Zaloguj się do konta

Ponton i jego pompowanie-czy mierzyć ciśnienie?

utworzono: 2011/06/04 20:48

Witam! post głownie kieruje do tych co sa w temacie. Niedawno nabylem ponton, dostałem do niego pompke nozna (mieszek) i teraz jak sprawdzic ciśnienie jakie znajduje sie w komorach? przykladalem cisnieniomierz do opon samochodowych no ale to nie ma prawa zdac egzamin :) Co pompowanie boje się, że przepompuję komorę, a co za tym idzie pompuje na wyczucie, tyle ile mi sie ugniecie. Dzisiaj miałem taka sytuacje, że musialm dopompować bo cały czas odczuwałem, że tego powietrza jest mało, a jestem cholernie przewrażliwony na pónkcie takich rzeczy i odnosze się z moim pontonikiem jak z jajkiem. A wiec reasumując, jak sprawdzic ciśnienie, w jakich okolicznosciach pekaja komory, a może polecicie inna pompkę bądź miernik którym ustale ciśnienie. Pozdrawiam  [2011-06-04 20:48]

Waldi Fish

Wydaje mi się, że ciśnieniomierz jest tu niepotrzebny. Mam ponton około 3 lat i wiele razy na nim pływałem. Mam do niego pompkę nożną i pompuję na wyczucie. Zaczynam od dolnej komory i nie pompuję do zamierzonego, końcowego efektu, tylko trochę mniej. Potem, 2 pozostałe komory. Na koniec dopompowuję do zamierzonego ciśnienia. Jeśli napompujesz za mało, będzie się zbytnio uginać przy każdym ruchu, jak za dużo, większa możliwość, że gdzieś na szwie pęknie. Trzeba też brać pod uwagę temperaturę powietrza. Sądzę, że po jakimś czasie sam, empirycznie wypróbujesz jak najlepiej pompować. Mam zamiar sobie dokupić pompkę elektryczną zasilaną z gniazda zapalniczki samochodowej, co pozwoli zaoszczędzić czas zużyty na długie, nożne pompowanie. Pozdrawiam.
[2011-06-05 00:02]

KrisMekar

Nie wiem jaki ponton posiadasz, ale te z wielowarstwowego PVC pompuje sie od max 0,25 atm. Przy 0,17-0,18 komory są już bardzo twarde. Więc by osiągnąć maksymalne ciśnienie pompką nożną, musiał byś się nieźle napocić.

Jak używałem pompki nożnej, to dokupiłem z ciekawości na allegro ciśnieniomierz do pontonów. Zapłaciłem 50 zł.  Po pierwszych pomiarach już nie mierzyłem ciśnienia, bo na wyczucie wiedziałem że jest już dobre. A maksymalne ciśnienie jakie mogłem uzyskać na nożnej to około  0,3 atm, potem pompka się połamała (Ciśnieniomierz mogę odsprzedać. posiada różne końcówki)

Jak masz duży ponton, a zwłaszcza z podłoga z airmaty, i często z niego korzystasz, to polecam pompkę elektryczną do pontonów. Ja swój ponton 3,30m z podłoga pneumatyczną która pompuje się do 0,8 atm, pompuje dosłownie w 5 min. Pompka posiada elektroniczny wyświetlacz który wskazuje zadane ciśnienie i to które jest w momencie pompowania w komorach. Po osiągnięciu zadanego ciśnienia, automatycznie wyłącza się.  

I tak jak kolega tu podpowiada, nie pompujesz od razu wszystkich komór na full, tylko równomiernie. Chodzi o to by nie nadwyrężać grodzi miedzy komorami.

   

[2011-06-05 09:02]

Nie wbijaj się w niepotrzebne koszta na zakup ciśnieniomierza, pompuj na wyczucie, tak jak sam napisałeś. Równomiernie każdą komorę, aż "balony" nie będą się uginały. [2011-06-05 09:17]

Ponton zakupilem w tokarexie. Cisnienie max to jak kol. pisał jest 0.25 Atmosfer. Wydaję mi się, że te maksymalne ciśnienie jest wtedy, kiedy całość staje się twarda. Zawsze pompuję tak, że jestem w stanie ugiąć przegrody ręka, nie na skałe-myyśle że wiecie o co mi chodzi. I tak jak było napisane wyżej, każdą przegrodę do pewnego stopnia pompuję potem juz "dobijam" [2011-06-05 09:18]

A więc pompować "na skałę" czy zostawiać trochę luzu? na lekkie ugiecie? [2011-06-05 09:21]

Żadnego ugięcia nie powinno być, bo jednostka będzie niestabilna. [2011-06-05 10:22]

toxi1974

kolego zabardzo panikujesz a mianowice kazda pompka ma zabezbieczenie banalnie proste przyjźy sie dobrze koncówce pompki ,masz rurke która wchodzi na zaworek ta rurka z obu stron jest tylko nałozona i jak pompujesz a ponton ma dosc poprostu rurka spada ci z zaworka z jednej albo drugiej strony a ogladałem wiele pompek kazda ma to rozwiazanie ze poprostu nie nabijesz wiecej i tyle o cała twoja panika  mowa o pompkach typu miech dla przykładu posiadam ponton kolibri tez sie bałem ze cosik mi kiedys strzeli ale doszłem do wniosku ze poprostu przy kazdym depniecu na max uchodzi powietrze i na tym koniec pozdrawiam [2011-06-05 10:37]

No i bardzo wszystkim dziękuje za odpowiedzi. Każdemu stawiam bro.  [2011-06-05 10:47]

KrisMekar

kolego zabardzo panikujesz a mianowice kazda pompka ma zabezbieczenie banalnie proste przyjźy sie dobrze koncówce pompki ,masz rurke która wchodzi na zaworek ta rurka z obu stron jest tylko nałozona i jak pompujesz a ponton ma dosc poprostu rurka spada ci z zaworka z jednej albo drugiej strony a ogladałem wiele pompek kazda ma to rozwiazanie ze poprostu nie nabijesz wiecej i tyle o cała twoja panika  mowa o pompkach typu miech dla przykładu posiadam ponton kolibri tez sie bałem ze cosik mi kiedys strzeli ale doszłem do wniosku ze poprostu przy kazdym depniecu na max uchodzi powietrze i na tym koniec pozdrawiam

Kolego, nie zgodzę się z Tobą co do zabezpieczeń pompek typu miech-nożna.

Zajechałem dwie różne sztuki u siebie, t.z. popękały. Nie miały żadnego zabezpieczenia, a pompowałem podłogę w pontonie która powinna być nadymana do 0,5 max 0,8 atm, a dawałem rade do niespełna 0,3. Po prostu stawałem już na niej, a ona już nie pompowała (nie uginała się). Nic nie wyskakiwało ani nie syczało. 

Dopiero po zakupie elektrycznej http://www.pontony.net.pl/gp80d.jpg jest zabezpieczenie. Nastawiam np. na 0,20 i po osiągnięciu tego ciśnienia wyłącza się.


[2011-06-05 20:30]

:
zeby nie zaczynać nowego watku na forum i robić zbędnego śmietnika. Psiadam taki prostownik:http://allegro.pl/ladowarka-automatyczna-6v-i-12v-ah-1-2ah-do-120-ah-i1643372446.html
Według specyfikacji pisze, że ładuje również aku. żelowo, co do aku. żelowego mam dylemat. Na aukcjach pojawiła się oferta:http://allegro.pl/okazja-silnik-elektryczny-36-akumulator-zel-70ah-i1620264396.html
Cena dobra, z tym, że czy faktycznie aku. starczy mi na tyle co pisze sprzedawca. Będzie używany przynajmniej raz w tyg. Czy lepij kupić nówke za 550zl i 100Ah. Chodzi mi o żywotność. Bo równie dobrze można kupić nowy akumulator a on się spierdzieli poprzez złą eksploatacje bądź słabą jakość wykonania. Co myślicie o tym?  [2011-06-06 18:14]

Ja, jakbym miał wydać na to kasę, to wydałbym na nowy. Istnieje zawsze gwarancja, a co nowe, to nowe. W nowym jest mniejsze prawdopodobieństwo zepsucia. [2011-06-06 18:24]

CEJN58

Kup akumulator żelowy nowy a nie będziesz żałował może być 80 ah, a Z powietrzem w komorach uważaj bo na słońcu będzie go przybywać
[2011-06-06 20:27]