Zaloguj się do konta

Pomoc w przechytrzeniu suma

utworzono: 2013/06/17 20:05
spinningista1

Witam!
Na prywatnym stawie,szef od taty ma wielki problem z naprawdę dużymi sumami.Zacznijmy może od tego,że szef napuścił dużo ryby i jest w nim naprawdę wielka populacja szczupaka,dużo płoci,leszcza,karpia,lina i wiele innych ryb.Był to kiedyś kamieniołom,jest on bardzo głęboki(rzut na 15m i żyłki pod kontem 60 stopni).Sum wybrał sobie obszar drugiej zatoki(potem dodam zdjęcia stawu) i często wyskakuje podczas żerowania nad powierzchnię.Łowiliśmy już na żywca na spławik,na robaki,na grunt,na wątróbkę świeżą jak i chodzącą i nic nawet nie było brania na sumówce.Bardzo proszę o poradę i pomoc w złowieniu tego skubańca,mam do dyspozycji łódkę.Najcięższy sprzęt jaki mam to wędki morskie do 300gr,200gr i 150,multiplikator z PP 0,36mm i kołowrotki z plecionkami.

Miejsca ataków sumów (mniej więcej tam, jakieś 25m od miejsca zdjęcia)
http://poczta.onet.pl/thumb.html?kid=54881557&mid=19634682&partPath=3&size=800x600&onError=404
Zdjęcie drugie stawu:http://poczta.onet.pl/thumb.html?kid=54881557&mid=19634682&partPath=4&size=800x600&onError=404
Mniej więcej patrząc od łódki w prawo jeżeli się przyjrzymy widać początek garbu.Tam jest najgłębiej.Patrząc na skałki nie jest aż tak głęboko około 3/4m

Jest jeszcze zatoka z lewej strony,ale nie mam chyba zdjęcia(początek widać na zdjęciu nr 2)

Bardzo proszę o nie usuwanie tematu

Spinningista 1

[2013-06-17 20:05]

bartek19985

spróbuj może na pellet halibutowy albo coś [2013-06-17 20:25]

spinningista1

było próbowane ;)
[2013-06-17 21:14]

procarp

Kolego spróbuj na pijawki , a jeśli to nic nie da to na lekko śmierdzące rosówki zawsze miałem na to efekty . [2013-06-17 21:24]

nata

Sum to ryba terytorialna, zaatakuje wszystko co zakłóca jego spokój a w szczególności w okresie

tarła. Więc jak masz łódkę i wiesz gdzie sum siedzi to spinning w rękę i na polowanie.

[2013-06-17 22:58]

Witam gdzie ten stawik?
[2013-06-18 00:43]

spinningista1

To prywatny staw szefa w  Rudkach
[2013-06-18 07:45]

kamelie1

Witaj na 99.9 % skuteczny jest turkuć podjadek ale zawsze jest ten 0.01%Owad ten jest opisany w  WW lipiec 2013 . Ciekawy temat macie do rozwiązaniachętnie bym też spróbował Pozdrawiam i powodzenia 
[2013-06-19 08:14]

micha112

sprubuj z żywcem i z szeleszczącym spławikiem to powinno go zwabic
[2013-06-30 10:12]

micha112

sprubuj z żywcem i z szeleszczącym spławikiem

[2013-06-30 10:13]

antekryby

ja bym spróbował na dżdżownice fluo na spławik,albo na spining z dużym woblerem:) [2013-06-30 11:05]

Bernard51

Sum wybrał sobie obszar drugiej zatoki(potem dodam zdjęcia stawu) i często wyskakuje podczas żerowania nad powierzchnię.

A to ciekawe że wyskakuje z wody, może to nowofunlandzki gatunek?
[2013-06-30 12:33]

Jakub Woś

Sum wybrał sobie obszar drugiej zatoki(potem dodam zdjęcia stawu) i często wyskakuje podczas żerowania nad powierzchnię.

:) ciekawe z tym wyskakujacym sumem, w życiu o takim skoczku nie słyszałem.
[2013-06-30 13:06]

:) ciekawe z tym wyskakujacym sumem, w życiu o takim skoczku nie słyszałem.

Panowie nie widzieliście suma na powierzchni wody przy agresywnym ataku na płyciźnie? Dziwne bo ja na jednym jeziorku mam okazję widzieć to czasem i po kilka razy w ciągu jednej nocy... A młodemu Koledze chodziło na bank o takie ataki a nie wyskoki ala delfin.

Kolego @spinningista1 skoro macie na tym akwenie dużą populację sumów to spróbujcie przywabić je w jedno konkretne miejsce. Czyli nęćcie je kawałkami ryb, martwymi kurczakami, wątróbką itp. Gwarantuję że jeśli ich jest tam dużo to w ciągu tygodnia, góra półtorej przyzwyczają się do darmowej stołówki i wtedy nastawcie się z żywcem, martwą rybką, kurczaczkiem czy innym mięchem a branie będzie tylko kwestą czasu.

PS. Jak chcesz wstawić foty to nie kopiuj linków zdjęć bezpośrednio z poczty a zapisz na kompie, zmniejsz do 100kb i wklej do postu.
[2013-06-30 15:12]

sprubój na wątrobe albo kora z zywcem postaw  karaś ok 20 cm
[2013-06-30 19:02]

Co do ataku suma na powierzchni to jest to mozliwe bo tez bylem swiadkiem na jednym z poznańskich jezior (bynajmniej moim zdaniem to byl sum bo poniekad odleglosc byla spora).
[2013-06-30 19:10]

Bernard51

Panowie nie widzieliście suma na powierzchni wody przy agresywnym ataku na płyciźnie? Dziwne bo ja na jednym jeziorku mam okazję widzieć to czasem i po kilka razy w ciągu jednej nocy... A młodemu Koledze chodziło na bank o takie ataki a nie wyskoki ala delfin.

Zgadza się sum podobnie jak szczupak atakując od spodu, można zobaczyć łeb z grzbietem na powierzchni wody ale nie widziałem jeszcze aby wyskoczył w całej okazałości nad powierzchnię.
Ale przecież nie wszystko człowiek widział, może nie miałem okazji.
"i często wyskakuje podczas żerowania nad powierzchnię."
Może i masz racje młody kolega trochę nieprecyzyjnie sformułował zdanie?
[2013-06-30 20:01]

jaro7707

Bardzo mądre słowa napisał nata. Jeśli wiesz gdzie się spławia, żeruje, to nieopodal ma swoją kryjówkę. Nie szukaj innych miejsc, tylko skup się na tych, gdzie go widujesz. Nie wierz w żadne wątroby, rosówki turkucie i kule z jętki. Najlepszy jest żywiec, i do tego Cie namawiam. Żywcem pokaźnych rozmiarów najszybciej skusisz suma. To jest typowy 100% drapieżnik. Żywiec postawiony na małym gruncie będzie chciał zejść na dno, robiąc przy tym wiele hałasu. I nie ma nic lepszego, żeby skusić suma do ataku. Poszukaj w necie jak łowić na boję. Proponuję użyć tego sposobu, i zobaczysz, że niedługo będziesz czekał na branie. A najlepiej to załatw mi wejściówkę na ten staw, to razem je złowimy. Ha ha. Pozdrawiam, i napisz, jak złowisz. [2013-07-14 23:40]