Zaloguj się do konta

Podstawowe wyposażenie karpiarza

utworzono: 2011/02/21 17:17
Michal95

Witam . W tym sezonie mam zamiar rozpocząć przygodę związaną z łowieniem karpi. Chciałbym się dowiedzieć w jaki podstawowy sprzęt (oprócz wędek) powinienem być wyposażony. Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.
[2011-02-21 17:17]

jogo

Zależy od metody na jaką chcesz łowić.

Spławik, grunt?

[2011-02-21 17:53]

Michal95

Metodą gruntową

[2011-02-21 17:56]

tochu9702

Jak chcesz wypuszczać ( tak jak ja :D ) najważniejsza jest mata karpiowa i podbierak ,jeszcze ewentualnie środek do dezynfekcji. Później pomyśl o żyłkach, haczykach, ciężarkach, krętlikach, plecionkach, podpórkach...

Tylko nie zapomnij założyć przynęty. :) [2011-02-21 18:11]

jogo

Na początek radził bym Ci kupić sobie 2 podpórki, i sygnalizatory(pikawe oraz bombke).

Co do zestawu to na początek polecam sprężynę lub koszyczek zanętowy, krętlik, haczyk 4-6 i kukurydza na haczyk.

[2011-02-21 18:11]

piotrcarp

jak chcesz zaczac prawdziwe karpiowanie to tak jak kolega pisal mata i podbierak obowiazkowo bo prawdziwy karpiarz obchodzi sie delikatnie z ryba jezeli chodzi o kije i kolowrotki to raczej lepszej klasy zeby pierwszy wiekszy karp nienarobil ci niespodzianek kije lepiej sie sprawdzaja skladane niz teleskopy kolowrotki wygodniejsze sa z wolnom szpula zylka minimum 30 zestawy najlepiej samozacinajace a na wlos na poczatek kukurydza parzona
[2011-02-21 19:19]

Tak jak koledzy napisali mata,dużyyyy podbierak,kołowrotki,swinger,sygnalizator,mozem uzyć buzz bara,bezpieczny klips no a reszta(namioty,rod pody,łóżka) są mniej ważne i nabywamy jre po jakimś czasie ale pamiętaj bezpieczeństwo najwazniejsze [2011-02-21 19:39]

matiuss

U mnie lowie karpie na feedera. Zylka 0,30mm, przyneta na poczatku sezonu rosowka, maj-czerwiec bialy robak, potem kukurydza i groch. Koszyczek zanetowy jest 40 gramowy. Zaneta oczywiscie Trapera. W czerwcu lowie takze na wlosa, kulka truskawka 18mm. [2011-02-21 19:49]

Michal95

A możecie polecić jakich firm podbieraki i maty są według was są godne uwagi.
[2011-02-21 20:23]

KACZAS

Podbierak Karpiowy XL De Luxe - Super duży podbierak karpiowy z metalową główką. Bardzo stabilny. Z angielskim gwintem. Siatka 100% Poliester.

Wielkość: 80x80cm ; długość całkowita: 160cm

Mata karpiowa Tandem Baits

Mata karpiowa na zamek XL 130 cm x 115 cm

 

  • Dwustronne falbany zwiększają powierzchnię maty i można na nich klęknąć
  • Wysokiej jakość zamek błyskawiczny
  • Ekstramocne, wzmacniające taśmy
  • Krawędź maty, obszyta taśmą, jest dodatkowym wzmocnieniem
  • i zabezpieczeniem przed uszkodzeniem
  • Maksymalnie chroni ryby przed uszkodzeniem – wypełniona grubą,
  • pływającą pianką.
  • Idealna jako podstawka do klęcznie podczas łowienia z marszu
  • W komplecie z torbą do przenoszenia zapinaną na rzep

Wymiary po rozłożeniu:
XL 130 cm x 115 cm

[2011-02-21 21:15]

Posiadam dużą mate pływającą TB i polecam, ale jak nie masz akurat tyle kasy to możesz kupić mniejszą np. TB, Anakonda i Cormoran mają fajne maty dla początkujących. Podbierak mam Cormoran De Lux i powiem że ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Za ok100zł masz profesjonalny  podbierak karpiowy. Z podbieraniem nie ma żadnych problemów. Jeśli będziesz łowił sam to polecam jeszcze kupić pływak do podbieraka, bardzo ułatwia życie. Jeśli chodzi o akcesoria drobne to na początek możesz się zaopatrywać w produkty TB z czasem jak Ci się spodoba to możesz se kupować produkty lepszych firm. Najważniejsze jest to żeby dobrze się obchodzić z rybą i oczywiście ją wypościć:) Pozdrawiam   [2011-02-21 23:50]

JKarp

Cześć
Ja na ostro z wyposażeniem:

Podstawowe wyposażenie KARPIARZA to i po tym się go poznaje:

Sprzęt i akcesoria do połowu:
wędki
kołowrotki
pudełko z akcesoriami (haczyki, krętliki, gumki, klipsy, igła, rurki antysplątaniowe, backleady)
statyw (tripod, rodpod)
podpórki
sygnalizatory mechaniczne i elektroniczne
zapasowe szpule
pokrowiec
marker
rakieta zanętowa
łyżka zanętowa
materiały pva
proca
rura wyrzutowa
wiadro zanętowe na suwak
wiadro lub miska
portfel z przyponami
spodniobuty
zanęta i przynęty (kulki, ziarna, pellet)
dipy i boostery
torba z ciężarkami
ponton i pompka do pontonu
łódka zdalnie sterowana
Sprzęt do ochrony karpi:
mata
worki do przetrzymywania karpi
podbierak
środek do odkażania
wiadro do polewania karpia
Sprzęt biwakowy:
namiot lub brolly
parasol
łóżko karpiowe
fotel
śpiwór
stolik
parasol
butla gazowa
kubek metalowy / termiczny
termos
garnek do gotowania
nóż, widelec, łyżka
otwieracz do konserw
lampka do namiotu
talerz
Artykuły higieniczne:
szczoteczka i pasta do zębów
mydło
ręcznik
płyn dezynfekujący do rąk
papier toaletowy w modnym kolorze Camou
dezodorant
maszynka do golenia
grzebień
Prowiant:
butla z wodą
gotowe dania w słoikach
piwo
kanapki
herbata, kawa
konserwy
ciastka, batony
zupki chińskie
Inne
aparat fotograficzny
statyw
waga
latarka
latarka czołowa
zapasowe baterie
ubrania (ciepłe na noc, zapasowe w przypadku przemoczenia, buty wysokie, adidasy na noc, klapki, ubranie przeciwdeszczowe, czapka, rękawiczki)
lornetka
okulary przeciwsłoneczne
zapałki
worek na śmieci
żel / spray na komary
filtr UV
środki opatrunkowe
dodatkowa bateria do telefonu lub ładowarka solarna
szmata do rąk
gaz, pałka, czujnik ruchu
saperka
siatka do suszenia kulek
wózek do przewiezienia bagażu
plecak, torby, w tym izotermiczne
Extra wyposażenie (czasami widuje się takich mistrzów, którym brakuje jedynie anteny satelitarnej)
lodówka turystyczna
radio
telewizorek
laptop
dvd
akumulator

Janusz JKarp
[2011-02-22 07:04]

Bromar

   Rany koguta, Kolego @JKarp, żeś teraz poszedł po całości.
Raz, że na ten sprzęt to trzeba chyba wziąć kredyt pod hipotekę domu, a dwa, że potrzebne jest do tego auto ciężarowe aby to zawieść na łowisko.

 Fakt, że nie zapomniałeś chyba o niczym, jednak mnie najbardziej spodobał się ten wspomniany przez Ciebie papier toaletowy.
Pozdrawiam Cię Kolego Serdecznie.
[2011-02-22 07:49]

ryukon1975

Dzisiaj więc karpiuję mam z prawej telewizor z lewej laptop i radio nawet antena satelitarna jest jestem więc karpiarzem kompletnym:).Kol.JKarp zapomniałeś jeszcze o brygadzie budowlanej bo by to rozłożyć potrzeba zrobić stanowisko,rozpoczyna się to od wjazdu ciężkiego sprzętu,niwelacji i utwardzenia gruntu.Nie zaszkodziło by też z trzech niewolników bo kto to wszystko będzie nosił?Dobrze że u mnie nie ma za dużo karpi i takich nie spotykam,zresztą na dzikiej rzece jest mało stanowisk na których by się dało rozłożyć ich fotele a co z resztą?
[2011-02-22 07:54]

dyziu215

To Ci pojechali...Minimum jakie musisz posiadać to podbierak, podpórki, jakikolwiek sygnalizator, metr, wagę i jeśli będziesz chciał się pochwalić rekordami aparat ;)
[2011-02-22 13:19]

tochu9702

Cześć
Ja na ostro z wyposażeniem:

Podstawowe wyposażenie KARPIARZA to i po tym się go poznaje:

Sprzęt i akcesoria do połowu:
wędki
kołowrotki
pudełko z akcesoriami (haczyki, krętliki, gumki, klipsy, igła, rurki antysplątaniowe, backleady)
statyw (tripod, rodpod)
podpórki
sygnalizatory mechaniczne i elektroniczne
zapasowe szpule
pokrowiec
marker
rakieta zanętowa
łyżka zanętowa
materiały pva
proca
rura wyrzutowa
wiadro zanętowe na suwak
wiadro lub miska
portfel z przyponami
spodniobuty
zanęta i przynęty (kulki, ziarna, pellet)
dipy i boostery
torba z ciężarkami
ponton i pompka do pontonu
łódka zdalnie sterowana
Sprzęt do ochrony karpi:
mata
worki do przetrzymywania karpi
podbierak
środek do odkażania
wiadro do polewania karpia
Sprzęt biwakowy:
namiot lub brolly
parasol
łóżko karpiowe
fotel
śpiwór
stolik
parasol
butla gazowa
kubek metalowy / termiczny
termos
garnek do gotowania
nóż, widelec, łyżka
otwieracz do konserw
lampka do namiotu
talerz
Artykuły higieniczne:
szczoteczka i pasta do zębów
mydło
ręcznik
płyn dezynfekujący do rąk
papier toaletowy w modnym kolorze Camou
dezodorant
maszynka do golenia
grzebień
Prowiant:
butla z wodą
gotowe dania w słoikach
piwo
kanapki
herbata, kawa
konserwy
ciastka, batony
zupki chińskie
Inne
aparat fotograficzny
statyw
waga
latarka
latarka czołowa
zapasowe baterie
ubrania (ciepłe na noc, zapasowe w przypadku przemoczenia, buty wysokie, adidasy na noc, klapki, ubranie przeciwdeszczowe, czapka, rękawiczki)
lornetka
okulary przeciwsłoneczne
zapałki
worek na śmieci
żel / spray na komary
filtr UV
środki opatrunkowe
dodatkowa bateria do telefonu lub ładowarka solarna
szmata do rąk
gaz, pałka, czujnik ruchu
saperka
siatka do suszenia kulek
wózek do przewiezienia bagażu
plecak, torby, w tym izotermiczne
Extra wyposażenie (czasami widuje się takich mistrzów, którym brakuje jedynie anteny satelitarnej)
lodówka turystyczna
radio
telewizorek
laptop
dvd
akumulator
Janusz JKarp


Można jeszcze zabrać;echosondękamerkę podwodnązawsze lepiej zabrać kilka markerówSamochód też się przydaje :D [2011-02-22 15:42]

tochu9702

JKarp
Do tej  listy dopisał bym jeszcze rzecz absolutnie niezbędną czyli przenośny kibel
no i zapomniałeś o kulkach proteinowych i dipach.

Nie zapomniał napisał cytuję:... zanęta i przynęty (kulki, ziarna, pellet)
dipy i boostery ... [2011-02-22 15:47]

ryukon1975

Samochód też się przydaje :D  Jest wprost niezbędnym elementem wyposażenia karpiarza z takim sprzętem.:)
[2011-02-22 16:21]

Poczekamy jeszcze a może Fox czy Korda czy inna dobra firma wypuści specjalne auto karpiowe :) To był by hit ! hahaha  [2011-02-22 21:44]

Ja mam jeszcze jednego Renaulta 12-to paletowego, większe poszły kurdę już do żyda. Wystarczy na wyjazd karpiowy dla skromnie wyposażonego karpiarza na dwa dni?  [2011-02-22 21:48]

JKarp

Cześć
To Ci pojechali...Minimum jakie musisz posiadać to podbierak, podpórki, jakikolwiek sygnalizator, metr, wagę i jeśli będziesz chciał się pochwalić rekordami aparat ;)
Kolego Łukaszu KARPIARZ to nie ten co łowi karpie ale ten co potrafi się z nimi obchodzić. Zimą będzie robił i zabezpieczał otwory w lodzie, żeby nie było przyduchy. Karpiarz zawsze pomoże innemu wędkarzowi na rybach. Nie zostawi po sobie syfu. Nie wrzuca do wody zanęt i przynęt, które mogą być zepsute lub nie świeże. Karpiarz propaguje "złów i wypuść". Karpiarz analizuje powody swoich porażek - nie zwala winy za brak brań na księżyc, wiatr. Wiesz ile razy siedziałem na zasiadce dziwiąc się, że nie biorą. Czasami trzeba zmienić zestaw, czasami kulkę a czasami jedno i drugie i okazuje się, że karpie są i nawet biorą :-))))))) Karpiarze wymieniają się uwagami co do zanęt, przynęt i sposobów na złowienie tego jednego, jedynego z cyfrą "2" z przodu, ponieważ wiedzą, że nie skończy swojego karpiowego życia na patelni.
Ja wiem, że to brzmi patetycznie ale tak jest.
Kiedyś taki jeden robił sobie śmiechujki ze mnie, z ilości sprzętu, kulek itd. Wiesz kiedy zmienił zdanie na temat mój czyli karpiarza? Jak zobaczył karpia na macie... a potem jak odpływa do swojego domu... Już się nie śmiał tylko stał i patrzył jak zahipnotyzowany. W końcu wybąkał " a ja myślałem, że to wszystko co o was mówią to bzdury. Te wasze maty, podbieraki itd"
Nie, nie krytykuję Ciebie ani Twojego wpisu. Jesteś młodym człowiekiem - masz czas i się ucz.
Nie jestem też walczącym C&R... Chcesz to zabierz rybę do domu bo masz takie prawo. ( to nie jest skierowane do Ciebie ale wszystkich wędkarzy ) Ale nie musisz zabierać wszystkich.
Oczywiście ten mój wpis o arsenale "karpiarza doskonałego" to żart ale mata, podbierak i płyn do ran to PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE KARPIARZA.
Janusz JKarp

[2011-02-23 12:19]

Cześć
To Ci pojechali...Minimum jakie musisz posiadać to podbierak, podpórki, jakikolwiek sygnalizator, metr, wagę i jeśli będziesz chciał się pochwalić rekordami aparat ;)
Kolego Łukaszu KARPIARZ to nie ten co łowi karpie ale ten co potrafi się z nimi obchodzić. Zimą będzie robił i zabezpieczał otwory w lodzie, żeby nie było przyduchy. Karpiarz zawsze pomoże innemu wędkarzowi na rybach. Nie zostawi po sobie syfu. Nie wrzuca do wody zanęt i przynęt, które mogą być zepsute lub nie świeże. Karpiarz propaguje "złów i wypuść". Karpiarz analizuje powody swoich porażek - nie zwala winy za brak brań na księżyc, wiatr. Wiesz ile razy siedziałem na zasiadce dziwiąc się, że nie biorą. Czasami trzeba zmienić zestaw, czasami kulkę a czasami jedno i drugie i okazuje się, że karpie są i nawet biorą :-))))))) Karpiarze wymieniają się uwagami co do zanęt, przynęt i sposobów na złowienie tego jednego, jedynego z cyfrą "2" z przodu, ponieważ wiedzą, że nie skończy swojego karpiowego życia na patelni.
Ja wiem, że to brzmi patetycznie ale tak jest.
Kiedyś taki jeden robił sobie śmiechujki ze mnie, z ilości sprzętu, kulek itd. Wiesz kiedy zmienił zdanie na temat mój czyli karpiarza? Jak zobaczył karpia na macie... a potem jak odpływa do swojego domu... Już się nie śmiał tylko stał i patrzył jak zahipnotyzowany. W końcu wybąkał " a ja myślałem, że to wszystko co o was mówią to bzdury. Te wasze maty, podbieraki itd"
Nie, nie krytykuję Ciebie ani Twojego wpisu. Jesteś młodym człowiekiem - masz czas i się ucz.
Nie jestem też walczącym C&R... Chcesz to zabierz rybę do domu bo masz takie prawo. ( to nie jest skierowane do Ciebie ale wszystkich wędkarzy ) Ale nie musisz zabierać wszystkich.
Oczywiście ten mój wpis o arsenale "karpiarza doskonałego" to żart ale mata, podbierak i płyn do ran to PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE KARPIARZA.
Janusz JKarp



Właśnie niech inni biorą przykład z twojego podejścia do wędkowania , a złośliwymi wpisami się nie przejmuj .

Pozdrawiam.

[2011-02-23 16:29]

dyziu215

Nie chciałem nikogo drażnić, nic z tych rzeczy. Jednak temat dotyczył podstawowego sprzętu więc wymieniłem minimum jakie uważam za niezbędne na łowiskach Wróblowa-Ujazd. Zwracając uwagę na to że autorem jest młodszy kolega wydaje mi się że lepiej będzie gdy zacznie przywiązywać większą wagę do podstawowych i niezbędnych rzeczy jak solidny podbierak. Nie twierdzę że cokolwiek z zamieszczonej listy jest zbędne: jeden woli wyczekiwać karpia na wygodnym fotelu, drugi woli gnieść się na wiaderku z zanętą, a jeszcze trzeci najlepiej spędza czas leżąc na trawce :D Każdy chce jak najmilej spędzać czas nad wodą, i tego się trzymajmy. Dużo się dowiedziałem z postów zwłaszcza kolegi JKarp i Jarek11 i szanuję Was, jednak co ma wywnioskować ktoś  kto zaczyna przygodę z karpiem z tak pokaźnej listy... forum jest po to by sobie pomagać i wymieniać poglądami, stąd nie szukajcie w mojej wypowiedzi czegokolwiek złego:)

ps. do mojej listy dorzucę czarny worek na  śmieci, ponieważ na "trójce" jesienią nie było zbyt ciekawie, i garść żwiru wymagany do wjazdu od strony drogi głównej by trochę załatać dziury:)
[2011-02-23 19:17]

jogo

hehe Jkarp, weź pod uwagę, że początkujący wędkarz chcący łowić karpie od razu nie kupi tylko sprzętu, kolega w zadał pytanie:"Podstawowe wyposażenie", a ty wjechałeś z całym sprzętem wyczynowego karpiarza. Zgodzę się z Tobą, że jest to wszystko przydatne, i co do wypuszczania ryb tez się z Tobą zgadzam, ale na początem moim zdaniem wystarczy wędka, kołowrotek z wolnym biegiem, 2 podpórki, pikawa + swinger oraz inne akcesora, zanęty i przynęty.

Pozdrawiam

[2011-02-23 19:51]

jogo

Z góry przepraszam za błędy. [2011-02-23 19:51]

jawor111

jak chcesz zaczac prawdziwe karpiowanie to tak jak kolega pisal mata i podbierak obowiazkowo bo prawdziwy karpiarz obchodzi sie delikatnie z ryba jezeli chodzi o kije i kolowrotki to raczej lepszej klasy zeby pierwszy wiekszy karp nienarobil ci niespodzianek kije lepiej sie sprawdzaja skladane niz teleskopy kolowrotki wygodniejsze sa z wolnom szpula zylka minimum 30 zestawy najlepiej samozacinajace a na wlos na poczatek kukurydza parzona

karpiarze hahahahaha smiac mi sie chce a to dla tego ze nie którzy sie za nich uwazaja a na pewno nie sa  i sadza ze zabranie kilku karpi w roku nie jest niczym zlym albo inaczej karpie wypuszcza wszystkie a amury juz nie  ale on jest karpiarzem bo wypuszcza te duze dlaczego co nie którym  tak bardzo zalezy zeby nazywali go karpiarzem wyjasni mi to któryś z kolegów NIKOGO NIE CHCIALEM URAZIĆ prosze tylko o wyjasnienie dlaczego tak jest pozdrawiam prawdziwych karpiarzy
[2011-02-23 19:58]