Zaloguj się do konta

Pływanie pontonem na łowisku

utworzono: 2009/07/26 12:43
aro95

Witam serdecznie brać wędkarską chciałbym się dowiedzieć co do zasad używania pontonu czy trzeba go rejestrować ile kosztuje taka rejestracja ,gdzie się to rejestruje,i czy jest to opłata jednorazowa.Dziękuję za odpowiedzi [2009-07-26 12:43]

pabik

co do pływania pontonem to nie musisz rejestrować ale gdy będziesz z niego wędkował to musisz rejestrować .Ja rejestrowałem w starostwie w wydziale ochrony środowiska cena śmieszna 16 zł jednorazowo tylko numery trzeba namalować na pontonie no i na rybkiiiii ! [2009-07-26 15:19]

łysy wąż

Ja w tym roku rejestrowałem swój ponton i to co napisał kolega Pabik jest prawdą. Pamiętaj o wymalowaniu numerów na obu burtach pontonu oraz o kamizelce ratunkowej. Jeżeli jej nie masz na pokładzie, policja może Cię ukarać mandatem w wysokości 200pln. Jeżeli będziesz pływał na silniku spalinowym to pamiętaj również o gaśnicy samochodowej. Miłego pływania ;-) [2009-07-26 17:08]

Norbert Stolarczyk

Kolega Pabik w większości przypadków ma racje a w niektórych odrobinę się myli, rejestracja jednostki pływającej typu łódka pychówka czy ponton w myśl ustawy jest nakazana zarówno do uprawiania rekreacji sportów wodnych jak również amatorskiego połowu ryb. A to oznacza że żeby móc popływać sobie z wybranką swego serca i pokazać jej kaczuszki też trzeba mieć zarejestrowany w tym przypadku ponton, niedowiarków odsyłam do ustawy. Ja np za rejestrację zapłaciłem 17 pln i tu się zgodzę opłata jest jednorazowa, idąc do Starostwa Powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska nie należy się przygotowywać w druki podaniowe z internetu ponieważ Starostwa mają swoje wytyczne i nie wiem czemu ale różnią się one od siebie. Taki wniosek otrzymacie w swoim starostwie. Niektóre w/w organy żądają dokumentu zakupu takiego pontonu, paragon, f-v, umowa kupna-sprzedaży ja akurat takich dokumentów nie musiałem okazywać choć posiadałem. we wniosku trzeba też określić wymiary takiego pontonu lub łódki należy też dodać a przynajmniej warto że łódź-ponton wyposażony jest w doczepiany silnik uchroni nas to przed wymiana dokumentu i dodatkowymi kosztami jeśli takowy motor sobie kupimy i zaczepimy w naszym pontonie w niektórych Powiatach wnioski są jeszcze bardziej szczegółowe nie wiem dlaczego ustawa jest jedna a drogi do rejestracji takie różne ale tak już jest w końcu to Polska prawda? [2009-07-26 17:33]

No coz, a ja na dziko plywam.
Cicho sza :)
Pozdrawiam. [2009-07-26 19:03]

Norbiko 1-z całym szacunkiem-jeśli już odsyłasz kolegów do ustawy, to zaznacz do jakiej, tym bardziej że podajesz nieprawdziwe informacje. Po pierwsze łódki i pontony używane do amatorskiego połowu ryb wymagają rejestracji w starostwie powiatowym, a reguluje to Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (art.20). Po drugie- tu się mylisz-rejestrację statków(w rozumieniu ustawy również łodzi używanych do uprawiania sportu i rekreacji) reguluje USTAWA z dnia 21 grudnia 2000 r.o żegludze śródlądowej wraz z późniejszymi zmianami, które zwalniają z rejestracji statki używane wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji,napędzane wyłącznie siłą ludzich mięśni ,silnikiem do 15kW o długości do 12m(art.18 pkt 2)-tak więc łódka, ponton, czy kajak do "popływania z wybranką swego serca", nie służące do połowu ryb, nie muszą być rejestrowane.
Nie bierz moich wyjaśnień do siebie, służą one wyłącznie przedstawieniu faktycznego stanu prawnego. Pozdrawiam. [2009-07-26 19:58]