to sprawdź dokładnie przelotki i kołowrotek. (2014/08/11 22:58)

SVT


Jeszcze pytanie gdzie łowisz.Bo jeśli jest to rzeka to żyłka może się przecierać o przeszkody znajdujące się w wodzie.
2 fakt to sprawdź dokładnie przelotki i kołowrotek.

Twoje uzasadnienie jest nie potrzebne. Tego kija trzeba posiadać. Cienkie żyłki przecierają się na przelotkach szczytowych. Ponieważ kij ma akcje szczytową a reszta wędziska jest sztywna.Przy większym ciężarku pracuje wyłącznie szczytówka. Hulując rybę 1 kg, dupiero wędka oddaje swoją akcję. (2014/08/11 23:05)

s4mo


A gówno prawda... Kije z akcją szczytową także nadają się do żyłki.... Przelotka nie ma prawa przecierać żyłki ani nitki ani plecionki... Ma być idealna... Jak przeciera żyłkę to będzie przecierać plecionkę. (2014/08/11 23:24)

SVT


A gówno prawda... Kije z akcją szczytową także nadają się do żyłki.... Przelotka nie ma prawa przecierać żyłki ani nitki ani plecionki... Ma być idealna... Jak przeciera żyłkę to będzie przecierać plecionkę.

Ja posiadam tego kija 60-120, zyłki cienkie tarło, założyłem typowego fedeerka i problem zniknął. Czytaj wyżej i się nie przemądrzaj (używając brzydkich słów). Kup, łów i wtedy zapraszam do tematu. (2014/08/11 23:32)

paradise92


Łowię na rzece, ale wtedy byłaby raczej nieregularnie pozadzierana. 
Najciekawsze, że tą żyłkę mi polecono w sklepie jako odpowiednią, nie chce z góry osądzać sprzedawczyni ponieważ raz tam byłem.  (2014/08/12 07:07)

SVT


Łowię na rzece, ale wtedy byłaby raczej nieregularnie pozadzierana. 
Najciekawsze, że tą żyłkę mi polecono w sklepie jako odpowiednią, nie chce z góry osądzać sprzedawczyni ponieważ raz tam byłem. 
Możesz się domyśleć, dlaczego sprzedawczyni poleciła Ci akurat tą żyłkę.Wypychając towar zleżały i na który nie ma zbytu.Kupując coś co powinno Tobie posłużyć, zbierz opinie od znajomych. Jak i ze stron internetowych. Wtedy idziesz i bierzesz to co naprawdę jest warte pieniędzy. 

(2014/08/12 08:37)

użytkownik97760


Miałem kiedyś podobny problem a kto wie może i taki sam. Przy spinningu nowa żyłka wystarczała mi na jedno intensywne łowienie. Co wyprawa na szczupaki szedłem z inną żyłką, także przetestowałem i dragona i sufixa i szereg innych. Efekt ten sam, po skończonym łowieniu żyłka przetarta na całej długości. No cóż, padło na wędzisko. Kupiłem sobie inną wędkę i zgadnijcie co? Gucio, żyłka dalej była przecierana. Wtedy zacząłem się przyglądać kołowrotkowi. Na rolce pojawił się mały wrąbek, taki malusi że ciężko było dojrzeć ale to właśnie kołowrotek był sprawcą całego nieszczęścia. Sprawdź wobec tego czy to nie wina kręciołka. (2014/08/12 09:22)

z@mela


najcześciej za strzępienie się linki odpowiada przelotka szczytowa (rowki , pęknięcia) oraz rolka w kołowrotku (rowek )
Inne przeloteki tez mogą niszczyć linke i najlatwiej sprawdzić ich stan pod lupą ew wziac pończoche i przeciągać  .

U mnei w kiju shimano był problem z p. szczytową która to miała kilka rowków wyczuwalnych paznokciem . Zmęczoną przelotkę wymieniłem na  alps za 20zł i  plecionka się prawie nie zużywa. (2014/08/12 12:01)

berthold


od paru lat używałem żyłek dragon maxima i żyłki nigdy nie sprawiały kłopotu w tym roku w sklepie nie mieli więc na siłę mi wcisnęli STROFT  i robi się to o czym pisze autor po kilku  rzutach żyłka cała chropowata i za powiedzmy 20-tym rzucie zrywa i sprężyna czy koszyk leeeci ,moim m zdaniem winna żyłka .ja szukam sprawdzonej dragon maxima skoro dobra była to po co szukać nie wiadomo czego ...tylko dziwi mnie postawa sprzedawców dlaczego wciskają ludziom i wmawiają że najlepsze ..mowa o tym stroft (2014/08/12 13:48)

notaki


Są tylko dwa elementy mogące przecierac zyłkę . ( zakładam, że zyłka nie była "no name" w cenie 4 zł za 150 m ) , przelotka szczytowa, oraz rolka kołowrotka. Zdarza się, ze rolka się częściowo zatrze, szczególnie jesli kołowrotek zamoczymy, połozymy w piasku etc.. etc...  , a że często-gęsto bywa zrobiona z mosiądzu tylko powlekanego twardym metalem , zyłka bardzo szybko wyżłobi w niej rowek i nieszczęście gotowe.
Sprawdziłbym ( pod lupa !!!! ) przelotki szcytowe, czy nie sa w jakims miejscu matowe ( to oznaka przytarcia ), oraz rolkę - czy chodzi leciutko, nie ma miejsca przyhamowania, no i oczywiście, czy w jakimś miejscu nie jest uszkodzona.
Jesli wszystko jest OK - to wina  beznadziejnej zyłki (2014/08/14 15:22)

ryukon1975


Jest więcej elementów z którymi żyłka ma kontakt czyli wszystkie przelotki, rolka kabłąka i rant szpuli. Wszystko to trzeba sprawdzić jeśli nie ma na tych elementach wad to wina żyłki, na co wskazuje fakt że ta sytuacja ma miejsce na dwóch zestawach wędziskach. (2014/08/14 16:05)

Artur z Ketrzyna


Przelotki TS Mają cieńszą średnicę pierścienia, są z dodatkiem tytanu, są odpowiednie do użycia plecionek, żyłek Fedeer.
Zastosowałeś zbyt cienkiej żyłki do ciężkiego cięzarka.


Moim zdaniem to najtrafniejsza odpowiedź. Bo wykonując zarzucanie takim ciężarkiem, szybko mogłeś nadwyrężyć żyłkę. W tym momencie działają na nią spore siły... (2014/08/14 21:22)

SVT


Przelotki TS Mają cieńszą średnicę pierścienia, są z dodatkiem tytanu, są odpowiednie do użycia plecionek, żyłek Fedeer.
Zastosowałeś zbyt cienkiej żyłki do ciężkiego cięzarka.


Moim zdaniem to najtrafniejsza odpowiedź. Bo wykonując zarzucanie takim ciężarkiem, szybko mogłeś nadwyrężyć żyłkę. W tym momencie działają na nią spore siły...

Artur  napisałeś to samo co ja, tylko napisałeś to swoimi słowami. Następnym razem analizuj słowa i czytaj ze zrozumieniem. (2014/08/24 16:19)

barrakuda81


Sprawdź rolkę prowadzącą żyłkę w kołowrotku.Prawdopodobnie jest wadliwa i wciąga żyłkę.Nie wierzę w wersje z przelotkami.A żyłkę lepiej zmień jak Koledzy radzą na grubszą przede wszystkim i raczej dedykowaną do feedera lub połowu karpi - te są na ogół odporne na przetarcia.0.18mm do feeddera jest dobre ale raczej na przypon. (2014/08/24 17:45)