Połknąć haczyk - Czy ktoś w tym roku złowił Miętus

/ 30 odpowiedzi

Nadchodzi wiosna  i najlepszy okres brań Miętusa . Czy ktoś z kolegów już złowił pierwszego Miętusa . Ja czekam aż zejdą całkowicie lody i  zamierzam wybrać się na kilka nocek właśnie na tą rybę . Zawsze co roku o tej porze można złowić całkiem niezłe sztuki . Ciekawy jestem w jaki sposób koledzy łowią te ryby i czy jeszcze nie za wcześnie .

u?ytkownik221

Chętnie wybrałbym się już, ale jeszcze rzeka stoi , na dniach lód popłynie wtedy pomyślę. Nigdy wiosna nie łowiłem, zawsze jesienią, teraz spróbuję. (2010/03/01 21:41)

kazik

Ja zawsze miałem najlepsze rezultaty i takie po 50 – 60 cm . Wybieram się w miejsca gdzie ujście mają mniejsze rzeczki i przy wysokiej wodzie można złowić ich  . Miętus po tarle a przed snem letnim dobrze żeruje , zwłaszcza przy podniesionym stanie wody .

(2010/03/01 22:08)

wedkarz2309

Nigdy nie złowiłem miętusa, ale bardzo bym chciał:)

kazik, opiszesz więcej i dokładniej?:)

Byłbym bardzo wdzięczny:)

Dlaczego przy ujściach małych rzeczek?

Mam takie miejsce, że Zimnica wchodzi do Odry, ale nie wiem w którym miejscu się ustawić itd.

Z góry dziękuję i POŁAMANIA na wiosennych miętusach:)

(2010/03/02 00:30)

Przemas83

No ja również jestem ciekawy wszystkiego co dotyczy łowienia Miętusa.....Kazik prosimy o pomoc z góry dzięki ! (2010/03/02 06:57)

kazik

Ja oczywiście łowię te ryby na Tanwi i przy ujściach małych rzek na Sanie . Dlaczego przy ujściach ?. Ponieważ ryby te przeważnie swoje kryjówki mają w mniejszych rzekach , gdzie brzegi są bardziej stabilne z wieloma stałymi kryjówkami  , a na żerowanie w moim przypadku udają się do Sanu . Tanew również jest dobra ale efekty są mniejsze . Stanowiska wybieram zaraz przy samym ujściu (tak do 100m od ujścia )w miejscach głębszych o wolniejszym nurcie (typowe zastoiska brzegowe). Za przynętę najlepiej użyć rosówki i ja zawsze zakładam dwie na haczyk , lub małe martwe rybki . Kiedyś dobre były pierwsze Żaby , ale teraz są pod ochroną więc zrezygnowałem z nich . Na tych stanowiskach wieczorem i rano można jeszcze złowić Klenie i Jazie . Brania Miętusa zaczynają się przeważnie od godziny 23 do rana . W tym czasie z kolegą rozpalamy ognisko i grzejemy się  co jakiś czas sprawdzając wędki . Miętus bardzo delikatnie bierze i czasami nie widać jak siedzi na haku . Wiele razy zdarza się tak że zdejmując zestaw dopiero widzimy że mamy rybę  , a brania są tak delikatne że dzwonek od niechcenia się odzywa i można pomylić z dzwonieniem spowodowanym poruszającą się wodą . Hol nie jest kłopotliwy ponieważ te ryby są mało waleczne i tylko dobrze użyć podbieraka ponieważ trudno je chwycić ręką tak są śliskie .

(2010/03/02 07:36)

wedkarz2309

Wielkie dzięki kazik!:)

Te małe rzeczki, do których wchodzą muszą się czymś charakteryzować?

Muszą mieć odpowiednią głębokość itd.?

Czy to jest bez różnicy?

(2010/03/02 15:02)

kazik

Podstawowa zaletą tych rzeczek jest to że brzegi mało się zmieniają i mają zarośnięte brzegi z różnego rodzaju kryjówkami i norami zatopionymi gdzie Miętus lubi przebywać . Drugą zaletą jest to że woda mimo upalnego lata jest chłodna . Miętus w okresie letnim właśnie w takich norach lub kryjówkach śpi , bo nie lubi ciepłej wody i gdy osiągnie więcej niż 10 stopni robi się niemrawy i zasypia . Obecnie po tarle intensywnie żeruje przygotowując się do letniego snu i zaczyna przebywać blisko takich kryjówek żerując przy ujściach  .

(2010/03/02 16:01)

wedkarz2309

Dziękuję bardzo kazik za porady!:)

Jak będę miał możliwość, to nastawię się na miętusa:)

Od kiedy do kiedy można się nastawiać na miętusa?

Tylko wiosną i jesienią, czy latem też?

(2010/03/02 23:16)

kazik

Jak znam te ryby to jedynie późną jesienią i wczesną wiosną można liczyć na dobre brania. Jest to ryba zimnej wody i kiedy przekroczy 10 stopni to tych ryb nie połowisz , bo siedzą w kryjówkach i śpią . Okres ochronny przypada od Grudnia do końca Lutego i składaja ikrę w najzimniejsze dni  . Najlepsze brania są w Październiku i Listopadzie a następnie Marzec i połowa Kwietnia . W okresie Letnim po prostu ta ryba nie żeruje .

(2010/03/02 23:37)

wedkarz2309

Aha:)

To już wiem o tej rybie trochę więcej:)

Postaram się wybrać na miętusa w okresie marzec-kwiecień i może się uda:)

Jeszcz raz dziękuję za wszystkie wiadomości na temat tej ryby:)

(2010/03/02 23:46)

wedkarz2309

I jak z miętusem?!:)

złowił ktoś teraz miętusa/miętusy?:)

Ja niestety nie miałem możliwości nastawić się na miętusa:(

I mam pytanko:

Czy nie jest jeszcze za późno, żeby nastawić się z powodzeniem na miętusa?:)

Bo woda w Odrze jest jeszcze bardzo zimna, nie nagrzeje się przecież tak szybko:)

(2010/04/04 23:35)

0
wedkarz2309

Też bym był zły i to bardzo!

No szkoda i nie zazdroszczę sytuacji:(

Czyli dobrze jest dołączyć termometr do akcesorii wędkarskich:)

Wiemy ile dokładnie woda ma stopni i w przypadku miętusa wiemy, czy jest sens się na niego nastawić:)

(2010/04/05 12:39)

Waldi Fish

Dzięki kolego Kazik za opis! Słyszałem od znajomych, że już łowili miętusy, więc powstał u mnie pomysł, aby też spróbować. (2010/04/05 17:24)

u?ytkownik31907

a jesli chodzi o sygnalizacje bran to co sadzisz o bombce podwieszanej na zyłke.? (2010/04/06 08:24)

adamoso123

witam chciałbym się zapytać jak dokładnie na miętusa na spławik ,grunt i czy może być takie miejsce gdzie woda ma aktualnie 2m łączą się tam 2 rzeczki a miętusy występują w tym miejscu tylko że brały takie malutkie 20-30cm. I jaki hak?? (2010/04/07 16:02)

pangaz4

hmm ja miętusy łowię na gruntówkę ciężarki od 30 do 50 gram dzwoneczek na szczytówkę no i czekam ,na hak trafia przeważnie pęczek rosówek albo uklejka taka malutka około 5 cm czasami łowię na wątróbkę drobiową hmm w tym roku jeszcze nie byłem ale chyba się wybiorę z ciekawości i wtedy dam znać jak mi poszło pozdrawiam (2010/04/07 22:41)

kazik

Ja raczej bym zastosował dzwoneczki , niż bombki . Nurt i ciąg wody na pewno nie ułatwi zastosowania bombki . Co do haka to miętus nie ma specjalnych wymogów , a hak dobierać do przynęty jaką stosujemy i raczej z pojedynczym grotem(trudno jest wyjąc i niejednokrotnie trzeba ucinać go) . Wielkość i rodzaj przynęty decyduje o tym czy weźmie mały czy durzy , ale wielokrotnie zdarza się że zawsze te małe są pierwsze i potrafią robaki i to każdą ilość połknąć razem z durzmy haczykiem . Ja głównie zakładam co najmniej dwie , trzy rosówki , lub martwą rybkę . Wtedy jest większa szansa na złowienie większej sztuki , bo jeżeli są małe to i muszą być  durze . Brania są przeważnie sygnalizowane dosyć słabo i każde drgnięcie szczytówki może sygnalizować branie , ale dla pewności należy trochę odczekać . Miętus głównie bierze stojąc w miejscu i brania są podobne do brań sumików karłowych tak zwanych koluchów .

(2010/04/08 01:25)

u?ytkownik29889

Wiedziałem że na Kazika zawsze można liczyć i to z tak fachową poradą. Jak zawsze zresztą co i ja się przekonałem na zlocie.
Co do miętusa to już wiem co mi było trzeba i myślę to wypróbować. Wiem, że we Wisłoce występuje tylko poczekamy na pogorszenie się pogody tzn na mniejszą temperaturę i oczywiście niech opadnie woda bo znowu wylewa:):)

Tylko kto by chciał iść ze mną w taką pogodę chłodną. Żonka już na chłodne dni odpada bo to zamrźluszek jest. Może się ktoś znajdzie chętny do polowanie na miętusa (2010/09/29 10:20)

adamoso123

Ja bym chętnie poszedł ,ale trochę daleko :P (2010/10/04 20:19)

Sniper64

...Ja również tylko trochę daleko:)) (2010/10/04 20:22)

jarek30

ja w życiu złowiłem tylko 4 miętusy i tylko przy wysokiej wodzie jesień to najlepszy czas na miętusa  (2010/10/05 09:15)

pit

Witam to i może ja sie troche wtrące do tegorocznych mietusów bo już parenaście ich w tym roku zaliczyłem,najwiekszy 50cm co można zobaczyc w mojej galerii :).Ja łowię wyłącznie na małe rybki ukleje a jeśli nie mam tak małych uklejek to robie fileciki max 4-5cm brania zaczynją sie zaraz jak sie tylko zrobi ciemno i trwają max do 22-23 a widze że u ciebie kazik sie dopiero zaczynają.Moje miejscówki znajduja sie w okolicy mostu ,filarów, poniżej główek albo tam gdzie w wodzie rosną jakieś krzewy czy powalone drzewa.Brania mam zupełnie inne jak kolega kazik bo u mnie wygląda to tak że jest pierwsze bardzo energiczne ugiecie szczytówki,natepuje sekunda dwie przerwy i wtedy poprawka w postaci mocnych szarpniec szczytówką.Dodam że łowie w Wisłoce na odcinku Dębickim. (2010/10/26 13:21)

mielec

Witam to i może ja sie troche wtrące do tegorocznych mietusów bo już parenaście ich w tym roku zaliczyłem,najwiekszy 50cm co można zobaczyc w mojej galerii :).Ja łowię wyłącznie na małe rybki ukleje a jeśli nie mam tak małych uklejek to robie fileciki max 4-5cm brania zaczynją sie zaraz jak sie tylko zrobi ciemno i trwają max do 22-23 a widze że u ciebie kazik sie dopiero zaczynają.Moje miejscówki znajduja sie w okolicy mostu ,filarów, poniżej główek albo tam gdzie w wodzie rosną jakieś krzewy czy powalone drzewa.Brania mam zupełnie inne jak kolega kazik bo u mnie wygląda to tak że jest pierwsze bardzo energiczne ugiecie szczytówki,natepuje sekunda dwie przerwy i wtedy poprawka w postaci mocnych szarpniec szczytówką.Dodam że łowie w Wisłoce na odcinku Dębickim.

W jakiej galerii bo cóś tam nie widać nic :)::) (2010/10/26 13:26)

iwonakocik

Witam! ja w pazdzierniku  złowiłam kilka miętusów około 30:) największy miał 1 kg ponad:) były wyśmienite... (2010/11/08 18:43)