Podrywka - wraca w 2011r

/ 8 odpowiedzi
 

,, Nowelizacja ustawy o rybactwie śródlądowym został uchwalona. W tej chwili czeka na podpis Pana Prezydenta. Będzie obowiązywała od Nowego Roku - 2011. Jest kilka spraw w niej dotyczących bezpośrednio wędkarzy - czyli Nas.


1. Wraca podrywka. Jednak w formie nieco zmienionej. Podrywkę będzie można tylko używać w czasie wędkowania do pozyskania ryb na przynęty wędkarskie! .


2.  Ne będzie można używać ryb na przynęty nie pochodzących z danego zbiornika!


3. Kartę wędkarska będzie można uzyskać dopiero po ukończeniu 14 lat życia!


4.  Będzie karane nie posiadanie przy sobie karty wędkarskiej. Nie będzie tłumaczenia ,że zapomniałem ją zabrac z domu.


5. Jeżeli jakiś Okręg wprowadzi rejestry połowów to trzeba będzie obowiązkowo je wypełniać.


6. Karta wędkarska ma obowiązywać nawet na prywatnych łowiskach. Bez karty będzie można wędkować tylko w stawach hodowlanych po uprzednim uzyskaniu pozwolenia.


7. W czasie wędkowania z łodzi trzeba będzie posiadać obowiązkowo sprzęt ratunkowy.

8. W walce z kłusownictwem podniesiono wysokość mandatów jednak to sąd musi orzec przepadek narzędzi kłusowniczych to On  musi zasądzić tzw. nawiązkę na rzecz poszkodowanego czyli PZW od pięciokrotne do dwudziestokrotnej wartości pozyskanych ryb.

Ciekawie - jak to będzie egzekwowane! Czy ZG PZW w związku z tym  do 2011r zdąży opracowac nowe Regulaminy? "

                                                   Wpis na podstawie wiadomości kolegi Andrzeja Pióro

minus


mnie się podobają tez nowelizacje (2010/10/16 22:09)

jogi


To znaczy że w sklepach wędkarskich trzeba wprowadzić zakaz sprzedaży żywca bo jego pochodzenie nie jest pewne.  Łowienie ryb bez dokumentów jest już dawno karalne mandatem do 200 zł. Jeżeli chodzi o rejestry to powinny być jednakowe w całej Polsce i sposób ich wypełniania też powinien być wszędzie taki sam.Nie było by potem przy kontroli tłumaczenia że "w naszym okręgu wypełnia się inaczej ".Będzie trochę z tym wszystkim zamieszania ale może wyjdzie to na dobre.   Pozdrawiam. (2010/10/17 08:45)

wasiel


fajnie, że chcą podnieść wysokość mandatów bo już dawno byłem zdania ze kary sa za niskie! Ale co do sprzetu ratunkowego przy wędkowaniu z łodzi to dla mnie idiotyzm. Jeżeli ktoś nie potrafi pływac to niech nie wypływa łodka i tyle, nie każdy wędkarz ma na tyle duzą łódke albo jakies schowki żeby schowac w nich jakies kapoki itp. z reszta jestem pewny ze nikt tego przepisu nie bedzie obowiazywał a strażnicy i tak będa mieli to w nosie. Co do podrywki to z checia chciałbym zakaz dożywotni. (2010/10/17 14:42)

bambusik


Uważam,że brak jakiegoś sprzętu ratunkowego na łódce ,delikatnie mówiąc jest bardzo niodpowiedzialnie.Natomiast z kartą wędkarską jest tak jak z prawem jazdy w czasie kierowania pojazdem..bambusik.... (2010/10/19 16:14)

andrzej1952


no cóż mam wrażenie, że wszystkie te zmiany są wprowadzane na zasadzie 'CO BY TU JESZCZE SPIEPRZYĆ' - taka forma "związku to przeżytek!!!!licencje wykupywane w KIOSKACH i sklepach wędkarskich -ograniczyć ilość "działaczy" a będzie więcej ryb!! (2010/10/19 21:00)

laserro


andrzej - podzielam twoją uwagę w 100%. Wymyślają jakieś badziewne przepisy, na prawde nie potrzebne i utrudniające życie - byle odciągnąć uwagę z faktu, iż ryby i ekosystem jezior umierają. (2010/10/20 17:16)

fario1969


Koledzy!
Ze zmianami regulaminu do końca nie wiadomo co się dzieje. Zgodnie z opublikowanym na stronie głównej Zarządu PZW Nowy RAPR obowiązuje od 01.01.2011. Jednak Rozporządzenia do Ustawy (na podstawie której został ten RAPR stworzony) nie są jeszcze uchwalone. Na moje pytanie na wczorajszym Zebraniu "jakiego Regulaminu mamy przestrzegać od 2011 roku" Prezes Zarządu PZW Toruń, nie potrafił określić jasno, który RAPR jest obowiązujący. W związku z tym nie jestem pewien czy już można używać podrywki. Zresztą w RAPR nie jest określone co to jest podrywka. Nie wiadomo też do kogo zwrócić się po ostateczną interpretację. Zresztą nowy RAPR zawiera więcej lapsusów jak np. bardzo nieprecyzyjne określenie metody "muchowej" (wg niej można metodą muchową łowić na obrotówkę lub woblera!!!!!!!!!!!!blockquote: "...zakończony nie
więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą – przy czym każdy haczyk
nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.") czy też wymiar ochronny brzanki i brzanki karpackiej. Przy określeniu metody gruntowej, blockquote: "1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną." Nie wiem czy ma to oznaczać, że metodą tą nie wolno łowić na przynęty naturalne?

Trudno określić czy ostateczna wersja RAPR (po opublikowaniu Rozporządzeń) będzie miała taki kształt. Jeżeli tak będzie to kolejny bubel prawny.

Pozdrawiam
Jacek Lurka     (2011/01/10 14:51)

fario1969


Przepraszam!
W zdaniu; "Nie wiem czy ma to oznaczać, że metodą tą nie wolno łowić na przynęty naturalne?"
wkradł się błąd (z mojej winy). Zdanie winno brzmieć: "Nie wiem czy ma to oznaczać, że metodą tą nie wolno łowić na przynęty roślinne?". Przepraszam Kolegów za pomyłkę.  (2011/01/11 10:17)