Zaloguj się do konta

Początkujący karpiarz - przypony włosowe

utworzono: 2011/01/15 12:51
drapierzca

witam dobiero zaczynam z karpiami i mam pare pytań
czy przypon włosowy może mieć 50-60cm jeśli nie to ile
czy kulki muszą mieć kształt okręgu czy mogę zrobic wałek i go pociąć jak kopytka
czy na kołowrotek mogę nawinąć plecionke czy zyłkę jęśli tak to jaką
prosze o pomoc i pozdrawiam
[2011-01-15 12:51]

dyziu215

witam dobiero zaczynam z karpiami i mam pare pytań
czy przypon włosowy może mieć 50-60cm jeśli nie to ile
czy kulki muszą mieć kształt okręgu czy mogę zrobic wałek i go pociąć jak kopytka
czy na kołowrotek mogę nawinąć plecionke czy zyłkę jęśli tak to jaką
prosze o pomoc i pozdrawiam

Sam też niedawno zacząłem ale wg mnie:
przypon powinien być dość krótki by  przynęta nie leżała daleko od zanęty(o ile stosujesz koszyk zanętowy lub sprężyne)
kulki proteinowe...sama nazwa coś nam mówi:D Zresztą kto nie próbuje ten nie wie;)
plecionka pozwala Ci na idealny kontakt z przynęta, nie jest rozciągliwa i bardzo wytrzymała, jednak żyłka pozwala na błędy podczas holu z uwagi na rozciągliwość.

Sam jak się okazało miałem nawiniętą żyłkę Tandem Baits Steel Mono 0,30 i przyznam że nigdy nie przypuszczałem by żyłka była tak wytrzymała....Na ten sezon też zakupię tą żyłkę i myśle że sam też się nie zawiedziesz:) Takie jest moje zdanie, może akurat coś się przyda :)
[2011-01-15 13:24]

withanight88

Nie wiem czy dobrze myśle, ale przypon włosowy jest czyms co musi znajdować sie bezposrednio przy haku , a nie 50 czy 60 cm od niego , jak chciałbyś zacinac rybe jak niemasz haka ? na kulkę? [2011-01-15 13:29]

mazinho250

Po pierwsze chodzi ci o długość całego przypłonu czy o miare włosa. Przypłon dl 15-20 cm, włos zależy od gustu ja łowiąc na kulke 18 ok. stosuje 1cm od kolanka haka. Wiadomo że plecionka jest lepsza wytrzymalsza ale nie mozesz jej stosowac na plastikową szpule.
[2011-01-15 13:42]

drapierzca

do rurki trzeba przyczepić koszyk i nawpychać w niego zanęty czy też morzna duży cięrzarek
[2011-01-16 14:20]

dyziu215

do rurki trzeba przyczepić koszyk i nawpychać w niego zanęty czy też można duży ciężarek

to zależy wyłącznie od Ciebie. Podałeś dwa sposoby i z obu możesz korzystać z różnymi efektami:)
[2011-01-16 15:15]

grzegorzewski

kulka powinna być umieszczona zaraz przy haku .
[2011-01-16 15:53]

drapierzca

chyba zastosuję koszyk napełniony zanętą co o tym myślisz
[2011-01-16 16:02]

Hunter1982

Witam kolego..
Przypon włosowy rozumie że chodzi o końcowy może mieć nawet 50 cm długości ale musiałbyś łowić w bardzo zamulonych łowiskach o strasznie miękkich dnach.. Dłuższy przypon stosujemy po to żeby ciężarek wpadający w muł nie zatopił nam kulki czyli całego zestawu..
Proste jeżeli głębokość mułu wynosi zakładając ok 35 cm to twój przypon zostaje jeszcze 15 cm na dnie więc prawidłowo. Normalnie na twarde dna nie stosuje się dłuższych przyponów jak 15-20 cm max ( oczywiście wola każdego wędkarza )
Jeżeli chodzi o kształt kulek to mogą one być nawet kwadratowe... W ofertach sklepów karpiowych są dostępne właśnie takie kuleczki o wyglądzie walca..Bardzo fajna sprawa do tzw bałwanków itp...
A co do plecionki to twoja sprawa.. Powiem ta są różne szkoły .. Jedni łowią tylko na plecionki inni na żyłki mono.. Ja stosuję żyłkę Daiwy i powiem szczerze, że nigdy mnie nie zawiodła.!
Powodzenia kolego!!!!

[2011-01-18 17:19]

mucha2804

siema kolego . jeżeli chodzi o przypon to zalezy jak chcesz łowic jak karpie żerują ja stosuje przypon nawet do 80cm ale tylko do kulek pływajacych.a tak too przypon powinien miec do 30 cm do metody nawet 5 cm.a jezeli chodzi o żyłke czy plecionke to też zalezy na jakiej odległosci bedziesz łowił,jak daleko to propnował bym plecionke dlatego warto mawija na jednej szpuli żyłke a na drugiej plecionke .wiem ze to troche bedzie kosztowało ale sprzet karpiowy nie jest tani .pozdrawiam

[2011-02-05 08:19]

mucha2804

zaden koszyk sa specialne,juz z ołowiem do metody tzw koszyki [2011-02-05 08:21]

Andrzej66

Wiadomo że plecionka jest lepsza wytrzymalsza ale nie mozesz jej stosowac na plastikową szpule.

Tego to nie kumam, bo co, plecionka się wtopi w szpulę?  Jeśli można to proszę o wyjaśnienie.
[2011-02-05 11:51]

ryby82

Możesz kolego stosować plecionkę bez obaw że się wtopi w szpulę.Wybur należy do ciebie czy będziesz używał żyłki czy plecionki,jeżeli będziesz łowił na dużych odłegłościach 100-150metrów to radził bym plecionkę gdyż żyłka za bardzo się uciąga na takich odłegłościach,a dłógość włosa załeży na jak duże kułki będziesz łowił.Kulka po założeniu powinna być przy samym haczyku,ale nie opierać się o niego,a jeśli będziesz miał troche za długi włos po założeniu kulki to możesz go skrucić owijając go o haczyk.Życzę samych okazów i połamania kija pozdrawiam wszystkich karpiaży. [2011-02-06 13:40]

JKarp

Cześć
Andrzej wiesz jak to jest - ktoś coś słyszał ale nie wie gdzie to grało.
Owszem niewskazane jest stosowanie plecionek do plastikowych szpul. Jeśli źle nawiniesz plecionkę ( czyli na sucho ) to w czasie deszczu lub nawet po pierwszym holu plecionka tak spuchnie, że w życiu nie zmieści się na szpuli. W skrajnym przypadku ( widziałem ) może dojść do zgniecenia szpuli pod wpływem "puchnącej" plecionki.
Janusz JKarp
[2011-02-06 18:23]

Woa-VooDoo

Zestaw włosowy z zwykłym koszyczkiem i rurką antysplątaniową się bardzo często plącze.
I nie polecam ci osobiście koszyczków karpiowych czyli "method" bo to straszna lipa jest.

Według mnie najlepiej sobie zanęć łowisko procą , rakietą i użyc ciężarków samozacinających na bezpiecznym klipsie

[2011-02-08 21:54]

ombre1973

Ja natomiast będę wszystkim polecał wędkowanie na metodę(method) , a szczególnie początkującym. Najczęściej na metodę łowiłem karpie do 5 kg, ale z dużą częstotliwością brań, a to dla nowicjuszy karpiarstwa jest na pewno dobrą szkołą. [2011-02-09 11:30]

Jeśli chodzi o łowienie za pomocą zestawu w którym nie zakładam koszyka tylko sam ciężarek , stosuję przypon dł . 15-20 cm . co do dł włosa to odl. kulki od haka to ok 0,5 cm w przypadku polowania na amura kulka dotykała łuku kolankowego haka.

w przypadku łowienia na "metode" przypon powinien być krótki  do 10 cm ,zanęta powinna być gruboziarnista i zwięzła ,hak wbijamy w zanęte.

co do kulek proteinowych to wcale nie muszą być okrągłe nazwa (błędna) wzieła sie z tąd że niemal wszystkie firmy robią tą przynęte w krztałcie kulistym bo najłatwiej taki krztałt formować ,poza tym okręgłą kulką dalej i celniej można zanęcić ,dopiero stosunkowo niedawno pojawiły się w handlu boile "Dumblle Hookers" o krztałcie walcowatym , kiedyś widziałem wyrób Czeskiego prodocenta o krztałcie kwadratu.
wielu wędkarzy łowi taż na pellet a on ma właśnie krztałt  walca.
Czyli spokojnie możesz pociąć jak "kopytka" to w niczym nie przeszkadza ,o ile będziesz łowił na odległościach pozwalających na "dostrzelenie" procą.

Co do linki na kołowratek to proponuję żyłkę dlatego że żyłka jest rozciągliwa dla tego "wybacza" wiele błędów początkującego ,poza tym żyłka jest o wiele tańsza od plecionki.
Proponuje grubść 0,30 mm  Daiwa ,Jet Fish,Sufix lub Tandem baits .
[2011-02-09 12:37]

Andrzej66

Cześć
Andrzej wiesz jak to jest - ktoś coś słyszał ale nie wie gdzie to grało.
Owszem niewskazane jest stosowanie plecionek do plastikowych szpul. Jeśli źle nawiniesz plecionkę ( czyli na sucho ) to w czasie deszczu lub nawet po pierwszym holu plecionka tak spuchnie, że w życiu nie zmieści się na szpuli. W skrajnym przypadku ( widziałem ) może dojść do zgniecenia szpuli pod wpływem "puchnącej" plecionki.
Janusz JKarp

Witam, myślałem, że to chodzi o inne wtopienie. :-) Dzięki.
[2011-02-09 18:52]

Jack14

Tak sobie czytam i zastanawiam się co znaczy "włosowy" i o jego nie spotykanej dotąd długości np 50 cm i td. [2011-02-09 19:07]

Tak sobie czytam i zastanawiam się co znaczy "włosowy" i o jego nie spotykanej dotąd długości np 50 cm i td.

Przypon włosowy jest to przypon w którym do haka umocowany jest krótki kawałek plecionki lub żyłki Tzw "włos" do którego mocowana jest przynęta.wpisz sobie w google hasło "przypon włosowy" to wyświetli ci mnóstwo porad jak związać taki przypon i na czym to polega.
Co do długości 50 cm  też mi się to wydaje dziwne ,ja stosuje od 5-7 cm do ok 20 cm.
[2011-02-10 09:16]

Jack14

Co do stosowania przyponu włosowego to mam już osobiście wyrobione zdanie na temat  jego używania lub nie ale jego długość sugerowa na poczatku tego tematu 50cm to chyba lekka przesada.

[2011-02-10 19:49]

zosikxx13

A jeżeli dno jest muliste i kulka nie jest pływająca to tez zakładacie przypon 20cm , troche to jest dziwne. Przypon włosowy 50cm i kulce pływającej przy mulistym dnie to nie za dużo chyba ze wędkujesz na stawie,jeziorze o czystym dnie to inna inszość
[2011-02-10 20:35]