Ponton z podłogą typu air-mata

/ 5 odpowiedzi
Witam!

Rozważam kupno pontonu z podłogą typu air-mata. Czy ktoś miał doczynienia z tego typu podłogą? Warto sobie tym zawracać głowę czy lepiej pójść w zwykłą sztywną podłogę? Podłoga dmuchana znacząco zmniejsza wagę pontonu, a wiadomo ze dosyć ciężko samemu się woduje ponton zwłaszcza w miejscach z wyższymi burtami, a także łatwiejszy transport nie mając przyczepy. Jednak jak z jej wytrzymałością? Na różne przetarcia, przebicia czy inne uszkodzenia od przynęt, czy chociażby krawędzi akumulatora? Jak jest ze stabilnością pływając tym na rzece a jak na jeziorze? No ogólnie wszystkie wrażenia. Każda opinia będzie pomocna w wyborze.
Z góry dziękuję za porady.

Np. coś takiego jak ponton "Wild Lake Group CD 320 Airmat"
http://www.pontonik.pl/profesjonalne-pontony-sportowe-motorowe/wild-lake-group-cd-320-airmat-podloga-airmat.html

lub
ponton "NordBoat RXK 310 Air" (ten bez kila, a wiadomo że raczej lepiej z kilem)
http://www.ekajak.com/sklep/ponton-nordboat-rxk-310-air-p-199.html

lub Ponton "Voyager CD 330 AM z podłogą typu Airmat 3 komory+1+kil"
http://www.sonarsklep.pl/ponton-cd-330-am-airmata-3-komory-kil-voyager-marine-p-1374.html

Linki wkleiłem przypadkowe, może być gdzieś taniej a może być i drożej.

aldente

Witaj, posiadam od 2 lat taki właśnie ponton. Ma pompowane komory i kil. Umieszczasz wtedy w nim air-matę i pompujesz. Ta air-mata jest twarda i stabilna.
Jest wykonana z grubszego pvc, niż balony. Nie trzeba się obawiać o przetarcia lub uszkodzenia. No chyba że całym ciężarem nadepniesz na leżącą na macie kotwicę przynęty:-). Również krawędzie akumulatora nie uszkodzą jej. Mój akumulator waży 25 kilo i nie było problemów. Pod akumulator podłożyłem dodatkowo deseczkę o szerokości pontonu, aby nadać całości większą  stabilność. Mimo wszystko taka dmuchana podłoga ma jedną wadę. Nawet jak nadmuchasz ją "na blachę" to trochę się ugina pod ciężarem wędkarza, akumulatora, kotwicy, drugiego pasażera. Jeśli ponton stoi na wodzie powiedzmy 2 dni, to po tym czasie uginanie się air-maty pod  obciążeniem wydaje się zwiększać. Trzeba ją dopompować.
Muszę stwierdzić, że do wędkowania lepszy będzie ponton z podłogą stałą, np. aluminiową. Jest o wiele wygodniej wędkować, gdy człowiek się nie zapada, a akumulator nie gibie na boki w takt uginającej się maty. Jeśli szukasz pontonu do rekreacyjnego pływania z rodzinką, to air-mata nie przeszkadza. Natomiast jeśli chcesz wędkować, to zdecydowanie doradzam Ci ponton z podłogą twardą. Do wodowania pontonu można zastosować mocowane do pawęży koła. Sam je sobie zrobiłem, a ponton woduję popychając go jedną ręką za dziobowy uchwyt. Wtedy te parę kilo więcej przez aluminiową sztywną podłogę nie ma aż takiego znaczenia. (2015/02/05 22:53)

maweric

Tak jak już kolega napisał, do wędkowania lepsza twarda podłoga jak na pływanie rekraacyjne to airmata  jak najbardziej.
Co do uginania podłogi airmaty po kilku dniach jest to wynik różnicy ciśnień , a dokładnie wychłodzenia się powietrza w airmacie od zimnej wody. I jest to norma , dotyczy to ogólnie powietrza również w pontonie. (2015/02/06 07:02)

Petryk5

Dzięki za opinie.
Na moje potrzeby myślę że airmata powinna wystarczyć. Ponton będzie dużo mniejszy i lżejszy do wożenia/noszenia.
aldente mógłbyś podać jaki ponton posiadasz? (2015/02/06 16:33)

aldente

Firma nazywa się SEABO.  To chyba koreańczyk. Kupiłem go na ebayu, jak poklikasz na ebay lub na googlach to zobaczysz wszystko, co  Cię interesuje. (2015/02/06 23:14)

maweric

Jeżeli chodzi Ci głównie o wagę rozważ podłogę typu "slatted" panelowa umożliwia szybkie rozkładaniei składanie pontonu. Dzięki tej podłodze całość jest bardzo lekka.

(2015/02/07 20:51)