Zaloguj się do konta

Ponton wiosłowy i echosonda

utworzono: 2013/08/05 20:34
sorek125

Witam. Pytanie może zabrzmi głupio, ale jestem zielony w tym temacie. Jeśli do pontonu zamontuje echosondę to czy podczas pływania na wiosłach z różną prędkością będzie ona dobrze wskazywać pomiar czy trzeba mieć silnik i płynąć ze stałą prędkością? Pozdrawiam [2013-08-05 20:34]

jimmi1234

Będzie dobrze i na wiosłach i na silniku. Echo ma taki parametr jak prędkość pingowania, którym to można regulować częstość "odpytywania" czujnika. Ważny przy pływaniu na wiosłach jest montaż samego czujnika. Należy to tak zrobić by "wiry" powstałe po pracy wioseł nie zakłócały wskazań. Im płytsza woda tym efekt bardziej "upierdliwy". [2013-08-06 07:32]

sorek125

Dzięki za odpowidź. Nie pływałem nigdy z echo więc się na tym nie znam, a planuje kupić ponton+echo. Na silnik niestety kasy nie wystarczy. [2013-08-06 07:48]

Przemas83

Sokojnie, nie wszystko na raz. ale jeśli mogę Ci coś poradzić to kup w pierwszej kolejności silnik elektryczny i dobrej jakości akumulator. A piszę tak dlatego że łowienie z pontonu to nie to samo co z łódki.
[2013-08-06 16:29]

sorek125

Tylko że ponton będzie mi służył w zasadzie do sondowania dna i wywożenia zestawów więc bez silnika się chyba narazie obejdzie :) Tylko co z tym echo :) [2013-08-06 17:00]

kedzio

Spokojnie dasz radę. Nie popłyniesz za szybko nawet na silniku elektrycznym. Ja pływam na najwyższym biegu, a echo doskonale się spisuje. [2013-08-06 17:44]

sorek125

Tylko na silniku płyniesz ze stałą prędkością a na wiosłach to różnie bywa. Skoro mówicie że będzie dobrze wskazywać to tak pewnie jest :) [2013-08-06 18:25]

jimmi1234

Spokojnie, nie masz co się martwić. Nieważne czy będziesz płynął szybko, wolno, stał w miejscu czy może kręcił się na pontonie w kółeczko. Echo wskaże to co trzeba. Przecież czujnik emituje falę dźwiękową a prędkość jej rozchodzenia się w wodzie jest bliska 1,5 km na sekundę więc nie szukaj dziury w całym. Kupuj echo i ponton z napędem jaki tylko chcesz. I ruszaj na ryby. Jedyna różnica jaka jest we wskazaniach echosondy która zamontowana jest na obiekcie w ruchu i obiekcie stojącym w miejscu polega na odwzorowaniu ryb w postaci tzw. łuków. Gdy echo zamontowane jest na obiekcie stojącym w miejscu zamiast łuków zobaczysz długie linie. Ale jak się później dowiesz to nie długość łuku a jego szerokość mówi o wielkości obiektu podwodnego czyli np. ryby. I moja dobra rada - skup się raczej na tym jakie echo będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie. A problem z pontonem i rodzajem jego napędu uznaj za rozwiązany.  [2013-08-06 19:25]

sorek125

Dziękuje wszystkim za dobre rady :) Wszelkie moje wątpliwości zostały rozwiane. Pozdrawiam [2013-08-06 19:31]

KrisMekar

No nie do końca. Kwestia montażu czujnika. Gdy kupisz ponton z pawężą OK problemu nie ma, ale jeżeli kupisz taki bez pawęży, to już musisz wymyślić jakiś patent na to by czujnik zamontować stabilnie. [2013-08-09 08:44]

kedzio

:) [2013-08-09 17:56]

waldiglogow

tu sa bardzo cenne informacje dla poczatkujacych

http://www.lowrance.pl/?module=articles&Path=22_33 [2014-06-21 20:46]