Zaloguj się do konta

Podrywka legalna?

utworzono: 2010/11/12 14:49

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

O! I nasze dywagacje póki co możemy odłożyć do czasu wejścia w życie Rozporządzenia. Temat zamknięty z przyczyn merytorycznych. Dzięki @SZUKER. [2011-02-17 19:03]

Romuald55

Pozwolenie na używanie podrywki to otwarcie PUSZKI PANDORY.Wielu nieświadomych wędkarzy przypłaci to wysokimi karami.To hak dla chcących wykazać się służb kontrolujących.Wyjście z podrywką poza swoje stanowisko może spowodować postępowanie prokuratorskie i wysokie kary.Niech wszyscy koledzy wezmą to pod uwagę dla swojego dobra.
[2011-02-17 19:18]

Romuald55

Niezupełnie się mogę z Wami zgodzić kol.Mastiff i SZUKER.Czym i jaka ma być podrywka wędkarska określiło rozporządzenie do Ustawy o rybactwie z 1948roku o ile się nie pomyliłem.Póżniejsze ustawy zniosły możliwość używania podrywki ale rozporządzenie tamto ,określające podrywkę wędkarską,obowiązuje nadal i będzie obowiązywało do czasu nowego. [2011-02-17 19:39]

jurekRomuald55
33 Pozwolenie na używanie podrywki to otwarcie PUSZKI PANDORY.Wielu nieświadomych wędkarzy przypłaci to wysokimi karami.To hak dla chcących wykazać się służb kontrolujących.Wyjście z podrywką poza swoje stanowisko może spowodować postępowanie prokuratorskie i wysokie kary.Niech wszyscy koledzy wezmą to pod uwagę dla swojego dobra.


Tu się nie zgodzę z kolegą strażnikiem , jakie postępowania prokuratorskie , jakie sądy .Chyba się kolega zagalopował , a te wieści prosto od Strażników PSR --- to głupota , ja już tak długo jestem społecznym strażnikiem i doskonale wiem , jaką wiedzę posiada PSR  ( oj dyskutowałbym długo ) -------------- Ustawa Znowelizowana zgodna z Unią Europejską ...obowiązująca już od 27 listopada 2010 rokuuzupełnia Ustawę z 18 kwietnia 1985 r , z późniejszymi zmianami , oraz wyklucza niektóre jej zapisy . A Rozporządzenie do tej nowej Ustawy potrzebne jest głownie po to , żeby PSR, Policja czy inne służby mogły na jej podstawie karać wędkarzy .

Jest napisane jasno i wyraźnie , że odstęp jednego wędkarza od 2-go  ma wynosić 10 m , tyle też może wędkarz od przynajmniej 1 wędki zarzuconej pozyskiwać żywce podrywką
. 10 metrów w lewo i w prawo . W/g Ustawy z 18 kwietnia 1985 r , najpierw była podrywka wędkarska dopuszczona o wymiarach nie mniej i nie więcej , niż 1x1 metr i oczka 5 mm ------------ Następnie jej zakazano ( uznając jako narzędzie rybackie ....śmieją się dotychczas rybacy o tym zapisie i nie tylko oni ) , oraz zakazano połowu na żywca , wędką ( ktoś niestety walnął niezłego babola , ale też wziął za tą innowację--- niezłe pieniądze ) ------------ Następnie zniesiono , a raczej dopuszczono połów na żywca , aż wreszcie dopuszczono 27 listopada 2010 r ( ale bez rozporządzenia , to znaczy , że poprzednie rozporządzenie dotyczące podrywki jest aktualne , być może zostanie takie samo , a może się zmieni ) w Ustawie , możliwość pozyskiwania żywca za pomocą podrywki wędkarskiej

Czyli krótko i na temat , możemy pozyskiwać żywca poprzez podrywkę wędkarską na swoim stanowisku wędkarskim w odległości po 10 m z każdej strony .

Kolega Mastiff napisał dobrze .

Natomiast niedobrze jest nadal , gdyż nie ma Rozporządzenia do tej Nowej Ustawy , co stwarza możliwość złego przeznaczania podrywki wędkarskiej (może posiadać większe rozmiary i oczka ) i najgorsze jest to , że PSR nie ma podstaw do interwencji , ani możliwości nakładania kar ............. pozdrawiam wszystkich .
[2011-02-18 14:54]

Jack14

Wprowadziłem małe zamieszanie, ale to było celowe działenie z mojej strony, które mam nadzieję nikogo nie uraziło, a wręcz przeciwnie zachęciło do własnej refleksji.

Dlaczego (albo raczej) kiedy mogę stosować podrywę wędkarską?

3.10. Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę,
pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Podrywka
wędkarska to … - (zapis z rozporządzenia). 

Ja lub ktoś może to zrozumieć tak np. czas 01.02.2011 miejsce nr. XXX oczywiście wpisane do rejestru. Czy tak można interpretować ten przepis? Inne pytanie czy mając wędkę (o czym pisałem wcześniej) leżącą na brzegu to już "poławiam" czy staram się pozyskać żywca (żeby było co na hak założyć). Jeśli tak to brodząc w wodzie mam już (idąc tokiem rozumowania innych) już 12,5m do próby złapania żywca na podrywkę czy też nie?

Oczywiście istnieje jeszcze inna metoda pozyskiwania żywca, a mianowicie łowiąc na dwie wędki i dodatkowo "mała" do złowienia żywczyka pamiętajmy jednak (zawsze tylko 2 wędki w wodzie).

Jeśli moje wątpliwości dotyczące czasu, miejsca, metody są bezzasadne to proszę o interpretację ostatniego punktu regulaminu.  

3.11. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z
których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby
przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym
sadzyku lub w siatce jak w pkt 3.5

[2011-02-18 15:54]

SZUKER

Człowiek chce troszkę wyjaśnić , odpowiedzieć na zadane pytania , pomóc ...a tu masz...
,,,kolega Jurek pisze ,że wie jaką wiedzę posiada PSR...Szkoda...Pozdrawiam
[2011-02-18 19:10]

Romuald55

Wykładnikiem prawa nie jest tylko ustawa i rozporządzenia do niej,lecz także KPA i KPK oraz wykładnie SN.One określają interpretacje różnych przepisów.Miejscem połowu nie jest cały akwen wodny tylko stanowisko wędkarskie a jakie ono jest wszyscy powinniśmy wiedzieć.Jeżeli ktoś żle interpretuje przepisy lub nie chce ich przestrzegać to jego sprawa.Nowa ustawa,Kolego jurek wprowadza tą samą podrywkę którą poprzednia zniosła.Nowe rozporządzenie może zmienić jej wielkość czy wielkość oczek lecz do czasu jego wydania obowiązuje taka jaka była zniesiona.W prawie nie ma przerwy,do czasu wejścia nowego obowiązuje stare.Stare prawo określa czym jest podrywka wędkarska. [2011-02-19 10:35]

Romuald55

Używanie podrywki,Kolego jurek w sposób nieprawidłowy jest przestępstwem a nie wykroczeniem.Przestępstwa są  ścigane przez organy do tego powołane a nadzorowane przez prokuraturę.Każde przestępstwo!
[2011-02-19 10:41]

sylviab1

Używanie podrywki,Kolego jurek w sposób nieprawidłowy jest przestępstwem a nie wykroczeniem.Przestępstwa są  ścigane przez organy do tego powołane a nadzorowane przez prokuraturę.Każde przestępstwo!


witam ja myślę że podrywki powinny być całkowicie wycofane , jak ktoś chce żywczyka to go może złowić na wędke, a tak to setki ludzi będzie trzepała płocie właśnie podrywką, tego się niewytępi tym bardziej że będzie dostępna w wędkarskim,przykre jest to  ale niestety tak będzie>pozdrawiam [2011-02-21 12:48]

zen1

Połów żywca na podrywkę na wodach Okręgu PZW w Rzeszowie niedozwolony


W związku z licznymi pytaniami ze strony wędkarzy dotyczących połowu żywca na podrywkę informuję że w 2011 r. w wodach na których użytkownikiem rybackim jest Okręg PZW w Rzeszowie połów na podrywkę jest zakazany.

Zakaz jest spowodowany brakiem rozporządzeń do znowelizowanej Ustawy o Rybactwie Śródlądowym które mają regulować między innymi połów ryb na przynęte za pomocą podrywki.

Okręg rozważa wprowadzenie połowu żywca za pomocą podrywki dopiero od roku 2012. Informacja taka będzie wtedy zamieszczona w warunkach udzielanego zezwolenia na amatorski połów ryb wędką.


[2011-02-21 13:02]

Romuald55

USTAWA zezwala na używanie podrywki.Nikt,w tym władze okręgu nie mają prawa zabronić jej używania.Taki zakaz jest moim zdaniem,łamaniem prawa. [2011-02-21 13:15]

kowal77

Powiem tak: temat jak widać wzbudza wiele kontrowersji, wymaga dokładnego studiowania problemu i wgłębienia się w meandry prawne, a gdzie miejsce na bezsporną i jasną dla przeciętnego wędkarza interpretacje zapisów Rozporządzenia, która pozwoliłaby na bezstresowe oddanie się pięknu wędkarstwa i przyrody???
"...Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z
których zostały pozyskane.."

 czy zapis dotyczy tylko i wyłącznie żywych ryb przeznaczonych na przynętę bo jeżeli nie to czy w myśl tych zapisów można wędkować używając za przynętę martwej rybki (np: śledzia lub makreli) która na pewno nie została pozyskana z wód w których łowimy.
[2011-02-21 16:44]

Powiem tak: temat jak widać wzbudza wiele kontrowersji, wymaga dokładnego studiowania problemu i wgłębienia się w meandry prawne, a gdzie miejsce na bezsporną i jasną dla przeciętnego wędkarza interpretacje zapisów Rozporządzenia, która pozwoliłaby na bezstresowe oddanie się pięknu wędkarstwa i przyrody???
"...Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z
których zostały pozyskane.."

 czy zapis dotyczy tylko i wyłącznie żywych ryb przeznaczonych na przynętę bo jeżeli nie to czy w myśl tych zapisów można wędkować używając za przynętę martwej rybki (np: śledzia lub makreli) która na pewno nie została pozyskana z wód w których łowimy.Tak, przepis dotyczy  żywych 
rybek. Wszelkie "trupki", lub części ryb stosowane do połowu, są traktowane jako przynęty naturalne, podobnie jak robaki. [2011-02-21 17:08]

robcik

A ja powiem tak:

Podrywka jest legalna pod warunkiem , że obiekt chwytany na podrywkę ma powyżej lat 16-tu :) .

O , i to by było na tyle :) .

Cześć Maćku :) .
[2011-02-22 00:11]

konrad_leo

Kolego Romuald55 a niby czemu władze okręgu nie mają prawa zabronić?

A czy władze okręgu mogą zmienić (zwiększyć a nie zmniejszyć) wymiar ochronny ryby?

Czy wolno im przedłużyć (nie skrócić) okres ochronny ryby?


PDK

[2011-02-22 08:35]

kowal77

Dokładnie. Według mnie Kolega konrad_leo ma rację.
[2011-02-22 09:26]

kowal77

Koledzy, chciałbym jeszcze wywołać polemikę na temat zapisu: „.. 3.11. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane ….”

Osobiście nie mam pewności że zapis ten dotyczy tylko i wyłącznie ryb w stanie żywym. Zgodnie z zapisem rozdziału IV punktu 2 c RAPR: „…. Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym. …..”

Więc skoro mamy zapis: „….. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane …” to rozumiem że przynętą mogą być zarówno ryby żywe jak i martwe.

Jeżeli zaś zapis dotyczy również ryb martwych to mamy nieciekawą sytuację bo nie możemy wprowadzić do wód np. makreli lub śledzi.

Proszę o opinie i dyskusje na w.w. temat.

[2011-02-22 09:47]

Romuald55

Kolego konrad leo....ustawa nie wprowadza wymiarów ani okresów ochronnych ryb.To są przepisy wewnętrzne PZW i mogą być zmieniane.Używanie podrywki wprowadza USTAWA i tylko ustawodawca w drodze legislacyjnej może zakazać jej używania.Prawo pozwala na używanie podrywki takiej jakiej zabraniała poprzednia ustawa.Taki jest stan na dzisiaj.Rozporządzenie Ministra może tylko zmienić wielkość samej podrywki lub jej oczek. [2011-02-22 11:19]

konrad_leo

Kolego Romuald55 PZW jako dzierżawca wody ma prawo nałożyć ograniczenia a okrąg niema prawa ich zdjąć, ale ma prawo je zaostrzyć na swoim terenie. Więc ma takie samo prawo na zakazanie podrywki jak ma prawo zabronić na przykład stosowania żywej przynęty na wodach górskich czy nadania wymiaru ochronnego rybce nie objętej nim.

Czy Ty jako wędkarz masz obowiązek zapoznania się z regulaminem danej wody czy jest na wszystkich wodach taki sam i dzierżawca dopasowuje się do ustawy.

PDK

[2011-02-22 12:00]

Romuald55

Trudno odnosić się do nowej ustawy bez rozporządzenia do niej.Jedynie można snuć przypuszczenia i mieć swoje zdanie poparte innymi wykładnikami prawa.Po to są fora dyskusyjne by przedstawiać swoje zdania nawet gdy okaże się że się mylimy. Rozporządzenie ministerialne rozwieje nasze wątpliwości. [2011-02-22 13:31]

bosman9090

tak szczerze Panowiekto już używał podrywki?  [2011-03-17 19:12]

piaho80

Rozpisaliście cie!!!!!!!!!!

w skrócie: Jest dozwolona czy nie ja i tak korzystam!!!!

Żywca na okonia 3-4cm cięzko złowićna wędke.

[2011-03-18 22:10]

Rozpisaliście cie!!!!!!!!!!

w skrócie: Jest dozwolona czy nie ja i tak korzystam!!!!

Żywca na okonia 3-4cm cięzko złowićna wędke.To masz szczęście, że już jest dozwolona.[2011-03-18 22:31]

kazik

Owszem kolego ,,piacho80” możesz kożystać z podrywki ale tylko w miejscu łowienia . Przewożanie żywca już może być naruszeniem regulaminu bo dokładnie pisze :

3.10. Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę,

pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Podrywka

wędkarska to … - (zapis z rozporządzenia).

3.11. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z

których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby

przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym

sadzyku lub w siatce jak w pkt 3.5

Jednym słowem nie można używać podrywki tam gdzie nie łowimy i nie można żywca przewozić z jednego zbiornika , rzeki do drugiego zbiornika czy rzeki . [2011-03-18 22:42]

piaho80

Łowienie  i stosowanie żywca w miejscu połowu drapierznika porównałbym do stosowania sie do przepisow ruchu drogowego : 90km/h poza obszarem zabódowamym!!!!!!!!!!!!

[2011-03-19 13:21]