Porada odnośnie stawu

/ 3 odpowiedzi

Witam, na wstępie krótka specyfika wody:

-20mx30m

-głębokość około 2-3m (zależy od pogody)

-brak jakiejkolwiek roślinności wodnej, tylko trochę trzciny na około (w zeszłym roku staw zarastał i wszystko zostało wyrwane)

kiedyś masa drobnego karasia, od momentu wpuszczenia suma kompletnie zero drobnicy...

szczupaki były zawsze i drobnica też była, teraz nie ma. Wpuszczono około 500 szt drobnego lina i z 200 szt drobnego karasia- w przeciągu 2 lat, zero kontaktu z nimi..

W wodzie są średnie karpie- 1,5-6 kg kompletnie nie skłonne do współpracy, oraz widziałem karasie takie ponad kilo- również nie idzie ich skusić do brań.

Planuję wpuścić z kilkaset sztuk karasia, oraz znów szczupaka około 10 sztuk i może sandacza jak gdzieś dostanę narybek. co o tym sądzicie??

moje pytania do Was:

- jak skusić karpia i karasie do brań- metoda, zanęta POMOCY!!!

-jak poprawić warunki bytowania rybom-dać im schronienie-może jakieś gałęzie zatopić??

-jak posadzić np. grążel żółty??


za wszelką pomoc odnośnie gospodarki na tym stawie oraz na temat łowienia


pozdrawiam



maro123


Pierwsze co to odłów suma, sum w wodzie mniejszej niż 100x150 metrów nie jest najrozsądniejszym wyborem. Sandacza też lepiej nie wpuszczaj, pierwsze co wpuść to ukleje i płocie by nie było tak dużego przeskoku w wielkości ryb. Lin to świetny wybór. Karaś nie lubi towarzystwa innych ryb a tym bardziej szczupaków- raz dwa go wytępią. Grążel możesz posadzić w plastikowych donicach na dnie, dzięki temu Ci się nie rozrośnie po całym stawie. Co do zanęty to napewno sprawdzi się ciągłe nęcenie jednego miejsca grubymi ziarnami. Jeśli masz mostek to możesz zrobić im ''paśnik'' czyli coś na kształt prostokątnej szuflady o niewysokich bokach do której mógłbyś nasypać kilka kg zwykłego zboża i opuszczać na dno na jakimś łańcuchu. po kilku dniach byś to mógł wyciągać i sprawdzać czy ryby wszamały całe zboże a jeśli nie to byś je mógł w łatwy sposób wyrzucić by nie zakwaszało wody. a obok paśnika miałbyś świetną miejscówkę na zasiadkę. (2014/05/28 09:37)

droidgis


Dam rade: jeśli staw jest nie ogrodzony - zrób to zanim zaczniesz kolejne zarybienia. Polecam jak wyżej - odłowić suma. Co do nęcenia grube ziarno w jedno miejsce (namocz dobrze przed wsypaniem) - regularnieGałęzie nie wydają się głupim pomysłem, lecz zrobiłbym to większym elementem ;) (2014/05/28 13:02)

Artur z Ketrzyna


moje pytania do Was:

- jak skusić karpia i karasie do brań- metoda, zanęta POMOCY!!!

-jak poprawić warunki bytowania rybom-dać im schronienie-może jakieś gałęzie zatopić??

-jak posadzić np. grążel żółty??

Wyłów suma. Bo sum wyje lina (jego przysmak), a jak zabraknie lina to i pozostałe ryby... No chyba  ze będą za duże....

Grążel rośnie na wodzie do max 1,5 m tak więc wypłyć do 1,3 kawałek i tam ją zasadź.

(2014/05/28 14:36)