Zaloguj się do konta

Pogoda na drapieżniki

utworzono: 2010/08/24 14:52
leslav80

witam kolegów spiningistów, mam takie pytanko odnośnie czytania pogody ze zrozumieniem, czy są jakieś przesłanki w zmianie pogody po których można w jakiś sposób przewidzieć co ryby w danym dniu będą robiły - czy nic nie będą robiły i będą udawały że ich nie ma czy wręcz na odwrót będą nienasycone :)

Gdzieś tam czytałem że spadki cisnienia dobrze wróżą braniom ale jakoś tego nie zaobserwowałem, natomiast ostatnio podczas mocno wietrznego dnia miałem bardzo dobre brania.

Czy ktoś z kolegów ma jakieś większe doswiadczenie w tej dziedzinie i mógłby coś doradzić odnośnie pogody??

[2010-08-24 14:52]

jamesbond

NA ciśneienie bardzo wrażliwe są okonie (mogę się mylić). Przy niezmiennej pogodzie są szansę na dobre brania. Podczas upałów ryby nie żerują dobrze chciaż są wyjątki. Pamiętaj że wszystkiego nie da się przewidzieć jednak spinningowanie w każdej pogodzie może dać dobry skutek.
Pzdr
[2010-08-24 15:44]

Manolo8

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć że na brania ryb drapieżnych ma znaczenie wiele czynników. Postaram się je przedstawić w wielkim skrócie:
- wiatr, "wiatr ze wschodu ryby chodu" i to się często sprawdza, czyli każdy aby nie wschodni. Jeszcze jedno podczas wiatru tafla wody jest pomarszczona i powoduje rozproszenie światła co sprawia że drapieżnik jest mniej widoczny dla drobnicy.
- ciśnienie najlepiej stabilne przez kilka dni w granicach 995 do 1005 hPa
- pora roku wiosna - kwiecień, maj, czerwiec i jesień - przełom wrzesień pażdziernik do końca listopada. Na suma lipiec, sierpień w gorące, parne dni woda ciepła ok 22 stopni.
- pora dnia - w dni słoneczne świt, poranek i wieczór,  w dni pochmurne cały dzień.
- fazy księżyca - mają wpływ na tzw przypływ i odpływ a te na aktywność ryb, w naszej strefie geograficznej dla nas nie zauważalne ale dla ryb tak. Pełnia b.dobre brania na sandacza w nocy, najlepsze brania przed pełnią i po pełni na szczupaka i okonia.
- temperatura i natlenienie wody - te czynniki mają wpływ na tarło białej ryby, ale i również drapieżników, ryba drapieżna po wytarciu jest wycieńczona i głodna a tym samym aktywna.
Po za tym czystość wody, występujące w niej ryby i ich pokarm, roślinność, rodzaj dna, zróżnicowanie koryta rzeki itd...
Jest to temat rzeka i na pewno o wszystkim nie napisałem. Pozdrawiam
PS
Jest jeden gatunek który zaprzecza temu co napisałem, jest to Miętus jego brania to im gorzej ( plucha, deszcz ze śniegiem, temperatura ok. 0 ) tym lepiej.
[2010-08-24 17:07]

leslav80

Dzięki za konkretną odpowiedź !! [2010-08-24 17:10]

pawelredski

dodam  jeszcze ze latem po upałach lub cieplejszych dniach jak pogoda się popsuje to szczupak bije jak szalony, według mnie najbardziej rano do godziny 9
[2010-08-24 22:34]

domin77

jak wieje to dobrze-na fali ryba wali [2010-08-24 22:39]

darell

I tutaj się zgadzam w 100% [2010-09-22 22:53]