Posadzenie lilii wodnych staw

/ 13 odpowiedzi
Witam .
W miejscu, zaznaczonym na zdjęciu (kolorem zielonym) chciałbym posadzić lilie wodną. Nie chciałbym, żeby lilia rozrosła poza wysepkę.
W tym miejscu jest mała  przykosa , optymalnym poziomi wody w tym miejscu to 65  cm.
Gdy posadzę lilię  w glinianych donicach, to sie nie rozrośnie? a zarazem będzie żyła  ? W jaki sposób ją sadzić ? , część korzenia wystarczy ?  czy całe rośliny ? W jakim miesiącu ?
Inne informacje na temat tej rośliny mogą okazać sie dla mnie cenne :)


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

siwy2934


Najlepiej poszukaj opisu danego gatunku lilii jaki chcesz posadzić. Różne gatunki mają różne zapotrzebowania na głębokość wody, jedne lubią miejsca nasłonecznione a niektóre mogą rosnąć w częściowym cieniu.
Lilia gdy ma sprzyjające warunki rozrasta się bardzo szybko. W tym roku późnym latem gdy pogłębiałem i powiększałem staw posadziłem dwa nowe gatunki lilii, i po dwóch tygodniach zaczęły kwitnąć,
Lilię najlepiej sadzić w workach jutowych lub takich z dużymi oczkami albo w donicach plastikowych lub koszach. Lilia ma tak mocne kłącza że potrafi rozwalić plastikową donicę to pewnie z glinianą sobie też poradzi.
Jeśli chodzi o sposób sadzenia to ja miałem szczepy kupione na giełdzie które miały dużo młodych korzeni i część takiej starej bulwy, śmiało można to rozrywać na mniejsze części.
Co do informacji na temat kiedy najlepiej posadzić to musisz poczytać na jakimś konkretnym forum np o oczkach wodnych.

Dodam że gdy chciałem ze swojego stawu uzyskać szczepę lilii do małego oczka wodnego w pobliżu domu to wlazłem do wody i szpadlem odciąłem kawałek korzenia wraz z kilkoma liściami i kwiatem i lilia żyje w małym oczku wodnym już chyba 4 lata, oczko ma metr głębokości a lilia miała zmienianą donice kilka razy, Lilia rośnie w donicy z ziemią

(2011/12/21 19:15)

przyjaciel-78


witaj ja sadzilem w stawie wsadzilem do starego wiadra z kawalkiem cementu i zostawilem sznurek zebym mogl wyciagnac jak zechce problem jest jak sie wysypia nasionka i zaczna wyrastac nowe mówiac lilie wodne masz na mysli grążele (zolte) i grzybienie (biale) z korzenia bedac w pojemniku nie dotykajac dna daleko nie odejdzie maksymalnie parę metrow a jak przekwitnie to trzeba usuwac torebke z nasionami i nie bedzie problemu  (2011/12/21 19:24)

withanight88


Pytasz o grzybienia czy grążela ?
Jak bedzie miała sprzyjające warunki to się rozrośnie.Sadzić najlepiej tak jak kol. wyżej napisał , worek, do worka kamień i do wody.Podziel całe kłącze i posadź w miejscach, których chcesz.Koło kwietnia. (2011/12/21 19:27)

przyjaciel-78


dodam jeszcze ze rosna od 30 cm do 250 glebokosci wody  (2011/12/21 20:02)

u?ytkownik97843


Aha. "Lilia wodna "  - i już wszystko wiadomo ... Najbliższy opisowi wydaje się kosaciec żółty ( irys ) , z rodziny kosaćcowatych... (2011/12/21 20:41)

Pitbul


Stosowanie nazw potocznych nie powoduje braku zrozumienia tematu zapytania.Podobnie jak nazwa potoczna: "troll internetowy".....;) (2011/12/21 21:33)

siwy2934


Nie ma się co czepiać nawet na wikipedii jest napisane o zwyczajowej nazwie grzybieni.
Cytuję:

"Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną" (2011/12/21 23:39)

Algen


Chce posadzić grzybień biały. Rośni on na starym wyrobisku torfowym. 
Wy co proponujecie posadzić,  grzybień czy grążel ? (2011/12/22 10:48)

siwy2934


grzybienie są według mnie ładniejsze, mają większe kwiaty i różne kolory nie tylko białe. (2011/12/22 14:02)

u?ytkownik97843


Stosowanie nazw potocznych nie powoduje braku zrozumienia tematu zapytania.Podobnie jak nazwa potoczna: "troll internetowy".....;)

Cześć . Jak ten twój kundelek się wabi ? Bas dwuras ? (2011/12/23 13:58)

Pitbul


Wabi się "Liljan" .... (2011/12/24 01:47)

Kangur1979


Siła wzrostu grzybienia,grążela zależy od odmiany i warunków środowiskowych...Gatunki ww można zakupić w każdym centrum ogrodniczym ich cena waha się w zależności od odmiany od 25 do nawet 100 zł...Te występujące naturalnie w naszych wodach rosną stosunkowo silnie i ... są pod ochroną... (2012/01/02 19:33)

king12


W swoim stawie posadziłem grążele żółte. Teraz pół stawu jest nim zarośnięte. Przynajmniej ryby mają schronienie:) (2012/02/03 15:55)