Pleśnie, grzyby i wilgoć

/ 8 odpowiedzi
Witam wszystkich , jestem chorym wedkarzem , mialem wylew i potem zawal serca i powoli zaczynam dochodzic do zdrowia-jesli mozna to tak nazwac . W domu zrobil mi sie ciemny nalot wzdluz calej sciany i w szafie częśc rzeczy zrobila sie z jakimis plamami . Pytalem sie sasiada i powiedzial ,że to zagrzybienie i pleśn i jest bardzo toksyczna dla zdrowia . Sam mieszkam teraz , bo żona jest na wsi u umierajacej matki-opiekuje sie nia , a 3 corki studiuja w Polsce i przyjeżdżaja 3 razy w miesiącu .
Chcialbym porad od jakis dobrych ludzi , co z tym zrobic , zglosilem do sóldzielni , ale sie nie odzywaja , czy możecie mi pomóc , co z tym zrobic ?

przepraszam , że zawracam głowe i robie błedy , ale mam I grupe inwalidzką i nie mam jeszcze sily by naciskac klawisze . Z gory dziekuje Wojtek
Piotr 100574

na pleśnie i grzyby są specjalne preparaty dostępne w sklepach budowlanych,ale możesz to spróbować zwalczyć octem lub spirytusem (2012/01/15 15:32)

perwer

Witam ,zanim zaczniesz cokolwiek robic w domku ,to najpierw musisz zrobić lub usprawnić w danym pomieszczeniu wentylacje.Bez tego ani rusz.
Następnie można zabrać się za mechaniczne usuwanie grzybów - zaatakowane powierzchnie trzeba dokładnie zeskrobać i wyszorować przy pomocy twardej szczotki, wodą z dodatkiem środka zawierającego związki chloru, mającego silne działanie dezynfekujące (np. Domestos, wybielacze do tkanin na bazie chloru itp.). Po spłukaniu i dokładnym wyschnięciu, ściany trzeba pomalować (pędzlem, bądź pistoletem natryskowym) jednym z preparatów grzybobójczych dostępnych powszechnie na rynku, takich jak Izohan GRZYBOSTOP, Atlas Mykos, Pufas czy CT 99.Tymi preparatami musisz conajmnie dwa razy malowac,jak wszystko wyschnie możesz pomalować ,lub gładzić sćiany.
Natomiast ,szafa nadaje sie koniecznie do wyrzucenia,a rzeczy do prania. Jeśli tego nie zrobisz zarodniki z czasem znowu dadzą o sobie znać. (2012/01/15 15:52)

skierki

Fajnie jak udałoby Ci się przycisnąć spółdzielnię.

Primo - powinni znaleźć przyczynę (zamróz, podciekanie wody pod elewację, inne?) i ją usunąć. Sekundo - powinni oczyścić ścianę, i dopiero później odpowiednim środkiem ( nie śmierdzącym) potraktować grzyba.

Można kupić dobry środek jakim jest Pufas i doraźnie usunąć pleśń ze ściany - ale po pierwsze zostawia uporczywy smrodek chloru, po drugie nie usuwa przyczyny.  Po takim zabiegu pomaga podkręcenie kaloryfera i częste wietrzenie ( wietrzymmy zapaszek + osuszamy pomieszczenie).

Jeżeli  mieszkanie masz ubezpieczone zgłoś koniecznie szkodę, będą jakieś grosze na malowanie. Dodatkowo ubezpieczalnia z tego co wiem egzekwuje kasę od spółdzielni, stanowiąć dodatkowy element nacisku na administarcje budynku.

Przerabiałem temat ( na małym fragmencie ściany w rogu jednego z pokoi) chyba przez trzy zimy -  z tego co pamietem problem znikł dopiero po ociepleniu budynku.

(2012/01/15 16:05)

kapusta

Dziekuje wszystkim serdecznie , to jest na parterze pokuj i kuchnia , a na dole za blokiem wielka przestrzen , jest tam skarpa i ponizej plynie rzeczka brzeznica .Administracja robila odgrzybianie budynku na zewnatrz i teraz to wlazlo do mnie na parterze .Pisalem do nich i dzwonilem ale nic nie robia , chyba pojde do rzecznika osob niepelnosprawnych .
Jeszcze raz dziekuje i wezme fachowca , zeby to zrobil , a tej szafy nie da sie uratowac tym preparatem ?,

bo wytarlem  szmatką i nie naruszylo szafy , tylko taki zielony osad i na 2  kurtkach tez zielone plamki , czy musze w tym czasie opuscic mieszkanie , mam jeszcze 2 pokoje ale tam jest dobrze (2012/01/15 16:15)

zbynio5o

Proponuje Ci przenieść szafe w inne miejsce, na ściane działową. Odgrzybić ją , wysuszyć, wyczyścić ubrania . Zrób to jak najszybciej bo po zimie może być za póżno. Reszta jak koledzy piszą. (2012/01/15 16:32)

kapusta

Dziekuje Wam serdecznie (2012/01/15 17:14)

użytkownik61878

Witaj.

Podobne kłopoty mieli moi Rodzice z wilgocią w mieszkaniu.
Pierwsze co należy sprawdzić to /w pobliżu?piszesz rzeczka Brzeźnica?/ czy nie uległa uszkodzeniu izolacja pomiędzy fundamentem a ścianą nośną budynku.
Następnie trzeba określić stopień wilgoci w pomieszczeniu /np.higrograf/ a z tym związana jest wentylacja pomieszczeń. O ile posiadasz okna plastikowe, które nie są wyposażone w listwy wentylacyjne to musisz bazować na tzw mikro uchyleniu okna.
Ponadto należy sprawdzić czy przewód wentylacyjny /przewody w mieszkaniu/ są drożne, bo w budownictwie blokowym do jednego kanału wentylacyjnego podpinane były mieszkania naprzemiennie /tzn co druga kondygnacja w bloku - mieszkańcy powyżej Ciebie/. Wystarczy że jakiś mieszkaniec wykorzystał ciąg wentylacyjny jako odciąg okapu kuchennego i przytkał "ciąg", wtedy zrobiła się sauna u Ciebie. W tym wypadku poproś o sprawdzenie przez kominiarza wentylacji. Nie piszesz czy ogrzewanie masz indywidualne czy też zbiorową kotłownię, bo o ile nie masz indywidualnego ogrzewania, to postaraj się wysuszyć mieszkanie /są urządzenia zwane osuszaczami powietrza/ w okresie zimy pomocne będzie Ci ogrzewanie kaloryferami. W zasadzie warto również sprawdzić czy w tej ścianie nie idą przewody wodne, ogrzewania, kanalizacji, bo istnieje również możliwość przecieku z instalacji.
Częste wietrzenie, w szczególności gdy się gotuje, powoduje że para wodna jest wydalana na zewnątrz /grawitacja/, sprawdź wentylację łazienkową, bo i z niej para może się przyczyniać do powstawania pleśni.
A na koniec, dowiedz się czy mieszkający nad Tobą mają podobne problemy - możliwe że ściana przemarza - czy do tej pory był spokój?
Zgłoszenie daj na dziennik podawczy w Spółdzielni, ewentualnie wyślij listem poleconym.

Pozdrawiam, życzę powrotu do zdrowia i wędkowania.

Zbyszek/N (2012/01/16 14:41)