Zaloguj się do konta

Pomoc przy wyborze bata/uklejówki

utworzono: 2013/08/25 01:26
rafik946

Witam Was serdecznie,potrzebuje pomocy przy wyborze bata/uklejówki, nie znam się na tym, nie wiem czym się różni bat od uklejówki,od wielu lat wędkowałem głównie na feeder, a ostatnio na wypadzie z kolegą łapałem sobie na jego bata 5m firmy nie pamiętam ale był lekki fajny i przyjemny ale problem w tym że za 420 zł.
Przejdźmy do sedna by nie przedłużać.
Mam budżet do 130 złPotrzebuje lekkiego bata 5-6 m do kilku-godzinnego wędkowania, tak by ta biedna ręka się nie męczyła aż tak bardzo :P
1. Czym się różni bat od tej uklejówki?2. Czy na uklejówki można spokojnie łapać leszcze,płocie,karasie itp - ogólnie rzecz biorąc ryby do 30 cm?( na większe bym się nawet nie nastawiał)
Prosiłbym też o Wasze doświadczenia z batami, jakie fimy, jakie modele polecacie w przedziale cenowym do 130 zł.

Pozdrawiam, Rafał. [2013-08-25 01:26]

pawel75

Mojej kobietce na początek z przygodą wędkarską zmontowałem właśnie 5 metrowego bacika bez kołowrotka. Na Wiśle łowiła nie tylko uklejeczki ale również okonie z dobrym skutkiem, nawet dwa niewielkie jazie i klenia.
Co do samej typowej wędeczki na ukleje, ważne by była faktycznie lekka. Każdy bacik moim zdaniem od 4 do 6 metrów to dobra wędeczka na ukleje i nie tylko oczywiście.
A czym różni się bat od uklejówki ?
Może te z górnej półki faktycznie są przeznaczone na większe trofea, ale generalnie nie popadajmy w paranoję, że ta łowi to a ta tamto.... :)
Myślę, że dobrego lekkiego bacika kupisz za te pieniążki bez problemu.
A co do samej firmy....
Musi pasować właśnie Tobie, dlatego producentów nie warto może wymieniać.
Pozdrawiam !
[2013-08-25 11:52]

MsKamiru

http://allegro.pl/konger-wedka-arcus-pole-600-30g-odjazd-cenowy-i3476241349.html mam ten model tylko że 500 super lekki bat nadający się na płocie, uklejki. Największą rybą (Mam go od niedawna) złowioną na tego bata jest płoć 20 cm :) Więc polecam kij ładnie pracował
[2013-08-25 13:54]

rad13

jeśli planujesz zakup do 130 mogę polecić wędziska spirado i arcus jeśli chcesz mieć coś możliwego kup sobie arcusa 700/30 na aukcji bardzo tanio idzie do 155 plus przesyłka nie martw się że za długi możesz go zredukować o element i łowić krótszym dłuższy często może ci się przydać.
Sam posiadam black drafta 600 z mikado bardzo doby bacik tylko ciężkawy jak na ,,węgiel klasy9+" ale za to jest wytrzymały kupiłem go za 140 zł.
Co do uklejówek zbieram sensasy record 150 posiadam 250 i 350 i jak na razie lepszych w ręku nie miałem.
ukleje po 20 cm spokojnie wyciągam przy płotce czy krąpiu tej wielkości mogą być problemy lepiej użyć podbieraka.
Czy się różni uklejówka od bata  uklejówki mają szczytówkę z ,,pełnego węgla" by mogły amortyzować zrywy ukleji oraz lżejszą konstrukcję (redukcja wagi)
[2013-08-25 16:18]

Spawciu

ja na swojego bata 7m konger arcus pol wyciagam leszcze po 55cm :))
niestety na calodniowe trzymanie w reku jest za ciezki , lepiej miec podporke
ale 5czy6m juz wagowo powinnien byc lepszy , zalezy jakie masz lowiska w poblizu i jak daleko trzyma sie wybrana ryba
[2013-08-25 19:14]

rafik946

Ja znalazłem coś takiego w interneciehttp://allegro.pl/bat-mistrall-competition-siro-pole-5m-5-25g-fish-i3434741061.html
Miał ktoś z nim styczność? Zdaje się być bardzo lekki, czy jest w tym jakiś haczyk? :) [2013-08-25 22:46]

PatrykLin1997

Ja na ukleje stosuje bacika półwęglowego Mikado 4m długości na 3h zawodów idealny dziś na zawodach troche na niego połapałem , ręka się nie męczy od niego, ładnie się wygina. Taki bacik może z 50zł kosztuje a na ukleje moim zdaniem ideał. [2013-08-26 00:15]

Kowal73

Hmmm,na ukleje ?,to ja mam taki zestawik który rozwijam z drabinki,żyłeczka 0.16,i haczyk malusi ino na białego robaczka, którego oczywiście tam go na dźgam,,,kijek jaki znajdę nad wodą ,,może być suchy ino długi:),cup do wody ,,bez spławika,patrze już biały z powierzchni wody znika,,,i jest ukleja:)))....taki mam sposób złowienia żywca:) [2013-08-26 00:26]

rafik946

Hmmm,na ukleje ?,to ja mam taki zestawik który rozwijam z drabinki,żyłeczka 0.16,i haczyk malusi ino na białego robaczka, którego oczywiście tam go na dźgam,,,kijek jaki znajdę nad wodą ,,może być suchy ino długi:),cup do wody ,,bez spławika,patrze już biały z powierzchni wody znika,,,i jest ukleja:)))....taki mam sposób złowienia żywca:)


Też stosowałem :)Jednak wolałbym kupić jakiegoś bata 5m do zabawy, a i na zawodach się może przydać,zdecydowanie wolę na feedera łapać, ale po ostatniej zabawie batem, spodobało mi się takie rekreacyjne machanie kijem :P A na rybach głównie chodzi o dobrą zabawę, a przy ciężkich i nie poręcznych batach tej zabawy nie ma :P 

[2013-08-26 00:49]

Kwinto76

Bat i typowa uklejówka to dwa różne światy. Jeżeli będziesz miał wędkę przeznaczoną na ukleje (oznaczenie najczęściej alborella) to są to zwykle krótkie (2-5m), bardzo cienkie i niewytrzymałe baty na które nie łowi się ryb większych niż ukleje. Jak się taką wędką nastawisz na inne ryby to raczej tego nie wytrzyma.

Piszesz: "przy ciężkich i nie poręcznych batach tej zabawy nie ma" - niestety za 130 zł szału nie będzie. Poza tym raczej skłaniałbym się do długości 6m niż 5 ale to zależy w jakich miejscach najczęściej łowisz.

[2013-08-28 14:32]

rafik946

Głównie przesiaduje nad Oławką, różne stawy itp. Na okres letni na Oławce spada poziom wody i właśnie 5 m bat trafia idealnie na tamtejsze dołki ;)
Słyszałem, że jak na takie pieniądze to Konger Arcus Pole 5 m 194 g wagi byłby dobry, do o tym myślicie? [2013-08-28 15:34]

MARCIN CK

Ja znalazłem coś takiego w interneciehttp://allegro.pl/bat-mistrall-competition-siro-pole-5m-5-25g-fish-i3434741061.html
Miał ktoś z nim styczność? Zdaje się być bardzo lekki, czy jest w tym jakiś haczyk? :)
Ja zakupiłem w tym roku te wędkę żonie tylko że 6m,jest lekka i wzmocniona na łączeniach więc z z większymi rybkami nie ma problemu.

[2013-08-28 15:53]

Romuald55

Na rzekach i kanałach ukleje łowi się blisko brzegu.Z pomostów na wodach stojących ,tak samo.Natomiast na odkrytych wodach stojących ukleja często żeruje w odległości dalej niż 10 m od brzegu i nie ma możliwości żeby ja przyciągnąć bliżej.Mowa oczywiście o szybkościowym łowieniu uklei.W takim przypadku potrzebne są baty 6-8 m.Zasada doboru bata uklejowego jest taka...moim zdaniem.Bat musi być sztywny,z miękką ,szczytową akcją.Ja łowie ukleje batem 8 m WINNER klasy Tournament.40 cm leszczyki,jako przyłów ląduje podbierakiem./95% uklei ląduje w siatce.Nawet przy delikatnych braniach.Mikado Sensei poole 7 m.Taka sama akcja jak  u WINNERA.Efekty podobne.Dragon Energy w klasie competition...z wklejką.75% brań jest skutecznych.Żeby złowić żywca to nie ma znaczenia.Na zawodach to decyduje o wyniku.Na temat innych batów nie wypowiadam się bo nimi nie łowiłem.
[2013-08-28 16:40]