poczatki spinningowania. czyli jak mam zacząć?

/ 16 odpowiedzi

witam. 

niedawno postanowiłem zacząć swoja przygodę ze spiningiem jako iż cierpię na chroniczny brak czasu i nie mam kiedy wędkować a  mimo wszystko człowiek chce spędzić trochę czasu nad woda z dala od problemów i jazgotliwej żony, wybrałem się do wędkarskiego licząc na "fachowosc" sprzedawcy. za przystępna cenie kupiłem wędzisko SHIMANO VENGEANCE 2.70m c/w 10-30g. ponadto ufając sprzedawcy wziołem kilka błystek i kilka kopyt które polecił mi sprzedawca mówiąc ze sa bardzo łowne ( a pewnie dal te ktore nie schodzily) gratis dwa woblery i 6 stalek. po powrocie do domu szybki montarz wedziska kolowrotek mialem (mistral AMUNDSON 2000). stalka guma i nad zalew opodal mojego domu. i tak minol jeden dzien drugi, tydzień i nic chodziłem o różnych porach łapałem na wszystko co mam w pudełeczku. a tu dalej nic tylko czasami chabazie i moczarka. dlatego powstało w mojej głowie pytanie co mogę robić złe bo nadmienie ze inni wędkarze ciągali i szczupaczki i okonie a ja nic. czy ma na to wpływ przełożenie kołowrotka ? mam 5.2-1 i staram się prowadzić jak najwolniej się da. czy może to nie taka technika? staram się naśladować innych wędkarzy w sposobie rzutu i prowadzenia. poradźcie mi co mam robić a właściwie co mam zmienić żeby zacząć osiągać jakieś wyniki...

u?ytkownik35088


Opisz kolory, wielkość i rodzaj przynęt na które łowiłeś. Zamień stalki na wolframy. Stalki nadają się do żywcówki ale na spinna polecam wolframy. Opisz też łowisko w jakim łowisz to postaram się pomóc w doborze wabików i sposobie łowienia. (2010/10/11 19:45)

Sniper64


Witajcie...:) dobrze by było jak mógł jakieś fotki wstawić! tego sprzętu i tych łowisk.. (2010/10/11 20:00)

sicco


w zestawie mam tak :

- 3 obrotówki o rozmiarze 2( złota )  3 (srebrna)  i chyba 4 (srebrna)

- kopyta 8 cm : niebiesko białe, czarno biało z czerwonym brzuchem, zielono żółte z czerwonym brzuchem i czarno żólte z czerwonym brzuchem 

kopyta 6 cm : czarno biało z czerwonym brzuchem, czarno żólte z czerwonym brzuchem

- gówki 6 i 7

- wobloer na kształt szczupaka w kolorach niebiesko srebrnym i grzbietem czarnym


faktycznie to nie stalki tylko przypony wolframowe :) 


lapie na zbiorniku ktory jest czym w rodzaju zbiornika retencyjnego wiec jak odra jest wysoko to i stan wody w nim sie podnosci. srednia glebokosc to ok 1,5 do 3 metrow zarybiany 2 razy w roku. 

 

(2010/10/11 20:09)

sicco


w zestawie mam tak :

- 3 obrotówki o rozmiarze 2( złota )  3 (srebrna)  i chyba 4 (srebrna)

- kopyta 8 cm : niebiesko białe, czarno biało z czerwonym brzuchem, zielono żółte z czerwonym brzuchem i czarno żólte z czerwonym brzuchem 

kopyta 6 cm : czarno biało z czerwonym brzuchem, czarno żólte z czerwonym brzuchem

- gówki 6 i 7

- wobloer na kształt szczupaka w kolorach niebiesko srebrnym i grzbietem czarnym


faktycznie to nie stalki tylko przypony wolframowe :) 


lapie na zbiorniku ktory jest czym w rodzaju zbiornika retencyjnego wiec jak odra jest wysoko to i stan wody w nim sie podnosci. srednia glebokosc to ok 1,5 do 3 metrow zarybiany 2 razy w roku. 

 

(2010/10/11 20:12)

u?ytkownik35088


No więc tak. Jeśli chodzi o gumy to używaj jasne z ciemnymi grzbietami. Ciekawe masz te czarno żółto czerwone. Załóż główkę ok 12 gram i prowadź wolno wręcz leniwie w przydennych partiach wody. Najlepiej skokami. Jeśli jednak nie potrafisz operować gumami to polecam te srebrne wirówki o numerach 3 i 4. Także prowadzić należy powoli przy dnie. Szczupaki jesienią są naprawdę leniwe i czasem w jedno miejsce należy rzucić 10 razy albo i więcej. Bywa tak że czasem szczupak się skusi na przynętę przepływającą obok niego kolejny raz. Przede wszystkim musisz pamiętać że jesienią stosuje się większe przynęty i prowadzi bardzo wolno. Tak jak pisze Marek Szymański w swojej książce. Czasami najlepszą metodą prowadzenia wirówki jest po prostu wleczenie ja po dnie tak wolno że wydawać się może iż skrzydełko wcale się nie kreci. (2010/10/11 20:28)

miszczunio


Natomiast ja proponuje Ci wahadlowki. Na moim lowisku sprawdzaja sie lepiej od wirowek, woblerow i gum. Kup alge, gnoma, i morsa w rozmiarach 1 i 2 srebrne i zlote. Prowadz tak jak napisal kolega Thunder. Powolutku, co kilka obrotow korbka mozesz przestac zwijac, polozyc blache na dnie a po 2-3 sekundach poderwac ja lekkim szarpnieciem szczytowki. Jeszcze jedna wazna sprawa, zmieniaj przynete co kilka minut. Czesto jest tak, ze szczupaka dany ksztalt lub kolor nie pobudza do ataku i w miejscu gdzie biczujesz wode roznymi przynetami bez efektu po zmianie przynety mozesz sprowokowac zebala do ataku. Dzisiaj na jednej miejscowce spial mi sie kaczodzioby okolo 4-4,5kg. Po prostu zrobil swiece i sie wypiol. Ale sek w tym, ze stalem tam pol godziny i czesalem na wirowki i gumy w roznych kolorach i rozmiarach, a branie nastapilo przy drugim rzucie na zlota wahadlowke podobna do algi 2.  Polamania na rybie.
(2010/10/11 21:07)

sicco


dzieki panowie za rady. z tym "wleczeniem po dnie może być problem gdyż dno jest zarośnięte i jak tylko staram sie wolniej prowadzic to ciągne zaczepy. co do moich przynęt postaram sie wrzucić fotke jak tylko uda mi sie ja zmniejszyć. co dziwne odkrylem przed chhwila ze jadna z nich swieci w ciemnosci :)  (2010/10/11 21:15)

u?ytkownik44916


Ze swojej strony polecam pływające woblery płytkoschodzące, wielkość zależna od pory roku, czym chłodniej tym większe modele. Kolory sprawdzone to okoń, płoć i szczupak. Tymi stwierdzeniami prochu nie odkryję, ale na początek mam nadzieje że trochę pomogłem. Pozdrawiam. (2010/10/11 21:53)

Fish-Killer


Witam ja bym ci polecił zbroic odwrotnie kopyta tak aby hak wychodzil na grzbiecie a nie na brzuszku i zastosuj lżejsze główki w ten sposub unikniesz zaczepów o zielsko jesli to nie podziala to kup kilka gum mniejszych rozmiarów ok 5cm i próbuj łowić w pobliżu jakiejś kępy zielska (potencalna kryjówka ryby) to zwykle przynosi dobre efekty.

Powodzenia i dobrych połowów (2010/10/11 22:48)

Sebastian Kowalczyk


Gumki "Relax" łowne, miałem na nie całkiem niezłe wyniki. Na tą mniejszą, żółtą ładnie brały okonie. Ale faktycznie, hakiem do góry. :)  (2010/10/11 23:02)

u?ytkownik35088


Pierwszy raz widzę tak uzbrojone gumy. Więc pewnie to jest przyczyną zerowego rezultatu. Tak jak wspominali koledzy hak musi wychodzić grzbietem i powinien znaczniej wystawać. Zdjęcie okazało się potrzebne. Przezbroisz gumy i będziesz łowił szczupaki:) (2010/10/11 23:08)

szeryf bronx


Kolego zobacz sobie film "JIG MASTER" z Tomkiem Krysiakiem on akurat tam reklamuje główki Mustad ale pokazuje jak uzbraja się przynętę i jak prowadzi (2010/10/12 09:30)

sicco


DZIEKUJĘ BARDZO! CENNE RADY KTÓRE OD WAS OTRZYMAŁEM JUŻ PRZYNOSZĄ EFEKTY!! DZIŚ Z RANA WYCHOLOWAŁEM PIERWSZEGO OKONIA. CO PRAWDA NIE BYŁA TO JAKAŚ WIELKA SZTUKA I NIE MIAŁA WYMIARU OCHRONNEGO OBOWIĄZUJĄCEGO NA ŁOWISKACH PZW ZIELONA GÓRA ALE NA POCZĄTEK TRAKTUJE TO JAKO OSOBISTY SUKCES:) JESZCZE RAZ DZIEKUJE SERDECZNIE  (2010/10/13 16:12)

Jaro21


Cześć :)

Dam Ci jeszcze takom małom ostatniom radę :)

Co do gum to teraz na wiosne polecam Ci większe gumy np.(10-15cm)

Połamania :) (2010/10/13 19:36)

Jaro21


Cześć :)

Dam Ci jeszcze takom małom ostatniom radę :)

Co do gum to teraz na jesień polecam Ci większe gumy np.(10-15cm)

Połamania :)

Sorki mała pomyłeczka :) (2010/10/13 19:37)


Sklep wedkuje.pl

Mistrall Amundson