Dobór wędki spinningowej

/ 9 odpowiedzi
Witam szanowne grono wędkarzy. Nadszedł cas na zakup nowego kijka spiningowego, i tutaj nastał problem nie do obejscia w moim przypadku. Czytam wszelakie fora od tygodnia i mam jeszcze większy mętlik niż wcześniej, i tutaj zwracam się z prośbą do doświadczonych o kilka rad i wskazówek. Szukam wędki uniwersalnej, aczkolwiek wiem że takowej nie ma, dodam że do tej pory łowiłem jaxon black arrow 5-25gr 2.7m i złapałem na nią szczupaki, okonie, klenie,jazie, pstrągi, jedna spinka jedynego bolenia. nie udało mi się jedynie sandacza złapać, czytając fora pod tą właśnie rybe trzeba mieć czułą wędke a ta do takich ta nie należy. Łowie głównie na stawach, aczkolwiek coraz częsciej rzeki, łowie tylko z brzegu. Przynęty jakie stosuje to gumy z główkami od 5do 12gr oraz woblery, blachy kleniowe raczej małe. I chciałbym taką wędke która mi obsłuży te przynęty i czy da się to pogodzić? Mam pare propozycji i prosze o jakieś porady. Chciałbym się zmieścić w kwocie 250zl, i fajnie by było jakby wędka miała odsłonięty blank przy uchwycie, podam moje propozycje i prosze pomóźcie bo sam tegk nie ogarne. -mikado nihonto -mikado inazuma -mikado kamisori -mikado specialized king river -dragon milenium sp trout -dragon milenium sp super fast Czytałem że wklejki nie nadają sìe pod woblery i blachy. Jest szansa na pogodzenie tego wszystkiego? Czy potrzeba minimum 2 wędki czego chciałbym uniknąć o ile się da. Zależy mi na wszytkich gatunek ryb wyżej wymienionych.
Despero10


Też miałem go na uwadze ale mało opini o nim znalazłem. Głownie chodzi o to aby wędką można było łowić na główki i na woblery tak jak wyżej i ewentualnie do tego woblery boleniowe ale one nie stawiają oporu na wodzie, wiem że niema wędki uniwersalnej aczkolwiek pytam czy można pogodzić pare rzeczy, możesz jeszcze coś kolego na temat tej wędki powiedzieć? Chodzi mi głównie czy bedzie na niej czuć branie sandacza i np da rade obsłużyć małe woblery, z tego co czytałem to wklejki sandaczowe się nie nadają do tego bo się wyginają, i czy z nią tak nie będzie? druga sprawa to długość czy zostać przy ok 2,70m czy np 2.40m? (2018/05/27 18:14)

Jakub Woś


Od czego by tu zacząć... Długość dobierasz jaka Ci odpowiada. Nie mozna powiedzieć że 2,4 jest lepszy od 2,7 czy na odwórt to kwestia preferencji i upodobania wędkarza. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę że np z łódki lepszy będzie krótszy lub gry masz wiszące gałęzie nad wodą i musisz pod nimi się zmieścić. Wklejki maja delikatne szczytówki i się bardziej wyginają to fakt ale przesadą jest, że wklejką nie połowisz na woblerki czy obrotówki. Jeśli nie stosujesz woblerów jak do trollingu z wielkimi sterami które mają znieść woblera na głębokość powyżej 5 m albo obrotówek nr 4 to połowisz i wklejką. Mam np Diplomat Perch Jig do 15g. I niewielkie woblerki i obrotówki nr 1-2 nie robią na niej większego wrażenia. Moim zdaniem na wklejkach nie tyle lepiej czuć branie sandacza co lepiej widać. Po prostu widać jak pracuje szczytówka. w dolniku czuć tak samo jeśli nie słabiej bo szczytówka amortyzuje drgania. No ale to tylko moje spostrzeżenia może inni widzą to inaczej (2018/05/27 19:41)

Despero10


Bardziej bym wolał czuć na ręce a niżeli obserwować szczytówke. A na tym robinsonie dobrze jest wyczuwalne? I o ten uchwyt zapytam jeszcze czy dobrze leży w dłoni, bo niestety wędke bede musiał na internecie zamawiać bo w pobliżu mojej miejs owości nie będe miał możliwości potrzymania kija. Myślałem jeszcze nad tymi dragonami co podałem wyżej i nad mikado kamisori też mają fajne uchwyty i bardziej odsłonięte, miałeś kolego może z nimi styczność może? (2018/05/27 21:50)

Sith


(...) I o ten uchwyt zapytam jeszcze czy dobrze leży w dłoni(...)
Tego nie powie Ci nawet najbardziej doświadczony spinningista, to niestety odczucie jak najbardziej subiektywne.
  (2018/05/28 06:05)

Despero10


Ja wiem że najlepiej jest samemu wziąść do ręki wędzisko i ocenić, ja niestety nie bede miał możliwości przed zakupem. Może jeszcze ktoś coś dorzuci na temat tych wędek co podałem wyżej, jacyś użytkownicy owych sprzętów. Robinson już omówiony☺ czyli wędki ,,trout,, pstrągowe można określić mianem takiej bardziej uniwersalnej? (2018/05/28 08:27)

Jakub Woś


Bardziej bym wolał czuć na ręce a niżeli obserwować szczytówke. A na tym robinsonie dobrze jest wyczuwalne? I o ten uchwyt zapytam jeszcze czy dobrze leży w dłoni, bo niestety wędke bede musiał na internecie zamawiać bo w pobliżu mojej miejs owości nie będe miał możliwości potrzymania kija. Myślałem jeszcze nad tymi dragonami co podałem wyżej i nad mikado kamisori też mają fajne uchwyty i bardziej odsłonięte, miałeś kolego może z nimi styczność może?

Mi leży w ręce bardzo dobrze, ktrótki dolnik nie wystaje za łokieć ale tak jak wspomniał Sith każdy ma inną łapę. Jeśli chodzi o Dragona czy Mikado tych nowszych w rękach nie miałem. Ale są tu na forum Panowie którzy z kijami Dragona mają duże doświadczenie, może sie odezwą jak trafią w temat. (2018/05/28 10:58)

Despero10


Może jeszcze ktoś coś podrzuci, jakieś opinie. Kolego powiedz mi bo łowisz tym robinsonem,dobrze są na nim wyczuwalne brania? chodzi mi głównie o sandacza. I czy wędki z oznaczeniem ,,trout,, można uznać za takie bardziej uniwersalne? Bo znalazłem jeszcze mikado specialized trout i dlatego pytam aczkolwiek bardziej ten robinson mi się podoba poczekam jeszcze na opinie dragonów o ile ktoś coś napisze i bede decydował. (2018/05/28 13:26)

Sith


Nie sugeruj się nazwami "trout", "Pike" czy "Perch", to wyłącznie chwyty reklamowe... (2018/05/28 18:16)