Zaloguj się do konta

Pompa wodna do oczka

utworzono: 2014/01/15 19:53
adamoso123

Czy posiada ktoś może oczko wodne ze strumykiem lub wodospadem?

Zamierzam zrobić oczko wodne takie 4 x 2,5 x 1(ok. 10000l) i do tego skalniak z którego będzie wypływała woda tworząc mały strumyk. Chciałem zapytać jaką pompę byście polecili ,jaką moc i jaki przepływ.

może jakieś inne porady ,albo uwagi na ten temat. 
[2014-01-15 19:53]

unix

Taką pompę, żeby podniosła słup wody z oczka do pożądanej wysokości w skałkach, z których będzie woda wypływała. Przepływ  do 1000L/h do małej kaskady wystarczy.  Moc takiej pompy nie powinna przekroczyć 50W.  Chyba, że woda z góry ma wypływać w szalonym tempie to 2x mocniejsza pompa...
[2014-01-15 20:32]

Rafael31

Mam oczko wodne 2000l z wodospadem i strumykiem, polecam pompę aquael pfn1500, u mnie śmiga pieknie, przeplyw w strumyku jest widoczny jeśli strumyk jest szeroki to zainwestuj w sieksza z tej serii, 2000 albo nawet 3500 ale 1500 daje rade [2014-01-16 01:05]

adamoso123

Zrobiłem wstępne projekty. 

Skalniak będzie miał wysokość jakieś 1-1,5m. Strumyk będzie zaczynał się mniej więcej tak jak na zdjęciu i będzie miał 4-5 m długości. Nie będzie głęboki. A oczko będzie miało w najszerszym i najdłuższym miejscu 3 i 4 m. Ale będzie bardziej na dziko niż w kwadrat. Głębokość ok.1 m , ponieważ wody gruntowe mam bardzo płytko.

Czyli jak pisałem. ok.10000 l będzie mieć to oczko. Plany wstępne już są, ale pewnie coś się zmieni jak zawsze :)
Mniej więcej wybrałem jakie rośliny nasadzić na skalniaku.

Dziękuję za odpowiedzi. [2014-01-16 23:15]

lynx

Poradziłbym Ci zwiększyć głębokość przynajmniej w niektórych miejscach. Wody gruntowe nie zaszkodzą bo przecież będzie folia lub coś innego.
Bardzo ważne. Zrób przelew. Ja mam i to jest bardzo potrzebne. Moi znajomi włożyli kupę kasy w oczko a nie zrobili przelewu i mają przefiutane. Teraz główkują co zrobić ale to nie jest takie łatwe. Skimmer jest drogi.
Zrób przelew a nie będziesz żałował.
Aby doradzić w sprawie pompki to musiałbyś podać na jakiej głębokości będzie pompka i na jaką wysokość ma być pompowana woda. W sklepach są teraz bardzo wydajne pompki ale musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć. Ktoś umieścił zdjęcie pompy o dużej wydajności. To może być za szybki przepływ wody.
[2014-01-18 20:11]

oldboy

może jakieś inne porady ,albo uwagi na ten temat.
Ja mam oczko ok. 7 m3 (7000 l) i pochopnie kupiłem pompę Aqua Nova 6500 l/h. Teraz muszę podnosić brzegi strumyka, bo woda wali jak w przełomie Dunajca i miejscami aż się przelewa.
Moje rady:
1. aby woda nie "uciekała" do gruntu (ze strumyka), zastosuj podkład pod ten strumyk w postaci np. folii EPDM (lub innej)
2. Z ilością rybek nie szalej. Ja wpuściłem 2 wzdręgi, 2 karasie srebrzyste i 3 karasie ozdobne, a i tak co roku wyciera mi się tak liczne potomstwo (karasie srebrzyste i jakieś kolorowe "mutanty" na bazie karasia srebrzystego), że ostatnio musiałem złowić na wędkę część tego "dobytku" (bo podrywką już się nie dało) by potem wypuścic go w prywatnym stawie.
3. filtr jest KONIECZNY (o pojemności odpowiedniej do wydajności pompy), ale powinien być zaopatrzony w lampę UV (do niszczenia glonów), bo inaczej cały urok oczka pójdzie w diabły [2021-07-22 18:01]