Podyskutujmy na Walnych o wprowadzeniu skutecznych

/ 70 odpowiedzi

Podyskutujmy na Walnych Zgromadzeniach o wprowadzeniu skutecznych przepisw chronicych ryby.

Jak si okazuje, to mona szybko i skutecznie wprowadzi przepisy majce na celu ochron ryb, nie tylko szlachetnych gatunkw.  Okazuje si, e i raptem nielubiany u nas karp moe znale swoje nalene w rodowisku miejsce i obok wgorza, szczupaka, okonia by umieszczonym na licie gatunkw chronionych. Niektrzy zrobili to ju w 2009 roku. Jeeli my w naszym piknym kraju, szybko nie przyjdziemy po rozum do gowy i nie zrezygnujemy z prodkw mydlcych oczy spoeczestwu, jednym sowem nie zdobdziemy si na prawdziw ochron zasobw wodnych, bdziemy niedugo wdkowa w podwodnych pustyniach.

Poniej blockquote z jednego z artykuw w przedmiotowej sprawie.

„Brytyjska Agencja Ochrony rodowiska (Environment Agency) wprowadzia kary za owienie ryb sodkowodnych w celach spoywczych. Wdkarz, ktry zabierze do domu zowionego przez siebie karpia, musi si liczy z moliwoci zapacenia grzywny w wysokoci do 5 tys. funtw – pisze „The Times”.” http://www.hull.pl/news/2009/piec-tysiecy-funtow-kary-za-zjedzenie-karpia

Przygotujmy si do wic naszych Walnych Zgromadze waciwie i jeeli tylko jestemy dzierawcami wody, jeeli mamy chocia najmniejszy wpyw na przepisy zadbajmy o uszanowanie ryby.  Nie zabraniajmy wdkowa, ale zostawmy ryb w jej naturalnym rodowisku.

Podgld zdj na forum dostpny jest tylko dla zalogowanych uytkownikw.

wirefree

Wspanialy pomysl wedkarze beda robili za darmowych straznikow a zarzady  PZw beda mialy kasiore z frajerow pilnujacych wody i ryb i od rybakow ktorzy pozbeda sie problemu z odlowem ryb przez wedkarzy.

Jak to mawial pawlak "idz szukac glupszego od siebie"

(2012/12/17 21:32)

MASTINO

Na takie rozwizanie ja si nie mog zgodzi, bo lubi wiee ryby. Natomiast obydwiema rkami i nogami gosowabym na Walnym za wnioskiem o zaostrzenie kar za kusownictwo rybackie o 1000 %. (2012/12/17 21:33)

marek-debicki

Kolego wire free! Spycie temat totalnie, nie wnoszc nic nowego. jest przecie wiele takich k wdkarskich, stowarzysze i niekoniecznie PZW, ktre dzierawi wody lub s ich opiekunami. Ci ludzie chc co zrobi dla samych siebie. Chodzi wic o to, aby zastanowi si, co i w jaki sposb. Ponadto bdziemy wybiera swoich przedstawicieli do wadz nadrzdnych. Warto wic przygotowac swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie. (2012/12/18 09:16)

Okonek 49

Jakie cztery lata temu na dyskowery ogldaem film  o poowie narybku wstepujcego wgorza do rzek angielskich. Fina tego filmu by taki ,e narybek trafi na patelni  bo to by program kulinarny. Ochrona wgorza do dyrektywa unijna.
Kary za zabranie karpia to chyba dla polakw  bo id wita a to  nasza tradycja.
Mam szwagra z wysp i zawsze jest problem  na wigilii bo karpia nie jada.
A tak ogle to prawo polskie  w ustawie o rybactwie rdldowym przewiduje rolnicze wykorzystanie wod  nie sportowe . Sportowe podejcie zawsze znajdzie przeciwnikw oskarajcych o drczenie ryb.
Dlatego w ustawie o rybactwie rdldowym nie na ani jednego sowa o sporcie jest amatorski pow ryb . (2012/12/18 09:57)

buba0sparx

Ja tam bym si cieszy gdyby byl totalny zakaz zabierania ryb. (2012/12/18 10:27)

lynx

Ja tam bym si cieszy gdyby byl totalny zakaz zabierania ryb.

Nie rozumi tego wpisu.
Czowiek jaskiniowy owi ryby, w epoce brzu owiono ryby, staroytni rybacy sa utrwaleni na obrazach i rzebach. Dzisiaj proponujesz totalnego polowu ryb.
Idc za ciosem to nalezaoby TOTALNIE zakaza zabijania wszelkiej zwierzyny a nawet TOTALNIE  zakaza niszczenia roslin spoywczych.
proponuj ci aby sprobowa obiadek zagry bryk wegla i popi rop. Opisz jakie bedziesz mia wrazenia. (2012/12/18 10:41)

marek-debicki

Postarajmy si aby nasze dziaania zmierzay w kierunku ustanowienia realnego prawa i skutecznej ochrony wd. Mniej przepisw, ale bezwzgldnie wyegzekwowane. Mamy limit na karpie, a nasze okonie i leszcze pozostay w cichym, dziwnym zapomnieniu. Na wielu wodach brakuje drapienika, ochraniamy szczupaki do 50cm, natomiast to samo prawo nie zabrania pozyskiwania drapenikw dorodnych, atrakcyjnych wdkarsko. Moe dlatego si dziwimy, e w wikszoci przypadkw apie sie przysowiowe pistolety i to najlepiej zaraz po zarybieniu.

Przykad angielski, irlandzki, czy te krajw skandynawskich, ma by tylko motorem do efektywnego dziaania, niekoniecznie ma suy wprowadzaniu wszystkiego bezporednio na nasz grunt.

(2012/12/18 10:53)

JKarp

CzeLubi ryby - bardzo lubi ryby. Ale wcale nie mia bym za ze gdyby by zakaz zabierania ryb.Skoro kur, wink wou kupi si w sklepie ale z hodowli, ju zabite to i ryby te mona kupi w sklepie z hodowli.Mamy XXI wiek ;-)Pisanie o epoce brzu itp ma si nijak do ucywilizowania spoeczestwa.
Natomiast Marku w temacie jest to do proste - " 
#576972wysano: 2012/12/16 15:11

sliwa80
cze , ja wanie wrciem  ze  spotkania sprawozdawczo-wyborczego  ( wybr prezesa i zarzdu midzy innymi )  mojego koa (PZW MAWA ) i zgosiem wniosek na grny wymiar ( 70 cm ) ochronny karpia na naszych wodach i ku mojemu miemu zaskoczeniu wniosek zosta ( przegosowany ) i przyjty pomylnie ,na TAK :) "

Nie trzeba jakiej strasznej strategii opracowywa a zgosi wniosek :-) Oczywicie zgosi nie tylko karpia :-)
JK

(2012/12/18 10:59)

MASTINO

sliwa80
cze , ja wanie wrciem  ze  spotkania sprawozdawczo-wyborczego  ( wybr prezesa i zarzdu midzy innymi )  mojego koa (PZW MAWA ) i zgosiem wniosek na grny wymiar ( 70 cm ) ochronny karpia na naszych wodach i ku mojemu miemu zaskoczeniu wniosek zosta ( przegosowany ) i przyjty pomylnie ,na TAK :) "

Nie trzeba jakiej strasznej strategii opracowywa a zgosi wniosek :-) Oczywicie zgosi nie tylko karpia :-)
JK

A gdzie ma by ten wymiar wprowadzony? W owisku Waszego koa, wodach okrgu, czy gdzie?  (2012/12/18 13:06)

JKarp

CzeTrzeba by Piotrka spyta ale skoro pisze " na naszych wodach " albo chodzi o wody koa ( ale nie specjalne tylko te oglnodostpne )  lub okrg.JK (2012/12/18 13:20)

marek-debicki

W nawizaniu do tematu i wypowedzi Kolegw, zadam jeszcze pytanie pomocnicze pytanie z prob o podpowiedzi. W jaki sposb przygotowujecie si w kole do dyskusji i propozycji do uchwa w przedmiotowej sprawie. Czy idzie to z marszu, gdy kto ma na przyklad swoja propozycj, czy dyskutujecie o tym podczas trwania sezonu, czy w trakcie sezonu zgaszacie propozycje do swojego zarzdu Koa? Podajcie moe jakie przykady zapiisw w uchwaach w czci dotyczcej limitw mi wymiarw ochronnych. Czy chronicie okonie i leszcze, a moe te karpie i amury? (2012/12/18 13:30)

wirefree

Skutecznie to proponuje zakazac dzierzawy wod PZW wszelkim rybakom i problem braku ryb zniknie. W koncu jestesmy polskim Zwiazkiem Wedkarskim nie zbieraninom frajerow pilnujacych ryb rybakom. bo tak to wyglada ze rybacy sie smieja z wedkarzy ze to zbieranina frajerow ktorzy nie dosyc ze piluja im ryb przed klusownikami to jeszcze za to placa.

(2012/12/18 13:35)

okonek1235

Niech kade koo wprowadzi swoje wymiary ochronne na rozgrywanych zawodach, a potem po sprawdzeniu rezultatw z poprzednim sezonem oka si mniejsze to wtedy niech zarzdy k wystpi do zarzdw okrgu o podwyszenie wymiarw ochronych, dam przykad ryba po 5 cm waga jest a jak ma15cm to ju problem, bo na 15 sztuk zowisz 2 sztuki due a 13 sztuk o wymiarze od 5 - 14cm musimy wypuci. Poprostu owi mniej a wiksze sztuki i tu nie potrzeba uchway to my sami musimy wprowadzi w swoich koach na walnych zebraniach. (2012/12/18 18:17)

wirefree

Ale co ty chcesz uchwalac ? Od lat wiadomo ze zarzady PZW utrzymuja sie z dzierzawy wod rybakom a rybakow nie obowiazuje zaden wymiar ochronny biora co jest w wodzie. I to oni przez odlowy przemyslowe robia pustynie z naszych wod.  

Polska to biedny kraj i wiekszosc chce sie szybko i tanio wzbogacic wiec dzierzawia wody od PZW na krotkie terminy  i robia z nich pustynie i to jest powazny problem, uchwalanie wymiarow ochronnych nic tutaj nie da, zacznijcie uzywac troche glowy zanim cokolwiek uchwalicie bo narazie to dajecie sie robic jak ostatnie ciule.

(2012/12/18 18:27)

perwer

Marek ja Ciebie nie rozumiem ?
Gdzie Ty chcesz cos uchwala  na walnych zebraniach,jak niekoniecznie chodzi CI o wody PZW .W stowarzyszeniach ?
Koach wdkarskich? ,u Prywatnych dzierawcw ..O czym Ty piszesz. Koa,stowarzyszenia ,maja wasne statuty ,a w nim zazwyczaj przepisy i regulaminy stworzone przez ludzi w nich zapisanych.

Notabene dajesz Angielski przykad ,gdzie porwnujesz dwie bajki z innej epoki.
Pamitaj e starasz sie cos narzuci - nie zabierajmy ryb ,uchwalmy ochrone karpia..Zaraz zaraz ,nie jeste sam i sam nie owisz ,bo oglna wiekszo wdkarzy chce zabra rybke i ma do tego prawo .To w jaki sposb moe zrobi ,reguluj przepisy .

Jesli komus bardzo zaley ,nie klepie na forum wdkuje ,tylko tak jak np: kluby karpiowe idzie do swojego koa ,okregu i pisza postulat. Dzieki takim postulatom ,wymiar ochronny karpia na wiekszym obszarze Polski  ( jak nie, to na pewno na lsku ) ,ma wymiar ochronny od 30 cm  do 65cm. Duo okregw robi limity ,wprowadza na bardziej strategicznych zbiornikach osobne regulaminy . Trzeba mie troche pojcia i rozeznania najpierw ,a wdkarstwo tylko nie polega na owieniu rekordowych ryb . To jest kontakt z przyrod i pyszny grill z rybka zowion i piwkiem w letni wieczr. (2012/12/18 19:14)

mirek788w

Podyskutujmy na Walnych Zgromadzeniach o wprowadzeniu skutecznych przepisw chronicych ryby.

Jak si okazuje, to mona szybko i skutecznie wprowadzi przepisy majce na celu ochron ryb, nie tylko szlachetnych gatunkw.  Okazuje si, e i raptem nielubiany u nas karp moe znale swoje nalene w rodowisku miejsce i obok wgorza, szczupaka, okonia by umieszczonym na licie gatunkw chronionych. Niektrzy zrobili to ju w 2009 roku. Jeeli my w naszym piknym kraju, szybko nie przyjdziemy po rozum do gowy i nie zrezygnujemy z prodkw mydlcych oczy spoeczestwu, jednym sowem nie zdobdziemy si na prawdziw ochron zasobw wodnych, bdziemy niedugo wdkowa w podwodnych pustyniach.

Poniej blockquote z jednego z artykuw w przedmiotowej sprawie.

„Brytyjska Agencja Ochrony rodowiska (Environment Agency) wprowadzia kary za owienie ryb sodkowodnych w celach spoywczych. Wdkarz, ktry zabierze do domu zowionego przez siebie karpia, musi si liczy z moliwoci zapacenia grzywny w wysokoci do 5 tys. funtw – pisze „The Times”.” http://www.hull.pl/news/2009/piec-tysiecy-funtow-kary-za-zjedzenie-karpia

Przygotujmy si do wic naszych Walnych Zgromadze waciwie i jeeli tylko jestemy dzierawcami wody, jeeli mamy chocia najmniejszy wpyw na przepisy zadbajmy o uszanowanie ryby.  Nie zabraniajmy wdkowa, ale zostawmy ryb w jej naturalnym rodowisku.

Proponuje aby pam wprowadzi to najpierw w swoim okrgu i zobaczy ilu zostanie czonkw.Powodzenia (2012/12/18 19:24)

kazik

Kolega ,,perwer” najtrafniej tu okreli . Ograniczenie pooww , zaostrzenie kar za kusownictwo to ja si zgodz , ale cakowity zakaz zabierania to i tam w Anglii , czy na zachodzie jest nie moliwy , a ten artyku w ,,The Times” to jaka kaczka dziennikarska .  Jeszcze eby chodzio o ryby typowo rodzime to pewne zasady naleao by wprowadzi , ale karpie? to gatunek ktry jest wpuszczany po to do naszych owisk aby wdkarze mieli co wyawia . Kady paci i cho w jakim stopniu powinien korzysta co jaki czas z tego pacenia i tak jest na caym wiecie . A moe lepiej ! jak tak co niektrym zaley to wprowadmy zakaz wdkowania . Wtedy na pewno ryby bd miay spokj i pen ochron . Wdkarstwo to nie sport , to nie zabawa czyim cierpieniem . Wdkarstwo to hobby i przebywanie w naturze wtapiajc si w t przyrod i bdc jednym z ogniw acucha biologicznego . Ograniczenia ,wymiary ochronne (nie koniecznie grne) , prawidowe zarybiania , zwikszenie kar - to ja si pisz , ale za zakazem cakowitego zabierania to jestem przeciw .

(2012/12/18 20:08)

marek-debicki

Koledzy Darku i Mirku!

Nie zaley mi na robieniu rewolucji i narzucaniu komu rozwiza angielskich, irlandzkich i innych. Przykad, ktry zosta przedstawiony na samym pocztku ma jedynie wskaza, e niektre rozwizania, nie tylko w koach, ale i na szerok skal s moliwe i na dodatek mona je skutecznie wyegzekwowa. Podany przykad stowarzysze, a mam tu na myli m.in. Stowarzyszenie Dbina ( nie jest to koo PZW), ktre posiada pikn wod w centrum miasta. Stwarza wietne warunki wdkowania, poprzez mdre zarybianie kilku staww,  dla czonkw stowarzyszenia, a jednoczenie dla innych wdkarzy. Wystarczy wej tylko na stron tego stowarzyszenia, obejrze fotki, przeczyta info o wodzie i a chce si tam wdkowa.

Jest take wiele k PZW, ktre sprawuj rne formy opieki nad wodami lub tak jak moje koo, dzierawi wod od lasw pastwowych.  

Tym artykuem chc raczej dotrze gwnie do tych wdkarzy, ktrzy w mniejszym, czy wikszym wymiarze s zainteresowani popraw jakoci naszych wd. Pragn zainspirowa ich do aktywnego uczestnictwa w Walnych Zgromadzeniach, na dodatek Walnych Zgromadzeniach Sprawozdawczo-Wyborczych! Skorzystajmy najlepiej jak umiemy z tych moliwoci,  jakie daje nam Statut PZW i moe jeszcze nie najdoskonalsze prawo do gosowania niejawnego. W wielu przypadkach wanie my bdziemy decydentami o tym, jak bd wyglday nasze wody przez najbliszy okres czasu, bdziemy te decydentami o formach ich zarzdzania.

(2012/12/18 21:28)

marek-debicki

Ciekaw wydaje si by np. propozycja Kolegi Okonek12324. Znam wiele przypadkw, e specjalnie na zawody podwysza si wymiary ochronne. Pozdrawiam i do usyszenia. (2012/12/18 21:46)

perwer

Marku ja wierze e masz dobre intencje i  dobre chci .
Problem tkwi w argumentach i formie przekazu ,jednak zupenie jest to niewanie gdy prowadzi sie dyskusje w  gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach i pogldach. (2012/12/18 22:21)

lynx

CzeLubi ryby - bardzo lubi ryby. Ale wcale nie mia bym za ze gdyby by zakaz zabierania ryb.Skoro kur, wink wou kupi si w sklepie ale z hodowli, ju zabite to i ryby te mona kupi w sklepie z hodowli.Mamy XXI wiek ;-)Pisanie o epoce brzu itp ma si nijak do ucywilizowania spoeczestwa.
Natomiast Marku w temacie jest to do proste - " 

sliwa80

JK

Tu nie chodzi o epok brzu tylko historie ludzkoci zo ktrej i Ty si wywodzisz. Przeczytaj tekst w caosci i nie wyrywaj wyrazw bo przez to wcale nie jeste mdrzejszy. \
Nie traktuj mnie jak dupka, ktry nie wie co pisze. Ja na Twoje posty odpowiadam cakiem powanie i nie mysl, e jak Ci podpadem to mnie zglebisz jakim sowem.
Nie wiem czy Ci pisaem aby wydorola.
Pozdrawiam. (2012/12/18 22:30)

Pawelski13

Z reguy Brytole nie jedz ryb sodkowodnych (pstrg jeszcze przez gardo im przejdzie:) )dlatego jest ich tam duo i due, a raczej byo. Sukcesywnie ich ubywa za spraw emigrantw ze "Wschodu". Ju dawno w gazetach byy artykuy e Polacy wyawiaj i zjadaj ich karpie, szczupaki, leszcze itd. Ten zakaz pewnie dlatego wprowadzili poniewa wczeniej nie byo potrzeby:) (2012/12/18 22:49)

marek-debicki

Kolego Pawle!
Zapewne i masz wielk racj, jednak prosz, zaley mi bardziej na naszych rozwizaniach. Wierz, e ich nie brakuje. Wierz i wiem, e s opiekunowie, ktrzy potrafi zadba pozytywnie o wod. Pomwmy  tych pozytywnych przykadach, prosz! (2012/12/18 23:09)

wirefree

A ten znow bije piane, niech PZW jako zwiazek wedkarzy nie dierzawi wod rybakom i po klopocie a jesli juz to odlowy tylko kontrolowane.

W naszym interesie nie jest zeby nam wybierali ryby z wod PZW i nie pisz ze to wina wedkarzy bo ja w tym roku zabralem moze 10 ryb w supermarkecie pewnie za 180zeta kupilbym z 12 kilo ryb.  I co ja mam miec zakaz i rybacy biora ile chca i to z "naszych wod" wiec prosze nie bij juz piany facet o tych zakazach dla nas.

(2012/12/19 02:25)