Potrzebna działalność czy nie?

/ 22 odpowiedzi
witam kolegów.
mam dylemat odnośnie sprzedaży na allegro, chciałbym takowa rozpocząć chodzi o sprzedaż za około 1 do 2 tys zł miesięcznie. będą to głównie przynęty wędkarskie. czy muszę złożyć działalność gospodarcza? i jeśli tak to w jaki sposób się z tego rozliczać? jeżeli np większość rzeczy potrzebnych do produkcji kupuje poza  EU u prywatnych sprzedawców. a resztę mam zamiar sam wykonywać we własnym zakresie, ewentualnie zakup półproduktów np nie wiem taki przykład (kupie sztabki ołowiu na złomie przerobie to na ciężarki i sprzedam) chodzi mi głównie co i jak trzeba zrobić żeby nie mieć potem ryfy, jakie są wielkości płaconych podatków i co jeśli jest się już zatrudnionym na etat a to będzie nasza dodatkowa praca. jakie wtedy będę musiał płacić składki.
dan984


Witam, z tego co wiem kolego jeśli chcesz czymś handlować musisz niestety założyć działalność, i legalnie odprowadzać podatek od zysków (19%) no i w zależności jaką formę opodatkowania wybierzesz, przy pierwszej twojej działalności jesteś zwolniony z części składek ZUS przez pierwsze 2 lata, więc ZUS miesięcznie Cię wyniesie ok 350zł w zaokrągleniu, potem ok 850zł, ale co do składek przy zatrudnieniu to już niestety nie mogę pomóc, bo nie byłem w takiej sytuacji

Pozdrawiam (2011/03/27 17:02)

lucjan50


Czy zadając to pytanie na forum wedkarskim liczy Pan na wyczerpujacą i co najważniejsze miarodajna odpowiedź?

Tu otrzyma Pan raczej zdawkowe i mało wiarygodne odpowiedzi.

Jeżeli sprawę traktuje Pan poważnie radzę zwrócić się do biura rachunkowego gdzie ksiegowy/wa zaznajomi Pana z problematyką prowadzenia firmy w tym przypadku jak zrozumiałem produkcyjno - handlowej.

Byc może bedzie to porada płatna. Ale lepiej otrzymać wiedzę a nie to co sie komu wydaje.

Mysląc o firmie prosze pamietać że przy każdej działalnosci najważniejsze są koszty. Mozna zarobić również handlując pietruszką, byleby koszty były mniejsze niz przychody.

Pozdrawiam   

(2011/03/27 17:17)

dan984


Czy zadając to pytanie na forum wedkarskim liczy Pan na wyczerpujacą i co najważniejsze miarodajna odpowiedź?

Tu otrzyma Pan raczej zdawkowe i mało wiarygodne odpowiedzi.

Jeżeli sprawę traktuje Pan poważnie radzę zwrócić się do biura rachunkowego gdzie ksiegowy/wa zaznajomi Pana z problematyką prowadzenia firmy w tym przypadku jak zrozumiałem produkcyjno - handlowej.

Byc może bedzie to porada płatna. Ale lepiej otrzymać wiedzę a nie to co sie komu wydaje.

Mysląc o firmie prosze pamietać że przy każdej działalnosci najważniejsze są koszty. Mozna zarobić również handlując pietruszką, byleby koszty były mniejsze niz przychody.

Pozdrawiam   


Na forum są ludzie, którzy prowadzą własną działalność i też mają rozeznanie co i jak, więc jeśli ktoś coś pisze na temat to wie o czym pisze a nie pisze co się mu wydaje...a czasem ciekawszych rzeczy się można dowiedzieć od ludzi znających temat z autopsji, oczywiście nie mówie że porada u doradcy to zły pomysł..ale nie jedyny. (2011/03/27 17:51)

Stypa63


Ja w grudniu zakładałem działalność gospodarczą i przez pierwsze 2 lata będę płacił jakieś 366 zł miesięcznie do ZUS i to w sumie są jedyne podatki jakie płace. Być może że będziesz jeszcze musiał płacić podatek dochodowy, ale on zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów i od wybranej formy opodatkowania. Mnie ten podatek jeszcze nie obejmuje bo mam jeszcze za małe dochody. Na dodatek jeśli jesteś bezrobotny możesz ubiegać się o kasę z unii na rozpoczęcie działalności gospodarczej (ja dostałem 19000 zł). (2011/03/27 18:18)

dan984


Ja w grudniu zakładałem działalność gospodarczą i przez pierwsze 2 lata będę płacił jakieś 366 zł miesięcznie do ZUS i to w sumie są jedyne podatki jakie płace. Być może że będziesz jeszcze musiał płacić podatek dochodowy, ale on zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów i od wybranej formy opodatkowania. Mnie ten podatek jeszcze nie obejmuje bo mam jeszcze za małe dochody. Na dodatek jeśli jesteś bezrobotny możesz ubiegać się o kasę z unii na rozpoczęcie działalności gospodarczej (ja dostałem 19000 zł).



No ja miałem bardzo podobnie...tylko że ja otrzymałem dotację w sierpniu 2009r (19113zł) ...no i jak piszesz płacę ok 350-370 Zus-u , no a co do podatku...:) to wiadomo że płacimy od osiąganych dochodów ..ale zawsze sobie można jakoś pomóc je pomniejszyć ;) (2011/03/27 18:28)

Stypa63


Ja w grudniu zakładałem działalność gospodarczą i przez pierwsze 2 lata będę płacił jakieś 366 zł miesięcznie do ZUS i to w sumie są jedyne podatki jakie płace. Być może że będziesz jeszcze musiał płacić podatek dochodowy, ale on zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów i od wybranej formy opodatkowania. Mnie ten podatek jeszcze nie obejmuje bo mam jeszcze za małe dochody. Na dodatek jeśli jesteś bezrobotny możesz ubiegać się o kasę z unii na rozpoczęcie działalności gospodarczej (ja dostałem 19000 zł).



No ja miałem bardzo podobnie...tylko że ja otrzymałem dotację w sierpniu 2009r (19113zł) ...no i jak piszesz płacę ok 350-370 Zus-u , no a co do podatku...:) to wiadomo że płacimy od osiąganych dochodów ..ale zawsze sobie można jakoś pomóc je pomniejszyć ;)


 

No dokładnie coś zawsze można wrzucić w koszty i już dochód na papierze jest mniejszy :)

(2011/03/27 21:09)

sliwka15


Na forum są ludzie, którzy prowadzą własną działalność i też mają rozeznanie co i jak, więc jeśli ktoś coś pisze na temat to wie o czym pisze a nie pisze co się mu wydaje...a czasem ciekawszych rzeczy się można dowiedzieć od ludzi znających temat z autopsji, oczywiście nie mówie że porada u doradcy to zły pomysł..ale nie jedyny.

Dobrze Kolega pisze.. ;) (2011/03/27 21:12)

getka


no to oczywiste że można pomniejszać koszty wręcz trzeba!!! wszystkie zakupy nawet najmniejsze trzeba pchać w koszta... dzięki koledzy widzę że jest tu trochę zaradnych osób:D
dzięki za wypowiedzi każda jest pomocna.. (2011/03/27 21:33)

Kamik


a masz już jakieś bajery :)?? moze będe pierwszym klijentem:P (2011/03/27 22:25)

domin77


jeśli jesteś na etacie to możesz ubiegać się odotację z UE,do ZUS będziesz miał dopłatę jakies 250zł miesięcznie,jeśli to produkcja i sprzedaz a zarobki bedą oscylowały tak jak napisłeś to pewnie będziesz płatnikiem VAT,i rozliczasz sie do 25 dnia kolejnego miesiąca im większe koszta tym mniej odprowadzisz.Księgowi za prowadzenie rachunków jednoosobowej firmy biorą 100-150zł.powodzenia (2011/03/28 07:06)

getka


od prowadzenia rachunków i faktur jest portal ifirma.pl moja koleżanka z tego korzysta nie wiem ile płaci ale chyba nie dużo... (2011/03/28 21:26)

domin77


ale nie ma to jak księgowa,wszystko wyjaśni,wypisze,wypełni papierki,wyśle co miesiąc deklaracje do zus i skarbówki zrobi roczne rozliczenie a koszta niewielkie (2011/03/28 21:57)

dan984


Dokładnie...potwierdzam kolege...nie ma to jak księgowa .... ja osobiście płacę 150zł netto za firmę 2 osobową...także nie jest źle a spokojna głowa .... (2011/03/30 12:34)

u?ytkownik68378


Na Allegro może sprzedawać każdy, nawet ten, kto nie ma zgłoszonej działalności gospodarczej. 

Jednak dochód ze sprzedaży nie może wtedy przekroczyć 3.800 złotych ( kwota dokładna do sprawdzenia w regulaminie Allegro). Każdy dochód jednak trzeba wykazać fiskusowi, ponieważ za ukrywanie dochodu można beknąć.

Jeśli masz zamiar obracać kwotami rzędu kilkaset złotych miesięcznie, lub kilku tysięcy i przekroczysz kwotę zwolniona z podatku, musisz zarejestrować firmę.

Proste.

(2011/03/30 14:45)

u?ytkownik68378


PS : mowa o kwocie zwolnionej w ciągu roku. (2011/03/30 14:46)

JaroDaw


Mogę Ci podpowiedzieć, że osoby których dochód miesięczny ze stosunku pracy jest równy, lub przekracza najniższą krajową, z racji prowadzonej działalności gospodarczej płacą tylko Ubezpieczenie Zdrowotne(ok 220zł) oraz podatek (19% od przychodu, po odliczeniu kosztów również ZUS). Jednak jak koledzy pisali, zacznij od wyboru biura rachunkowego ( do 100zł zależy od regionu i wielkości miasta). Tam podpowiedzą jak rozpocząć, pomogą wypełnić formularze itp.. Jest to ważne, gdyż pomyłki na początku, w przyszłości mogą sporo kosztować. Inną ważną rzeczą, o której powinni Ci tam powiedzieć to formalności których musisz dopełniać produkując cokolwiek (utylizacja odpadów, kody pkuiw itp itd). Zastanów się jeszcze, jaka będzie prawdziwa skala produkcji i jej wartości, bo najdrobniejsze rzemiosło jak i handel nieprzekraczający .???( niepamiętam musisz się dopytać w BRach, USkarb, lub na forach podatkowych) nie podlega opodatkowaniu, i nie musisz wtedy prowadzić działalności gospodarczej.pozdrawiam Jarek (2011/03/30 14:52)

JaroDaw


PS: o dotację ( pomniejszone składki na ZUS) ubiegać się mogą, osoby BEZROBOTNE. tak było jeszcze do niedawna (2011/03/30 14:54)

domin77


Tak bezrobotni mogą wziąć dotację z urzędu pracy i preferencyjny zus,a mozna tez starac się o dotację  z Agencji rozwoju regionalnego (2011/03/30 21:09)

akks2004


Witam, jeśli kolega pracuje na etacie, to do zapłaty z działalność będzie podatek i składka zdrowotna, która wynosi 233zł z groszami. Mam taką samą sytuację, więc jakby co służę radą.
Pzdr (2011/03/31 12:41)

getka


trochę to zagmatwane niestety. trzeba usiąść i naprawdę nad tym pomyśleć przeliczyć za i przeciw bo to jednak nie takie łatwe jak by się wydawało.
problemem jest taki że jeśli bym rejestrował firmę to pewnie na dwa fronty... pierwszy to phu a drugi to biuro geodezyjne i pewnie byłby to niezły galimatias albo musiałbym rejestrować dwie działalności  .
dzięki za podpowiedzi.
pozdrawiam (2011/03/31 19:34)

Stypa63


Nie dwie działalności tylko jedną. Firma może się zajmować kilkoma różnymi rzeczami. Kumpel ma firmę i prowadzi usługi elektryczne i wideofilmowanie, a firma jest jedna. (2011/03/31 19:48)

getka


no tak ale trochę lipa jest teraz nazwać przynęty na ryby geodeta*******.pl bo tak miała by się nazywać. albo coś z wędkarskiego na fakturze dla projektanta:p (2011/03/31 19:53)