Zaloguj się do konta

Pomoc w doborze zestawu na początek

utworzono: 2014/04/07 14:07
Pietras98

Zaczynam przygodę z wędkowaniem i mam wiele pytań:
1.Jaki kołowrotek wybrać i na co powinienem zwracać uwagę przy jego wyborze,dodam ze na początek chciałbym łowić jednym kołowrotkiem na spinning , spławik i grunt (obecnie mam kołowrotek DAM quick QD 430 i JAXON FT200 )

2.Jakie wędzisko abym mógł łowić wyżej wymienionymi metodami ( posiadam wędzisko JAXON advance spinning 195/30 i  JAXON Gemini 360 cw 5-30)
3. Znalazłem w gazetce Lidla całe zestawy które mnie zainteresowały ze względu na trzy lata gwarancji, co o nich uważacie ? 

Gazetka Lidla

Zależy mi aby posiadać na początek jeden zestaw 


[2014-04-07 14:07]

Haryyy5

Sprzęt marketowy to sobie raczej odpuść. Przynajmniej wędki i kołowrotki bo jakieś krzesełko czy coś takiego można nieraz fajne niedrogo wypatrzyć.


Ze sprzętu który masz można ułożyć dwa zestawy :

JAXON Gemini 360 cw 5-30 + DAM quick QD 430 - zestaw na spławik
JAXON advance spinning 195/30 + JAXON FT200 - zestaw na spinning

jak chcesz grunt to musisz kupić kolejny zestaw

Nie ma takiej możliwości żebyś miał jedną wędkę i jeden kołowrotek i do tego jeszcze pewnie chciałbyś jedną żyłkę do spinningu, spławika i gruntu.
[2014-04-07 14:23]

sopel13

Zgadzam się z przedmówcą. Lepiej kupić tani (hehe "uniwersalny") markowy sprzęt niż jakiegoś marketowego no name. Kolega @Haryyy5 już Ci zmontował 2 zestawy a teraz pora na Ciebie. Poczytaj jakąś książkę wędkarską, zainteresuj się na początek jedną techniką, a z biegiem czasu jak Ci się spodoba i nabierzesz doświadczenia, to wtedy zaczniesz rozwijać swoją pasję.
[2014-04-07 14:37]

Pietras98

glownie chodzi mi o jeden kolowrotek wedke bym mogl zmieniac  [2014-04-07 14:38]

marci107

Na upartego jednym kołowrotkiem można pogodzić te trzy metody ale co do wętki to nie wiem co to za modele te twoje ,lecz wędki nie ma uniwersalnej do tych metod no może na spławik i grunt to byś znalazł jedną .Spining musisz kupić . [2014-04-07 14:48]

Haryyy5

Kołowrotek na upartego można przekładać między wędkami ale to musiałbyś mieś 2-3 szpule żeby łatwo zmieniać żyłki. Ja bym jednak osobno dokupił wędkę i kołowrotek na grunt. A czemu tak Ci zależy żeby to była jedna wędka ?
[2014-04-07 14:59]

darek-salamon

Zeby szybciej uciekać(:(:(:(:(: zartowalem. [2014-04-07 15:10]

Pietras98

Kołowrotek na upartego można przekładać między wędkami ale to musiałbyś mieś 2-3 szpule żeby łatwo zmieniać żyłki. Ja bym jednak osobno dokupił wędkę i kołowrotek na grunt. A czemu tak Ci zależy żeby to była jedna wędka ?

bardziej mi zalezy na jednym kolowrotku do ktorego bym zmienial wedki bo z tego co wiem to wedki sa tansze [2014-04-07 15:24]

darek-salamon

Pietras zacznij na początek od tego ile chcesz kasy przeznaczyć na to to raz'druga sprawa to zapoznaj sie z jedną metodą a nie łap kilku srok za ogon.Ja np,nie jestem spiningista a czasem łapię,czasem .Jakbym wszystkimi metodami miał łowić to by mi kasy zbrakło na sprzęt i tak byłbym zielony.Nie rób od razu z siebie łowcy doskonałego. [2014-04-07 15:37]

Pietras98

jesli chodzi o kase to jakies 150zl moge wydac a uniwersalny sprzet chce aby sprobowac wszystkiego i wybrac sobie ulubiona metode [2014-04-07 16:12]

marci107

200 zl jak wydasz  na początek to na 2 wędki i kołowrotek ci starczy spokojnie .Nie musisz mieć sprzętu z górnej półki ,a na jesień wydasz kolejne 200  i kupisz zestaw na spining ,wędka 120-130 zł i kołowrotek 70-80 spokojnie ci to starczy  [2014-04-07 16:17]

Haryyy5

Ale nadal nie rozumiem :P Masz już jakiś tam sprzęt, ułożyłem Ci powyżej z nich zestaw spinningowy i spławikowy. Nie są one na pewno idealne ale gwarantuje że każdy z nich będzie lepszy niż jeden zestaw do wszystkich metod. Brakuje Ci już tylko gruntowego to po co Ci zestaw uniwersalny ? Kup sobie kij gruntowy. Możesz wydać więcej na kijek albo kupić kij i kołowrotek co moim zdaniem byłoby lepsze bo nie musiałbyś już nic przekładać. Zrobisz jak będziesz uważał ale skoro już dwa zestawy masz to szkota je rzucić w kąt żeby mieć jeden gorszy.

[2014-04-07 17:11]

darek-salamon

Haryyy Ci też dobrze radzi'potem wyjdzie że spining to to i reszta wędek pójdzie i kasa w kąt a  w to miejsce wydasz na fajne błystki czy inne wobllerki.I odwrotnie.Pasja Cię pochłoneła ok ale kieruj się rozumem.Za miesiąc bedziesz chciał sprzedać to co Ci niepotrzebna,ale? Ale kto potem kupi Twój sprzet? Może za grosze tak i znowu stracisz.Poswieć chociaż miesiac na jedną metode w różnych warunkach bo łapiąc dzisiaj na spławik jutro na spining i tak niczego nie będziesz wiedział. [2014-04-07 17:33]

sopel13

Koledzy Ci dobrze radzą. Nie ma wędek "uniwersalnych" tak samo jak i wędkarzy (choć co poniektórzy na tym forum właśnie takimi chcą się stać). Pooglądaj sobie filmy, poczytaj książki, czasopisma wędkarskie i spróbuj wybrać jakąś jedną, no może dwie techniki i w nich się doskonal. Na początek masz już jakiś sprzęt więc go wykorzystaj, ale jak mówiłem do jednej a nie do wielu technik.
[2014-04-07 18:08]

Pietras98

ok , zrobie jak radzicie ale mam tylko pytanie do harego5: dlaczego takie zestawy proponujesz tj jaxon gemini 360 + DAM quick QD 430 i jaxon advance spinning + jaxon ft 200 a nie na odwrot ? [2014-04-07 21:09]

darek-salamon

Ja ci w czesci odpowiem jak dla Ciebie wedka jaxona to dobra wedka, sam mam jaxon 3.60 10-30g  tele trip.Kolowrotka nie znam co podaje Haryyy ,mam okume compressa na spławik.Sprzet nie z gornej polki ale ma dobre przelotki i rekojesc korkowa przyzwoicie wykonana.Czyli podaje Ci przyzwoity sprzet. [2014-04-07 22:03]