Ponton Proscan Marine.

/ 13 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam!
 Koledzy z zapytaniem i prośbą,
  może ktoś z was wie gdzie mógłbym kupić podłogę do swojego pontonu typu air mat?,ponton ma 3m,długości,
 Ta którą mam jest aluminiowa,składana, i nie ukrywam że przez nią ciężki jest ponton,ale plus ten, super stabilizacja przy wędkowaniu,a samemu jest mi ciężko zwodować cały ten majdan,który waży przeszło 50km,a silnik podpinam już na wodzie ,o to nie ma problemu już.
 chciałbym mieć lekką podłogę właśnie typu air mat,tym razem do celów rekreacyjnych pływania z rodzinką,przeszukałem chyba wszystko co było w internecie i nic nie mogę na mierzyć.
 Proszę o pomoc
    Manio
Banita


Ponton Proscan Marine, jaki ciężar do cumowania?

Wystarczy 10 kg przy normalnej pogodzie, podczas szkwałów i porywistych wiatrów daj sobie spokój z wędkowaniem z pontonu.

(2012/11/25 16:29)

jarekk


Temat jakby oderwany od treści :) O co właściwie chcesz zapytać ? (2012/11/25 18:06)

Octopus


Znowu Ci, którzy nigdy na pontonie nie pływali a wiedzą najlepiej... Nie chodzi o odpowiedź typu "wydaje mi się że" bo wydaje się też coś osobie, która zadaje pytanie i dlatego chce ona konkretnej odpowiedzi. Ja w pontonie 380 z silnikiem 50kg i dwiema osobami przy spokojnej lub normalnej pogodzie mam 6 lub 8 kg. Przy silnych wiatrach mam 8 i 1,5 metra wyżej uwiązane dodatkowe 2 kg. Dzięki temu bujanie na fali podnosi tylko te 2 a na te 8 jest wywierana siła pozioma czyli ponton stara się ciągnąć te 8 co mu się nie udaje w moim przypadku nawet jak na prawdę mocno dmucha i jest konkretna fala. Zależy to też od dna, kształtu ciężarka i materiału, z którego jest wykonany. Ja mam ołowiane ciężarki. Oczywiście przy wietrze lepiej jest wypuścić trochę więcej liny. Ja z lenistwa używam jednego ciężarka. Co do mocnych wiatrów to raczej nie odważyłbym się wypływać łódką bo PONTON JEST STABILNIEJSZY I NIEZATAPIALNY NAWET W PRZYPADKU GDY NABIERZE WODY czego nie można powiedzieć o łódce. Na pontonie dwie osoby siedzące na jednej burcie mogą spokojnie łowić a druga burta nie podnosi się znacząco. Spróbuj tak zrobić na łodzi ;) Od lat panuje złudzenie, że jak pompowany to mniej stabilny i mniej bezpieczny. Nic bardziej mylnego. Pływałem pontonem również po morzach a raz nawet przeceniłem pogodę co skończyło się cumowaniem do najbliższego brzegu. Fale miały ponad 3 metry. Dało się płynąć ale nie można było płynąć ślizgiem. Problem był przy podbijaniu do brzegu bo fala wyrzuciła pod zdrowym kątem ponton wraz z załogantami na brzeg zalewając stojący już na piachu ponton do pełna drugą falą. Spróbuj pływać w takich warunkach łodzią z laminatu :) (2012/11/30 15:30)

u?ytkownik32263


No właśnie, o co ci chodzi? O airmatę czy cumę? Ale na oba pytania moge odpowiedzieć:) Więc pierw mata. Z tego co wiem to jak podasz wymiary i będą się mniej więcej zgadzać to masz szansę taką kupić w Tokarex'ie. Gdyż ostatnio wypuścili Kolibri z właśnie taką podłogą. Cuma. Nie wiem gdzie pływasz, woda stojąca czy rzeka? Ale ja pływając ciut mniejszym pontonem Kolibri 280 po Wiśle używam kotwic: 7,5 kg jako główną i 5 kg jako stabilizacyjną. Są to dyski od sztangi dzięki czemu świetnie przylegają do dna. Choć nie ukrywam że główna powinna być cięższa ok 10-12 kg bo bywa że trafię na nurt który mnie ciut ściąga. Na jeziorze o niezbyt dużej głębokości 10-15 m moje starczają w zupełności. Mam nadzieję że trochę pomogłem:) (2012/11/30 17:21)

Banita


Kolego „Octopus” niema znaczenia czy pływasz łódką czy pontonem, ciężar kotwicy zależy od wielkości łódki i podłoża, na jakim będziesz cumował, dlatego lepiej, kiedy ciężarek będzie trochę większy jak za mały. Z tego, co napisałeś o łódkach wnioskuję, że wiesz o nich bardzo mało, bo dobra łódka po zalaniu wodom nawet z pasażerami niema prawa zatonąć a ponton po przebiciu balona zgubi załogę. I jeszcze jedno w ślizgu pływają tylko pontony z podłoga z laminatu, czyli RIBY.

(2012/11/30 18:18)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

tomiczek22


Mój ponton ribem nie jest, a w ślizgu pływa xD A może jednak jestem niedouczony i może to jednak rib? A może po prostu nie wiem co to pływanie w ślizgu... (2012/12/02 22:57)

Banita


Mój ponton ribem nie jest, a w ślizgu pływa xD A może jednak jestem niedouczony i może to jednak rib? A może po prostu nie wiem co to pływanie w ślizgu...


Jak znajdę odpowiednie zdjęcie to je tu wstawia.

(2012/12/03 01:29)

Banita


Ta łódka jeszcze nie jest w ślizgu, jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda ślizg przyjrzyj się skuterom wodnym pędzącym z maksymalną prędkością po spokojnej wodzie a najlepiej spróbuj się z nimi ścigać.

(2012/12/03 01:56)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

tomiczek22


Tak tak... z 6konnym silnikiem będę się ścigał ze skuterami wodnymi... Szkoda że nie posiadam filmiku jak pływa na spokojnej wodzie... :( http://tinypic.com/player.php?v=11lkev5&s=6    
Chyba jednak faktycznie nie wiem co to pływanie w ślizgu. (2012/12/03 16:43)

Banita


Nie przejmuj się, mało, kto zna pojecie ślizgu i wie, że nie każda łódka się do tego nadaje. Ci dwaj panowie ze zdjęcia zabiliby Cię śmiechem gdybyś im powiedziało, że ich łódka nie pływa w ślizgu.

Kupujemy łódkę

(2012/12/03 18:01)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

tomiczek22


Według Pana ten ponton w filmiku nie pływa w ślizgu? -,- (2012/12/03 18:34)

Banita


Według Pana ten ponton w filmiku nie pływa w ślizgu? -,-


Nie, tak samo jak i ta łódka na zdjęciu wyżej tez nie płynie w ślizgu.

(2012/12/03 20:41)

rafal05


Płynie w ślizgu, gdy dosłownie przemyka nad falami, prawie ich nie dotykając? (2012/12/26 00:08)