Ponton - jaka kotwica na rzekę?

/ 6 odpowiedzi
Witam   serdecznie .
Moje pytanie odnosi się do kolegów którzy mają pojęcie o pływaniu po rzekach .
Jaką zastosować kotwicę na rzekę by nurt nie znosił lecz w sposób precyzyjny zastopował jednostkę pływającą .
Ponton 350  , rodzaj i typ kotwicy oraz waga
z@mela


moje pojęcie o pływaniu po rzekach jest niewielkie  ale szukając kotwicy sporo  tekstów przeczytałem i mój wybór padł na kotwicę 14kg to stalowy ogumowany odważnik i  jak narazie podczas pływania po rzece  łodzią3,6m zawsze  dobrze trzymała .

  (2017/03/28 23:49)

miecz-gaz


Raczej myślałem o Anchor lub Rocna o nie dużej wadze a skutecznej. Takiej co przy nie długim zaciągu sie potrafi wkopać (2017/03/29 16:07)

SlawekNikt


Nie wiem panowie po jakim gruncie pływacie i jakie piniędze kosztuje taka np. rocna, ale jak nie narzekacie na nadmiar gotówki to najtańsza jest po prostu samoróbka o ile macie możliwość taką sobie zrobić. Do pontonu nie potrzeba wybitnie specjalistycznych kotwic. Ponadto jeżeli kotwa ma się gdzie "wgryźć" to moim zdaniem jak najlżejsza. (2017/03/29 16:34)

z@mela


pływając pontonem  po wodach stojących  zazwyczaj używałem kotwicy w formie krążka  o wardze 8kg  i  jak nie było wiatru lub podłoze szlamiaste  to OK  natomiast na płytkiem wodzie z piaszczystym dnem nawet wypuszczenie 10m linki nic nie dawało i normalnie z odważnikiem na dnie płynąem dlatego wyposażyłem się w kotwicę 14kg  na wody stojące  nie ma bata żeby mnie przeciągło   natomiast do łodzi na rzeke jest OK  jak jest twardy piach  to robię dłuższą  linke i trzyma  chociaz zawsze mam w zapasie drugą  kotwice 8kg wrazie W.
  (2017/03/31 10:49)

baloonstyle


Odpowiedzi na miarę Oscara ...

@Mieczysław zwykła gumowana kotwica 14 kg, do tego 30 metrów linki tylko nie za grubej, na każdym nurtowym adresie wypuszczasz zawsze 10 metrów górką gdyż w nurcie ponton cały czas pracuje i po kłopocie. Czesto na Wiśle na niskiej wodzie używam nawet 9 kg i spokojnie daje radę.

Pamiętaj że jak zakotwiczysz się w dziurce około 13 metrów i więcej to linki 15 metrów zostawiaj gdyż zwiększają sie opory.

Jeżeli chcesz samoróbki bo masz obawy co do kupienia gumowanej to polecam trzy podkłady kolejowe, nawet jak wpadnie w ciebie barka to nie ruszy :) (2017/03/31 11:51)

Haryyy5


Tylko nie zapomnij żeby dowiązać do kotwicy linę pływającą. Ja sobie zrobiłem kiedyś piękną kotwicę, naprawdę byłem z siebie dumny ale zapomniałem o tym detalu i na pierwszej wyprawie linka się wyślizgnęła, a moje dzieło zniknęło pod wodą.  (2017/03/31 13:25)