Zaloguj się do konta

Płoć - odpowiedni sprzęt

utworzono: 2012/09/08 18:48
pykuu

Witam wszystkich. Od nie dawna, bo od około miesiąca próbuję zapolować na płotkę. Chodzi mi tu już o takie 30 cm płocie, ale mniejsze też, bo łowię tylko dla pasji, a nie dla konsumpcji. I teraz tutaj mam problem. Łowię na teleskopówke o długości 5m na niedużej rzecze o szerokości około 20m. W miejscu którym łowię jest płoci aż zatrzęsienie, a ja jednak robię coś nie tak jak trzeba. Haczyk zakładam numer 18, żyłka główna 0.25, a na przyponie żyłka 0.18. I tutaj mam taki problem, że gdy zakładam białego robaczka czy nawet 2 robaczki biorą mi same ukleje. Mam dziwne uczucie, że wręcz te ukleje nie dają się dobrać płoci do przynęty. Także do Was kieruję pytanie co zrobić, żeby ukleje trzymały się z dala od haczyka, a płoć chętne do niego podchodziła? Z góry Wam bardzo dziękuję. ;)
[2012-09-08 18:48]

żyłka 0.25 !? ja taką żyłkę na gruntówce mam ...na płotkę to żyłeczka 0.18 spokojnie wystarczy.. Wracając do tematu może spróbuj z większym haczykiem ? np 12,10 ... U mnie takie stosuję i jest dobrze...
[2012-09-08 18:17]

pykuu

Akurat tu żyłka jest dobra, skoro ukleja do niej śmiało podchodzi to płotka tym bardziej. Poza tym przypon 0.18 na przeźroczystej żyłce to raczej im to nie przeszkadza. A wracając 10 haczyk?! Takie to ja na leszcze 2-4kg zakładałem, wątpię by płoć na taki wzięła. Sekret musi być w czymś innym... ;/
[2012-09-08 18:52]

jurasek15

Żyłka jest przesadzona i to bardzo. Na bolonce, której używam do połowu rzecznych płoci mam 0,14 mm, a przypon 0,10 mm. Poza tym spróbuj zanęcić i łowić płoć z dna, a nie z powierzchni. Skoro biorą ukleje to masz raczej za mały grunt. Haczyk 14 będzie chyba optymalnym rozwiązaniem. No i na płotkę jest o wiele więcej lepszych przynęt niż tylko białe robaczki, które działają wybiórczo.

Pozdrawiam.
[2012-09-08 19:25]

stan666

może daj większy haczyk
[2012-09-08 20:12]

rad13

Tak jak wyżej haczyk 12--14 ( ja używam ownerów  )Jako przynęty spróbuj  konopi .zanęty użyj standardowej płociowej lub leszczowej(3-1 z czarną ziemią) do zwabienia ryby i dodaj grubszej fakcji do jej przytrzymania w miejscu nęcenia ( konopi pęczaku )A jak zanęta będzie miała za słaby zapach dodaj jakiegoś dodatku zapachowego(anyż ,płociowa)I mniejszy przypon 10-max14.Połamania.

[2012-09-08 20:27]

Draq

Zmień przynętę i żyłkę, jeśli woda jest czysta. Ja tam nie jestem specjalistą od łowienia płoci ale łowię tak: bat 6m, żyłka główna 0,16 przypon 0,12 haczyk nr 12; 2 wędka bat 6m żyłka 0,2 + przypon 0,16 + haczyk 6, spławiki po 2g  i na to daję wszędzie 1-2 kuku lub 2-4 ziarenka pęczaku gotowanego. Zanęta: Dragon Magnum Płoć + kukurydza + pęczak. Nierzadko podchodzi leszcz. Uklejka przechwytuje przynętę zanim zdąży opaść na dno.   żyłkę zastosowałbym maksymalnie 0,2 jeśli spodziewasz się przyłowy w postaci innych, większych rybek. Kup kukurydzę w biedronce i spróbuj, pęczak też grosze kosztuje, gotuję na średnio twardo, do tego dodaję czosnek, ale na płocie może być bez czosnku. Ja jestem zwolennikiem raczej dużych haczyków i na płotkę używam min haczyk 10-6. Ile razy płotki  piętnastki bez problemu radziły sobie z haczykiem nr 6. Załóż hak 12 na przyponie 0,12 do tego z 2 ziarenka pęczaku, jak nie będzie brań to na jedno ziarenko.  Na moje to masz za mały haczyk... dlatego ukleja od razy połyka taki mały haczyczek no i do tego biały robak... żadna szanująca się ukleja nie odpuści ataku :)  Pzdr i sukcesów życzę
[2012-09-08 20:44]

perwer

Przede wszystkim kolego wywal żyłke główną -bierze ukleja ,bo ukleja bierze z nurtu i opadu i ona reaguje na to co wpada od razu.
Żyłke główną daj 0,16 -no niech będzie 0,18 -góra.
Przypon zrób taki około 30 cm z żyłki 0,12-0,14.
 teraz tak szukaj tej wiekszej płotki w jakimś wgłębieniu -lub łów tam gdzie głębiej.
Spławiczek musisz  dać troszke większy żeby na zestawie było więcej obciążenia. Zestaw musi szybciej siąść przy dnie ,zanim dobierze sie do niego ukleja .
Grunt - z 10 cm nad gruntem.
Na przyponie jeden mały ciężarek ,reszta obciążenia za łączeniem przyponu z żyłką główną.
Spróbuj albo na jedną made i dwie pinki najlepej różowe ,lub jedno niewielkie ziarko kukurydzy.

[2012-09-08 20:50]

pykuu

Okej. Dziękuję wszystkim za pomoc. Tak jak mówicie założę na pewno główną żyłkę 0.18, a na przyponie 0.14 i haczyk 14. Jeszcze raz dziękuję wszystkim.
[2012-09-09 08:32]

Artur z Ketrzyna

Witam wszystkich. Od nie dawna, bo od około miesiąca próbuję zapolować na płotkę. Chodzi mi tu już o takie 30 cm płocie, ale mniejsze też, bo łowię tylko dla pasji, a nie dla konsumpcji. I teraz tutaj mam problem. Łowię na teleskopówke o długości 5m na niedużej rzecze o szerokości około 20m. W miejscu którym łowię jest płoci aż zatrzęsienie, a ja jednak robię coś nie tak jak trzeba. Haczyk zakładam numer 18, żyłka główna 0.25, a na przyponie żyłka 0.18. I tutaj mam taki problem, że gdy zakładam białego robaczka czy nawet 2 robaczki biorą mi same ukleje. Mam dziwne uczucie, że wręcz te ukleje nie dają się dobrać płoci do przynęty. Także do Was kieruję pytanie co zrobić, żeby ukleje trzymały się z dala od haczyka, a płoć chętne do niego podchodziła? Z góry Wam bardzo dziękuję. ;)

Co mogę Ci zaproponować;
Zmień haczyk na nr 10-8, załóż wiekszy pęczek dzikunów (białych robaków), lub kukurydzę konserwową. Możliwe zę będziesz też musiał zastosować trochę cięższy zestaw, by szybciej docierał w rejom zerowania płoci. Co zmniejszy ilość brań uklei.
Co do zastosowanej grubości żyłek nie mam zastrzeżeń, choć nie powiem że mogą być trochę cieńsze (o ile nie ma zaczepów w łowisku).
Kukurydz konserwowa, może nie tylko służyć jako przynęta selektywna, ale i jako zanęta wabiąca ryby do żerowania przy dnie. Ponieważ ukleja jest ryba żerującą głównie przy powierzchni i ma mały ryjek. To ten manewr powinien dość skutecznie zmniejszyć ilość brań uklei.
Jak też możesz zastosować dłuższą wędkę i przenieść się w pobliże na głębszą wodę. Zanęta szybko tonąca i grubsza, powinna zwabić płoć która będzie ładnie żerować przy dnie.
[2012-09-09 10:52]

pykuu

A mam jeszcze takie pytanie. Przed chwilą ugotowałem sobie sporą ilość pszenicy. Przyprawiłem ją wanilią. I moje pytanie odnosi się do tego czy ukleje będą czepiać się pszenicy czy to przynęta wybiórcza na płocie? Oczywiście tą pszenicą też troszkę zanęce.
[2012-09-09 14:11]

wobler 1995

Moim zdaniem nie trzeba kombinować z pszenicą gdyż równie dobrą, lub lepszą przynętą jest kukurydza konserwowa która jest dostępna w każdym sklepie spożywczym.
[2012-09-09 14:50]

Artur z Ketrzyna

A mam jeszcze takie pytanie. Przed chwilą ugotowałem sobie sporą ilość pszenicy. Przyprawiłem ją wanilią. I moje pytanie odnosi się do tego czy ukleje będą czepiać się pszenicy czy to przynęta wybiórcza na płocie? Oczywiście tą pszenicą też troszkę zanęce.

Pszenica jest mniejsza od dzikunów. I myślę że jeśli uklei posmakuje to też będzie ją skubać.
Ja nie używam przynęt kal małych gabarytów jak pszenica, pęczak czy pinka. Gdyż nie lubię łowić drobnicy.
Jeśki chodzi o przynęty naturalne, to używał czerwonych robaków i rosówek, dzikunów, kukurydzy konserwowej i gotowanych ziemiaków.
Jak na płoć to jak pisałem kukurydza konserwowa jest dość selektywna, i sprawdzona. Nie będziesz na nią łowił rybek poniżej 14 cm. Ja używam Verneta, kupuje ją w sklepie spożywczym za ok. 2,4 zł i starcza na nęcenie i na przynętę, nawet dla 2 osób. Dodaktowym atutem tej przynęty jest to ze jest żółta. A kolor żółty jest widoczny w wodzie najdalej.
[2012-09-09 19:14]

jurasek15

Ale kolego powyżej bzdury piszesz. Aż głowa boli. Jeszcze haczyk nr 8. Łapałeś kiedyś płocie na tak małej rzeczce czy opierasz się tylko na zasiadkach gruntowych???



Co do pszenicy będzie selektywna ale nie od razu. Na wielu łowiskach będzie wręcz mało skuteczna zanim ryby się do niej nie przyzwyczają. Z kukurydzą tez bywa różnie. Częściej połakomi się na nią jaź niż płotka. Poza przynętami zwierzęcymi (tutaj spróbuj połączyć czerwonego robaczka z białym) kup pęczaku, zaparz w termosie (szybko i skutecznie) dodaj najlepiej naturalny zapach (anyż, nostrzyk), do połowy trochę żółtego barwnika i po sprawie. No i podnęć odpowiednio. Jeżeli jest płoć w łowisku jak piszesz to będzie brała.
[2012-09-09 20:34]

pykuu

Otóż chcę Wam opisać moje wyniki z wczorajszego połowu. Zanim doszedłem nad rzekę minęło 10 minut i była godzina 15:30. Rozłożyłem sprzęt dwa białe robaczki na haczyk 14, bo taki uznałem za najlepszy. Siedzę pół godziny i tylko ukleje obskubują robaka. No to myślę czas na pszenice. Założyłem 1 ziarnko pszenicy tylko zdążyłem rzucić spławik znikł pod wodą. Myślę... zaczep, ale podcinam leciutko i moim oczom ukazuję się piękna płoć 24 cm i wraca do wody. I kolejne ziarnko pszenicy ląduje w wodzie. Czekam 5 minut spławik znowu znika pod taflą wody. Zacinam i czuję potężny opór. Po chwili do wierzchu wyciągam ogromnego, bo 68 cm jazia. Potem przeszedł dobry kolega taty na ryby, stary, doświadczony rybak i pyta na co łapię. Ja odpowiadam, że pszenica, ale miałem też pęczak w zapasie o zapachu anyżu. Mówi do mnie żebym założył lżejszy zestaw tj. spławik 1,5g haczyk 12 i żebym zestaw stawiał dosłownie delikatnie po gruncie. Posłuchałem go i tak zrobiłem. Powiedział jeszcze, że płoć tutaj po prostu gustuje w pszenicy jak i pęczaku, ale i jelce też go bardzo lubią. Otóż w niecałe 30 min złapałem ponad 1 kg płoci. A Pan obok mnie co chwile łapał piękne jelce i płocie na pęczak. Także chciałem podziękować wszystkim za pomoc w odniesieniu tego sukcesu i teraz na pewno będę wiedział jak postępować z płociami i na pewno to nie będzie mój ostatni wypad. Wręcz przeciwnie, zamierzam cały rok łowić tę piękną rybę. Pozdrawiam!
[2012-09-10 07:03]

lynx

Przede wszystkim kolego wywal żyłke główną -bierze ukleja ,bo ukleja bierze z nurtu i opadu i ona reaguje na to co wpada od razu.
Żyłke główną daj 0,16 -no niech będzie 0,18 -góra.
Przypon zrób taki około 30 cm z żyłki 0,12-0,14.
 teraz tak szukaj tej wiekszej płotki w jakimś wgłębieniu -lub łów tam gdzie głębiej.
Spławiczek musisz  dać troszke większy żeby na zestawie było więcej obciążenia. Zestaw musi szybciej siąść przy dnie ,zanim dobierze sie do niego ukleja .
Grunt - z 10 cm nad gruntem.
Na przyponie jeden mały ciężarek ,reszta obciążenia za łączeniem przyponu z żyłką główną.
Spróbuj albo na jedną made i dwie pinki najlepej różowe ,lub jedno niewielkie ziarko kukurydzy.


To chyba byłoby najbardziej optymalnie. Dodałbym tylko, jak już ktoś pisał, ewentualnie pęczak jeden lub dwa.
[2012-09-12 23:51]