Zaloguj się do konta

Pogłębianie stawu stawu

utworzono: 2014/12/15 18:17
kret44

Witam was mam duży staw o wymiarach 20m x 70m i głębokość ok 1m .Czy jak bym pogłębił powiedzcmy 1/5 stawu czy  ryby wyczują to i pójdą tam na zimę (na głębszą wodę ). Zamierzam pogłębić do głębokości nawed 3 metrów . Pozdrawiam [2014-12-15 18:17]

adamoso123

Ciężko to stwierdzić. Zależy od gatunku. Karp,karaś,lin lubi siedzieć w mule , a jeśli będziesz miał wykopany dół świeżo to tam nie będzie mułu. Ale w przyszłym roku na pewno tam będą zimować. [2014-12-15 18:56]

kret44

adamoso123 Znaczy powiem tak w tym roku mam tylko w stawie karasie ale na wiosne będe wpuszczał Amury i Karpie to będzie chyba dobrze z tym dołem myślę :) [2014-12-15 19:12]

sum211

Szanowny kolego pamiętaj o normie 300-400 karpii na hektar akwenu i doradzę wpuścić po 5 Szczupaków i Okoni ponieważ nadmierna liczba karasi zabiera karpiom bazę pokarmową i tlen.Pozdrawiam
[2014-12-16 13:26]

limakryba

Pogłębienie jest jak najbardziej wskazane. Jeżeli zrobisz go na 3m w najgłębszym miejscu będzie ok choć jeżeli możesz to zrób głębszy. Rybki na pewno będą w takim miejscu zimować. Postaraj się żeby dno schodziło się pod kątem, a nie żeby była od razu przepaść. Odnośnie karpia nie wpuszczaj go zbyt dużo gdyż robi szkody poprzez rycie w brzegach i dnie. Myślę że jak wpuścisz 50szt to będzie ok. Z innych ryb jakie możesz wpuścić to amura 5szt wystarczy, lina, płoć, leszcza, karasia już masz, oraz drapieżnika- szczupaka. Pamiętaj żeby nie zrobić zupy rybnej i zarybiać z głową.
[2014-12-16 19:41]

sum211

Pogłębienie jest jak najbardziej wskazane. Jeżeli zrobisz go na 3m w najgłębszym miejscu będzie ok choć jeżeli możesz to zrób głębszy. Rybki na pewno będą w takim miejscu zimować. Postaraj się żeby dno schodziło się pod kątem, a nie żeby była od razu przepaść. Odnośnie karpia nie wpuszczaj go zbyt dużo gdyż robi szkody poprzez rycie w brzegach i dnie. Myślę że jak wpuścisz 50szt to będzie ok. Z innych ryb jakie możesz wpuścić to amura 5szt wystarczy, lina, płoć, leszcza, karasia już masz, oraz drapieżnika- szczupaka. Pamiętaj żeby nie zrobić zupy rybnej i zarybiać z głową.

Dokładnie 20X70m daje 1400m2 (14 arów to 0,14 ha teraz 0,14 X 350(średnia z liczb podanych przezemnie 49 sztuk karpia (w tym amur włącznie) oczywiście o masie 1 kg potem stopniowo zmniejszamy)i unikamy przyduchy zimowej.
Pozdrawiam
[2014-12-17 14:22]

kret44

 Najprawdopodobniej będe kopał latem po żniwach . A ryby wpuszczać będe w marcu . To widze że piszecie że mam wpuścić ok 50 ryb to raczej tak zrobię dzięki za radę ..  :) [2014-12-17 15:50]

limakryba

50szt to chodzi o samego karpia . Oprócz tego wpuść drobnicę taką jak płoć, lin, karaś a następnie po 2 latach z 2-4 szczupaki. Musisz co roku kontrolować populację ryb. Jeśli będzie ich dużo wpuszczasz o roku odpowiednią ilość drapieżnika. Drapieżnik oprócz tego że wszystko kontroluje spełnia jeszcze inną pożyteczną funkcję - ,,zmusza pozostałe ryby do szybszego wzrostu'' a tak na chłopski rozum chcą one osiągnąć jak najszybciej większy rozmiar aby nie zostały pożarte. Jeśli ktoś doradził by ci wpuszczenie suma czy okoni to zdecydowanie odradzam. Sum jest bardzo żarłoczny i gdy podrośnie zabiera się za większe ryby. Okoń w dobrycch warunkach rozmnaża się bardzo szybko i z narybku innych ryb nic nie zostanie (wiem to z doświadczenia mojego znajomego. wpuścił on do 0,5ha stawu kilkanaście większych okoni. Po jakichś 2-3 latach w wodzie roiło się od malutkich okonków. Od tej pory narybek innych ryb nie miał szans bo był pożerany przez garbusy).
Jedyną alternatywą może być jeszcze sandacz (niektórzy zapewne napiszą że nie nadaje się on do takiego małego i mulistego stawu). U mnie na wodach PZW są zarybiane stawy sandaczem również prywatne osoby z okolicy to robią. Sandacz bez problemu rośnie i się wyciera, a przecież gdyby było mu źle to tak by się nie działo.
Jeżeli miałbyś jeszcze jakieś pytania to możesz napisać wiadomość prywatną a podzielę się z Tobą moją wiedzą.
[2014-12-19 08:24]