Ponton wędkarski - jak namalować numery

/ 36 odpowiedzi / 3 zdjęć
Jak i czym namalować numery na pontonie
użytkownik10172


Kolego Marcinie, wiem, że jestem teraz upierdliwy, ale chyba powinniśmy dążyc do większego uściślenia tematu wątku, który zakładamy. Zamiast "Ponton" np: "Jak namalowac numery na pontonie?". I wtedy 300 użytkowników ominie ten temat z daleka (oszczędzasz ich czas), ale jeden, który faktycznie wie jak to zrobić - odpowie Ci na pytanie. Pozdrawiam (2010/01/27 12:13)

użytkownik23635


Naniesienie napisu na ponton jest trochę kłopotliwe. Farba jaką będziemy malować napisy powinna być na tyle elastyczna aby po spuszczeniu powietrza z pontonu napisy nam nie popękały i się nie złuszczyły. 
Ja na pontonie namalowałem napisy używając farby sitodrukowej (drukarskiej) do banerów.
Szablony uzyskałem z folii samoprzylepnej o kolorze białym (formaty kartek A4). Brat na drukarce wydrukował mi litery i cyfry które potem musiałem obrobić, wycinając każdą skalpelem.
Wyciętą literę lub cyfrę wyrzucałem, potrzebne mi były tylko ramki po ich wycięciu.
Cały numer składający się z cyfr i liter przykleiłem na napompowany ponton, zabezpieczając pozostałą część powłoki wokół napisu taśmami papierowymi.
Farbą sitodrukową naniosłem dwie cienkie warstwy wałeczkiem gąbkowym w kilku minutowych odstępach. Po wyschnięciu napisów szablony zerwałem i pousuwałem zmywaczem ewentualne zacieki. Po zeszłym sezonie napis lekko się pozałamywał w miejscach składania ale nadal jest dobrze widoczny.     (2010/01/27 12:41)

użytkownik23635


                                                                                                             
W internecie można znaleźć jeszcze firmy które po podaniu numerów robią nadruk na pasku odpowiedniego materiału. Przysyłają dwa takie napisy dając do tego klej którym nakleja się na ponton.  Na ile to jest trwałe, nie wiem.
Koszt tego jest chyba około 200 zeta.
Może ktoś z Kolegów będzie miał jeszcze jakieś propozycje. (2010/01/27 12:55)

marski


Kolego spiderling .
Upierdliwy nie upierdliwy każda rada jest cenna ,następnym razem się  poprawie .
Pozdrawiam marski   :) . (2010/01/27 14:53)

łysy wąż


Ja poradziłem sobie z tym tematem mnw. tak jak rooster. Szablon uzyskałem, wycinając litery na dużym kawałku papieru - takiego, jakiego używa się do pakowania przesyłek pocztowych. Po naklejeniu na ponton ( nadmuchany oczywiście ), wziąłem w łapę farbę w sprayu i z rozmachem zamalowałem cały szablon. Mały problem był ze ściekającą strużkami farbą, ale udało mi się ją wytrzeć przed zaschnięciem.
Domowy sposób i jak na razie ( minął rok ) jest OK. Co prawda numery nie są tak imponujące jak u roostera, ale jak na razie policja się nie czepiała - a kontrole już były ;-)

pozdrawiam


P.S. efekt można zobaczyć z mojej galerii " grudzień 2009 ". Nie wklejam fotki tutaj, ponieważ jako techniczny kretyn pewnie coś bym namieszał ;-) (2010/01/27 15:22)

marski


 A czy są wytyczne co do wymiaru napisu tzn ,wysokość szerokość liter i cyfr .
Napis musi być umieszczony ,naklejony na stałe czy  mogę zrobić na przykład numerów samochodowych i zamocować  na paski plastikowe do linki ,która zamocowana jest na stałe do pontonu . (2010/01/27 15:28)

karoltsu1


Witam...Nie znalazłem Rozporządzenia,odnoszącego się do"środków pływających" na śródlądziu(pontony,kajaki,skutery,promy itd.),wymiary podaje bez poparcia"dowodowego",za co przepraszam.Wysokość-15cm.,szerokość-4,5cm.,grubość linii litery-1,5cm.Litery i cyfry muszą być 'na stale naniesione,na kontrastowym tle' na oznakowany obiekt.Rejestracje dokonywałem w Starostwie(tak było dawniej-3 lata),tam tez poinformowano Mnie o sposobie i umiejscowieniu znaków(na obu burtach,w części dziobowej),oraz ich wielkości.Całkiem możliwe ze To się zmieniło.Pytaj w Starostwie.Pozdrowienia.   (2010/01/27 17:40)

marski


Myślałem o dwóch sposobach .

1 ) -Nie chciałem mazać farbami po pontonie ,i chciałem wydrukować na foli samoprzylepnej ,na białym tle czarny numer ,pokryć laminatem odpornym na uf promienie i wodę ,wydruk nakleić na pcv, wywiercić dwa otwory do montażu i przyczepić to do linki która jest na bokach pontonu.
Ale jak pisze kolega karoltsu1 ze numery muszą być naniesione na stałe to niestety muszę pomazać ponton i pomysł 1 nie wypalił .


2)- Wycinam ploterem tnącym szablon z foli samoprzylepnej ,naklejam szablon i tak jak wy farba i jazda .
folia jak dobrze nakleję  to nie trzeba będzie męczyć się z zaciekami ,tylko dumam jaka farba ?.
drugi sposób szybki i prosty tylko niestety ponton będzie pomalowany (2010/01/27 22:03)

Norbert Stolarczyk


Witam...Nie znalazłem Rozporządzenia,odnoszącego się do"środków pływających" na śródlądziu(pontony,kajaki,skutery,promy itd.),wymiary podaje bez poparcia"dowodowego",za co przepraszam.Wysokość-15cm.,szerokość-4,5cm.,grubość linii litery-1,5cm.Litery i cyfry muszą być 'na stale naniesione,na kontrastowym tle' na oznakowany obiekt.Rejestracje dokonywałem w Starostwie(tak było dawniej-3 lata),tam tez poinformowano Mnie o sposobie i umiejscowieniu znaków(na obu burtach,w części dziobowej),oraz ich wielkości.Całkiem możliwe ze To się zmieniło.Pytaj w Starostwie.Pozdrowienia.  Masz rację brak poparcia dowodowego choć byleś dość blisko (2010/01/27 22:11)

marski


Teraz dumam nad farbą jaka użyje . (2010/01/27 22:17)

użytkownik23635


                                                                                                    
PANOWIE.
W myśl tego co mam napisane w karcie rejestracyjnej łodzi wędkarskiej (pontonu) napisy umieszczone na obu burtach winny mieć wymiary:
Nie mniej jak 10 cm. wysokości i 1 cm. grubości - na podstawie art.20 ustawy o rybactwie śródlądowym z dnia 18 kwietnia 1985r.( Dz.U.nr.91 z późniejszymi zmianami ) oraz 17 i 18 paragr. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001r.
Proszę...... jak na tacy :) (2010/01/27 22:30)

ppawel


Normalnie markerem wodoodpornym napisz i nie kombinuj, ja tak zrobiłem. Troszkę się zmywa ale po dwóch latach możesz poprawić, 15 minut roboty i koszt 3 zł. (2010/01/27 22:52)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

marski


Wielkie dzięki wszystkim kolegom po kiju za rady i podpowiedzi .
Wszystkie rady  są cenne na wagę złota ..
Liczę na wsze podpowiedzi ,a jak ogarnę temat w całości to się  z wami podzielę jak co gdzie i za ile to zrobiłem .
Pozdrawiam marski (2010/01/27 22:56)

użytkownik23635


                                                                                                        
Będziemy czekać na jakieś info w tym wątku... pozdrawiam (2010/01/27 23:00)

ppawel


Na zdjęciu powyżej siedmioletni Kacper śmiga pontonem po Domaniowie, policjanci pozdrawiali go przepływając obok motorówką. Numery widoczne i odpowiednia wielkość no i oczywiście kapok.Jeżeli zarejestrowałeś już ponton i masz numery rejestracyjne to tam jest wszystko opisane jakiej wielkości mają być literki i cyferki i gdzie je umieścić. pzdr.

(2010/01/27 23:01)

marski


Ponton dopiero zakupiłem i czekam na dostawę ,rejestracją mam zamiar się zająć jak tylko dotrze przesyłka ,coś koło dwóch tygodni .Przez ten czas rozwalę temat jak i czym zrobię numery ,mam plan jak to zrobię tylko trzeba go doszlifować .

A jak to jest z silnikiem  do pontonu muszę mieć jakiś patent np motorowodniaka czy coś w tym stylu ? ,ponton jest przystosowany pod silnik i mam zamiar nabyć silnik spalinowy ,czy przy rejestrowaniu mam to zgłosić ?,niestety silnik zakupię za parę miesięcy ,muszę uciułać grosza . (2010/01/27 23:42)

marski


Jak bym widział własnego syna na pontonie tak samo jak twój syn ma na imię Kacper i w kwietniu zacznie 7 latek  :).
Połamania wioseł Kacprze ;) (2010/01/27 23:48)

użytkownik23635


                                                                                                                  
Tak.
Przy rejestrowaniu dodaj wpis w wniosku że będziesz miał silnik "doczepiany".
Automatycznie Ci zrobią wpis do karty rejestracyjnej.
Nie będziesz musiał wtedy biegać podwójnie i wymieniać na nową kartę.
Jak już Ci wydadzą tą kartę to najlepiej daj ją do zafoliowania w jakimś większym punkcie KSERO, zabezpieczysz sobie w ten sposób dokument przed ewentualnym zamoczeniem. (2010/01/27 23:49)

marski


To poukładałem sobie to w bańce jak to zrobić ,chyba wszystko wiem , poza farbą jaką namaluje numerki ,ale damy rade mam na to około 2 tygodni ,a co do większego punktu xero to mam temacik załatwiony bo z zawodu jestem poligrafem i mamy w firmie laminator .
Jeszcze raz wielkie dzięki (2010/01/27 23:59)

tdpocz


Koledzy ! Bardzo przepraszam , że tak wtrącam się do tego wątku.Szukałem informacji na temat rejestracji pontonu i przypadkiem wpadłem na to forum. Błyskawicznie założyłem konto aby móc zapytać o pewną sprawę.Właśnie dzisiaj złożyłem wniosek o rejestrację pontonu. Umieściłem w nim wpis ,że do pontonu stosowany jest napęd w postali silnika spalinowego.Dostałem zaświadczenie o o rejestracji , ale nic w nim nie ma o rodzaju napędu, a jeden z kolegów o tym wspomina.Czy to powinno być umieszczone np w adnotacjach przez urząd ? Kurcze jak tak , i znowu urzędnicy nie dopełnili swego obowiązku to chyba się im oberwie.Tylko czy aby taki wpis powinien być ? Czy ktoś z Was ma pewność ? (2010/03/04 18:40)

Grzegorz_Mik


Z naniesieniem numerów rejestracyjnych na moim pontonie poradziłem sobie w następujący sposób . Zakupiłem dwie farby w aerozolu czarną i białą oraz samoprzylepne literki i cyfry z których składał się mój numer rejestracyjny . Takie samoprzylepne literki o wysokości 10cm można nabyć w sklepie z materiałami biurowymi . Na nadmuchanym pontonie za pomocą szerokiej taśmy samoprzylepnej wyznaczyłem prostokąt o wymiarach dostosowanych do długości numeru rejestracyjnego i pomalowałem go białą farbą . Po wyschnięciu farby nakleiłem na ten biały prostokąt samoprzylepne literki i pokryłem cały prostokąt czarną farbą . Gdy farba trochę przeschła odkleiłem literki po których na czarnym tle pozostał biały numer rejestracyjny .

(2010/03/04 21:15)

użytkownik27896


Powiedzcie mi koledzy a ile kosztuje rejestracja pontonu z góry dziękuje.  (2010/03/05 10:17)

marski


Witam serdecznie.
Dopiero dziś dostałem wiadomość ze ponton mam do odbioru.
Więc dopiero sie zabieram za temat numery ,rejestracia itd .
Postaram sie niedługo napisać jak i co i gdzie i za ile .
Koszt z tego co mi sie obiło o uszy to 17 zł .
Pozdrawiam marski (2010/03/05 11:07)

norbert851


z tego co mi napisano juz wcześniej na ten temat to kosztuje pare złotych (ok. 50-100zł)

a litery najlepiej nanieść sprayem odpowiednim do takiego typu podłoża

 

(2010/03/05 17:38)