Zaloguj się do konta

Pomoc w doborze sprzętu na Dunajec

utworzono: 2010/03/04 11:26
syaunatezi

Jestem zupełnie początkującym wędkarzem (w tym roku otrzymałem kartę wędkarską).Proszę o rady dotyczące doboru sprzętu. Planuję łowić ryby w Dunajcu (świnka, kleń, ewentualnie brzana) w rejonie Tarnowa (Zakliczyn, Melsztyn), oraz w wodach własnych koła PZW Oświęcim, czyli w jeziorach pożwirowych z dobrym dostępem z brzegu do wody, zarybionych głównie karpiem, płocią, leszczem, amurem, okoniem, szczupakiem i sandaczem. W związku z tym chciałbym kupić wędki do połowu spławikowego, czyli bolonkę (na Dunajec) oraz wędkę odległościową składaną typu match (na jeziora), jak również wędkę do spinningu. Proszę zatem o rady, które pomogłyby mi w zakupie w/w sprzętu - chodzi mi o podanie konkretnych modeli wędzisk i kołowrotków wraz z producentami. Zależy mi, aby te informacje pochodziły od osób, które polecany przez siebie sprzęt miały w swoim użytkowaniu. Proszę również o sugestie dotyczące sposobu zakupu sprzętu, tzn. czy kupować bezpośrednio w sklepie, czy też poprzez internet, polegając na Waszych radach.Proszę również, aby polecany sprzęt należał do grupy tych sprawdzonych i w miarę niezawodnych, ponieważ mimo statusu początkującego wędkarza jestem już zaawansowany wiekowo i chciałbym, aby zakupiony sprzęt służył mi niezawodnie przez dłuższy czas, bez konieczności jego wymiany na nowy (lepszy). Zdaję sobie w związku z tym sprawę, że taki sprzęt musi również odpowiednio kosztować. Planuję na jego zakup przeznaczyć ok. 1000 do 1500zł. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie wyczerpujące rady. [2010-03-04 11:26]

splaw

Powiem tak: każdy wędkarz podchodzi indywidualnie do sprawy wędziska (wybiera je po prostu według siebie i co najważniejsze do metody jaką chce łowić). Na przepływankę dobre są np te z ciężarem wyrzutu 5-20g, na gruntową metodę 15-80g i więcej, a co do akcji to już od Ciebie zależy, czy wolisz sztywniejsze wędzisko czy bardziej parabolicznie uginające się (oczywiście trzeba je dobrać do ryb na jakie się ustawiasz; jeśli mniejsze to wędka giętka, większe na odwrót).

Z bolonek polecam Aqua 7m. a matchowe proponuję dobrać samemu według intuicji.

Zaś w kwestii kołowrotków, to także wszystko zależy od metody. Podobnież im więcej łożysk to lepiej (uogólniając temat). Najważniejsze by płynnie działał hamulec!

[2010-03-04 17:54]

tswitek

kolega dobrze pisze.pozdrawiam:)
[2010-03-04 20:23]

mar83

 w sumie za 2000 zł mam 8 wędek,8 kołowrotów,żyłek i plecionek oraz akcesoriów, do wszystkich prawie metod połowu,wszystkie średniej klasy ale sądzę,że najlepsze z nich. Począwszy od Kongera przez Mikado do Shimano a w kołowrotkach od Kongera przez Okumę,Shimano po Spro Uważam,że 2000 to sporo kasy oczywiście jeśli myśli się o amatorskim wędkowaniu.Proszę pamiętaj tak jak w fotografii nie aparat robi zdjęcia to w wędkarstwie nie sprzęt łowi ryby,choć powinien być właściwie dobrany do danej metody połowu, ryby i zbiornika wody.Połamania kija
[2010-03-04 20:44]

mar83

I jeszcze jedno nie kupuje się w necie choć czasami można parę groszy zaoszczędzić to jednak nad wodą można złorzeczyć na wybór.Pójdż do sklepu weż parę wędek do ręki sprawdż jak Ci pasują,pogadaj ze sprzedawcą jeśli będzie życzliwy dobrze doradzi podobnie jest z kołowrotkami,do wybranej wędki dobieraj taki aby dobrze ją równoważył.Takich możliwości nie ma przy zakupach w necie no i brak żywego słowa a to też jest ważne przy pierwszych zakupach
[2010-03-04 21:52]

bacik65

Mój przedmówca już wyczerpująco wszystko opisał,ja dodam tylko że możesz poprosić znajomego czy sąsiada wędkarza,żeby poszedł z tobą na zakupy i coś doradził,z takimi pieniędzmi można kupić bardzo dobry sprzęt.Pozdrawiam połamania kija.
[2010-03-05 09:38]

withanight88

i ja też poradze Ci tak jak przedmówcy - najlepiej pojsc do sklepu , obadac , potrzymac. 

W sklepie jest z reguły troche drożej  , wiec mozna cos dopasowac sobie w sklepie a pozniej identyczny sprzet zamówic przez internet - z przesylka niekiedy wyjdzie taniej niz mial bys to kupic na miejscu..

[2010-03-05 10:04]

ryukon1975

Jedyna rozsądna rada jaka mi przychodzi do głowy to kontakt z doświadczonym wędkarzem który osobiście pomoże i podpowie,trudno radzić w necie komuś kto dopiero zaczyna.Zakupy w necie robiłem na początku dokładnie tak jak kol.withanight88,teraz trzymam się swoich wybranych firm i serii.Nie lubię przepłacać a lubię mieć dobry sprzęt przykład Konger Equs Contact 3m 7-23g w necie kupiłem za 500zł u mnie w sklepie 650zł,za zaoszczędzone pieniądze mam na kilka fajnych woblerków i trochę gumek.Łowię innymi metodami i nie doradzę Ci w tych rodzajach wędek jakie chcesz kupić ale rady byś sam wybierał są też błędne-chyba że czujesz się na siłach i potrafisz prawidłowo ocenić wędzisko biorąc go do reki.
[2010-03-05 13:56]

Dany01

Łapać na Dunajcu  BEZCENNE!!!   Tam są ryby
[2011-09-07 06:36]