Zaloguj się do konta

Pomoc w doborze kołowrotka do wędki spinningowej

utworzono: 2012/01/28 13:53
slawny76

Witam kolegów. Stawiam pierwsze kroki w wędkarstwie. Zafascynował mnie spinning. Chciałem złożyć wędkę do połowu tą metodą. Wybrałem już wędzisko tj: MISTRALL OLYMPIC SPIN 2.40 CW 5-25 gram.Link http://allegro.pl/mistrall-olympic-spin-2-40-5-25-gram-i2041392812.html Ewentualnie zastanawiam się nad MISTRALL AQUA TELE SPIN 2.40 CW 5-28 gram. Link http://allegro.pl/mistrall-aqua-tele-spin-2-40-5-28-gram-i2082564632.html Za pierwszą z nich przemawia to, że składa się z dwóch sekcji. Za drugą większa rozpiętość ciężaru wyrzutowego. Poddaję to pod dyskusję kolegom oczekując porady. Zamierzam poławiać na to szczupaka sandacza i okonia. Ponadto potrzebuję fachowej porady w doborze kołowrotka do jednego z podanych wędzisk. Było by dobrze żeby koszt zakupu nie przekroczył 300zł. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
[2012-01-28 13:53]

slawny76

W nawiązaniu.... zmieniłem zdanie co do wędziska. Mój nowy wybór to MISTRALL - AMUNDSON SPIN 2,44 cm CW 7-25 gram. Koszt 175 zł. Aktualne pytanie dotyczy wyboru kołowrotka do 300 zł.
[2012-01-30 13:45]

toten

Proponuję RYOBI ZAUBER lub SPRO BLUE ARC/RED ARC wielkość 3000. [2012-01-30 13:56]

slawny76

Właśnie myślałem o tej wielkości lub ewentualnie 2500, Dzięks :)
[2012-01-30 14:11]

xeio

Ja natomiast zaproponuję Ci kołowrotek frimy Dragon : model maxima Fd 1025i Spinn
Używam go od jakiegoś czasu do wędziska do 50g , dosyć sztywnego i kołowrotek spisuję się naprawdę bardzo dobrze! [2012-01-30 14:15]

slawny76

Ja natomiast zaproponuję Ci kołowrotek frimy Dragon : model maxima Fd 1025i Spinn
Używam go od jakiegoś czasu do wędziska do 50g , dosyć sztywnego i kołowrotek spisuję się naprawdę bardzo dobrze!

Obejrzałem ten kołowrotek. Zachęca prawie o połowę niższą ceną od RYOBI ZAUBER lub SPRO BLUE ARC/RED ARC. Moje pytanie, jak to się ma do jakości? Wyczytałem że kołowrotek który polecasz ma korpus i rotor z kompozytu. RYOBI i SPRO maja aluminiowe. Czy ma to duże znaczenie i wpływ na trwałość sprzętu? Druga rzecz, czy ktoś potrafi wyjaśnić co to jest przekładnia ślimakowa na posuwie szpuli, którą posiada RYOBI? Chętnie zapłacę połowę mniej, ale pod warunkiem że wybrany sprzęt nie będzie znacząco odbiegał jakością od rywali. Po przejrzeniu dostępnych publikacji wstępnie zdecydowany jestem na ryobi zauber 3000. O kołowrotku który mi proponujesz poza aukcją na allegro niewiele znalazłem. Napisz konkretnie jak długo go używasz i jak intensywnie, w jakich warunkach. I z jakimi kręciołami masz porównanie. Pozdrawiam Sławek.
[2012-01-31 11:08]

FLO92

za te pieniadze lepszego niz spro red arc nie kupisz... wielkosc na szczupaki nie mniejsza niz 300 jak kupisz 400 tez nie bedzie zle
[2012-01-31 11:18]

slawny76

za te pieniadze lepszego niz spro red arc nie kupisz... wielkosc na szczupaki nie mniejsza niz 300 jak kupisz 400 tez nie bedzie zle

Fajnie, a powiedz mi czy między red a blue jest jakaś różnica poza kolorem oczywiście. Pytam bo wędzisko które wybrałem jest niebieskie więc sam rozumiesz :)

[2012-01-31 11:50]

FLO92

no to kup czerwony kolowrtoek bedzie to fajnie wygladac i zolta plecionke sobie nawin ;d
[2012-01-31 14:04]

toten

Zauber i Blue/Red Arc to praktycznie to samo , z jednej fabryki wychodzą.


[2012-01-31 20:28]

userandy

Ważna kwestia, łowisz z brzegu czy z łodzi. To warunkuje długość wędziska.
Z brzegu 270 min proponuję, z łodzi 240cm.

Zestaw za 300zł to wcale nie tak mało, kupisz kawał dobrego sprzętu.

Zakładam że z łodzi bo pisałeś o sandaczach a to z brzegu trudne :)

Długość pozostawiam do wyboru.

Wędzisko 5-25g wystarczy w zupełności, moim zdaniem więcej nie trzeba do tych rybek.
Możesz kupć i kongera carbomaxx 240cm(60zł) lub dragona express(150zł).
Teleskop moim zdaniem powinieneś odpuścić. Im mniej częsci-złożeń tym wytrzymalszy.

Jeśli miałbym wybrać na początek, wybrał bym tańsze wędzisko ale naprawdę wystarczające wdzięczne, porządne i w dobrej cenie. Jak połowisz sezon zdecydujesz czy zostajesz przy tym kilku czy chcesz więcej. Mam sporo kiji ale konger carbomaxx dażę wielką sympatią, dragona również, ale na początek sprawdź siebie, później zainwestuj w droższy kij.

Kołowrotek na ten przykład proponuję 2500-3000. Rewelacyjny moim zdaniem około 160zł Shimano Nexave, ale jeśli chcesz, widzialem nowe kongery Tessen 2500 za 60zł z ciekawości zakupiłem. Nie łowiłem, ale wyglądają obiecująco, biorąc pod uwagę relację ceny do jakości.

Tak więc nawet 300 zł jak na początek wydawać nie musisz...oczywiście możesz :)
Nexeva zwłaszcza polecam...

[2012-01-31 20:57]

slawny76

Łowić będę więcej z brzegu na zbiorniku Rydwan. Są tam okonie i szczupaki. To wyrobisko po żwirowe w okręgu skierniewickim. Natomiast kolega z pracy ma łódkę na jeziorze, gdzieś w okolicy Chodecza. Zapraszał na sandacza z łódki, więc dlatego wybrałem tego Mistralla o długości 2,44 cm. Najwyżej z brzegu się więcej namacham. Na kołowrotek przeznaczam do 300 zł bo bakcyla już załapałem. Łowiąc na pożyczonym sprzęcie miałem okazję najpierw używać wysoki model kręcioła marki Shimano, innym razem jakiś chłam więc postanowiłem kupić coś porządniejszego w rozsądnych granicach. Wędzisko kupuję w oparciu o poradę kolegi, otwartą kwestią pozostaje kołowrotek. Skłaniam się do RYOBI ZAUBER. Dzięki za wszystkie sugestie :)
[2012-01-31 22:32]

slawny76

Wątek wygasł a ja w końcu dokonałem zakupu. Kołowrotek Team Dragon FD 920iZ. Okazał się tańszy od Ryobi Zauber, jednak jest wykonany w całości z aluminium na licencji Zaubera. Kosztował mnie 260 zł. Co do wędziska to stanęło również na Dragonie Light Spinn seria Thytan 240cm wyrzut 5-25, cena 140 zł. Wszystko kupione na giełdzie w Łodzi przy ul Równej. Trochę przekroczyłem założony limit ale jestem zadowolony. No i żona mnie nie wymeldowała więc jest ok. Pozdrawiam i dzięki za wszystkie rady :)
[2012-03-09 18:09]

wojtek161919

kupiles co kupiles ale ale te 40 dyszki więcej dałbyś za red arca i byś nie pożałował a z tym dragonem może być różnie 
[2012-03-09 18:44]