Pojemność szpuli plecionka i żyłka

/ 2 odpowiedzi
Witam,
mam pytanie.

Jaki jest stosunek pojemności szpuli żyłka vs plecionka. Chodzi mi o to jaki przelicznik należy przyjąć. Producenci zawsze podają pojemność kołowrotka dla żyłki.

Np. ile plecionki 0,14 wejdzie na kołowrotek o szpuli, której producent podaje pojemność dla żyłki 0,25 190m.

Dziękuję Wam z góry za odpowiedzi.
aldente

Szanowny Kolego,
nie przyjmuj zadnych przelicznikow dlugosci zylki do dlugosci plecionki , bo jest to zupelnie niepotrzebne i bez sensu.
Postaw sobie pytanie: ile metrow plecionki potrzebujesz  na daną metode wedkarską? Stwierdzasz np. ,ze potrzebujesz 135 metrow plecionki 0,14. ( Taka ilosc dostaniesz na jednej szpuli w sklepie). Masz do dyspozycji szpule kolowrotka , na ktora wchodzi 190 m zylki 0,25.
Bierzesz wiec zastepczą szpule swojego kolowrotka i nawijasz na nia zakupione 135 metrow plecionki. Nastepnie bierzesz zwykla tanią zylke, np. 0,30. Wezlem Albrighta dowiazujesz te zylke do nawinietej na kolowrotek plecionki i uzupelniasz tą zylką szpule kolowrotka na 2 do 3 milimetrow od jej brzegu! Teraz musisz calosc przewinac spowrotem na Twoja glowną szpule kolowrotka. W ten sposob zylka znajdzie sie teraz jako podklad w srodku szpuli , a plecionka wyjdzie na zewnatrz na 2 milimetry od brzegu szpuli.
Jesli masz do dyspozycji np zakupioną plecionke na szpulce 270 m i chcesz na kolowrotek nawinac ze szpulki  przykladowo tylko 180 metrow. Wtedy musisz wiedziec , ile metrow nawija Twoj kolowrotek przy jednym obrocie korbką. Powiedzmy, ze nawija okolo 76 cm. Wiadomo, ze 180 m to 18000cm. Dzielisz 18000 przez 76 i otrzymujesz okolo 236 ..obrotow korbką, by nawinac mniej wiecej ok.180 metrow plecionki. Szpule uzupelniasz potem podkladem zylki,jak opisane powyzej. Oczywiste , ze mozna zastosowac licznik metrow. Pozdrawiam i zycze polamania kija! (2013/12/03 21:11)

tomeqbrzez

Dziękuję Ci bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

Właśnie doczytałem w internetach o sposobie o którym napisałeś. Faktycznie przeliczniki nie mają większego sensu - lepiej zrobić Twoją metodą.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam:) (2013/12/03 21:23)