Zaloguj się do konta

Podyskutujmy na Walnych o wprowadzeniu skutecznych

utworzono: 2012/12/17 20:54
marek-debicki

Podyskutujmy na Walnych Zgromadzeniach o wprowadzeniu skutecznych przepisów chroniących ryby.

Jak się okazuje, to można szybko i skutecznie wprowadzić przepisy mające na celu ochronę ryb, nie tylko szlachetnych gatunków.  Okazuje się, że i raptem nielubiany u nas karp może znaleźć swoje należne w środowisku miejsce i obok węgorza, szczupaka, okonia być umieszczonym na liście gatunków chronionych. Niektórzy zrobili to już w 2009 roku. Jeżeli my w naszym pięknym kraju, szybko nie przyjdziemy po rozum do głowy i nie zrezygnujemy z półśrodków mydlących oczy społeczeństwu, jednym słowem nie zdobędziemy się na prawdziwą ochronę zasobów wodnych, będziemy niedługo wędkować w podwodnych pustyniach.

Poniżej cytat z jednego z artykułów w przedmiotowej sprawie.

„Brytyjska Agencja Ochrony Środowiska (Environment Agency) wprowadziła kary za łowienie ryb słodkowodnych w celach spożywczych. Wędkarz, który zabierze do domu złowionego przez siebie karpia, musi się liczyć z możliwością zapłacenia grzywny w wysokości do 5 tys. funtów – pisze „The Times”.” http://www.hull.pl/news/2009/piec-tysiecy-funtow-kary-za-zjedzenie-karpia

Przygotujmy się do więc naszych Walnych Zgromadzeń właściwie i jeżeli tylko jesteśmy dzierżawcami wody, jeżeli mamy chociaż najmniejszy wpływ na przepisy zadbajmy o uszanowanie ryby.   Nie zabraniajmy wędkować, ale zostawmy rybę w jej naturalnym środowisku.

[2012-12-17 20:54]

wirefree

Wspanialy pomysl wedkarze beda robili za darmowych straznikow a zarzady  PZw beda mialy kasiore z frajerow pilnujacych wody i ryb i od rybakow ktorzy pozbeda sie problemu z odlowem ryb przez wedkarzy.


Jak to mawial pawlak "idz szukac glupszego od siebie"


[2012-12-17 21:32]

MASTINO

Na takie rozwiązanie ja się nie mogę zgodzić, bo lubię świeże ryby. Natomiast obydwiema rękami i nogami głosowałbym na Walnym za wnioskiem o zaostrzenie kar za kłusownictwo rybackie o 1000 %. [2012-12-17 21:33]

SZUWARdragon2

Niedoczytane wszystko z EV. [2012-12-17 21:33]

marek-debicki

Kolego wire free! Spłyciłeś temat totalnie, nie wnosząc nic nowego. jest przecież wiele takich kół wędkarskich, stowarzyszeń i niekoniecznie PZW, które dzierżawią wody lub są ich opiekunami. Ci ludzie chcą coś zrobić dla samych siebie. Chodzi więc o to, aby zastanowić się, co i w jaki sposób. Ponadto będziemy wybierać swoich przedstawicieli do władz nadrzędnych. Warto więc przygotowac swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie. [2012-12-18 09:16]

Okonek 49

Jakieś cztery lata temu na dyskowery oglądałem film  o połowie narybku wstepującego węgorza do rzek angielskich. Finał tego filmu był taki ,że narybek trafił na patelnię  bo to był program kulinarny. Ochrona węgorza do dyrektywa unijna.
Kary za zabranie karpia to chyba dla polaków  bo idą święta a to  nasza tradycja.
Mam szwagra z wysp i zawsze jest problem  na wigilii bo karpia nie jada.
A tak ogóle to prawo polskie  w ustawie o rybactwie śródlądowym przewiduje rolnicze wykorzystanie wod  nie sportowe . Sportowe podejście zawsze znajdzie przeciwników oskarżających o dręczenie ryb.
Dlatego w ustawie o rybactwie śródlądowym nie na ani jednego słowa o sporcie jest amatorski połów ryb .
[2012-12-18 09:57]

buba0sparx

Ja tam bym się cieszył gdyby byl totalny zakaz zabierania ryb. [2012-12-18 10:27]

lynx

Ja tam bym się cieszył gdyby byl totalny zakaz zabierania ryb.

Nie rozumię tego wpisu.
Człowiek jaskiniowy łowił ryby, w epoce brązu łowiono ryby, starożytni rybacy sa utrwaleni na obrazach i rzeźbach. Dzisiaj proponujesz totalnego polowu ryb.
Idąc za ciosem to nalezałoby TOTALNIE zakazać zabijania wszelkiej zwierzyny a nawet TOTALNIE  zakazać niszczenia roslin spożywczych.
proponuję ci abyś sprobował obiadek zagryźć bryłką wegla i popić ropą. Opisz jakie bedziesz miał wrazenia.
[2012-12-18 10:41]

marek-debicki

Postarajmy się aby nasze działania zmierzały w kierunku ustanowienia realnego prawa i skutecznej ochrony wód. Mniej przepisów, ale bezwzględnie wyegzekwowane. Mamy limit na karpie, a nasze okonie i leszcze pozostały w cichym, dziwnym zapomnieniu. Na wielu wodach brakuje drapieżnika, ochraniamy szczupaki do 50cm, natomiast to samo prawo nie zabrania pozyskiwania drapeżników dorodnych, atrakcyjnych wędkarsko. Może dlatego się dziwimy, że w większości przypadków łapie sie przysłowiowe pistolety i to najlepiej zaraz po zarybieniu.

Przykład angielski, irlandzki, czy też krajów skandynawskich, ma być tylko motorem do efektywnego działania, niekoniecznie ma służyć wprowadzaniu wszystkiego bezpośrednio na nasz grunt.

[2012-12-18 10:53]

JKarp

Ja tam bym się cieszył gdyby byl totalny zakaz zabierania ryb.



CześćLubię ryby - bardzo lubię ryby. Ale wcale nie miał bym za złe gdyby był zakaz zabierania ryb.Skoro kurę, świnkę wołu kupi się w sklepie ale z hodowli, już zabite to i ryby też można kupić w sklepie z hodowli.Mamy XXI wiek ;-)Pisanie o epoce brązu itp ma się nijak do ucywilizowania społeczeństwa.
Natomiast Marku w temacie jest to dość proste - " 
#576972wysłano: 2012/12/16 15:11

 
sliwa80cześć , ja właśnie wróciłem  ze  spotkania sprawozdawczo-wyborczego  ( wybór prezesa i zarządu między innymi )  mojego koła (PZW MŁAWA ) i zgłosiłem wniosek na górny wymiar ( 70 cm ) ochronny karpia na naszych wodach i ku mojemu miłemu zaskoczeniu wniosek został ( przegłosowany ) i przyjęty pomyślnie ,na TAK :) "
Nie trzeba jakiejś strasznej strategii opracowywać a zgłosić wniosek :-) Oczywiście zgłosić nie tylko karpia :-)JK
[2012-12-18 10:59]

MASTINO

 
#576972wysłano: 2012/12/16 15:11

 
sliwa80cześć , ja właśnie wróciłem  ze  spotkania sprawozdawczo-wyborczego  ( wybór prezesa i zarządu między innymi )  mojego koła (PZW MŁAWA ) i zgłosiłem wniosek na górny wymiar ( 70 cm ) ochronny karpia na naszych wodach i ku mojemu miłemu zaskoczeniu wniosek został ( przegłosowany ) i przyjęty pomyślnie ,na TAK :) "
Nie trzeba jakiejś strasznej strategii opracowywać a zgłosić wniosek :-) Oczywiście zgłosić nie tylko karpia :-)JK

A gdzie ma być ten wymiar wprowadzony? W łowisku Waszego koła, wodach okręgu, czy gdzie? 
[2012-12-18 13:06]

JKarp

CześćTrzeba by Piotrka spytać ale skoro pisze "  na naszych wodach  " albo chodzi o wody koła ( ale nie specjalne tylko te ogólnodostępne )  lub okręg. JK [2012-12-18 13:20]

marek-debicki

W nawiązaniu do tematu i wypowedzi Kolegów, zadam jeszcze pytanie pomocnicze pytanie z prośbą o podpowiedzi. W jaki sposób przygotowujecie się w kole do dyskusji i propozycji do uchwał w przedmiotowej sprawie. Czy idzie to z marszu, gdyż ktoś ma na przyklad swoja propozycję, czy dyskutujecie o tym podczas trwania sezonu, czy w trakcie sezonu zgłaszacie propozycje do swojego zarządu Koła? Podajcie może jakieś przykłady zapiisów w uchwałach w części dotyczącej limitów mi wymiarów ochronnych. Czy chronicie okonie i leszcze, a może też karpie i amury? [2012-12-18 13:30]

wirefree

Skutecznie to proponuje zakazac dzierzawy wod PZW wszelkim rybakom i problem braku ryb zniknie. W koncu jestesmy polskim Zwiazkiem Wedkarskim nie zbieraninom frajerow pilnujacych ryb rybakom. bo tak to wyglada ze rybacy sie smieja z wedkarzy ze to zbieranina frajerow ktorzy nie dosyc ze piluja im ryb przed klusownikami to jeszcze za to placa.



[2012-12-18 13:35]

okonek1235

Niech każde koło wprowadzi swoje wymiary ochronne na rozgrywanych zawodach, a potem po sprawdzeniu rezultatów z poprzednim sezonem okażą się mniejsze to wtedy niech zarządy kół wystąpią do zarządów okręgu o podwyszenie wymiarów ochronych, dam przykład ryba płoć 5 cm waga jest a jak ma15cm to już problem, bo na 15 sztuk złowisz 2 sztuki duże a 13 sztuk o wymiarze od 5 - 14cm musimy wypuścić. Poprostu łowić mniej a większe sztuki i tu nie potrzeba uchwały to my sami musimy wprowadzić w swoich kołach na walnych zebraniach. [2012-12-18 18:17]

wirefree

Ale co ty chcesz uchwalac ? Od lat wiadomo ze zarzady PZW utrzymuja sie z dzierzawy wod rybakom a rybakow nie obowiazuje zaden wymiar ochronny biora co jest w wodzie. I to oni przez odlowy przemyslowe robia pustynie z naszych wod.  


Polska to biedny kraj i wiekszosc chce sie szybko i tanio wzbogacic wiec dzierzawia wody od PZW na krotkie terminy  i robia z nich pustynie i to jest powazny problem, uchwalanie wymiarow ochronnych nic tutaj nie da, zacznijcie uzywac troche glowy zanim cokolwiek uchwalicie bo narazie to dajecie sie robic jak ostatnie ciule.

 

[2012-12-18 18:27]

perwer

Marek ja Ciebie nie rozumiem ?
Gdzie Ty chcesz cos uchwalać  na walnych zebraniach,jak niekoniecznie chodzi CI o wody PZW .W stowarzyszeniach ?
Kołach wędkarskich? ,u Prywatnych dzierżawców ..O czym Ty piszesz. Koła,stowarzyszenia ,maja własne statuty ,a w nim zazwyczaj przepisy i regulaminy stworzone przez ludzi w nich zapisanych.

Notabene dajesz Angielski przykład ,gdzie porównujesz dwie bajki z innej epoki.
Pamiętaj że starasz sie cos narzucić - nie zabierajmy ryb ,uchwalmy ochrone karpia..Zaraz zaraz ,nie jesteś sam i sam nie łowisz ,bo ogólna wiekszość wędkarzy chce zabrać rybke i ma do tego prawo .To w jaki sposób może zrobić ,regulują przepisy .

Jesli komus bardzo zależy ,nie klepie na forum wędkuje ,tylko tak jak np: kluby karpiowe idzie do swojego koła ,okregu i pisza postulat. Dzieki takim postulatom ,wymiar ochronny karpia na wiekszym obszarze Polski  ( jak nie, to na pewno na Śląsku ) ,ma wymiar ochronny od 30 cm  do 65cm. Dużo okregów robi limity ,wprowadza na bardziej strategicznych zbiornikach osobne regulaminy . Trzeba mieć troche pojęcia i rozeznania najpierw ,a wędkarstwo tylko nie polega na łowieniu rekordowych ryb . To jest kontakt z przyrodą i pyszny grill z rybka złowioną i piwkiem w letni wieczór.
[2012-12-18 19:14]

mirek788w

Podyskutujmy na Walnych Zgromadzeniach o wprowadzeniu skutecznych przepisów chroniących ryby.

Jak się okazuje, to można szybko i skutecznie wprowadzić przepisy mające na celu ochronę ryb, nie tylko szlachetnych gatunków.  Okazuje się, że i raptem nielubiany u nas karp może znaleźć swoje należne w środowisku miejsce i obok węgorza, szczupaka, okonia być umieszczonym na liście gatunków chronionych. Niektórzy zrobili to już w 2009 roku. Jeżeli my w naszym pięknym kraju, szybko nie przyjdziemy po rozum do głowy i nie zrezygnujemy z półśrodków mydlących oczy społeczeństwu, jednym słowem nie zdobędziemy się na prawdziwą ochronę zasobów wodnych, będziemy niedługo wędkować w podwodnych pustyniach.

Poniżej cytat z jednego z artykułów w przedmiotowej sprawie.

„Brytyjska Agencja Ochrony Środowiska (Environment Agency) wprowadziła kary za łowienie ryb słodkowodnych w celach spożywczych. Wędkarz, który zabierze do domu złowionego przez siebie karpia, musi się liczyć z możliwością zapłacenia grzywny w wysokości do 5 tys. funtów – pisze „The Times”.” http://www.hull.pl/news/2009/piec-tysiecy-funtow-kary-za-zjedzenie-karpia

Przygotujmy się do więc naszych Walnych Zgromadzeń właściwie i jeżeli tylko jesteśmy dzierżawcami wody, jeżeli mamy chociaż najmniejszy wpływ na przepisy zadbajmy o uszanowanie ryby.   Nie zabraniajmy wędkować, ale zostawmy rybę w jej naturalnym środowisku.


Proponuje aby pam wprowadził to najpierw w swoim okręgu i zobaczył ilu zostanie członków.Powodzenia
[2012-12-18 19:24]

kazik

Kolega ,,perwer” najtrafniej tu określił . Ograniczenie połowów , zaostrzenie kar za kłusownictwo to ja się zgodzę , ale całkowity zakaz zabierania to i tam w Anglii , czy na zachodzie jest nie możliwy , a ten artykuł w ,,The Times” to jakaś kaczka dziennikarska .  Jeszcze żeby chodziło o ryby typowo rodzime to pewne zasady należało by wprowadzić , ale karpie? to gatunek który jest wpuszczany po to do naszych łowisk aby wędkarze mieli co wyławiać . Każdy płaci i choć w jakimś stopniu powinien korzystać co jakiś czas z tego płacenia i tak jest na całym świecie . A może lepiej ! jak tak co niektórym zależy to wprowadźmy zakaz wędkowania . Wtedy na pewno ryby będą miały spokój i pełną ochronę . Wędkarstwo to nie sport , to nie zabawa czyimś cierpieniem . Wędkarstwo to hobby i przebywanie w naturze wtapiając się w tą przyrodę i będąc jednym z ogniw łańcucha biologicznego . Ograniczenia ,wymiary ochronne (nie koniecznie górne) , prawidłowe zarybiania , zwiększenie kar - to ja się piszę , ale za zakazem całkowitego zabierania to jestem przeciw .

[2012-12-18 20:08]

marek-debicki

Koledzy Darku i Mirku!

Nie zależy mi na robieniu rewolucji i narzucaniu komuś rozwiązań angielskich, irlandzkich i innych. Przykład, który został przedstawiony na samym początku ma jedynie wskazać, że niektóre rozwiązania, nie tylko w kołach, ale i na szeroką skalę są możliwe i na dodatek można je skutecznie wyegzekwować. Podany przykład stowarzyszeń, a mam tu na myśli m.in. Stowarzyszenie Dębina ( nie jest to koło PZW), które posiada piękną wodę w centrum miasta. Stwarza świetne warunki wędkowania, poprzez mądre zarybianie kilku stawów,  dla członków stowarzyszenia, a jednocześnie dla innych wędkarzy. Wystarczy wejść tylko na stronę tego stowarzyszenia, obejrzeć fotki, przeczytać info o wodzie i aż chce się tam wędkować.

Jest także wiele kół PZW, które sprawują różne formy opieki nad wodami lub tak jak moje koło, dzierżawi wodę od lasów państwowych.  

Tym artykułem chcę raczej dotrzeć głównie do tych wędkarzy, którzy w mniejszym, czy większym wymiarze są zainteresowani poprawą jakości naszych wód. Pragnę zainspirować ich do aktywnego uczestnictwa w Walnych Zgromadzeniach, na dodatek Walnych Zgromadzeniach Sprawozdawczo-Wyborczych! Skorzystajmy najlepiej jak umiemy z tych możliwości,  jakie daje nam Statut PZW i może jeszcze nie najdoskonalsze prawo do głosowania niejawnego. W wielu przypadkach właśnie my będziemy decydentami o tym, jak będą wyglądały nasze wody przez najbliższy okres czasu, będziemy też decydentami o formach ich zarządzania.

[2012-12-18 21:28]

marek-debicki

Ciekawą wydaje się być np. propozycja Kolegi Okonek12324. Znam wiele przypadków, że specjalnie na zawody podwyższa się wymiary ochronne. Pozdrawiam i do usłyszenia.
[2012-12-18 21:46]

perwer

Marku ja wierze że masz dobre intencje i  dobre chęci .
Problem tkwi w argumentach i formie przekazu ,jednak zupełnie jest to nieważnie gdy prowadzi sie dyskusje w  gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach i poglądach.
[2012-12-18 22:21]

lynx

Ja tam bym się cieszył gdyby byl totalny zakaz zabierania ryb.



CześćLubię ryby - bardzo lubię ryby. Ale wcale nie miał bym za złe gdyby był zakaz zabierania ryb.Skoro kurę, świnkę wołu kupi się w sklepie ale z hodowli, już zabite to i ryby też można kupić w sklepie z hodowli.Mamy XXI wiek ;-)Pisanie o epoce brązu itp ma się nijak do ucywilizowania społeczeństwa.
Natomiast Marku w temacie jest to dość proste - " 
#576972wysłano: 2012/12/16 15:11

 
sliwa80cześć , ja właśnie wróciłem  ze  spotkania sprawozdawczo-wyborczego  ( wybór prezesa i zarządu między innymi )  mojego koła (PZW MŁAWA ) i zgłosiłem wniosek na górny wymiar ( 70 cm ) ochronny karpia na naszych wodach i ku mojemu miłemu zaskoczeniu wniosek został ( przegłosowany ) i przyjęty pomyślnie ,na TAK :) "
Nie trzeba jakiejś strasznej strategii opracowywać a zgłosić wniosek :-) Oczywiście zgłosić nie tylko karpia :-)JK
Tu nie chodzi o epokę brązu tylko historie ludzkości zo której i Ty się wywodzisz. Przeczytaj tekst w całosci i nie wyrywaj wyrazów bo przez to wcale nie jesteś mądrzejszy. \
Nie traktuj mnie jak dupka, który nie wie co pisze. Ja na Twoje posty odpowiadam całkiem poważnie i nie mysl, że jak Ci podpadłem to mnie zglebisz jakimś słowem.
Nie wiem czy Ci pisałem abyś wydoroślał.
Pozdrawiam.

[2012-12-18 22:30]

Pawelski13

Z reguły Brytole nie jedzą ryb słodkowodnych (pstrąg jeszcze przez gardło im przejdzie:) )dlatego jest ich tam dużo i duże, a raczej było. Sukcesywnie ich ubywa za sprawą emigrantów ze "Wschodu". Już dawno w gazetach były artykuły że Polacy wyławiają i zjadają ich karpie, szczupaki, leszcze itd. Ten zakaz pewnie dlatego wprowadzili ponieważ wcześniej nie było potrzeby:)
[2012-12-18 22:49]

marek-debicki

Kolego Pawle!
Zapewne i masz wielką rację, jednak proszę, zależy mi bardziej na naszych rozwiązaniach. Wierzę, że ich nie brakuje. Wierzę i wiem, że są opiekunowie, którzy potrafią zadbać pozytywnie o wodę. Pomówmy  tych pozytywnych przykładach, proszę!
[2012-12-18 23:09]

wirefree

A ten znow bije piane, niech PZW jako zwiazek wedkarzy nie dierzawi wod rybakom i po klopocie a jesli juz to odlowy tylko kontrolowane.

W naszym interesie nie jest zeby nam wybierali ryby z wod PZW i nie pisz ze to wina wedkarzy bo ja w tym roku zabralem moze 10 ryb w supermarkecie pewnie za 180zeta kupilbym z 12 kilo ryb.  I co ja mam miec zakaz i rybacy biora ile chca i to z "naszych wod" wiec prosze nie bij juz piany facet o tych zakazach dla nas.


[2012-12-19 02:25]