Pomoc w wyborze wędek

/ 7 odpowiedzi
Drodzy forumowicze,

jestem początkującym wędkarzem, uczę się dopiero podstaw łowienia, dotychczas po wyrobieniu karty wędkarskiej łowiłem na pożyczonym sprzęcie, nadszedł jednak czas, kiedy zdecydowałem się na zakup własnego sprzętu. Na tym polu jestem jeszcze większym żółtodziobem, stąd prośba o pomoc w wyborze dwóch zestawów.

Pierwszy z nich miałby być głownie spinningowy (z możliwością przerobienia na "żywca" jeśli ma to sens). Kwota jaką chciałbym przeznaczyć na zestaw to 200-250 PLN.

Drugi zestaw to wędka na grunt/spławik, również cena w granicach 200-250 PLN.

Chcę, by brane pod uwagę były zestawy firmy Jaxon, gdyż bardzo możliwe, że załapię się na zniżki w jednym z marketów lubujących w tej firmie, a wydaje się to być solidna marka.

Nie chodzi też tutaj o łowienie konkretnej ryby, gdyż zestawy te służyć mają nauce w praktyce. Na bardziej specjalistyczne podejście do tematu mam nadzieję nadejdzie czas w przyszłości.

Z góry dzięki za pomoc!
Sith

Zestaw spinningowy:
http://www.wedkarski.com/wedki/10211-wedka-ferox-ultra-spin-jaxon.html model WJ-FUS27020
http://www.wedkarski.com/kolowrotki/10259-kolowrotek-armand-htx-jaxon.html model KJ-ARM300M
na szpuli głównej http://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/9450-plecionka-nihonto-octa-braid-150-metrow-mikado.html 0,08<0,10mm, na szpuli zapasowej http://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/3358-zylki-guide-select-light-blue-dragon.html 0,18<0,20mm.

Ps
Unikaj plecionek i żyłek JAXON-a!!! (2015/08/31 14:53)

ogtw

Pierwszy z nich miałby być głownie spinningowy (z możliwością przerobienia na \"żywca\" jeśli ma to sens)  To nie ma sensu.  Wędkę spławikową albo gruntową można przerobić na żywcową. (2015/08/31 16:12)

pakul1206

Powiadasz że jaxon to solidna firma :), no niech Ci będzie.Moim zdaniem powinieneś kupić spining i albo typową matchówkę albo gruntówkę, takim czymś pośrodku będziesz się męczył bo do spławika będzie za sztywne a do koszyka za delikatne.Nie wiem jak to jest teraz z nazwami wędek jaxona bo budowa ich jest od lat taka sama tylko nazwy się zmieniają ale wszystko poniżej serii Inspiral to fajans, Inspiral w gruncie rzeczy to też fajans tylko tym już da się całkiem fajnie łowić, jest to włókno 24T  kijek spiningowy z tego włókna kolega Sith ci wyżej polecił.Konkretnej wędki nikt nie jest w stanie tobie polecić bo każdy z nas ma inne upodobania, to tobie musi pasować a pisanie "bież tą jest super" traktuj z dystansem.Kołowrotka Jaxona bym nie brał, za takie same pieniądze lepsze młynki robi choćby mikado, fajniejsza praca i mniejsze luzy i tutaj żeby nie być gołosłowny Jaxon spin sprintes który kosztował coś koło 120zł ma nie wiem czy nie większe luzy niż mikado shiniu za jakieś 65zl.I na koniec nie sugeruj się liczbą łożysk bo cztery dobrej jakości chodzą lepiej niż niż 12 fajansów. (2015/08/31 20:35)

marek1963

czy ktoś jeszcze oprócz sithhhha poleca ten szajs pt. jaxon ???  (2015/09/01 12:52)

daniel91LP

W takim razie odchodzę po części od konieczności kupna zestawu Jaxona, co polecacie, oczywiście w kwotach podanych wyżej, z jakichś innych firm ? (1. Spinning, 2. Grunt/spławik) (2015/09/01 13:08)

Sith

czy ktoś jeszcze oprócz sithhhha poleca ten szajs pt. jaxon ??? 

Od ponad 20-tu lat wędkuję sprzętem JAXON-a i jeszcze się nie zawiodłem. Dla tego mogę wydać o nim pozytywną opinię, nie ze słyszenia, a z autopsji. Wolno mi prezentować własne poglądy. Nie kwestionuję Twoich, bo ich nie znam gdyż jeszcze nie czytałem żadnego Twojego sensownego wpisu, a bezsensownych nie warto nawet komentować!

(2015/09/01 15:42)

kapitol

Zaczynałem spinningować na spinningu jaxona (typowa pała, c.w. 10-30g) i służy mi on do dzisiaj jako wędka typowo pod szczupaka (na okonia (i nie tylko) kupiłem jakąś wyklejankę od robinsona i też się fajnie sprawdza) i odległościówkę z tej samej serii co spinning, też nie narzekam, nic się z tym nie dzieje. Ja w ogóle mam chyba fuksa do wędek bo na żadną nie narzekam. Sama wędka nie łowi i ryba wędki nie widzi, więc to jaką wędkę weźmiesz to tylko od tego zależy czy ci pasuje, czy nie jest za ciężka (jeśli np. chodzi o spinning, po przy gruncie to nie ma w ogóle znaczenia), jak pracuje, jeden lubi sztywniejsze wędki a ktoś inny takie kluski. Jeśli już łowiłeś na pożyczonym sprzęcie to powinieneś mniej więcej wiedzieć co ci tam nie pasowało.

Natomiast jeśli chodzi o kołowrotki to miałem kiedyś jaxona ale nie pamiętam w czym i jak pracował. Kongerów radze unikać, już ze 3 kołowrotki tej firmy zamęczam, generalnie są tanie ale raczej długo nie popracują - to sprężyna strzeli to rolka się wytrze, to żyłka nie trafia na rolkę i piłuje plastik - ja takie pierdoły sobie wymieniam ale jak ktoś nie lubi majsterkować to odradzam. O kołowrotkach mistrala mam bardzo dobre zdanie mam zarówno tańszy (taki do 50zł) jak i ciut droższy (ponad 100zł) model i oba póki co sprawują się bezbłędnie, ten droższy co prawda mam dopiero kilka miesięcy, ale ten tańszy już mi dobre kilka lat służy w odległościówce i chyba go jeszcze nie rozkręcałem.

Jeszcze jedno. Swoim jaxonem spinningiem, łowiłem też na trupka, da się - tyle że za każdym razem trzeba taki zestaw przezbrajać, co nie ma sensu. Podobnie co do spławikówki, nawet jakby miała tyle c.w. żeby dało się rzucać koszykiem, to szkoda czasu na przezbrajanie - i jak ktoś wcześniej pozbierał lepiej mieć jedną wędkę pod spławiki i jedną pod grunt niż jedną do wszystkiego (bo się ani do tego ani do tego nie będzie dobrze nadawać).

Co do żyłki to zdecydowanie polecam Sneck KEVGTI Magnum (takie biało niebieskie opakowanie, żółto czerwone napisy) - zawsze łowie tylko na żyłki tej firmy, mam je wsadzone wszędzie - gruntówki, spławiki, spinningi, krótki bat, robię z niej przypony. Naprawdę mocna żyłka. (2015/12/16 10:24)