Pomosty na jeziorach

/ 54 odpowiedzi
Witam bardzo serdecznie dwa dni temu pojechalem ze szwagrem na rozeznaniu teranu wyszukac sobie jakis fajnych miejscówek ale po tym co zobaczylem odechcialo mi sie wiekszosc miejsc albo zagrodzone siatka albo prywatne pomosty albo cos. Moje pytanie dotyczny nastepujacych jezior :lubieńskie,kromszewickie , chodecz , mianowicie chodzi po 1 ile metrów od wody musi pozostac jak gdyby do dyspozycji ogolnej ... i czy jest legalne zakladanie pomostow na tych jeziora i oznakowanie ich jako teren prywatny ? i ewentualnie jak sprawdzic o co poprosic wlasciciela aby udowodnil ze pomost jest legalnie postawiony dziekuje wszystkim z góry za pomoc ;]

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

dawid71997


z tego co się orientuję to wszystkiego dowiesz się w starostwie a tak poza tym to z tymi wariatami nie wygrasz na jeziorze Głuszyńskim jest tak samo pomosty pozamykane na kłódki ogrodzenia wyprowadzone z działek do wody nie można przejść tragedia (2015/03/20 19:28)

retek


Witam  Z tego co się orientuję  to granica grodzenia jest  1,5 metra  od zasięgu (lustra) wody ze średniej iluś letniej ,w takim przypadku jeżeli jest ogrodzenie do wody lub niema możliwości przejścia , wystarczy zgłosić do gminy i oni powinni wyegzekwować  usunięcie ogrodzenie . U mnie to poskutkowało  .Jeżeli chodzi pomosty z tabliczką TEREN PRYWATNY  to sobie mogą ja w d...e wsadzić , no bo jak może być coś prywatnego na terenie publicznym,  inną kwestią jest   zablokowanie wejścia na ten pomost , mnie zawsze to wnerwia .Budując pomost zawsze jest ryzyko że jakiś  obcy się na niego wpakuje takie ryzyko . (2015/03/20 19:28)

Artur z Ketrzyna


Zgłoś to do gospodarza wody, on rozwiąże sprawę z grodzeniem. Co do pomostów, to już inna bajka. Ale jak mają je postawione nie legalnie, czyli nie zostały zgłoszone (w starostwie). To też załatwi gospodarz wody. (2015/03/20 20:24)

kedzio


Ile razy będziemy na tym forum rozgryzać sprawę dostępu do wody?

To lustro wody wyznacza granicę działki dzierżawionej nad wodą. Oczywoście od lustra wody musi pozostać przejście o półtorametrowej szerokości.

Pomosty mogą być prywatne wyłacznie na stricte prywatnym zbiorniku, a jeśli ktoś na państwowej wodzie po uzyskaniu pozwolenia zbuduje pomost, to musi sie liczyć z tym, ze ktoś na tym pomoście zapragnie kiedyś wędkować.

Niech by mi któren u mnie zabronił przejścia, albo wywalał mnie z pomosty na państwowej wodzie - sprawa by sioe źle dla gościa skończyła.

Czytajcie ustawy ludzie! Ustawa Prawo Wodne! Ustawa o Ochronie Środowiska! Ustawa o Rybactwie Śródlądowym! 

(2015/03/21 11:28)

Draq


Ale problem :)
Chce łowić na danej wodzie to buduje sobie swój pomost - proste.Nie rozumiem oburzenia? Gdybym ja własnymi siłami, za swoje pieniądze zrobiłbym pomost to też bym nie chciał żeby mi włazili z buciorami na mój pomost i robili syf. (2015/03/21 11:45)

kedzio


Ale problem :)
Chce łowić na danej wodzie to buduje sobie swój pomost - proste.Nie rozumiem oburzenia? Gdybym ja własnymi siłami, za swoje pieniądze zrobiłbym pomost to też bym nie chciał żeby mi włazili z buciorami na mój pomost i robili syf.


Po pierwsze chłopie - JAKI SWÓJ POMOST?! Nie masz prawa budować żadnego pomostu bez zezwolenia właściciela wody, czyli ODPOWIEDNICH ORGANÓW ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ. Cyba, że będziesz budował pomost na wodzie wlasnej, albo na wodzie należącej do kogoś znajomego, kto ci ponadto pozwoli go tam zbudować. Na wodzie należącej do Skarbu RP nie masz prawa niczego budować. A jeśli uzyskasz pozwolenie i na własny koszt zbudujesz taki pomost na wodzie państwowej, to nie będziesz jego właścicielem! Możesz sobie wynająć lub kupić jedynie działkę na brzegu, ale wtedy musisz pozostawić półtorametrowe przejście przy lustrze wody! Ajest tak dlatego, że działka gruntowa nie leży pod wodą - kapujesz? I to woda, nawet jeśli sie podniesie, bedzie wyznaczała granicę twojej działki z uwzględnieniem tych 1,5 metra od wody, a nie to co masz na papierze! Nie ma czegoś takiego jak prywatny pomost na państwowej wodzie ! (2015/03/21 14:02)

retek


a jak wejdę przed Tobą na TWÓJ POMOST to co mi zrobisz? (2015/03/21 14:45)

Artur z Ketrzyna


Kedzio poczytaj dobrze ustawy i rozporządzenia... (2015/03/21 15:29)

Draq


a jak wejdę przed Tobą na TWÓJ POMOST to co mi zrobisz?

wejdź to się przekonasz :)Jakie to typowo polskie zachowanie - wpieprzyć się na krzywy ryj czyjimś kosztem i jeszcze mieć pretensje (2015/03/21 15:35)

retek


przede wszystkim nie na krzywy ryj tylko takie mam prawo i możesz mi naskoczyć  , bo jak może być twoje skoro jest na wodzie skarbu państwa i w dodatku pobudowane niezgodnie z prawem  np  jakiś natręt  jak Ja  może złożyć donos na Ciebie do starostwa a Ty jako WŁAŚCICIEL owego pomostu dostaniesz nakaz jego rozbiurki  ,którego zbudowałeś bez pozwolenia. (2015/03/21 17:25)

Artur z Ketrzyna


przede wszystkim nie na krzywy ryj tylko takie mam prawo i możesz mi naskoczyć  , bo jak może być twoje skoro jest na wodzie skarbu państwa i w dodatku pobudowane niezgodnie z prawem  np  jakiś natręt  jak Ja  może złożyć donos na Ciebie do starostwa a Ty jako WŁAŚCICIEL owego pomostu dostaniesz nakaz jego rozbiurki  ,którego zbudowałeś bez pozwolenia.

Kolego szanuj pracę kolegi, i jego pomost, jak zezwala Ci na nim wędkować.
Miałem tego nie pisać...
Po pierwsze osoba która stara się postawić pomost wędkarski zgodnie z prawem, musi pewne warunki spełnić. U mnie wymagają sporo: mapka sytuacyjna (10 zł) i na nim plan pomostu, zaświadczenie o tym że posiadasz materiał na jego wybudowanie, operat (w gminie wydają po opinii ochr środowiska, opłata ok 117 zł), po czym do starostwa składasz zawiadomienie z tymi wszystkimi załącznikami (opłata ok 214 zł). Następnie w urzędzie melioracji, podpisujesz umowę o użytkowanie gruntu pod tym pomostem. Ponieważ pomosty wędkarskie, i do wypoczynku są zwolnione z opłat, nie wnosisz do wojewody opłaty wynikającej z tej umowy.
Tak więc, jego materiał (kupił materiał i go wykonał), poniósł koszty opłat, ma umowę o użytkowanie gruntu. To czyj to pomost? (2015/03/21 18:37)

retek


Chodzi mi o to że jako wędkarz niedzielny wstaje o drugiej nad ranem jadę na ów pomost żeby mieć miejsce  , a rzekomy  właściciel dojeżdża  np o szóstej i zwijasz się ??? (2015/03/21 19:49)

retek


a po za tym z igłą stogu siana szukać pomostu legalnie zbudowanego . (2015/03/21 19:51)

Draq


Dokładnie tak jak piszesz, zająłeś czyjś pomost, przychodzi właściciel to pakujesz manatki i bez gadania szukasz innego miejsca. (2015/03/21 19:54)

kedzio


:) dobreeeeeeeeeee. (2015/03/21 20:11)

Artur z Ketrzyna


Może nie tak do końca. Wszytko zależy od tego jak rozmawiacie. Ja stawałem na pomście i wędkowałem, przychodził koleś i mówił że jego, przysiadał się i wędkowaliśmy razem.
Przy zamykanym pomoście wiesz że jego, bo ma klucz do kłódki.
A przy ogólnodostępnym on może Ci pokazać umowę na użytkowanie gruntu pod nim bądź zezwolenie ze starostwa. (2015/03/21 20:12)

Artur z Ketrzyna


Dokładnie tak jak piszesz, zająłeś czyjś pomost, przychodzi właściciel to pakujesz manatki i bez gadania szukasz innego miejsca.

Zdarza się że i tak jest, ale wtedy taki pomost długo nie stoi... (2015/03/21 20:14)

pakul1206


A czy właściciel pomostu nie ma pierwszeństwa połowu? (2015/03/21 20:28)

Jakubek1108


wszystko sie zgadza tylko oplacajac dane wody nie bedzie gdzie stanac bo ktos pomost zbil sobie bo akurat mial kaprys albo ma blisko do danej wody ale ja placac tez chce kozystac a tu nie mozna bo zaraz sie sadzi to niech zwinie ten pomost zeby nie bylo problemu bo kazdy oplacajac ma do tej wody prawo a jeszcze troche to nogi nie postawi blisko wody bo juz dojscia nie ma przez samowole (2015/03/22 11:56)

Draq


wszystko sie zgadza tylko oplacajac dane wody nie bedzie gdzie stanac bo ktos pomost zbil sobie bo akurat mial kaprys albo ma blisko do danej wody ale ja placac tez chce kozystac a tu nie mozna bo zaraz sie sadzi to niech zwinie ten pomost zeby nie bylo problemu bo kazdy oplacajac ma do tej wody prawo a jeszcze troche to nogi nie postawi blisko wody bo juz dojscia nie ma przez samowole


Napisałem wyżej sposób na rozwiązanie tego problemu - zbudować swój pomost. (2015/03/22 12:09)

kedzio


Zatem hurray! Dalejże budować prywatne pomosty! Niech każdy postawi najlepiej dwa! Potem pojedzieta nad wodę i będzieta płakać, że ni ma gdzie kija wystawić, bo sama prywata!

Ludziom sie w dupach porąbało!

(2015/03/22 13:40)

Artur z Ketrzyna


wszystko sie zgadza tylko oplacajac dane wody nie bedzie gdzie stanac bo ktos pomost zbil sobie bo akurat mial kaprys albo ma blisko do danej wody ale ja placac tez chce kozystac a tu nie mozna bo zaraz sie sadzi to niech zwinie ten pomost zeby nie bylo problemu bo kazdy oplacajac ma do tej wody prawo a jeszcze troche to nogi nie postawi blisko wody bo juz dojscia nie ma przez samowole

Zacznijmy od tego że pomost stawiają za trzcinki, i kładka do niego prowadzi przez trzcinki. Tak więc jak tego pomostu tu by nie było, to i tak byś w tym miejscu nie powędkował, bo przeszkadzał by Ci pas trzcin, oddzielających brzeg od lustra wody. Zgadza się?
Właściciel kładki napracował się i wydał kasę, by tak kładka tu stała. Połaził po urzędach itd.

Tak więc prawo do tego pomostu jest chyba oczywiste. I jeśli spokojne z nim zagaisz, by móc z niego korzystać. Zaproponujesz w zamian pomoc przy utrzymaniu tego pomostu. To i chyba dojdziecie do konsensusu i porozumienia.

Nie mówię o samowolkach. Bo tu kwestia jest taka, że tak naprawdę nie ma właściciela, bo on przed urzędem się do niego nie przyznaje. Tak więc niczyi...

Zatem hurray! Dalejże budować prywatne pomosty! Niech każdy postawi najlepiej dwa! Potem pojedzieta nad wodę i będzieta płakać, że ni ma gdzie kija wystawić, bo sama prywata!
Kedzio patrz tekst pogrubiony...

I proponuję jednej i drugiej stronie, odrobinę wyrozumiałości i chęć porozumienia...

Dlatego też jestem za tym by takie pomosty, stawiane były przez koła/użytkowników rybackich. Wtedy taki pomost jest dla wszystkich dostępny na równych prawach.
(W kołach, można ustalić składkę 10 zł rocznie na utrzymanie takich pomostów. Co przy kole 300 członków, wystarczy na postawienie 1 pomostu i ewentualną renowację innych)


Zwróćcie uwagę na tekst pogrubiony. Takie wspólne pomosty (tekst zielony), to dodatkowe miejsca do wedkowania. Bo ich normalnie nie ma, bo jest tam pas trzcin uniemożliwiający wędkowanie. (2015/03/22 19:02)

kedzio


U mnie nie ma trzcinowisk które wymagałyby przerzucania nad nimi pomostów i kładek. Jestem stanowczo za tym, by wody w moim rejonie nie były tym problemem dotykane. Niech każdy sobie znajdzie miejsce do wękowania na dotychczasowych zasadach. Czasem wytnie sie trochę trzcin, a juz następnego dnia to miejsce jest okupowane. Co dopiero jak zaczniemy budowac jakies smieszne pomosty. (2015/03/22 19:23)

Artur z Ketrzyna


U mnie nie ma trzcinowisk które wymagałyby przerzucania nad nimi pomostów i kładek. Jestem stanowczo za tym, by wody w moim rejonie nie były tym problemem dotykane. Niech każdy sobie znajdzie miejsce do wękowania na dotychczasowych zasadach. Czasem wytnie sie trochę trzcin, a juz następnego dnia to miejsce jest okupowane. Co dopiero jak zaczniemy budowac jakies smieszne pomosty.

To jak są trzcinki czy ich niema?
Bo jak ich  nie ma to co ty chcesz wycinać? I wycinac nie wolno... (2015/03/22 19:32)