Zaloguj się do konta

Pomoc w naprawie kołowrotka

utworzono: 2012/11/23 16:44
19cinu16

Witam was szanowni wedkarze:) mam maly problem z kolowrotkiem: Dragon manta fd 630i to jest model. Otoz uzywalem go do spinningu, pewnego razu rozwalil mi sie poniewaz krecil sie ale szpula nie chodzila do gory i do dolu, zylka nawijala sie w 1 miejscu na szupli. Nie wiedzialem co sie stalo wiec oddalem go do znajomego ktory jest zlota raczka :) zrobil ze zaczelo chodzic elegancko tylko jest maly problem poniewaz szpula na kolowrotku spada caly czas do dolu, nie trzyma sie przedniego hamulca. wiec wszystko elegancko dziala tylko jak krece kolowrotkiem trzymajac go w gorze to szpula zawadza o reszte kolowrotka i wydaje denerwujacy dzwiek, jak trzymam do dolu kolowrotek jest wszystko elegancko. Ten znajomy 'zlota raczka' niestety nie jest rybakiem i powiedzial ze prawdopodobnie jest to brak jakiejs sprezynki. Macie moze pomysl jak to zrobic? W ostatecznym wypadku przykleje szpule do hamulca na super glue lecz szkoda tak robic bo wiecej nie zdejme szpuli:) z gory dzieki mam nadzieje ze wiecie o co biega :)
[2012-11-23 16:44]

matti073

Witam
Pod szpulą powinieneś mieć podkładki. Sprawdź czy nie wypadły podczas ściągania szpuli.
A tak na marginesie to rybacy zazwyczaj też się nie znają na kołowrotkach :)
Poydrawiam
[2012-11-23 17:02]

19cinu16

mozesz troche wiecej rozwinac? jakie to pokladki? mam takie 2 druciki jak zdejme szpule:) nie jestem za bardzo zaawansowanym wedkarzem i na sprzecie tez sie nie znam moglbys rozjanisc:) z gory dzieki:)
[2012-11-23 17:18]

matti073

http://www.cimcom.ca/Zebco/card753.JPG

Tutaj masz to dość ładnie pokazane. Jak ściągniesz szpulę zostanie Ci metalowa sztyca na którą szpula jest nakładana. Na niej powinny być dwie podkładki (choć nie znam tego kołowrotka to nie jestem pewien ile tych podkładek tam ma być). Zazwyczaj jedna jest zwykła a druga to taka zębatka. 
[2012-11-23 17:38]

matti073

http://bazar.fishing.pl/var/bazar/storage/images/aukcje/wedkarstwo/kolowrotki/kolowrotek-nautica-v460-kupno/73180-1-pol-PL/kolowrotek_nautica_v460_kupno.jpg

Znalazłem lepszy. Na tym obrazku masz dokładnie te podkładki.
[2012-11-23 17:40]

19cinu16

czy ta zebatke i podkladke powinienem miec odrazu po zdjeciu szpuli czy jeszcze musze odkrecac glowna srube?
[2012-11-23 18:30]

matti073

Zaraz po zdjęciu szpuli. To są luźne elementy
[2012-11-23 21:15]

Artur z Ketrzyna

To co u Ciebie w kołowrotku zaszwankowało to wypadła zawleczka ze rdzenia. Wystarczyło rozkręcić korpus i ją umieścić na miejscu. Chyba że wodik w którym ta zawleczka jest umieszczana pękł. To wtedy dorobić lub do serwisu po część...

Podnieś szpulę, i wyjmij rdzeń jak wyjdzie to znaczy że zawleczka. Jeśli nie to szybciej ten wodzik.

Możliwość jest taka że ten wodzik jest też na takim pierścieniu co porusza się na głównym trybie na mimośrodzie. Wtedy wystarczy założyć go na miejsce...

Kilka rozwiązań jest tego systemu...
[2012-11-23 21:32]

Artur z Ketrzyna

Co do samej szpuli. Jeśli masz przedni hamulec. Pokrętło na szpuli. Wtedy sprubuj ją dokręcić.

Jeśli dalej ma luz to musisz dorobić filcową podkładkę i umieścić ją w środku pod pokrętłem między metalowymi okładkami. Gościu poprostu zgubił...

Jeśli masz na zatrzask szpulę to wtedy morze być podkładka sprężynowa, lub zwykła szeroka sprężyna.

Nie potrzebnie tam zaglądał...

te części możesz dopasować z innych szpul, starych kołowrotków. Lub Zamówić sobie oryginalną lub zamiennik...

[2012-11-23 21:42]

19cinu16

brakuje mi tych podkladek i zebatki wiecie moze skad je moge ogarnac? mam kolowrotek rozwalony lecz tam inny jest bolec i nie potrzeba tam pokladek...
[2012-11-24 13:18]

matti073

Zapytaj w sklepie wędkarskim. Jak właściciel jest kumaty to Ci z dragona zamówi. A jak nie to sam poszukaj w necie serwisu albo dystrybutora dragona i zadzwoń do nich. Nie powinno być problemu. Zamawiałem kiedyś przelotkę szczytową do dragona. Nie było problemu
Pozdrawiam
[2012-11-24 21:37]