Płocie na bata- jak je łowić?

/ 14 odpowiedzi
Cześć. Jak dobrać się do tych większych płotek? bo dzisiaj i wczoraj byłem, to największe były jak dłoń.
Łowię na bata 4m i jedną spławikówkę z kołowrotkiem. Zanęta trapera na płoć, do tego kukurydza podsypywana od czasu do czasu do wody. Na żyłce (0,14mm) miałem założony spławik 3g, haczyk nr. 14 i łowiłem na 2-3 pinki lub 1 białego i 2 pinki.  Ustawiłem grunt tak żeby haczyk był jakieś 40cm nad dnem. ta z kołowrotkiem miała podobny zestaw, i była podobnie zarzucana.
Muszą być tam spore płotki, bo skoro są małe to muszą być i duże.
Jak się do nich dobrać?
SuperGrover


Cześć. Moim skromnym zdaniem (fachowcem nie jestem) masz za duży spławik do tego zestawu. Pisałeś, że używasz spławik 3 gramowy, a według mnie 1 gram to w tym wypadku maks. Oczywiście nie to pewnie jest powodem, że łapiesz małe płocie :).  (2013/06/12 22:55)

Draq


Cześć. Sam ostatnio łowię duże płocie na bata.

Zestaw wygląda tak: żyłka główna 0,16 przypon 0,12 haczyk(owner) nr 10 spławik 2g  Bat 6m
Trochę gruba żyłka, ale spore krąpie i leszcze są przyłowem.

Co do zanęty to Dragon XXL Gruba Płoć, do tego dolewam odrobinę melasy i garść kukurydzy i łowię też tylko na kukurydzę. Są okresy w dniu że te płocie stoją np 20cm nad dnem, a czasami brania są tylko z dna. Jeśli zaraz po zarzuceniu zestawów są brania to nie rzucam zanęty, a jak nie ma to rzucam 4 kule(po 2 na każdy spławik) no i czekam. Jak nie ma brań to zmieniam grunt  i szukam tych ryb we wodzie, prędzej czy później zaczną brać. Pinek i  białych nie stosuję bo ukleja przejmuje przynętę gdy ta opada... w tą zanętę też wchodzi wzdręga oraz krąp. (2013/06/12 22:56)

Romuald55


Duże płocie nie przebywają a więc i nie żerują przy brzegu na płytkiej wodzie.Poszukaj ich na głębokości 4-5 m.Ale nie batem 4 m.Taki bacik służy do łowienia uklei a nie dużych płotek. (2013/06/12 23:12)

karateka994


Tak jak koledzy ci wyżej napisali. Spławik nie większy niż jeden gram. Wędka co najmniej 5m (bat). Ja przychodzę zawsze rano 8-12 i sypnę jedną dwie garści kuku. Później przychodzę o siedemnastej i mam tylko zarzut i branie (nie używam zanęt). Łowię na kuku i ustawiam ją 5-15cm nad dnem. Obok zawsze zarzucam teleskop z kuku leżącą na dnie i mam fajne efekty. Zanętę zrób lekko niedomoczoną aby smużyła, polcam zanętę "Trofeum" płoć. Dobrym rozwiązaniem byłoby dodanie melasy i użycie zanęty o zapachu korzennym/ziołowym. Ale to wszystko zależy od łowiska. Moje jest o tyle fajne że jest dużo płoci (podkreślam płoci). Biorą praktycznie na każdej głębokości ale do większej trzeba się dobrać i podnęcić ją trochę kuku. (2013/06/13 00:06)

Zielan


Te większe czyli takie powyżej 30 cm łapię na kukurydzę, batem 7m spławik 2,5 grama na głębokości między 3 a 4 metry do tego sypię zawsze trochę gotowanej kukurydzy, jest ona duża i mniejsze płotki jej nie przełkną a przyłowem mogą być spore leszcze i liny. (2013/06/13 08:57)

danon1973


Kolego grunt ustawiasz 40cm nad dnem????? rozumiem, że się pomyliłeś i chodziło o 4 cm ;)

Powiem tak, często łowię duże płocie (powyżej 30 cm). Ostatnio kilkugodzinny wypad nad wodę
6 płoci 30-33cm
1 wzdręga 32 cm
1 płoć 27 cm
8 płotek 20-22 cm

Zanętę stosuję (łowię na kanale) nie typową płociową... ale u mnie ona się rewelacyjnie sprawdza. Testowałem ją na kanale i dwóch jeziorach i zawsze duże płocie w nią wchodziły.
Na typową płociową łowię płotki 15-22 cm, bez większych sukcesów.

Zanęta to:
0,5 kg Lorpio Magnetic Bream
0,5 kg Lorpio Feeder light
0,5-0,8 kg gliny rozpraszającej CZARNEJ!
puszkę lub dwie kukurydzy
ok. 150-200 ml melasy
4 pudełka (po 100 ml) pinki
czasami chlebek fluo (jak mam ;)

Tej zanęty jest trochę przydużo na parę godzin łowienia, mi zawsze zostaje na drugi dzień jeszcze.

Sprzęt:
Bolonka 7 m... łowię nią jak batem, bez użycia kołowrotka
żyłka główna 0,16
przypon 0,12
haczyk 14
spławik 2g (ciut za ciężki, trzeba dokładnie obserwować go, duże płocie nigdy mi go nie zatapiają, jedynie jest delikatne przytopienie i od razu trzeba ciąć). Musze kupić coś delikatniejszego, ale ciągle zapominam ;).

Łowię ok. 4-8 cm nad dnem, czasem kładę przynętę na dnie... to wszystko zależy od brań.
Jeśli przynęta leży na dnie, to co jakiś czas delikatnie ją podrywam (przesuwam)... to bardzo prowokuje ryby.

Pozdrawiam i połamania :) (2013/06/13 09:09)

u?ytkownik93695


Cześć. 
Wybieram się znów na rybki, oczywiście na płocie ;)
Kupiłem zanętę:
1kg dragon elite lin karaś, 1kg również dragon elite na płoć leszcza i karpia, traper leszcz (też 1 kg) i do tego wszystkiego 1 kg bułki tartej, żeby było tego więcej. To wszystko zmieszane ze sobą razem.Zanęty tyle bo zaplanowałem łowienie na jakieś conajmniej 2 dni.
Zestaw na bata trochę zmieniłem bo spławik 1g założyłem i żyłkę 0,14.
Ogólnie to plan jest taki że przyjdę rano (jakoś o 3:00) , zanęcę. Ba będzie zarzucony tak że haczyk będzie tuż nad dnem a wędka z kołowrotkiem tak, że przynęta będzie leżała na dnie. Zamierzam łowić od 3:00 do 21-22.
Nie wiem tylko jeszcze na co będę łowić- napiszcie.
Aha, no i jeżeli nie zgadzacie się z moim zestawem lub taktyką to piszcie.
Chcę być tak przygotowany żeby złowić dużą płoć. (2013/06/20 14:30)

Zielan


Sporo tego jak na cały dzień. Ja osobiście na cały dzień zużyję około 2 kg zanęty G5 lub Magnetic lorpio roach + - 2kg gliny i do tego okolo 0,5 kg kuku gotowanej i 2 puszki sklepowe. Efekty to dorodne płocie a i czasami trafi się leszcz. Żyłka o średnicy od 0.08 do 0.12 spławik w zależności od zestawu 1,5g do 2,5g (2013/06/20 21:31)

u?ytkownik93695


Ostatecznie jednak zrobiłem tak: na bacie główna 0.18, spławik 0.8g, przypon 0.14 i haczyk nr. 14. Na tej z kołowrotkiem główna 0.16, spławik 1g, przypon 0,14 i haczyk 14.Do tej zanęty co przygotowałem dodam trochę pinek i kukurydzy.
Szkoda tylko że nie mogę zostać na noc na rybach, bo w nocy mogłaby wziąć duża płotka. (2013/06/20 21:38)

u?ytkownik93695


Żyłki 0.12 trochę bałbym się użyć...
A co do spławika to nic już nie rozumiem. Jedni mówią że max 1g.. Ty mówisz inaczej. Inni pewnie też zupełnie co innego by napisali.. (2013/06/20 21:41)

danon1973


perh_master99 nie złość się na kolegów, którzy wyżej pisali, bo wszyscy mają rację :).

Wszystko sprowadza się do tego, że nad wodą trzeba myśleć… nie ma złotej receptury na sukces. Dobór zestawu zależy od wielu czynników… chociażby od pogody czy rodzaju brań. Jeśli brania są delikatne i słabe stosuje się coraz delikatniejsze przypony i delikatniejsze spławiki, żeby rybę oszukać, jak również wydłuża się przypon. Koledzy, którzy napisali żeby stosować spławiki 1g mają rację, kolega, który napisał, że stosuje spławiki 1,5 do 2,5 g też ma rację :).

Tak to niestety już jest ;). Wszystko zależy od wielu czynników… od łowiska również. Dla przykładu na moich łowiskach płocie pięknie wchodzą w zanętę, którą Ci wyżej podałem, z melasą… a przecież płocie nie lubią słodkości ;).

Co do Twojego zestawu… ( z ostatnich postów) ja bym dał jednak mniejszą żyłkę główną i mniejszy przypon, ale próbuj, próbuj. Skoro masz zamiar cały dzień wędkować, przygotuj sobie kilka przyponów różnej wielkości… cieniutkich również i przetestuj wszystkie. Testuj i wyciągaj wnioski… tak się najwięcej nauczysz :).

Co do zanęt… hmmmm… sam nie wiem. Nie znam tych zanęt ale z tego, co wiem to zanęty lin, karaś są raczej roślinno korzenne a np. zanęty leszczowe często są słodkie. Nie mieszałbym raczej zanęty roślinnej ze słodką… ale tak jak napisałem, nie znam tych zanęt, więc nie wiem jakie one są.

Co do dużych płoci, nie przypominam sobie, żebym jakąś dużą płoć złowił w środku nocy. Najczęściej duże sztuki łowiłem w godzinach 10-17.

Pozdrawiam i samych wielkich sztuk życzę :).

(2013/06/20 22:59)

u?ytkownik86032


W moim przypadku nie da się złapać większych płoci to tylko szczęscie jaką złapie małą czy dużo , ale ma to wiele czynników . (2013/06/20 23:10)

u?ytkownik93695


Kupiłem dziś kuku i  2 pudełka pinek... do tego pudełko białych. Do zanęty dodam pinki, i będę je także podrzucał do wody żeby utrzymać ryby w łowisku. Będę łowił 2 dni. Pierwszy dzień na Wiśle a drugi chyba na jeziorku jakimś, jeszcze nie wiem. (2013/06/21 19:59)

Lujski


ja te wieksze plotki 30-35cm łowie na 6-7 metrach (na byłej zwirowni to taki grunt jest blisko brzegu) - na 3,4 czerwone robaki - na 2,3 kukurydze na haku to rzadko przekraczaja 30 cm - przynajmniej u mnie (2013/06/22 07:12)