Zaloguj się do konta

Połów szczupaka poza sezonem kara nawet przy wypus

utworzono: 2012/03/26 21:35
karols1996s

Witam mam może głupie pytanie ale potrzebuje na nie odpowiedz bo nie jestem pewien . Czy jak pojade teraz na spining(na szupaka) . To dostane kare za to że jeszcze nie ma na niego sezonu i dodam jeszcze że nie bede ich zabieral ze sobą tylko od razu wypuszczał . Z góry dziękuje  [2012-03-26 21:35]

wuzkasz

przeczytaj se regulamin wiadomo ze jeśli chcesz świadomie łapać szczupaki to kolegium cie czeka chyba że okonie bedzięsz łapał to inna gadka
[2012-03-26 21:43]

ryukon1975

Witam mam może głupie pytanie ale potrzebuje na nie odpowiedz bo nie jestem pewien . Czy jak pojade teraz na spining(na szupaka) . To dostane kare za to że jeszcze nie ma na niego sezonu i dodam jeszcze że nie bede ich zabieral ze sobą tylko od razu wypuszczał . Z góry dziękuje 




Jeśli masz kartę wędkarską to powinieneś znać odpowiedź na swoje pytanie.
[2012-03-26 21:47]

jogi

Jak na wędkarza z uprawnieniami to pytanie naprawdę co najmniej szokujące. [2012-03-26 22:07]

ororo

Witam mam może głupie pytanie ale potrzebuje na nie odpowiedz bo nie jestem pewien . Czy jak pojade teraz na spining(na szupaka) . To dostane kare za to że jeszcze nie ma na niego sezonu i dodam jeszcze że nie bede ich zabieral ze sobą tylko od razu wypuszczał . Z góry dziękuje 

Czy wy wogóle przy robieniu kart wędkarskich macie jakieś egzaminy i wogóle czytacie regulamin RAPR? Bo bo takich  co tak piszą to odpowiedź sama sie nasuwa...
[2012-03-26 22:08]

Mija

Hmmm ciekawa reakcja bo w innym poście nikt jakoś nie jest taki zszokowany.

 

A do pytającego - nie powinieneś zasadzać się na szczupaka i tyle.

[2012-03-26 22:13]

ryukon1975

Hmmm ciekawa reakcja bo w innym poście nikt jakoś nie jest taki zszokowany.

 

A do pytającego - nie powinieneś zasadzać się na szczupaka i tyle.



Reakcja jest jaka jest.Chłopak powinien wiedzieć a jak nie wie to powinien mieć na tyle oleju w głowie by nie zadawać tu takiego pytania, tylko samodzielnie poszukać odpowiedzi bo chyba wie że kroczy po cienkim lodzie.
Chyba że nawet nie wie tego gdzie szukać.
[2012-03-26 22:19]

Iras1975

Witam mam może głupie pytanie ale potrzebuje na nie odpowiedz bo nie jestem pewien . Czy jak pojade teraz na spining(na szupaka) . To dostane kare za to że jeszcze nie ma na niego sezonu i dodam jeszcze że nie bede ich zabieral ze sobą tylko od razu wypuszczał . Z góry dziękuje 


Wiesz co robi pies jak się nudzi? Ty też znajdź sobie jakieś ciekawe zajęcie i nie pisz więcej takich głupot na forum.  

[2012-03-26 22:24]

wedkarz90

Jak tak bardzo ci sie spieszy z lapaniem tygrysow to jedz do Szwecji lub Irlandi. [2012-03-27 03:44]

toma7802

Witam mam może głupie pytanie ale potrzebuje na nie odpowiedz bo nie jestem pewien . Czy jak pojade teraz na spining(na szupaka) . To dostane kare za to że jeszcze nie ma na niego sezonu i dodam jeszcze że nie bede ich zabieral ze sobą tylko od razu wypuszczał . Z góry dziękuje 

Radze zamiast pisać takie bzdury pomódl się o zdrowie bo o ROZUM to już za póżno,nic nie wymodlisz [2012-03-27 11:07]

toma7802

Witam mam może głupie pytanie ale potrzebuje na nie odpowiedz bo nie jestem pewien . Czy jak pojade teraz na spining(na szupaka) . To dostane kare za to że jeszcze nie ma na niego sezonu i dodam jeszcze że nie bede ich zabieral ze sobą tylko od razu wypuszczał . Z góry dziękuje 

Czy wy wogóle przy robieniu kart wędkarskich macie jakieś egzaminy i wogóle czytacie regulamin RAPR? Bo bo takich  co tak piszą to odpowiedź sama sie nasuwa...

On na kartę rowerową łowi to są inne egzaminy! [2012-03-27 11:18]

Romuald55

Nie ma metody łowienia tylko i wyłącznie szczupaków.Na te same przynęty co łowi się szczupaki można łowić okonie,klenie, jazie czy inne drapieżniki.Prawo nie zabrania łowienia drapieżników w okresie ochronnym szczupaka.Inaczej to wygląda od strony etycznej.Łowienie ryb na tarliskach,w okresach ochronnych z etyką wędkarską nie ma nic wspólnego i z tego powodu można ponieść konsekwencje.Sądy Koleżeńskie mogą ukarać takie zachowanie.Oczywiście mowa jest o łowieniu,nie o zabieraniu takich ryb.To już byłoby przestępstwo. [2012-03-27 11:41]

Daniec

Romuald, no w zasadzie masz racje. Odpowiedz nam jednak, czy jak widzisz gościa czeszącego dołki za główkami obrotówkami 3-4, woblerami 10+cm, czy kopytami powyżej 3", to wnioskujesz, że on na klenie albo jazie się nastawia o tej porze?!

Lubię łowić ww. klenie i jazie i stosując przynęty dla tych ryb dedykowane, szczupaczek zdarza mi się raz albo dwa razy w sezonie. Inaczej takie "przyłowy" pozbawiłyby mnie wszystkich woblerków w tydzień, bo nie stosuję przyponów.

pozdr.

 

[2012-03-27 11:59]

Nie ma metody łowienia tylko i wyłącznie szczupaków.Na te same przynęty co łowi się szczupaki można łowić okonie,klenie, jazie czy inne drapieżniki.Prawo nie zabrania łowienia drapieżników w okresie ochronnym szczupaka.Inaczej to wygląda od strony etycznej.Łowienie ryb na tarliskach,w okresach ochronnych z etyką wędkarską nie ma nic wspólnego i z tego powodu można ponieść konsekwencje.Sądy Koleżeńskie mogą ukarać takie zachowanie.Oczywiście mowa jest o łowieniu,nie o zabieraniu takich ryb.To już byłoby przestępstwo.

Wiesz gdy ktoś sie wybiera w marcu na okonia to zwykle z twisterkami czy innymi małymi gumkami,wiróweczkami wielkości 00 ,0, 1 lub woblerkami 2-4cm i odpowiednio cienką żyłką.Jeśli popatrzeć na sprzęt takiego spinningisty to od razu widać na co poluje.....
Natomiast ddy ktoś idzie na spina z woblerem 11cm ,żyłką 0,30mm,przyponem wolframowym to wiadomo że jest z prawem na bakier.
ps ostatnio gadałem na gg z kolesiem który zadał mi pytanie :"ty ,a po co są okresy ochronne dla ryb???"No kur....ręce "opadują" a synek miał 16 lat łowi (kłusuje) 3 lata bez karty i poruszał na forum tematy specjalistyczne...a pytania zadaje jak przedszkolak. [2012-03-27 12:16]

withanight88

Witam mam może głupie pytanie ale potrzebuje na nie odpowiedz bo nie jestem pewien . Czy jak pojade teraz na spining(na szupaka) . To dostane kare za to że jeszcze nie ma na niego sezonu i dodam jeszcze że nie bede ich zabieral ze sobą tylko od razu wypuszczał . Z góry dziękuje 




Idź na ryby łowić gatunki które są dozwolone o tej porze, a nie nastawiasz się na gatunki w okresie ochronnym.

[2012-03-27 15:15]

Wędkarz nie łowi gatunków nie tylko objętych okresem ochronnym ,ale i przede wszystkim takich, które odbywają tarło.Okres ochronny a okres godowy ryb - to wbrew pozorom nie to samo , ponieważ istnieje ogromny rozziew pomiędzy kwestią indywidualnej etyki każdego wędkarza a sztywno pojętą sankcją prawną .Tak więc -  wędkarz nie łowi w tarle okoni , płoci , uklei nawet cierników - ponieważ wie ,że w tym czasie należy się rybom szczególny spokój i szacunek . Wędkarz powinien rozpoznać oznaki tarła , wygląd ryb odbywających tarło - po to , by w razie czego opuścić miejsce połowu , które nagle okazało się być tarliskiem. Jeśli w wypatrzonym miejscu zachodzi duże ryzyko złowienia objętego okresem ochronnym szczupaka albo  okonia, który wprawdzie nie został odznaczony ,ale tarło odbywa tak jak każda inna ryba rodzima - to się nie łowi i tyle. Ponadto nie łowi się płoci , leszczy podczas tarła i nie łowi się w tarliskach jakichkolwiek ryb. Ktoś kto nie chce lub nie potrafi tego zrozumieć , nawiązuje do relatywizacji prawa i swojej własnej etyki  - nie powinien moim zdaniem nigdy zajmować się wędkarstwem.
[2012-03-27 15:30]

stuart

Szczupaka możesz traktować jako przyłów np. złapanego na przynęte na okonia.
Tylko wziąć go nie możesz do 1 maja (okres ochronny).
Ja bym szczupłego sobie odpuścił . [2012-03-27 20:31]

hoobiPG

Wiadomo jak bedziesz lowil na paprocha/ mala blystke i ci sie uwiesi zebaty to przeciez jasne ze nie z twojej winy. Mi sie tak w niedziele przytrafilo 2 razy i 2 wedkarzy obok mnie to samo poluja na okonki bez wolframu na male przynety i szczupak za szczupakiem. Oczywiscie wypuscilem do wody (zawsze tak robie). Ale jak ktos ci wywali z np. plecionka wolframem i gigantycznym woblerem to raczej na okonia sie nie nastawia. Zostaw szczuple w spokoju do maja i zajmij sie innymi rybkami :))
Pozdro
[2012-03-27 21:09]

gyros

Kolego drogi, a jak siedzisz w domu i wieczór z żonką zapowiada się interesująco to lubisz jak ktoś się pakuje i do mieszkania, dzwoni lub w jakiś inny sposób zakłóca ten stan?
Do 1 MAJA daj spokój SZCZUPAKOM !!!  [2012-03-27 21:18]

Wiadomo jak bedziesz lowil na paprocha/ mala blystke i ci sie uwiesi zebaty to przeciez jasne ze nie z twojej winy. Mi sie tak w niedziele przytrafilo 2 razy i 2 wedkarzy obok mnie to samo poluja na okonki bez wolframu na male przynety i szczupak za szczupakiem. Oczywiscie wypuscilem do wody (zawsze tak robie). Ale jak ktos ci wywali z np. plecionka wolframem i gigantycznym woblerem to raczej na okonia sie nie nastawia. Zostaw szczuple w spokoju do maja i zajmij sie innymi rybkami :))
Pozdro

Okoń posiada nieformalny okres ochronny - koniec marca aż do maja. Wtedy to tym rybom należy się spokój także od paprochów . Tak sądzę  a poza tym usprawiedliwianie się ,że branie szczupaka na paprochy nastąpiło przypadkowo - to podejście zbyt mało wędkarskie a za to  mocno nacechowane podejściem relatywnym , by móc je uchronić przed krytyką . Jeżeli istnieje ryzyko brań szczupaka , znane są miejsca tarłowe - to się nie łowi i tyle. Ponadto nie łowi się ryb w tarle - niezależnie od tego co mówią przepisy. Okoń czy płoć albo jeszcze jakiś inny gatunek - nie są w tym względzie wyjątkiem.
[2012-03-27 21:23]

Kolego drogi, a jak siedzisz w domu i wieczór z żonką zapowiada się interesująco to lubisz jak ktoś się pakuje i do mieszkania, dzwoni lub w jakiś inny sposób zakłóca ten stan?
Do 1 MAJA daj spokój SZCZUPAKOM !!! 

I okoniom również ! Prawo to jedno a indywidualny wgląd w dobro polskiego rybostanu to drugie.
[2012-03-27 21:25]

Romuald55

Ja napisałem jakie jest prawo,ono nie nakazuje stosowania konkretnych przynęt.O etyce wędkarskiej też mówiłem i zgadzam się że łowienie ryb w okresie ich tarła ,a wiec ochronnym jest wysoce nieetyczne. [2012-03-27 22:10]

Diablo

3.2. Zabrania się łowić ryb w ustalonych dla nich okresach i miejscach ochronnych,
takich jak: tarliska, w tym krześliska, zimowiska, mateczniki oraz w obrębach
ochronnych i hodowlanych. [2012-03-27 22:45]

dante-81

ja tylko czekam aż ktoś zapyta po co rybom woda....
- żeby nie kurzyły przy hamowaniu!
źle się dzieje dłuższy czas w tej Naszej Polsce
[2012-03-28 06:48]

bronislaw

Kolego czy przypadkiem nie zdawałeś egzaminu w sklepie wędkarskim??? Jeżeli nie to powinieneś wiedzieć że okres ochronny szczupaka kończy się 1 05
[2012-03-28 08:43]

pawelz

3.2. Zabrania się łowić ryb w ustalonych dla nich okresach i miejscach ochronnych,
takich jak: tarliska, w tym krześliska, zimowiska, mateczniki oraz w obrębach
ochronnych i hodowlanych.



Ten pogrubiony przeze mnie fragment jest wg mnie mocno kontrowersyjny.
No bo co to jest tarlisko. ?. Dam przyklad. W maju na Pilicy ponizej zalewu na odcinku okolo 1km leszcz trze sie na prawie calej dlugosci rzeki. Miejscami, oczywiscie, ale bardzo ciezko je dokladnie ustalic. I co ?. Na calym odcinku mam przestac lowic ryby (najlepszy okres na jazia). ?.
Niech ktos mi pokaze tarliska sandacza. Mozna by jeszcze dlugo tak wymieniac.
Dlatego o wiele lepiej byloby wprowadzic po prostu okres ochronny na kazdy gadunek w okresie jego tarla.
I tak jak generalnie nie pasuje mi forma wypowiedzi kol. Uran83 to zgadzam sie z nim w 100% co do okresow ochronnych nie tylko dla szczupaka ale wszystkich gatunkow.
[2012-03-28 09:35]