Zaloguj się do konta

Poszukiwany karp galicyjski

utworzono: 2014/08/19 03:13
yoejoe

Witam,
Nie chciałbym zasmiecać forum ale dział "karp" wydaje mi się właściwym miejscem na umieszczenie tego wątku.
Znajomy zza oceanu chciałby kupić narybek karpia którego nazwał galicyjskim. Powiedział ze karpia galicyjskiego można podzielić na dwie linie a jemu chodzi o jakaś ''mirror" podejrzewam wiec ze chodzi o lustrzenia. Karp ma mieć mała głowę i niewielki stosunek długości do wysokości (ma być niemal okrągły w poprzecznym przekroju)

To tyle na temat informacji od znajomego. Zacząłem wiec sam szukać owego karpia.
Z tego co wyczytałem w internecie, chodzi mu prawdopodobnie o karpia zatorskiego hodowanego na stawach Bolesława Krzywoustego, następnie Władysława Krzywoustego a pózniej Mieszka. Dlatego karp Zatorski miał być później określony mianem królewskiego.
Źródło: http://www.bielsko.man.pl/fishrzd/hist_karp.html

Gdzie indziej przeczytałem że to karp bestwiński wyhodowany przez Adolfa Gascha w kaniowie. Karp ten miał wygrać wystawę w niemczech i zostać nazwany galicyjskim.
Podobno ludzie nadużywaja określenia "karp królewski" oraz "karp galicyjski" stąd moje wątpliwości.
Wiki bardzo upraszcza sprawe twierdząc że karp galicyjski to wcześniejsza nazwa karpia królewskiego (z moich informacji wynika ze to bzdura) bo po pierwsze karp wyhodowany przez Gascha został nazwany galicyjskim dopiero w XIX wieku (chyba 1880 rok) po drugie nie kazdy karp królewski to karp galicyjski.

Moje pytania to:

1. O jakiego karpia mogło chodzić dla mojego znajomego?
2. Czy mianem karpia galicyjskiego mozna określic karpie wyhodowane po za stawami kaniowskimi?
3. Czy prawdziwy karp galicyjski będzie miał budowę o jakiej wspomniał mój znajomy i szybkie tempo wzrostu?
4. Czy występuje jakaś lustrzana linia karpia galicyjskiego?
5. Gdzie mozna kupić narybek owego karpia tak aby za odpowiednia cenę ktoś zajął się wysyłką do usa?
6. Prosze o wytłumaczenie je sli w ktorymś miejscu jestem w błędzie i uzupełnienie informacji.
[2014-08-19 03:13]

saviano

Z Wikipedii:

lustrzeń, karp królewski (dawniej karp galicyjski) – odmiana wyhodowana w Polsce, w Kaniowie, silnie wygrzbiecone ciało oraz rząd dużych łusek wzdłuż linii bocznej i w okolicach głowy

pozostaje pytanie - gdzie kupić...

[2014-08-19 14:47]

z@mela

niech sie znajomy dowie czy w ogole można takie dziwne ryby przewozić , transportować przez granice.
[2014-08-19 15:05]

krystian252

Program hodowlany ochrony zasobów genetycznych karpia linii: gołyska, knyszyńska, ukraińska, litewska, starzawska i zatorska

1. Historia

Linia gołyska
Linia Gołyska została wytworzona w latach 1954-56 w wyniku prac mających na celu odtworzenie karpia galicyjskiego po stratach spowodowanych II Wojną Światową. Karp galicyjski powstał w drugiej połowie XIX wieku na terenie południowo-zachodniej Polski. W roku 1880 tarlaki tej odmiany reprezentowane na Wystawie Rolniczej w Berlinie otrzymały złoty medal. Od tego momentu karp galicyjski był eksportowany do większości krajów europejskich a nawet do Ameryki Północnej.
Przy tworzeniu linii gołyskiej wykorzystano tarlaki miejscowe, będące potomstwem karpi galicyjskich oraz pochodzące z przedwojennego szczepu osieckiego, które sprowadzono z Doświadczalnego Gospodarstwa Stawowego w Mydlnikach. Szczep osiecki przed wojna uznawany był za jeden z najlepszych w obrębie karpia galicyjskiego. Linia gołyska utrzymywana jest w chowie wsobnym.

Linia knyszyńska
W roku 1966 z gospodarstwa rybackiego w Knyszynie sprowadzono partię narybku, na bazie której wytworzono linie hodowlana. Gospodarstwo Knyszyn w okresie międzywojennym było jednym z czołowych na terenie Polski północnej oraz dysponowało tarlakami karpi galicyjskich. Przyjęto założenie, ze sprowadzone karpie przynajmniej w części posiadają krew karpi galicyjskich. Karpie knyszyńskie w ciągu wielu lat hodowli zostały zaaklimatyzowane do warunków Polski Północnej. Selekcja w ZIGR PAN Golysz miała na celu udoskonalenie cech morfometrycznych przy jednoczesnym utrzymaniu charakterystycznych dla tych karpi niskich wymogów termicznych. Linia knyszyńska jest utrzymywana w chowie wsobnym.

Linia starzawska
Karp starzawski, sprowadzony do RZD w Zatorze w roku 1976 z Gospodarstwa rybackiego Starzawa. Jest to karp pełnołuski, utrzymywany w czystości linii od czasu wyhodowania populacji tego karpia od jednej pary rodzicielskiej. Stwierdzono na podstawie badań polimorfizmu białek enzymatycznych i transferyny krwi, ze jest to linia o wysokiej homozygotyczności. Efektem tego jest mała wylęgowość ikry, natomiast materiał zarybieniowy charakteryzuje się dobrym tempem wzrostu i wysokim wskaźnikiem przeżywalności. Odrębność genetyczna i walory produkcyjne karpia linii starzawskiej decydują o wykorzystaniu tej linii do produkcji hybrydów, szczególnie z karpiem węgierskim. Potomstwo heterozygotyczne charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami produkcyjnymi. Ułuszczenie karpia starzawskiego czyni tę rybę atrakcyjną dla wędkarzy.

Linia zatorska.
Jest to karp miejscowego pochodzenia, utrzymywany w chowie wsobnym od 1955 roku. Linia karpia zatorskiego powstała w wyniku wieloletniej pracy hodowlanej, w tym selekcji indywidualnej, twórczej i zachowawczej. Selekcja dotyczyła głównie tempa wzrostu i ułuszczenia. Karp zatorski jest lustrzeniem o ułuszczeniu wieńcowym, strzałkowym lub siodełkowym i ubarwieniu oliwkowo - niebieskim. Jest to linia o wysokiej homozygotyczności, wykazanej badaniami zmienności fenotypów polimorficznych białek enzymatycznych i transferyny krwi. W wyniku krzyżowania z liniami karpia węgierskiego, jugosłowiańskiego i japońskiego, uzyskane potomstwo heterozygotyczne charakteryzuje się wyższymi efektami produkcyjnymi. Natomiast krzyżówki karpia linii zatorskiej z karpiem linii starzawskiej wykazują zmniejszenie produkcyjności.

Linia litewska
Linia powstała na początku XX wieku w gospodarstwie Bubiai na Litwie. Podstawą były karpie sprowadzone z Czech, Jugosławii oraz miejscowe. Z powodu podległości pod Litewskie Ministerstwo Rolnictwa gospodarstwo Bubiai, jako jedno z nielicznych z terenu byłego ZSRR, uniknęło przeprowadzonej w latach 50-tych odgórnej, przymusowej akcji krzyżowania lokalnych ras i odmian z sazanem amurskim. W latach 60-tych była uważana za najlepszą linię karpia na Litwie. Karpie litewskie sprowadzono do Gołysza w 1995. Pierwsze tarło przewidywano jest w 2000 roku. Linia utrzymywana będzie w chowie wsobnym.

Linia ukraińska
Linia powstała w wyniku skrzyżowania karpia miejscowego z Galicyjskim. Prace rozpoczęto po II Wojnie Światowej. W obrębie linii utrzymywane są dwa typy ułuszczenia: pełnołuski i lustrzenia ramowego. Partię narybku sprowadzono do Gołysza pod koniec lat osiemdziesiątych. Linia utrzymywana jest w chowie wsobnym. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi wynikami produkcyjnymi w warunkach polskich gospodarstw stawowych.

2. Uzasadnienie konieczności ochrony

Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN Gołysz oraz Rybacki Zakład Doświadczalny Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Zatorze są jedynymi ośrodkami w Polsce posiadające tak bogaty i zarazem unikatowy zbiór ponad 24 linii hodowlanych karpia. Wśród nich wyróżnić należy linie polskie (gołyską, zatorską i knyszyńską), które są owocem kilkudziesięcio letniej pracy hodowlanej i zawierające częściowo krew karpi galicyjskich. Karpie te posiadają ustabilizowany fenotyp wykształcony w wyniku wielu lat selekcji i całkowicie trafiający w oczekiwania producentów i konsumentów co do wyglądu karpi. Karpie gołyskie, zatorskie i knyszyńskie dają dobre wyniki produkcyjne w polskich warunkach hodowli stawowej i od lat są wykorzystywane w produkcji krzyżówek towarowych. Wśród cech składających się na szczególną wartość tych karpi a jednocześnie wyróżniających je od karpi hodowanych w krajach ościennych wymienić należy: prawidłową budowę i pokrój, optymalny indeks wygrzbiecenia, ustabilizowany typ ułuszczenia typu lustrzeń (jednolity z pokolenia na pokolenie, oraz w całej populacji), prawidłowe zabarwienie. Bardzo ważnym jest fakt, iż karpie te, są doskonale przystosowane do metod hodowli stosowanych w Polsce i do miejscowych warunków środowiskowych. Obserwowane obecnie oznaki depresji inbredowej wymagają podjęcia działań na rzecz zapobiegania wyrodzenia się stada i zachowania osiągniętego postępu selekcyjnego. W związku z trudnościami natury finansowej wynikającymi z olbrzymich kosztów utrzymania i selekcji stad podstawowych w liniach polskich nie zawsze udaje się utrzymać optymalna strukturę wiekowa poszczególnej linii a liczba zdolnych do rozrodu tarlaków w poszczególnych latach, często zbliża się do niebezpiecznie niskich granic (15-20 osobników).
Wśród karpi polskich fenotypowo wyróżnić można karpie Starzawskie dzięki temu, ze jest to jedyna odmiana karpi polskich, posiadająca ułuszczenie typu pełnołuski. Jest to bardzo stara populacja, hodowana od wielu lat bez dolewu obcej krwi. W RZD Zator i ZIGR PAN Golysz wykorzystywane one jako grupa porównawcza w pracach selekcyjnych. Karp starzawski jest również atrakcyjną rybą dla wędkarzy. W związku ze słabym zainteresowaniem producentów karpiem starzawskim (pełnołuskość) istnieje zagrożenie, że karp ten zostanie zmieszany z innymi odmianami. Warto go utrzymać bowiem jest on reliktem czasów kiedy w Polsce hodowano karpie pełnołuskie.
W przypadku linii Litewskiej i Ukraińskiej szczególną wartość stanowi fakt, że karpie te również są wynikiem wieloletnich prac hodowlanych. Powstałe one na bazie materiału sprowadzonego z terenów o długiej tradycji hodowli karpia (Czechy, Jugosławia, Polska) i w związku z tym, reprezentują geny karpi, będących od wielu wieków obiektem hodowli na terenie Europy Środkowej. Specyficznymi cechami tych karpi są wysoka odporność na nie sprzyjające warunki środowiskowe i bardzo dobre tempo wzrostu. Ze względu na to, że cechy morfologiczne tych karpi nie różnią się bardzo od karpi polskich, stanowią one cenny obiekt hodowlany. Koniec cytatu .więcej poszukaj tutaj:  http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/taxonomy/term/10 
[2014-08-19 15:16]

yoejoe

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, trochę mi to rozjaśniło sytuację. Jednak według informacji które przytoczyłem to karp z Kaniowa wygrał wystawę w Berlinie i takiego karpia będę szukał (spelnia warunki o jakich mówił mój znajomy).  Jak juz wspomniał @saviano pozostaje pytanie gdzie kupic?


[2014-08-20 02:48]