Zaloguj się do konta

Podejrzenie choroby, co robić z rybą

utworzono: 2010/04/21 13:48

Witam.

Takie się zdarzają, ale jak już co z tym zrobić. Pierwszy raz trafiłem na pleśniejącego. Nie widać czynników ataku drapieżnika.
Nie mówiąc już o krwiakach bo dosyć często się zdarzają na tym akwenie gdzie łowię.
W tamtym roku na koniec sezony był to grudzień złowiłem też karpia i miał zawiniętą płetwę ogonową w lewą stronę i bardzo twardą ni jak się nie dało że tak powiem "naprawić".

Co gorsza takie ryby zaczęły właśnie się pojawiać od połowy października tamtego roku gdzie ów zbiornik był zarybiony karpiem i linem.  

Jestem za i to bardzo za zarybianiem, ale jeżeli taką rybą to my podziękujemy.

Czy puszczać czy w łeb jeżeli miało by to zaszkodzić o ile jest to zaraźliwe i miało by się przenieść na resztę populacji ryb? Nie czytałem o chorobach ryb, więc wole dać takie info tu, mając nadzieje, że odpowiedzi będą fachowe jak i też nauką dla młodzieży wędkującej i nie tylko co z tym zrobić i jak się zachować
Ale walnąć w łeb to nie wszystko. Co z tym dalej zrobić? gdzie zgłosić? Jaka będzie reakcja straży jeżeli przyjdą i zobaczą ubitą (ważne) chorą rybę?   Na dodatek będzie nie wymiarowa.
Wiem jeżeli miała by wymiar to można wziąć ale to nie o to chodzi. Mnie nie interesują 35 cm (bo taki wymiar u nas) karpie a na dodatek chore. Duża i zdrowa ryba to co interesuje każdego wędkarza.

Oczekuję odpowiedzi co z takim fantem zrobić.

Pozdrawiam.

[2010-04-21 13:48]

Boberto

... ciekawy jestem opinii ... ja ostnio na lowisku komercyjnym przy brzegu widzialem szczupaka z podobnymi wybroczynami ... ale ze plywal sobie jeszcze to go nie wyciagalem zebysie przyjrzec ...a moze to ikra  byla ? czy ktos sie spotkal z czyms takiem ? mianowcie ryba pokryta byla jak by bialymi bablami nie na calym tlowiu ale tylko w pewnych miejscach ...
[2010-04-21 15:31]

djsebadg

identycznie Karpie wygladały u mnie w pogori nr III 2 lata temu. zgłoszono o takiej rybie w kole i zamknięto wodę na 3 miesiące. do wody wrzucili Leki w beczkach. + coś wlewali do wody. nie wiem co to było. ryby które juz było widac ze zdychają wyłowiono podbierakami i siatkami. ( TEJ RYBY NIE MOŻNA JEŚĆ!!!) Najlepiej jak byś zabrał taka rybę do swojego koła pokazał ją. i powiedział ze tej ryby jest o wiele więcej.  i  zaczną działać tak jak to było na Pogori. Pozdrawiam
[2010-04-21 15:35]

djsebadg

Kolego boberto ten szczupak prawdopodobnie miał PLEŚNIAWKĘ !!  (( PLEŚNIAWKA Na ciele ryby pojawiają się pierzaste kłęby. Na pleśniawke chorują ryby, które mają uszkodzoną skórę lub są zarażone pasożytami. Chorobę można wyleczyć preparatami chemicznoleczniczymi.)) takie ryby niestety zarazaja inne zdrowe :(
[2010-04-21 15:40]

łysym

Zgłoś do zarządu okręgu w Tarnobrzegu, jest tam ichtiolog na pewno Ci powie co robić. Mówię o Tarnobrzegu bo chyba pod ten okręg podlegasz? nr telefonu masz na ostatniej stronie rejestru połowów 15 822 46 47
[2010-04-21 22:14]

Boberto

... uuu to niedobrze bardzo musze poinformowac o tym wlasciela lowiska w takim razie ... bardzo zle echhh ....
[2010-04-22 14:19]

Witam.

Wysłałem zawiadomienie wraz ze zdjęciem do koła, który jest gospodarzem tego zbiornika.

Jeżeli będę coś wiedział więcej o podjętych działaniach poinformuję wszystkich czy jest jakieś zagrożenie bo to dla nas ważne,a tym bardziej tam łowiących.

Pozdrawiam serdecznie.
[2010-04-22 20:33]

coralgol73

Ciekawy temat poruszyłeś! Ja ostatni złowiłem na Wiśle kilka płoci z czarnymi plamkami (kropkami) i też nie wiedziałem co zrobić. Ryby wyglądały jak by miały ospę.
[2010-04-22 20:34]

essoxx

Opisywane objawy to czerniawka pasożytnicza występuje głownie u płoci, leszcza i krąpia.
[2010-04-22 22:24]

Boberto

fajnie by bylo jak by jakis bloger opisal najpopularniejsze choroby ryb ... bo czasami oczywiscie zdaza sie zabrac cos do domu ... a kiepsko by bylo gdyby nasze hobby mialo nas doprowadzic do nieprzyjmnosci zdrowotnych.
[2010-04-23 13:24]

pangaz4

czyli tak to co widać na fotce to pleśniawka choruje dużo ryb zarażają się  właśnie od sztuk z zarybień  co zrobić ? rybkę wypuścić możesz z powrotem do wody  ale także powiadom opiekuna wody leki rozpyla czy tam rozpuszcza się w wodzie są dość tanie pleśniawka atakuje tak mocno że karpie stają się ślepe przez narośla na skórze widywałem takie potworki 
[2010-04-24 20:32]

Dostałem odpowiedź po dwóch tygodniach, ale dostałem. 

O to ona:

Witam !!!

Widziałem na pana zdjęciu chorego karpia . Wyjaśniam że po okresie zimowym takie przypadki się zdarzają . Ryba w zimie jest bardzo mało aktywna i atakuje ją pleśniawka . Są to przypadki jak najbardziej naturalne . Ludzie też w zimie często chorują na grype . Jak ryba zacznie się bardziej ruszać to te przypadki powinny ustąpić .

Czy mam ją fachowo traktować nie wiem.

Zgodziłbym się że po zimie ale podałem grubą czcionką w wiadomości że takie zdarzały się w tamtym roku, a nasiliły się po zarybieniu od połowy października więc nie wiem jak to ma się do zimy..

CZY JEST TU JAKIŚ ICHTIOLOG

[2010-05-03 20:34]

Crea

Ostatnio również złapałem malucha z podobnymi objawami, choć wygląda to trochę inaczej

[URL=http://img36.imageshack.us/i/zdjcie2426600px.jpg/][IMG]http://img36.imageshack.us/img36/8976/zdjcie2426600px.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]
[2010-05-04 11:08]

Crea

Moj wygladal tak
[2010-05-04 11:11]

limakryba

Mi się wydaje że nie powinno się wypuszczać spowrotem takich chorych ryb, bo mogą zarazić się inne                                                              
[2010-05-05 08:26]

pisaq

Ostatnio byłem na łowisku, gdzie wpuszczono nieprzebadane karpie. Efekt? Choroba się panoszy, wędkarze wywalają chore ryby do drugiego zbiornika.
Fajnie, że wszyscy wolą kupić taniej. Nieważne czy zdrowe czy nie, ważne, że tanie. Fajnie.
[2010-05-05 11:24]

Boberto

Tomikan1129 jak gadalem o plesniawce z wlascielem lowiska na ktorym ja zaobserowowalem powiedzial podobnie jak piszesz ... woda zimna i ryby choruja ... wzrost temperatury ma ponoć pomoc ...ale jak bedzie ? .. nie wiem.
[2010-05-05 11:36]