Zaloguj się do konta

Podrywka i kij do niej

utworzono: 2012/02/11 14:56
stahu89

Witam, mam pytanie co to podrywki co stosujecie do nich?? Jaki kij, dlugość no i gdzie kupiliście musi być to cos teleskopowego z aluminium raczej aby bylo lekkie. I mam pytanie odnosnie lapania na wedke i podrywke. Czy  mozna lapac na jedna wedke i podrywke czy podrywka jest traktowana jak powiedzmy spining? Ze nie mozna lapac jak sie lapie na podrywke. [2012-02-11 14:56]

Przede wszystkim na podrywkę się nie "łapie" ryb. Jak sama nazwa wskazuje, wędkarstwo to hobby związane nierozerwalnie z wędką jako taką. Ustawa i RAPR przyzwala natomiast na pozyskiwanie żywców za pomocą podrywki i nic więcej - zgodnie z prawem nie jest to wędka.

W praktyce natomiast, ja osobiście zmodyfikowałem nieco teleskopowy, aluminiowy uchwyt do podbieraka o długości ok. 1,5 m, do którego przywiązuje podrywkę.

[2012-02-11 15:24]

Artur z Ketrzyna

Tak jak przedmówca powiedział, podrywka wędkarska służy tylko do pozyskania ryb jako przynętę do połowu na wędkę metodą żywcową.
Nie wolno wędkować jak pozyskujże przynętę za pomocą podrywki wędkarskiej.
Inne jej zastosowanie jest surowo zakazane. Strażnik będzie mógł cię ukarać jak bedziesz niezgodnie z RAPR używał podrywki wędkarskiej, lub innej podrywki.
Podrywka wędkarska ma wymiar 1m/1m i jest zrobiona z miejskiej siatki (taka jak w sklepach wędkarskich).

Ja nie stosuję kijów do podrywki, a jedynie linki. Choć czasami brzeg wymusza zastosowanie jakiegoś przedłużenia naszego ranienia. Wtedy stosuję zwykłego kija leszczynowego.
[2012-02-11 16:37]

89krzysztof

1. Skąd wiadomo kiedy podrywki używa się do pozyskiwania żywca, a kiedy do łapania ryb przeznaczonych do konsumpcji ? 
2. Kij leszczynowy również jest kijem, a używanie drzewa jest zabronione. 
3. Mój dziadek zmontował sobie kij do podrywki z rurek aluminiowych. Takie 70cm, skręca je śrubami. Łatwe w transporcie, no i lekkie.  [2012-02-11 16:52]

jarekk

1. Skąd wiadomo kiedy podrywki używa się do pozyskiwania żywca, a kiedy do łapania ryb przeznaczonych do konsumpcji ? 
.... 

Wtedy, gdy złowioną na podrywkę rybę zjesz i ktoś przyuważy ! ;) [2012-02-11 18:16]

stahu89

No wiec sprawa jest prosta. Nawet jesli pozyskuje "zywca" podrywke a wsadze go do siatki wyciagne wedke i moge ze spokojem wpisac rybe do rejestru. Chyba ze ktos mnie przyczai. Ale kto mi udowodni ze karpia 32cm nie biore na żywca.. A na sam koniec wpisuje do rejestru ze zlapalem, przeciez nikt nie bedzie siedzial ze mna caly dzien zeby zobaczyc czy wypuszcze zywca zlapanego wczesniej na podrywke. I co do mojego pierwotnego pytania to gdy pozyskuje na podrywke "zywca" nie moge  lapac w tym czasie ryb.. Tylko pytanie dlaczego jesli podrywka nie jest zaliczana jako wedka?? [2012-02-11 18:39]

jakubnob

a ja pozyskuje zywca za pomocą wedki :)) mam splawiczek własnej roboty z dużego pióra brzeg mojego lowiska jest do samej wody porosniety drzewami woda podmywa korzenie ktore tworzą pułki porosniete trawą i tam wystarczy zarzucić i mamy swoją przynętę a przy samym wyciąganiu tych potworow jest świetna zabawa a co dziwne pod tymi korzeniami czesto czaja sie okonki po 10cm :)) które zjadają mi robaczka :(( normalnie starcza on na 10 zywcorybkow
[2012-02-11 18:52]

89krzysztof

"  I co do mojego pierwotnego pytania to gdy pozyskuje na podrywke "zywca" nie moge  lapac w tym czasie ryb.."

RAPR wyraźnie mówi, że żywce podrywką należy pozyskiwać w trakcie łowienia na wędkę.  [2012-02-11 19:00]

stahu89

"Tak jak przedmówca powiedział, podrywka wędkarska służy tylko do pozyskania ryb jako przynętę do połowu na wędkę metodą żywcową.
Nie wolno wędkować jak pozyskujże przynętę za pomocą podrywki wędkarskiej.
Inne jej zastosowanie jest surowo zakazane. Strażnik będzie mógł cię ukarać jak bedziesz niezgodnie z RAPR używał podrywki wędkarskiej, lub innej podrywki.
Podrywka wędkarska ma wymiar 1m/1m i jest zrobiona z miejskiej siatki (taka jak w sklepach wędkarskich).

Ja nie stosuję kijów do podrywki, a jedynie linki. Choć czasami brzeg wymusza zastosowanie jakiegoś przedłużenia naszego ranienia. Wtedy stosuję zwykłego kija leszczynowego. "

No a kolega wyżej napisał że nie wolno wędkować jesli się pozyskuje ryby na przynęte(żywiec). Więc jak w koncu jest z tym?

[2012-02-11 20:31]

stahu89

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=4205&cid=384

Wszystkim ktorzy spierali sie w tym temacie proponuje lektore prawnika w tej wlasnie sprawie.. I tak mozna lapac na dwie wędki a podrywka pozyskiwac pod pretekstem "żywca" i nikt ci nic nie zrobi o ile przyjmiesz wersje ze pozyskujesz zywca, a na twoich dwóch zarzuconych wędkach mozna miec dwie kuku i czaic sie na karpia. Jak by ktos spytal to pozyskujesz zywca aby pozniej przezbroic sie na zywcowke.. [2012-02-11 20:41]

ryukon1975

Wszystkim ktorzy spierali sie w tym temacie proponuje lektore prawnika w tej wlasnie sprawie.. I tak mozna lapac na dwie wędki a podrywka pozyskiwac pod pretekstem "żywca" i nikt ci nic nie zrobi o ile przyjmiesz wersje ze pozyskujesz zywca, a na twoich dwóch zarzuconych wędkach mozna miec dwie kuku i czaic sie na karpia. Jak by ktos spytal to pozyskujesz zywca aby pozniej przezbroic sie na zywcowke..

Ja natomiast proponuję iść nad wodę i spróbować tą podrywką o regulaminowych wymiarach pozyskać tego karpia 32 cm.
Praktyka mocno odbiega od teorii prawniczych.
[2012-02-11 20:47]

Wszystkim ktorzy spierali sie w tym temacie proponuje lektore prawnika w tej wlasnie sprawie.. I tak mozna lapac na dwie wędki a podrywka pozyskiwac pod pretekstem "żywca" i nikt ci nic nie zrobi o ile przyjmiesz wersje ze pozyskujesz zywca, a na twoich dwóch zarzuconych wędkach mozna miec dwie kuku i czaic sie na karpia. Jak by ktos spytal to pozyskujesz zywca aby pozniej przezbroic sie na zywcowke..

Ja natomiast proponuję iść nad wodę i spróbować tą podrywką o regulaminowych wymiarach pozyskać tego karpia 32 cm.
Praktyka mocno odbiega od teorii prawniczych.

No i byś się zdziwił Krzychu. Sam byłem świadkiem jak na tzw.regulaminową podrywkę koleś wyjął sporego szczupłego(około czwórki). Co prawda na małym stawie a jednak. A skubany przyjechał po żywca(apropo żywca wtedy to było zgodne z regulaminem). [2012-02-11 21:09]

ryukon1975

Jasne że pojedyńcze przypadki w okresach gdy ryby są mniej aktywne mogą się zdarzyć ale nie można takiej podrywki użyć do świadomego kłusownictwa w dzikim łowisku.
Na stawie to widziałem jak właściciel łowił amury i tołpygi po 6-8 kilogramów ale staw to inna liga.
[2012-02-11 21:14]

ryukon1975

Jak wyglądała jego podrywka przemilczę.:)
[2012-02-11 21:20]

Jasne że pojedyńcze przypadki w okresach gdy ryby są mniej aktywne mogą się zdarzyć ale nie można takiej podrywki użyć do świadomego kłusownictwa w dzikim łowisku.
Na stawie to widziałem jak właściciel łowił amury i tołpygi po 6-8 kilogramów ale staw to inna liga.

Rzecz jasna masz rację, chciałem Ci tylko uświadomić że taki fakt może mieć miejsce. Apropo kija do podrywki Krzysiek masz ze sobą czy pozyskujesz już na łowisku? [2012-02-11 21:32]

ryukon1975

Mało łowię ostatnio na żywca a  podrywki wcale nie mam .Żywce łowie na wędkę.
[2012-02-11 21:37]

Mi też nie często zdaża się pozyskać żywca podrywką.Jednak gdy chcę jej użyć to nie mam specjalnego kija teleskopowego do niej tylko staram się pozyskać kij (leszczynowy jak jest możliwość)w pobliżu mojego łowiska.Dodam że wędkuję głównie nad wisłą i nie jest to problem. Mam nadzieję że nie będe z tego tytułu atakowany przez SSR jak to często bywa na tym portalu. [2012-02-11 22:06]