Sprzęt spinningowy-pomoc w doborze

/ 14 odpowiedzi
Witam serdecznie.

Jestem Łukasz... świeżak na portalu jak i w wędkarstwie spiningowym. Otóż chciałbym powrócić do wędkowania po dużej przerwie około 5 letniej. Dodam ze łowiłem praktycznie tylko sporadycznie spławik,grunt. Nie byłem żadnym zawodowym wędkarzem :)
Teraz gdy moje życie można powiedzieć ustabilizowało się, chciałbym spróbować swoich sił w spiningu.
Sprawa wygląda tak... dostałem wędki po moim wuju tu sytuacja taka bo św pamięci wuja zakupił sobie nowe wedki ale nie zdążył ich użyć. Wędki jak i kołowrotek są w opakowaniach .. są nie naruszone nawet maja na sobie folie.
Spining - Shimano Catana EX Spinning 270 MH 14-40g + Okuma Ceymar XT CXT-40FD
Grunt,Feeder - DAM Whisler Feeder - 3,60m 120g + Saenger Ultra Tec LCR-8000
Dodam że będę łwoił głownie na wiśle i jeziorkach blisko moich okolic nie wiem czy wędki są jakieś typowo dobre ale chciałbym skupić się aby wędka Whisler była do gruntu a spining głownie na szczupaki. Może za rok kupie coś na okonki a raczej na 100% ;p

Tutaj dochodzimy do mojego pytania do was... drodzy fachowcy :_)
Spining - plecionka czy żyłka ? i jaka dlugos linki do tego kolowrotka ?
Feeder - pleciona czy żyłka ? i jaka długoś linki do tego kolowrotka ?

Wiem ze wisła a jezioro to 2 zupełnie inne wody ale nie mam na myśli super zawodowego łowienia... myślałem aby na spining wsadzic plecionke powerpro 0,16 a do gruntu cos okolo 0,22 ale tez nie wiem czy zylka czy plecionka no i jaka długoś linek pod te kołowrotki.

Dziekuje za uwage mam nadzieje ze wszystko dosc jasno przedstawilem. Prosze o wyrozumiałość może dla nie których moje pytania wydadzą się banalne no ale jak to mówią kto pyta nie bładzi. Z góry dziekuje za wszystkie porady i pozdrawiam serdecznie :D
Sith


Na kiego grzyba Ci dwa tematy identycznej treści??? Myślisz, że dzięki temu uzyskasz więcej informacji??? Nic bardziej mylnego!!! (2019/06/07 06:14)

Chmielson96


Wybacz :) nie do konca wiedzialem w jaką kategorie podpiąć temat :) (2019/06/07 19:08)

SlawekNikt


Wybacz :) nie do konca wiedzialem w jaką kategorie podpiąć temat :)
Dlatego najpierw należy się w miarę poważnie zastanowić nad tym co zamierza się napisać ... Wszak to świadczy o piszącym ...
(2019/06/07 19:20)

Chmielson96


Dobrze dziekuje z cenne rady. Rzeczywiście rzetelne forum :) ''wędkarskie'' (2019/06/07 19:32)

SlawekNikt


Oczywiście, że są tutaj rzetelni i subiektywnie obiektywni wędkarze. Już to pisałem, ale napiszę po raz kolejny, że to co pasuje mi wcale nie musi pasować tobie czyli jeden lubi łowić na żyłki, a drugi na plecionki i to co w ostateczności wybierzesz to kwestia co najmnijej kilkunastu, kilkudzisięciu godzin nad wodą. Zadaj sobie trochę trudu czyli poczytaj albo pooglądaj, zrób jakieś wstępne rozeznanie ... DLACZEGO JA MAM TO ZROBIĆ ZA CIEBIE ? Odpowiedzi na twoje pytania zostały już udzielone miliony razy ... Jeśli jednak będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości to wtedy zapytaj najlepiej w istniejącycm wątku ... A jak ci się nie chce to może sprzedaj od razu to co masz i idź na lody tylko wcześniej nie zapomnij zapytać jaki smak masz kupić ... (2019/06/09 10:09)

Sith


Łukaszu, jak widzisz, chyba "wycięto" Ci jeden ze zdublowanych tematów, gdzie - o ile pamiętam - już miałeś jakieś wskazówki. Nowi moderatorzy tego Forum są nieobliczalni i działają "na oślep". ;>
Ad rem:
Ponieważ łowię wyłącznie metodą spinningową, tylko w tym zakresie mogę się wypowiedzieć. Catana to przyzwoite wędzisko ze średniej półki i w komplecie z Ceymarem będzie dobre na solidne szczupaki, jak i wiosenne trocie. Nie przesadzaj z grubością plecionki, na 0,16-kę wyholujesz nawet małą submarine, do łowienia dorszy z kutra używałem 0,14 i było wystarczająco. Radziłbym Ci maximum 0,12. Odpuść sobie okrzyczaną i przereklamowaną PowerPro, z mojego doświadczenia w pełni zda egzamin KAMATSU Techron Olive Green, a do niej przypony DRAGON Surfstrand Quick Lock co najmniej 30cm.
Co do długości plecionki, nawiń plecionkę ze szpuli dystrybucyjnej (w przypadku Techronu 135m) na zapasową szpulę kołowrotka, dowiąż węzłem zderzakowym żyłkę (używam zawsze na podkład żyłek o wytrzymałości zbliżonej do plecionki), nawiń tak aby do rantu szpuli pozostawić około 1-1,5mm, a następnie przewiń cały nawój na szpulę główną.
Tyle z mojejstrony, na temat innych metod zapewne wypowiedzą się inni koledzy. (2019/06/09 11:42)

patryk1113mw


,,Wiem ze wisła a jezioro to 2 zupełnie inne wody ale nie mam na myśli super zawodowego łowienia... myślałem aby na spining wsadzic plecionke powerpro 0,16 a do gruntu cos okolo 0,22 ale tez nie wiem czy zylka czy plecionka no i jaka długoś linek pod te kołowrotki."


Myślę, że to co tu zaproponowałeś będzie jak najbardziej ok. Co do długości to sam wiesz na jakich dystansach łowisz. Nie są to karpiówki do jakiś dystansowych wywózek, więc jakieś standardowe szpulki 150 - 200 m. Możesz odczytać ze szpuli kołowrotka ile metrów linki o jakiej grubości na niego powinno się zmieścić i taką długość kupić. Jeśli linki będzie za mało możesz zrobić podkład, tak aby linka ładnie wypełniała szpulę, dla dalszych rzutów. Jeśli w feederku zdecydujesz się na plecionkę to myślę, że nie jakąś przesadnie grubą. Ja zacząłem w tym sezonie wędkować na 0,10 w kolorze zielonym, od flagmana. Lecz do feederka żyłeczka będzie również bardzo dobra. A na spinning używam wyłącznie plecionek i mogę to rozwiązanie polecić. Pozdrawiam serdecznie. (2019/06/09 15:41)

Sith


Patryku, litości, popierasz wybór Łukasza 0,16 do spinningu??? Nie napiszę, że to bez sensu, ale to co najmniej gruba przesada... Po co, na co i komu to potrzebne przy tym zestawie? Do tego Power Pro niemal dwukrotnie droższa od Techrona, a wcale nie dwukrotnie lepsza. Ja wolę płacić za plecionkę, a nie za etykietkę. (2019/06/09 16:46)

erykom


0,16 to na wieloryba... (2019/06/09 17:23)

Sith


Dokładnie... ;)) (2019/06/09 17:44)

patryk1113mw


,,Patryku, litości, popierasz wybór Łukasza 0,16 do spinningu??? Nie napiszę, że to bez sensu, ale to co najmniejgrubaprzesada... Po co, na co i komu to potrzebne przy tym zestawie? Do tego Power Pro niemal dwukrotnie droższa od Techrona, a wcale nie dwukrotnie lepsza. Ja wolę płacić za plecionkę, a nie za etykietkę."


Co do cen plecionek i firm no to nie porównywałem i kolega też o to nie pytał, a raczej pytał o średnicę. Więc jakby firmy, marketing itd. zwyczajnie pominąłem. Co do 0,16 to uważam, że pod szczupaka i jeszcze na rzekę żadna przesad. Kolega jeszcze dopiero będzie wchodził w spinning, a więc precyzja rzutów itd. Uważam, że właśnie mocniejsza, dobra plecionka jest tutaj wskazana, żeby nie rwać dużej ilości przynęt i się nie zniechęcić. Uważam, że pod szczupaki nic nie zyskamy schodząc na mniejsze grubości linek, bo to nie wpłynie na ilość brać. Jedynie możemy zyskać długość rzutu, ale bez przesady, by zabijać się o każdy metr. Ja używam 0,16 pod szczupaki i raczej z mojego doświadczenia i moich łowisk (zaczepowych rzek) na pewno przy wymianie pletki niżej nie będę schodził, a może nawet podskoczę o rozmiar. Pozdrawiam serdecznie. (2019/06/09 18:06)

Sith


Nie wziąłeś pod uwagę wiatru i prądu wody. 0,16 będzie tworzyć taki "balon", że wyczucie lub dostrzeżenie brania to fantasmagoria, ale każdy łowi jak mu wygodniej. (2019/06/10 06:46)

patryk1113mw


No dokładnie. Ja mówię zawsze co mogę polecić z własnych doświadczeń, a czy komuś przypodoba się takie łowienie to już każdy musi przetestować sam. Przy 0.16 nie robią mi się balony z pletki podczas wiatru. Jeśli by tak było to bym tak nie łowił. Na jakie wy przynęty łowicie te szczupaki, że wam się balon robi? Przecież w temacie jest wędka 14 - 40 g. Już fajnymi przynętami można ciskać. Jaki balon przy takich przynętach. Rozumiem jakby ciskać małymi twisterkami tym, ale nie przy takich przynętach. Łowię na taką średnicę pletki już chyba 3 lata w różnych warunkach i bez problemu to działa. Pozdrawiam serdecznie. (2019/06/10 13:28)

Rutra65


Patryk 😀 podpisuje się pod tym pozdrawiam (2019/06/10 23:28)